کد خبر: ۳۱۸۶۹
تاریخ انتشار: ۲۰ تير ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۱
ارسال به دوستان
ذخیره
ورود پول خارجی به کشور از نگاه ارقام
بیشترین حجم سرمایه‌گذاری خارجی مصوب، مربوط به استان خراسان جنوبی با بیش از ۲۳۸ میلیون دلار است و پس از آن کرمان با حدود ۲۳۳ میلیون دلار و آذربایجان غربی با حدود ۱۳۴ میلیون دلار است.

سرمایه‌گذاری یکی از متغیرهای مهم اقتصاد کلان است که تأثیر مستقیمی بر تولید و رشد اقتصادی کشورها دارد. سرمایه‌گذاری، هزینه‌ای است که برای تهیه ابزار تولید انجام می‌شود و در هر دو گروه کشورهای در حال توسعه و توسعه‌یافته، اهمیت دارد.

سرمایه‌گذاری در کشورهای در حال توسعه معمولاً به دلیل منابع مالی محدود، با موانعی روبه‌رو است و این کشورها تلاش می‌کنند تا با جذب سرمایه‌گذاری خارجی، بر محدودیت منابع داخلی غلبه کنند و علاوه بر این، از سایر منافع سرمایه‌گذاری خارجی مانند ارتباط با بازارهای بین‌المللی و انتقال فناوری استفاده کنند.

سرمایه‌گذاری خارجی به دو صورت مستقیم و غیرمستقیم انجام می‌شود. در سرمایه‌گذاری خارجی مستقیم یا FDI معمولاً سرمایه‌گذاری فیزیکی انجام می‌شود یعنی سرمایه‌گذاری خارجی، هزینه‌های خرید ساختمان، تجهیزات و ماشین‌آلات را تأمین می‌کند. در سرمایه‌گذاری غیرمستقیم، از ابزارهایی مانند سهام یا ابزارهای بدهی، مانند اوراق قرضه استفاده می‌شود.

سرمایه‌گذاری خارجی در ایران

وجود ویژگی کشورهای در حال توسعه در ایران هم انگیزه جذب سرمایه‌گذاری خارجی توسط شرکت‌های داخلی را ایجاد می‌کند، اما عواملی مانند عملکرد پایین در بخش‌های مختلف اقتصادی، رتبه نامناسب در محیط کسب‌وکار و نیز بی‌ثباتی در سیاست خارجی، انگیزه سرمایه‌گذاران خارجی برای حضور در کشورمان را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

بر اساس آمارهای آنکتاد (کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل)، سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی انجام شده در ایران در سال ۲۰۱۸ برابر با سه میلیارد و ۴۸۰ میلیون دلار بوده که نسبت به سال ۲۰۱۷، بیش از ۳۰ درصد کاهش یافته است. البته مجموع سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در دنیا در سال ۲۰۱۸ نسبت به ۲۰۱۸ از بیش از ۱۴۹۷ میلیارد دلار به حدود ۱۲۹۷ میلیارد دلار کاهش یافته و شاید بتوان گفت کاهش FDI ایران نیز در همین راستا بوده است. با این حال، سهم ایران از مجموع FDI در دنیا بسیار ناچیز و در هر دو سال، کمتر از یک درصد بوده است.

با این وجود، سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران، سرمایه‌گذاری خارجی ۱۵ میلیارد دلاری برای سال ۱۳۹۷ را هدف‌گذاری کرده بود. طرح‌های شرکت‌های داخلی که برای متقاضی سرمایه‌گذاری خارجی هستند، در هیئت سرمایه‌گذاری این سازمان بررسی و تصویب می‌شوند. یعنی هر سال، دو رقم برای سرمایه‌گذاری خارجی در کشور داریم؛ میزان مصوب و میزان جذب شده.

سرمایه‌گذاری خارجی در کشور آب می‌رود؟

بر اساس گزارش عملکرد وزارت صمت در سال ۱۳۹۷، حجم کل سرمایه‌گذاری مصوب در این سال، بیش از ۱۱ میلیارد دلار بوده که نسبت به سال ۱۳۹۶ کاهش ۶۸.۵ درصدی داشته است. ۸۳ طرح در سال ۱۳۹۷ در این هیئت به تصویب رسیدند که نسبت به سال ۱۳۹۶، پنج مورد کمتر بوده است. البته این ارقام، مربوط به سرمایه‌گذاری خارجی مصوب است نه جذب‌شده. ممکن است جذب این سرمایه‌گذاری‌ها در سالِ بعد از تصویب، انجام شود و نسبت سرمایه‌گذاری جذب یا محقق‌شده به سرمایه‌گذاری مصوب نیز می‌تواند به ارزیابی سرمایه‌گذاری خارجی در کشور کمک کند.

