کد خبر: ۳۱۸۷۷
تاریخ انتشار: ۲۲ تير ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۷
ارسال به دوستان
ذخیره
پاسخ نعیمی‌پور به باهنر:
می‌خواهم به امثال آقای باهنر یادآور شوم که این هنر نیست که مسائل اساسی و عمقی را با مردم مطرح نکنیم؛ ولی به خاطر فضاهای انتخاباتی که در پیش است و برایمان اهمیت دارد، با مردم برخورد شفافی نداشته باشیم. در دولت اصولگرایان پرونده هسته‌ای ما به شورای امنیت رفت و ما ذیل فصل هفت با تهدید به جنگ مواجه شدیم و حتی در دوره فعلی ناکامی‌های برجام تا حدودی نیز حاصل راهبرد و نگرش منتقدان دولت است.

بخشی از ناکامی‌های برجام حاصل راهبرد و نگرش منتقدان دولت است اصولگرایان روی مشکلات اقتصادی موجود کشور برای آینده سیاسی‌شان حساب ویژه‌ای باز کرده‌اند. محمدرضا باهنر، دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین اخیراً در نشستی خبری با بیان اینکه مسئول شرایط کشور اصولگراها نیستند و این مسئولیت برعهده اصلاح‌طلبان است، گفت که معتقد است فضای عمومی کشور به نفع اصولگراهاست و مردم در انتخابات آینده به آنها رأی خواهند داد.

محمد نعیمی‌پور، فعال سیاسی اصلاح‌طلب و عضو حزب اتحاد ملت اما در واکنش به این سخنان باهنر بدون سعی برای مبرا کردن اصلاح‌طلبان از مسئولیت شرایط موجود به بیان دیدگاه خود درباره ریشه مشکلات کشور پرداخت.

آقای باهنر با تأکید بر اینکه اصولگرایان مسئولیت شرایط فعلی کشور را نمی‌پذیرند، جریان متبوع شما را به عنوان جریان حامی دولت مسئول دانسته است، به باور شما سهم هر یک از دو جریان اصلاح‌طلب و اصولگرا در وضعیتی که تجربه می‌کنیم، چیست؟

آقای مهندس باهنر جزو معدود افرادی در اردوگاه اصولگرایان هستند که براساس سابقه‌ای که دارند می‌شود ایشان را سیاستمدار تلقی کرد. منتهی بعضی اوقات سیاستمدارها در شرایط انتخاباتی یا درباره بحث‌هایی که می‌تواند برای افکار عمومی جذاب باشد صحبت‌هایی می‌کنند که آنها را از موقعیت سیاستمداری دور می‌کند.

واقعیت این است که اکنون نمی‌توانیم مشکلات را بر سر اصولگرایان یا اصلاح‌طلبان سرشکن کنیم. آبشخور آنچه دچارش هستیم یک تصمیم استراتژیک است که به هر حال مسئولان کشور گرفته‌اند و اصولگرایان هم به بنابر اعتقادات و مصالحی که برای خود تعریف کرده‌اند آن را دنبال کردند و تا به حال هم پیگیری می‌کنند.

آن راهبرد این بوده که ما عمق استراتژیک خودمان را در منطقه تعریف کنیم و برای دفاع از کشور سنگرهایمان را به پیرامون منتقل کنیم. خب طبیعتاً این خط مشی به سمتی می‌رود که بسیاری از کشورهایی که یا با ما دشمنی دارند یا هیچ دوستی ندارند به مقابله با آن برخیزند. در نتیجه طبیعتاً کشور دچار تنگنا و مشکلاتی شده است که خود را در بازار ارز و کالاهای اساسی نشان می‌دهد. بنابراین قرار دادن این مشکلات اخیر به عنوان مبنای بحث رفتن به دنبال معلول‌ها و رها کردنعلت‌ها است.

آیا این گفته به معنای این است که اصلاح‌طلبان در این راهبرد و نتایجش سهمی ندارند؟
اصلاح‌طلبان در دوره‌ای که توانستند در قدرت باشند استراتژی‌شان کاملاً روشن بود. راهبردشان اتکا بر توان و توسعه داخلی، رونق اقتصادی و بها دادن به ملت بود. چیزی شبیه استراتژی که چین در گذشته اتخاذ کرد؛ خودش را از پیشامدهای سیاسی بین‌المللی کنار گذاشت و توجهش را به توسعه داخلی معطوف کرد.

الان هم چین کشور فوق‌العاده قوی است که می‌تواند به جای جنگ سرد و جنگ موشکی و جنگ‌های مختلف با اقتصادش در برابر جنگ اقتصادی که می‌خواهند به آن تحمیل کنند، بایستد.

اما وضعیت حاضر ما حاصل ادامه آن راهبرد نیست؛ بلکه حاصل راهبردی است که در آن مردم تابع و ابزاری برای پیشبرد سیاست‌های منطبق با استراتژی تعیین شده هستند و در نتیجه بخش قابل توجهی از آنها خود را در آن سهیم نمی‌دانند.

