کد خبر: ۳۱۸۷۶
تاریخ انتشار: ۲۲ تير ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۸
ارسال به دوستان
ذخیره
یک متخصص روان پزشک در گفت و گو با گفتارنو مطرح کرد:
یک استاد دانشگاه علوم پزشکی در خصوص آزاد بودن مصرف ماری جوانا در برخی از کشور‌ها می‌گوید: شاید این حرف تا حدودی درست باشد و در برخی از کشور‌ها مصرف آن آزاد و قانونی باشد، اما در ان کشور‌ها انواعی از گیاه شاهدانه کشت می‌شود که ماده موثره کمتری دارد و اگر این ماده از یک حدی بیشترباشد جرم تلقی می‌شود. همچنین باید به این مسئله توجه داشت که آزاد بودن مصرف ماری جوانا در ان کشور‌ها به معنای اعتیاد آور نبودن آن نیست.
گفتارنو/ مرضیه قاضی زاده:

این روز‌ها مصرف ماده مخدر گل  به شدت بین جوانان رواج یافته است به گونه‌ای که حتی مدیر کل بهزیستی استان کرمان نیز این مسئله را تایید می‌کند و از رتبه دوم مصرف گل خبر می‌دهد؛ این درحالی است که پیش از این مواد مخدر از نظر شیوع استفاده به ترتیب در رتبه اول تریاک و در رتبه‌های بعدی به ترتیب هروئین و شیشه بوده است.

در طی یک پژوهش و آسیب شناسی صورت گرفته در سال ۹۷ آمار افراد مبتلا به بیماری اعتیاد در کشور ۷ میلیون نفر تخمین زده شده است که از این میان بیشترین شیوع مصرف بین سنین ۱۰ تا ۲۰ سال است.

جای تأسف بیشتر که در گروه‌های خانم‌ها و دختران نیز گرایش بالایی در مصرف به تریاک و گل وجود دارد. شاید یکی از دلایل رواج مصرف این ماده ناآگاهی باشد، چرا که در باور عمومی گل کم خطر‌تر از حشیش و ماری جوانا شناخته شده و حتی برخی با اشاره به به آزاد بودن مصرف آن در برخی از کشور‌ها آن را به عنوان یک ماده اعتیاد آور تلقی نمی‌کنند.

یک متخصص روان پزشک در خصوص ماده مخدر گل و تفاوت آن با ماری جوانا به گفتار نو می‌گوید: گل از سر برگ‌های ریز اطراف گیاه شاه دانه به دست می‌آِید؛ یعنی قسمت بالایی گیاه که ماده موثره یا همان ماده مخدر تتراهیدروکانابینول بیشتری دارد، اما در مورد ماری جوانا برگ‌های پایین‌تر گیاه چیده می‌شوند.

حسن ضیاالدینی در پاسخ به این سوال که آیا گل از ماری جوانا خطرناک‌تر است، می‌گوید: بله؛ همین طور که بنگ و جوبنت ماده موثره بیشتری نیست به ماری جوانا دارند.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی در خصوص آزاد بودن مصرف ماری جوانا در برخی از کشور‌ها می‌گوید: شاید این حرف تا حدودی درست باشد و در برخی از کشور‌ها مصرف آن آزاد و قانونی باشد، اما در ان کشور‌ها انواعی از گیاه شاهدانه کشت می‌شود که ماده موثره کمتری دارد و اگر این ماده از یک حدی بیشترباشد جرم تلقی می‌شود. همچنین باید به این مسئله توجه داشت که آزاد بودن مصرف ماری جوانا در ان کشور‌ها به معنای اعتیاد آور نبودن آن نیست.

او در ادامه می‌افزاید گل نسبتا غلیظ‌تر است، ولی در کل همه این مواد اعتیاد اورند و به طور جدی وابستگی ایجاد می‌کنند، سازمان بهداشت جهانی نیز سالهاست که این مواد را به عنوان مواد اعتیاد آور شناخته است.

این متخصص روان پزشکی در ادامه به شایعاتی همچون اثرات درمانی مصرف گل اشاره می‌کند و خاطر نشان می‌کند: حتی مورفین نیز در برخی از موارد برای بیمار تجویز می‌شود، اما این بدین معنی نیست که این ماده باید به صورت نا به جا توسط افراد مصرف شود.
ضیاالدینی با تاکید بر اثرات سو مصرف گل بر روی مغز، می‌گوید: مصرف این ماده اعتیاد آور باعث عوارض روانی و حتی جنون می‌شود.

این استاد دانشگاه در خصوص تبعات مصرف گل، خاطر نشان می‌کند: به غیر از تبعاتی، چون عدم کنترل، مصرف گل به طور جدی می‌تواند انواع بیماری‌ها را اعم از اضطراب، افسردگی، جنون و.. ایجاد کند.
او در ادامه می‌افزاید: مصرف این ماده اعتیاد آور حتی ممکن است موجب بروز بیماری‌های جدی تری نیز شود یعنی فردی که استعداد روان پریشی دارد بعد از مصرف ماری جوانا یا سایر ترکیبات آن، چون گل، این استعدادش شکوفا می‌شود؛ در صورتیکه اگر این استعداد با ماری جوانا شکوفا نمی‌شد ممکن بود که حتی بروز هم پیدا نکند.

