کد خبر: ۳۱۸۷۶
تاریخ انتشار: ۲۲ تير ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۸
ارسال به دوستان
ذخیره
یک متخصص روان پزشک در گفت و گو با گفتارنو مطرح کرد:
یک استاد دانشگاه علوم پزشکی در خصوص آزاد بودن مصرف ماری جوانا در برخی از کشور‌ها می‌گوید: شاید این حرف تا حدودی درست باشد و در برخی از کشور‌ها مصرف آن آزاد و قانونی باشد، اما در ان کشور‌ها انواعی از گیاه شاهدانه کشت می‌شود که ماده موثره کمتری دارد و اگر این ماده از یک حدی بیشترباشد جرم تلقی می‌شود. همچنین باید به این مسئله توجه داشت که آزاد بودن مصرف ماری جوانا در ان کشور‌ها به معنای اعتیاد آور نبودن آن نیست.
گفتارنو/ مرضیه قاضی زاده:

این روز‌ها مصرف ماده مخدر گل  به شدت بین جوانان رواج یافته است به گونه‌ای که حتی مدیر کل بهزیستی استان کرمان نیز این مسئله را تایید می‌کند و از رتبه دوم مصرف گل خبر می‌دهد؛ این درحالی است که پیش از این مواد مخدر از نظر شیوع استفاده به ترتیب در رتبه اول تریاک و در رتبه‌های بعدی به ترتیب هروئین و شیشه بوده است.

در طی یک پژوهش و آسیب شناسی صورت گرفته در سال ۹۷ آمار افراد مبتلا به بیماری اعتیاد در کشور ۷ میلیون نفر تخمین زده شده است که از این میان بیشترین شیوع مصرف بین سنین ۱۰ تا ۲۰ سال است.

جای تأسف بیشتر که در گروه‌های خانم‌ها و دختران نیز گرایش بالایی در مصرف به تریاک و گل وجود دارد. شاید یکی از دلایل رواج مصرف این ماده ناآگاهی باشد، چرا که در باور عمومی گل کم خطر‌تر از حشیش و ماری جوانا شناخته شده و حتی برخی با اشاره به به آزاد بودن مصرف آن در برخی از کشور‌ها آن را به عنوان یک ماده اعتیاد آور تلقی نمی‌کنند.

یک متخصص روان پزشک در خصوص ماده مخدر گل و تفاوت آن با ماری جوانا به گفتار نو می‌گوید: گل از سر برگ‌های ریز اطراف گیاه شاه دانه به دست می‌آِید؛ یعنی قسمت بالایی گیاه که ماده موثره یا همان ماده مخدر تتراهیدروکانابینول بیشتری دارد، اما در مورد ماری جوانا برگ‌های پایین‌تر گیاه چیده می‌شوند.

حسن ضیاالدینی در پاسخ به این سوال که آیا گل از ماری جوانا خطرناک‌تر است، می‌گوید: بله؛ همین طور که بنگ و جوبنت ماده موثره بیشتری نیست به ماری جوانا دارند.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی در خصوص آزاد بودن مصرف ماری جوانا در برخی از کشور‌ها می‌گوید: شاید این حرف تا حدودی درست باشد و در برخی از کشور‌ها مصرف آن آزاد و قانونی باشد، اما در ان کشور‌ها انواعی از گیاه شاهدانه کشت می‌شود که ماده موثره کمتری دارد و اگر این ماده از یک حدی بیشترباشد جرم تلقی می‌شود. همچنین باید به این مسئله توجه داشت که آزاد بودن مصرف ماری جوانا در ان کشور‌ها به معنای اعتیاد آور نبودن آن نیست.

او در ادامه می‌افزاید گل نسبتا غلیظ‌تر است، ولی در کل همه این مواد اعتیاد اورند و به طور جدی وابستگی ایجاد می‌کنند، سازمان بهداشت جهانی نیز سالهاست که این مواد را به عنوان مواد اعتیاد آور شناخته است.

این متخصص روان پزشکی در ادامه به شایعاتی همچون اثرات درمانی مصرف گل اشاره می‌کند و خاطر نشان می‌کند: حتی مورفین نیز در برخی از موارد برای بیمار تجویز می‌شود، اما این بدین معنی نیست که این ماده باید به صورت نا به جا توسط افراد مصرف شود.
ضیاالدینی با تاکید بر اثرات سو مصرف گل بر روی مغز، می‌گوید: مصرف این ماده اعتیاد آور باعث عوارض روانی و حتی جنون می‌شود.

این استاد دانشگاه در خصوص تبعات مصرف گل، خاطر نشان می‌کند: به غیر از تبعاتی، چون عدم کنترل، مصرف گل به طور جدی می‌تواند انواع بیماری‌ها را اعم از اضطراب، افسردگی، جنون و.. ایجاد کند.
او در ادامه می‌افزاید: مصرف این ماده اعتیاد آور حتی ممکن است موجب بروز بیماری‌های جدی تری نیز شود یعنی فردی که استعداد روان پریشی دارد بعد از مصرف ماری جوانا یا سایر ترکیبات آن، چون گل، این استعدادش شکوفا می‌شود؛ در صورتیکه اگر این استعداد با ماری جوانا شکوفا نمی‌شد ممکن بود که حتی بروز هم پیدا نکند.

