کد خبر: ۳۱۸۸۷
تاریخ انتشار: ۲۲ تير ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۵
ارسال به دوستان
ذخیره
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان در پاسخ به گفتارنو مطرح کرد
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان گفت:خود کسانی که کارآفرین هستند متقاضی برگزاری این جشنواره هستند. سال گذشته بیش از هزار نفر در این رخداد شرکت کرده‌اند. اگر کار بی‌خودی بود این‌قدر استقبال نمی‌شد. برای کسانی که دارند کارآفرینی می‌کنند این جشنواره اهمیت دارد.

گفتارنو/ محبوبه فیروزآبادی: مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان گفت: سیزدهمین جشنواره کارآفرینان برتر استان کرمان نیمه دوم امسال برگزار می شود و ثبت نام برای شرکت در این جشنواره تا پایان تیرماه جاری ادامه دارد.

به گزارش گفتارنو، رضا اسماعیلی در نشست خبری با بیان این‌که در استان کرمان نزدیک 50هزار کارگاه فعال داریم که تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی هستند و در این کارگاه‌ها 320هزار نفر مشغول به کار هستند، افزود: کارآفرینان ریسک کرده اند و در شرایطی که همه به دنبال این هستند که منابع مالی خودشان را در بازارهایی مثل سکه، ارز، زمین و ... سرمایه‌گذاری کنند تا ریسک کمتری داشته باشد، کارگاه راه انداخته و شغل ایجاد کرده‌اند که هم برای خودشان و هم برای جامعه منافع داشته باشد.

او با بیان این‌که استان کرمان از جهت تعداد اشتغال ایجاد شده ثبت شده در سازمان تامین اجتماعی ، بعد از استان‌های تهران و خوزستان رتبه سوم را در کشور دارد یادآور شد: کرمان از جهت درصد رشد رتبه‌ي پنجم را در کل کشور دارد.
خبرنگار گفتارنو در این نشست خبری با رضا اسماعیلی مدیرکل کارتعاون و رفاه اجتماعی گفت‌وگو کرده است که می‌خوانید.

*آقای اسماعیلی! جشنواره کارآفرینی با هدف تشویق کارآفرینان برگزار می‌شود. امروز در فضایی به سر می‌بریم که به لحاظ شاخص‌های فضای کسب و کار استان کرمان وضعیت مطلوبی ندارد و عملکرد پنجره واحد هم انتقاد بخش خصوصی را برانگیخته است. اساسا در چنین فضایی برگزاری جشنواره کارآفرینی یک کار تشریفاتی و غیرضرور به حساب نمی‌آید؟ بهتر نبود اداره کل کار تعاون و رفاه اجتماعی به جای برگزاری چنین برنامه‌هایی سراغ حل پایه‌ای برخی از مسایل بنگاه‌های تولیدی بخش خصوصی می‌رفت؟

سوال خیلی خوبی است؛ به هر شکل ما در استان هم پنجره واحد و هم کارگروه رفع موانع تولید را داریم که در فرمانداری ‌ها و استانداری تشکیل می شوند. مشکلات واحدهای تولیدی مرتب پایش و دنبال می‌شود. پنجره واحد هم دارد به آن عمل می‌شود هرچند که انتقاداتی هم به آن وارد است. خود کسانی که کارآفرین هستند متقاضی برگزاری این جشنواره هستند. سال گذشته بیش از هزار نفر در این رخداد شرکت کرده‌اند. اگر کار بی‌خودی بود این‌قدر استقبال نمی‌شد. برای کسانی که دارند کارآفرینی می‌کنند این جشنواره اهمیت دارد. شاید برای کسانی که از بیرون نگاه می‌کنند این‌گونه است که می‌گویند مشکلات هست و نباید برگزار شود.

*این‌که قبلا هزار نفر شرکت می‌کردند و امسال 50نفر شرکت کرده‌اند نشان می‌دهد سال‌ گذشته هزار نفر غیرکارآفرین ثبت‌نام می‌کردند. نمی‌پذیرم که یک کارآفرین گیر 160هزار تومان پول بوده که شرکت نکرده است!

دقیقا؛ ضمن این‌که هر سال دارد به واحدهای تولیدی ما افزوده می‌شود.