این پزشک متخصص در خصوص عوارض احتمالی یک بار مصرف گل می‌گوید: این ماده یک حالتی به نام فلش بک ایجاد می‌کند؛ یعنی ممکن است فردی بعد از مصرف حالت هایی، چون اضطراب، تنگی خلق، کشش دست و پا و ... پیدا کند و تا یک ماه بعد از اولین مصرف و بدون مصرف دوباره گل، دچار این حالات شود.
 
او در پاسخ به این سوال که رواج مصرف گل در بین جوانان و نوجوان چه تبعاتی را برای جامعه به همراه خواهد داشت، می‌گوید: این مسئله فقط مربوط به تبعات گل نیست. گل، حشیش، سیگار و ... دروازه ورود به مسائل جدی‌تر اعتیاد هستند، فرضاً اگر ما ۴ میلیون مصرف کننده داشته باشیم و هر کدام از ان‌ها تنها یک خانواده ۴ یا ۵ نفره را درگیر کنند، سرجمع ۲۰ میلیون نفر درگیر مسائل مرتبط با اعتیاد این افراد هستند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

انتخاب کارشناس توسط قضات است/ اگر انتخاب کارشناس صحیح و دقیق انجام شود، زمان کارشناسی کوتاه تر خواهد شود/میزان حق الزحمه ای که قضات برای کارشناسان درنظر می گیرند کمتر از تعرفه سال ۹۲ است

برگزاری جشنواره موسیقی نواحی در ١٠ شهرستان استان کرمان

۱۰۰ واحد صنعتی نیمه فعال کرمان توسط مس سرچشمه شناسایی شد

زمان دیدار دو تیم شهر خودرو و گل گهر سیرجان تغییر کرد

اطعام ۱۰۰ هزار زائر پاکستانی در موکب های چهارگانه اوقاف کرمان

پایان مهر ماه آخرین فرصت بهره‌مندی از بخشودگی جرایم مالیاتی

۵ میلیون و ۶۶۵ هزار سهم در بورس کرمان معامله شد

ورود دادستانی به سردخانه های غیر بهداشتی جنوب استان

اگر موارد بهداشتی از سوی سردخانه‌داران جنوب استان رعایت نشود، دادستانی به این موضوع ورود پیدا خواهد کرد

واحدهای تولیدی دانش‌بنیان در جنوب کرمان حمایت می‌شوند/ افزایش کیفیت صنعت، نتیجه ارتباط بیشتر علم و صنعت است

پربازدید ها

شایسته سالاری ذبح نشود

بعد از اجرایی شدن طرح نماد حتی یک خودکشی هم نداشتیم

پلمب ۱۵۰ واحد صنفی در کرمان به دلیل عدم رعایت مقررات

بازداشت یکی از کارمندان واحد درآمد

اتخاذ هفت تصمیم برای تسریع در روند تخصیص بودجه طرح‌های آبرسانی استان کرمان

بهره برداری از جاده رابر به کرمان ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد/با احداث این جاده مسیر کرمان به رابر ۷۰ کیلومتر کاهش می‌یابد

ورود دادستانی به سردخانه های غیر بهداشتی جنوب استان

سپاه قصد دخالت در وظایف دستگاه های دولتی را ندارد/۷۰ درصد زندانیان معتادند/ سعی داریم از متادون در روند درمان استفاده نکنیم

کمک بیش از ۲ میلیارد ریالی خیرین کرمانی به دانش‌آموزان نیازمند

پیش بینی افزایش ابر و احتمال رگبار باران در کرمان

پر بحث

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۱۲ نظر)

همه موافق سیستم اعلام بار مجازی هستند به جز من و 80 درصد رانندگان/ رانندگان در این سیستم حق انتخاب بار ندارند/ سیستم مجازی اعلام بار بوشهر رضایت بخش نبود/ نظارت ما بر سیستم اعلام بار کم رنگ می شود   (۸ نظر)

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند   (۸ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۶ نظر)

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند   (۵ نظر)

حرفه خبرنگاری را به رسمیت بشناسیم   (۵ نظر)

وعده سر خرمن می دهید/قیمت مرغ در کرمان بیشتر از سایر استان هاست/حتی مرغ در شهرهای سیل زده هم به قیمت 13 هزار تومان عرضه می شود   (۵ نظر)

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد   (۳ نظر)

جوابیه ماه‌بانو معصوم‌زاده به گفتارنو+ توضیحات گفتارنو: خانم معصوم‌زاده! بابت آن اشتباه عذرخواهی می‌کنیم؛ ولی ظاهرا اشتباه گرفته‌اید   (۳ نظر)

ویدئو: گزارش گفتارنو از نحوه آماده سازی مراسم عزاداری حسینیه خواجه خضر کرمان   (۳ نظر)