سرمایه‌گذاری خارجی در کدام استان‌ها انجام شده؟

هشت استان از ۳۱ استان کشور سهمی در سرمایه‌گذاری خارجی سال ۱۳۹۷ نداشتند. در ایلام، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، خراسان شمالی، سیستان و بلوچستان، کردستان، کرمانشاه و همدان، طرح مصوبی برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی نداشتند.

بیشترین تعداد طرح‌های مصوب سرمایه‌گذاری خارجی در سه استان تهران، خراسان رضوی و قزوین بوده که به ترتیب ۱۸، ۱۲ و ۶ طرح برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی داشته‌اند. بیش از یک پنجم طرح‌های مصوب سرمایه‌گذاری خارجی، مربوط به تهران است، اما اگر حجم سرمایه‌گذاری خارجی را در نظر بگیریم، تهران با حدود ۹۹ میلیون دلار، رتبه چهارم را به خود اختصاص می‌دهد.

بیشترین حجم سرمایه‌گذاری خارجی مصوب، مربوط به استان خراسان جنوبی با بیش از ۲۳۸ میلیون دلار است و پس از آن کرمان با حدود ۲۳۳ میلیون دلار و آذربایجان غربی با حدود ۱۳۴ میلیون دلار است.

بیشترین سرمایه‌گذاری در رابطه با شرکت‌ها نیز مربوط به شرکت صنایع مدیران خودرو به ارزش ۲۳۰ میلیون دلار برای افزایش سرمایه‌گذاری تولید خودروی سواری است. ۱۲ طرح از ۸۳ طرح مصوب، مربوط به افزایش سرمایه‌گذاری و یک مورد مربوط به خرید سهام است.

سهم مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از سرمایه‌گذاری خارجی

مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، سهم چندانی از طرح‌های مصوب سرمایه‌گذاری خارجی سال ۱۳۹۷ نداشتند. منطقه آزاد سلفچگان در استان قم با ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار برای دو طرح تولید پروفیل و شمش فولاد و منطقه ویژه اقتصادی بندر امیرآباد در استان مازندران با بیش از هفت میلیون دلار برای تولید محصولات چوبی در مجموع سهم ۱.۲ درصدی از حجم سرمایه‌گذاری خارجی مصوب داشته‌اند.

تحریم بر سرمایه‌گذاری خارجی مؤثر است؟

بیشترین تعداد طرح‌های سرمایه‌گذاری خارجی در آخرین ماه سال، یعنی اسفند به تصویب رسیده است. بیش از یک‌پنجم طرح‌های سرمایه‌گذاری خارجی در سال ۱۳۹۷، یعنی ۱۸ مورد، در این ماه مصوب شده است. در خردادماه یعنی یک ماه پس از خروج آمریکا از برجام، ۱۱ طرح به تصویب رسیده که نسبت به ماه قبل، سه مورد بیشتر بوده است.

تعداد طرح‌های مصوب سرمایه‌گذاری خارجی در سال 1397 به تفکیک ماه

شوک بعدی به اقتصاد ایران در آبان و با تحریم‌های جدید وارد شد و در ماه بعد یعنی آذر، هیچ طرح سرمایه‌گذاری خارجی به تصویب نرسید. البته، همزمانی این وقایع و تغییر در تعداد طرح‌های مصوب سرمایه‌گذاری خارجی تنها می‌تواند یک نشانه باشد و برای بررسی آن، باید از مدل‌سازی اقتصادی استفاده کرد. با این وجود، نمی‌توان از تأثیر تعاملات بین‌المللی کشور در زمینه جذب سرمایه‌گذاری خارجی چشم‌پوشی کرد و باید دید در شرایط فعلی، چند درصد از سرمایه‌گذاری‌های خارجی مصوب، جذب خواهند شد.