در مقابل دیدگاه آقای باهنر، موضع آقای بهزاد نبوی قرار دارد که اخیراً در سخنانی با اتکا به اینکه ۶۰ درصد اقتصاد و نیز سیاست خارجی بیرون از حیطه اختیارات دولت است، بر این نکته تأکید داشت که نمی‌توان مسئولیت مشکلات موجود را صرفاً بر دوش دولت قرار داد. آیا شما هم با آقای نبوی هم‌نظر هستید؟
من نه حرف آقای نبوی را می‌توانم بگویم و نه حرف آقای باهنر را؛ بلکه می‌توانم بگویم که آن استراتژی که در ابتدا اشاره کردم اثراتش این بوده است. اما در یک مقطعی دولت آقای روحانی سعی کرد که راهبرد حل مسائل با دنیا را دنبال کند. با همه کارشکنی‌هایی که انجام شد تا همان دوره که براساس این راهبرد حرکت کرد، همه شاخص‌های اقتصادی بهبود را نشان دادند و مشخص شد که می‌شود با این روش‌ها وضع توسعه و شاخص‌های اقتصادی کشور را بهبود بخشید. اما اینکه در دولت اصولگرایان پرونده هسته‌ای ما به شورای امنیت رفت و ما ذیل فصل هفت با تهدید به جنگ مواجه شدیم و حتی در دوره فعلی ناکامی‌های برجام تا حدودی نیز حاصل راهبرد و نگرش منتقدان دولت است.

نمی‌خواهیم چشم‌مان را بر دشمنی‌های امریکا ببندیم و نمی‌خواهم بگویم که معتقدان به آن راهبرد نیت سوئی داشتند. شاید آنها تصور می‌کردند و می‌کنند که به صرف اقتدار منطقه‌ای می‌توانیم در آینده رونق بیشتر و شرایط بهتری داشته باشیم. در هر صورت گذر از این گردنه گذر سختی است و من هیچ وقت آرزو نمی‌کنم که استراتژی که الان در کشور مسلط هست، شکست بخورد. چون برای ملت ایران و نظام جمهوری اسلامی مشکلات زیادی ایجاد می‌کند. اما می‌خواهم به امثال آقای باهنر یادآور شوم که این هنر نیست که مسائل اساسی و عمقی را با مردم مطرح نکنیم؛ ولی به خاطر فضاهای انتخاباتی که در پیش است و برایمان اهمیت دارد، با مردم برخورد شفافی نداشته باشیم.


مسأله این است که برخلاف شما، جریان رقیب‌تان اهمیت چندانی برای تأثیر راهبردهای سیاست خارجی در مشکلات داخلی موجود قائل نیست.
بحث بر سر این موضوع فرصت بیشتری طلب می‌کند. فقط این را بگویم که بحث بر سر دو راهبرد کاملاً مختلف است که یکی مقابله و دیگری همکاری را دنبال می‌کند. طبیعتاً کسانی که همکاری بین‌المللی را قبول ندارند باید به برجام و مذاکره بد و بیراه بگویند.

اما کاش صادقانه بگویند که حاصل راهبردی که نشانه‌هایش را باید در دیدگاه‌های دوران ریاست جمهوری آقای احمدی‌نژاد و نگرش‌های آقای جلیلی پیگیری کرد، چه ماحصل مشخصی در اقتصاد کشور داشته است. آنچه ما از آنها سراغ داریم، کشاندن کشور تا ورطه جنگ بوده و چیزی که تشخیص ما است این است که جنگ در این کشور ما به ازایی ندارد.

منبع: ایران
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

برخورد کاریکاتوری با اندیشه امام، یک آفت بزرگ است

خاطرات مرحوم حاج سید احمد خمینی از بیماری امام

معاون آموزشی دانشگاه تهران: دانشجویان همه مقاطع می‌توانند از ۱۷ خرداد به دانشگاه بازگردند/دانشجویان جدیدالورود از نیمه دوم مهر ماه شروع می شود

هزینه حمل و نقل زعفران ۷ یورو شد/ وزارت جهاد کشاورزی مازاد پیاز زعفران را خریداری کند

بیانیه استاندار و نماینده ولی فقیه در استان کرمان به مناسبت سالگرد رحلت امام خمینی (ره)

با چالش حفظ بازار پسته مواجه شدیم

زمین خواری و فروش 800قطعه زمین دولتی در منوجان

حیوان آزار کهنوجی دستگیر شد

تعداد مبتلایان به کرونا به مرز 2هزار نفر رسید

شهادت سرباز قرارگاه عملیاتی ابوذر در درگیری مسلحانه

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسمات نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۱۶ نظر)

مرحله دوم یارانه معیشتی فردا واریز می‌شود / متقاضیانی که یارانه دریافت نمی‌کردند از 10 دی ماه ثبت‌نام کنند   (۱۱۳ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۵ نظر)

کلیه آموزشگاه های آرایشگری تعطیل است/ اصلاح صورت در هیچ یک از آرایشگاه ها انجام نمی شود/ هیچ ماسکی در اختیار اتحادیه گذاشته نشده است/ حاشیه شهر اطلاعات چندانی ندارند و مسئله را جدی نگرفتند   (۱۳ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

ردصلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب در سیرجان، زرند و جیرفت/ صلاحیت محسن‌بیگی در کرمان احراز نشد/ یکی از نمایندگان استان در فهرست رد صلاحیت‌ شده‌ها   (۷ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۱ نظر)

پرطرفدارترین ها

قالیباف: مجلس یازدهم مذاکره و سازش با آمریکا به عنوان محور استکبار جهانی را بی حاصل و پر ضرر ارزیابی می‌کند   (۱ نظر)

مدیرکل و معاون اداری مالی اداره کل غله استان کرمان به اتهام رشوه و فساد اداری دستگیر شدند   ( نظر)

پیشنهاد ختم روزانه قرآن از سوی نماینده مردم رفسنجان/صفحه اول و دوم برای قالیباف در نظر گرفته‌ شد/ثواب اولین ختم قرآن به روح بلند امام خمینی(ره)هدیه می شود   ( نظر)