این پزشک متخصص در خصوص عوارض احتمالی یک بار مصرف گل می‌گوید: این ماده یک حالتی به نام فلش بک ایجاد می‌کند؛ یعنی ممکن است فردی بعد از مصرف حالت هایی، چون اضطراب، تنگی خلق، کشش دست و پا و ... پیدا کند و تا یک ماه بعد از اولین مصرف و بدون مصرف دوباره گل، دچار این حالات شود.
 
او در پاسخ به این سوال که رواج مصرف گل در بین جوانان و نوجوان چه تبعاتی را برای جامعه به همراه خواهد داشت، می‌گوید: این مسئله فقط مربوط به تبعات گل نیست. گل، حشیش، سیگار و ... دروازه ورود به مسائل جدی‌تر اعتیاد هستند، فرضاً اگر ما ۴ میلیون مصرف کننده داشته باشیم و هر کدام از ان‌ها تنها یک خانواده ۴ یا ۵ نفره را درگیر کنند، سرجمع ۲۰ میلیون نفر درگیر مسائل مرتبط با اعتیاد این افراد هستند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

دور آبیاری درختان جنگل قائم 35 روزه و درختان پارک جنگلی 20 روزه است

گران شدن سرسام‌آور کاغذ تیر خلاص بر پیکر کتاب‌فروشی‌های ایران است/ خرید کتاب به صفر رسیده / سیاست‌گذاران در حد شعار، ژست و برنامه‌های بی‌خاصیت از کتاب حمایت می‌کنند

سرویس‌دهی پنج دستگاه اتوبوس حومه به شهرهای اطراف، تعیین تکلیف شود/حمل و نقل در خارج شهر از عهده‌ی شهرداری خارج است/اتوبوس‌ها از لحاظ فنی صلاحیت خدمات‌دهی به حومه شهر را ندارند

۱۷۰ محله‌ی شهری و روستایی آسیب‌پذیر در استان وجود دارد

لایحه معاونت امور زنان درباره اصلاح قانون موجود درباره دیه در کمیسیون لوایح دولت است/ در حال تلاش برای ورود بانوان به ورزشگاه هستیم

طرح الزام بانک‌ها به حذف سود و جریمه مضاعف فوریتی شد

قطع درخت در محدوده شهر بدون داشتن مجوز خلاف قانون است

چه کسانی صبح‌ها به سینما می‌روند؟/ سانس‌های سینما تا قبل از ساعت 15 نیم بها خواهد شد

سه حقوقدان جدید شورای نگهبان برای شش سال انتخاب شدند/یک دهه شصتی و نماینده مجلس در جمع منتخبان

تخریب دیوار‌های ارگ بم با لودر، تکذیب شد

پربازدید ها

ادغام مدارس سمپاد به دلیل پر کردن صندلی‌های خالی مدارس غیر دولتی کذب است/ مدارس سمپاد تابع ضوابط کروکی نمی‌شوند، خانواده‌ها حق اعتراض ندارند/هم ادعای برخی از خانواده‌ها که می‌گویند بچه ما تیزهوش است غلط است هم ادعای کسانی که می‌گویند ما در کرمان استعداد درخشان نداریم مضحک و خنده دار است

ثبت نام بدون آزمون دوره‌های کاردانی و کارشناسی دانشگاه جامع علمی کاربردی جهاددانشگاهی از 28 مرداد آغاز می شود

کشف 370 کیلوگرم مواد مخدر در کهنوج

عامل جاده‌ای، 15 درصد علت تصادفات را در استان کرمان به خود اختصاص داده‌ است

1074 نفر،در سال گذشته به دلیل سوانح رانندگی جان باختند/ شهرستان های کرمان، سیرجان، بم، جیرفت، زرند، کهنوج، بافت و رفسنجان بیشترین تصادفات در استان کرمان را دارند/ باید حوادث رانندگی به ازای هر 10 هزار دستگاه 31 درصد کاهش یابد

کاهش ادامه دار قیمت سیب‌زمینی

امسال برای نخستین بار بیمار مبتلا به تب کریمه کنگو در استان نداریم

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند

سولاریوم و تتو در بین فوتبالیست ها و سلبریتی ها رواج یافته است

افشاگری وزیر بهداشت از وجود دو کانون فساد/ برخی افراد و شبکه‌های مجازی هزینه میلیاردی می‌کنند بنده و وزارت بهداشت را تخریب کنند

پر بحث

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۷ نظر)

شورای اصلاح طلبان تذکر دهد؛به کسی چک سفید نداده ایم   (۶ نظر)

«قلاده های طلا» بسیار دقیق و موشکافانه به مباحث فتنه ۸۸ پرداخته است/کارگردانی خوب ابوالقاسم طالبی منجر به تولید فیلم خوب و تأثیر گذار شد   (۶ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۵ نظر)

همه موافق سیستم اعلام بار مجازی هستند به جز من و 80 درصد رانندگان/ رانندگان در این سیستم حق انتخاب بار ندارند/ سیستم مجازی اعلام بار بوشهر رضایت بخش نبود/ نظارت ما بر سیستم اعلام بار کم رنگ می شود   (۴ نظر)

ده گانه ای برای دومین استاندار دولت تدبیر   (۴ نظر)

زنده باد شفافیت   (۴ نظر)

وعده سر خرمن می دهید/قیمت مرغ در کرمان بیشتر از سایر استان هاست/حتی مرغ در شهرهای سیل زده هم به قیمت 13 هزار تومان عرضه می شود   (۴ نظر)

گزارش تصویری گفتارنو از آیین تودیع و معارفه استاندار کرمان   (۳ نظر)

3 انتصاب جدید در استانداری کرمان   (۳ نظر)