 

منبع: ایرنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

دستگیری جاعل فراری در کرمان

عناصر اصلی ناآرامی‌های اخیر در استان کرمان دستگیر شدند/ هیچ ناآرامی در استان کرمان گزارش نشده است

دانش فنی تکواندو به استان‌ها منتقل شده است / زمینه شکوفایی استعدادهای سراسر کشور را فراهم می‌کنیم

عناصر اصلی ناامنی‌های منطقه چاه‌دادخدا استان کرمان دستگیر شدند

در کشت گلخانه‌ای از حضور سرمایه‌گذاران استقبال می‌کنیم / استان کرمان در تولید انرژی خورشیدی و بادی، بهترین موقعیت را در کشور دارد / علاقه‌مندی سرمایه‌گذاران چینی برای کار در استان کرمان

اعتراضات مسالمت‌آمیز حق مردم است/در اعتراضات اخیر تخریب، شورش و درگیری‌ها هدایت شده بود/ تمام بحث گرانی بنزین متوجه دولت نمی‌شود/هزار تومان قیمت عرفی برای بنزین نبود/در نظام‌های دموکراتیک و مردمی راهکار‌ها و روش‌های قانونی و امن برای اعتراضات مسالمت‌آمیز پیش بینی شده/جراحی اقتصادی در زمینه حامل‌های انرژی لازم بود

کوههای اطراف شهر کرمان سپید پوش شدند

تیم فوتبال جوانان زیر ۱۷ سال مس کرمان، فاتح رقابت‌های قهرمانی استان شد

جریمه شدن برخی از جایگاه داران سوخت در کرمان / کاهش 16 درصدی مصرف بنزین در استان کرمان

استاندار: در شهرستان‌های جنوبی تصمیمات جلسات قبلی مبارزه با قاچاق کالا و ارز اجرا نشده و باعث رونق قاچاق سوخت شده بود/معاون سیاسی، امنیتی استاندار کرمان:جدا شدن صف مردم از شورشگران اتفاقات را در نطفه خفه کرد/سردار ناظری:یکی از دلایل افزایش قیمت بنزین قاچاق سوخت بود

پربازدید ها

شرکت پخش فرآورده‌های نفتی در سراسر استان آماده بازگشایی رمز کارت سوخت متقاضیان/ متقاضیان وضعیت کارت سوخت خود را رهگیری کنند

استاندار: در شهرستان‌های جنوبی تصمیمات جلسات قبلی مبارزه با قاچاق کالا و ارز اجرا نشده و باعث رونق قاچاق سوخت شده بود/معاون سیاسی، امنیتی استاندار کرمان:جدا شدن صف مردم از شورشگران اتفاقات را در نطفه خفه کرد/سردار ناظری:یکی از دلایل افزایش قیمت بنزین قاچاق سوخت بود

گازوئیل به دلیل هزینه حمل و نقل روستائیان گران نشد

حمایت مس سرچشمه از ۱۰۰ واحد صنعتی در استان کرمان/ تاثیر کارخانه اسید سولفوریک سرچشمه در کاهش آلودگی و تولید کودشیمیایی

جشنواره پسته ممتاز زرندی سوم آذر ماه برگزار می‌شود

سهم استان کرمان از تولید ناخالص داخلی کشور ۳.۴ درصد است / ۸ هزار میلیارد تومان پروژه صنعتی در استان کرمان آماده بهره‌برداری است

در کشت گلخانه‌ای از حضور سرمایه‌گذاران استقبال می‌کنیم / استان کرمان در تولید انرژی خورشیدی و بادی، بهترین موقعیت را در کشور دارد / علاقه‌مندی سرمایه‌گذاران چینی برای کار در استان کرمان

جریمه شدن برخی از جایگاه داران سوخت در کرمان / کاهش 16 درصدی مصرف بنزین در استان کرمان

پر بحث

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۱۲ نظر)

همه موافق سیستم اعلام بار مجازی هستند به جز من و 80 درصد رانندگان/ رانندگان در این سیستم حق انتخاب بار ندارند/ سیستم مجازی اعلام بار بوشهر رضایت بخش نبود/ نظارت ما بر سیستم اعلام بار کم رنگ می شود   (۸ نظر)

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند   (۸ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۶ نظر)

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند   (۵ نظر)

حرفه خبرنگاری را به رسمیت بشناسیم   (۵ نظر)

ویدئو: گزارش گفتارنو از نحوه آماده سازی مراسم عزاداری حسینیه خواجه خضر کرمان   (۴ نظر)

نیاز نداریم برای موفقیت در انتخابات اسم تشکیلاتمان را تغییر دهیم   (۴ نظر)

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد   (۳ نظر)

جوابیه ماه‌بانو معصوم‌زاده به گفتارنو+ توضیحات گفتارنو: خانم معصوم‌زاده! بابت آن اشتباه عذرخواهی می‌کنیم؛ ولی ظاهرا اشتباه گرفته‌اید   (۳ نظر)