*چه تعداد افزایش داشتیم؟

سرجمع واحدهای تولیدی و سرجمع کارگاه‌هایمان دارد افزایش می‌یابد.

*یک پارادوکسی وجود دارد که من هروقت با شما مصاحبه می‌کنم لاینحل باقی می‌ماند و آن‌اینکه مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان از تعطیلی 30 درصدی واحدهای کوچک و متوسط‌ استان خبر داده است و اعلام کرده که واحدهای فعال هم زیر ظرفیت اسمی فعالیت می‌کنند. رییس سازمان صنعت معدن و تجارت هم تعطیلی بنگاه‌های زیر نظر آن مجموعه را تایید می‌کند. مگر می‌شود چنین فضایی بر میزان اشتغال استان بی‌تاثیر باشد! چطور می‌شود که ما هرسال شاهد افزایش تعداد کارگاه های بیمه شده استان هستیم؟

ما کاهش نداشتیم. ببینید ریزش و رویش در ذات فعالیت‌های اقتصادی است.

*آیا می‌شود فکر کرد که فرصت‌های شغلی از بین می‌روند اما روند بیمه بودن افراد تداوم پیدا می‌کند؟

خیر؛ در ذات اقتصاد ریزش و رویش است و شما نمی‌توانید فکر کنید که یک بنگاه به وجود بیاورید که هزار یا صد سال عمر کند. متوسط عمر بنگاه‌های کوچک و متوسط، سه سال است؛ این آمار مربوط به دنیاست.

*به نظر می‌رسد کارگاه‌های استان کرمان دچار جوانمرگی هستند. شما این را تایید می‌کنید؟

آماری در این زمینه ندارم. ما هر ساله به نسبت سال گذشته رشد داشتیم. یعنی ما وقتی می‌گوییم در سال 95 حدود 195هزار بیمه شده داشتیم. در سال 96 حدود 215 هزار بیمه شده داشتیم و در سال 97 حدود 327هزار بیمه شده داشتیم. هر ساله آمار تجمعی ما دارد افزایش می‌یابد. ما ریزش‌ها را هم لحاظ کرده‌ایم و نتیجه اش شده این آماری که ارائه می‌شود.

*پذیرش این میزان رویش در فضای فعلی اقتصاد، خیلی دور از ذهن است. خود شما این مطلب برایتان پذیرفتنی است؟

آمار سازمان تامین اجتماعی این را می‌گوید.

*خود شما چقدر به این آمار اطمینان دارید؟

صددرصد. آمار دقیق و با کد ملی است.

*فکر می‌کنید چه تعداد افراد هستند که کارشان تعطیل شده اما بیمه‌شان هنوز رد می‌شود؟

خیلی کم. اصلا غیرممکن است. چون هر نفر که قرار باشد بیمه‌اش رد شود الان نزدیک 600هزار تومان هزینه بیمه اش است.

*شاید خود فرد می‌پردازد؟

چگونه می‌پردازد؟ نمی‌شود. بخاطر تعهداتی که کارفرما نسبت به بیمه شده دارد، زیر بار چنین کارهایی نمی‌رود. اگر هم باشد استثنا است و عمومیت ندارد و رقم قابل ملاحظه‌ای نیست.

*مدیرکل کمیته امداد مدعی شده بودند که یک سوم اشتغال استان را این دستگاه ایجاد کرده است. می‌خواهم نظر شما را در این خصوص بدانم؟

آماری ندارم و نمی‌دانم مبنای ادعایشان چه بوده. یعنی یک سوم مشاغل خرد و خانگی را ایجاد کرده‌اند ؟

*یعنی یک سوم اشتغال استان مشاغل خانگی و خرد است؟

اجازه بدهید این بحث با حضور ایشان انجام شود چون من دنبال نکردم که مبنای اظهارات ایشان چیست. ما سه چهار تا آمار اشتغال داریم . یکی آمار اشتغالی است که من دارم خدمت‌تان عرض می‌کنم و سفت و محکم پای آن ایستاده ام و از آن دفاع می‌کنم که آمار تامین اجتماعی است. آماری مربوط به سامانه رصد است که سال گذشته نزدیک به 41هزار نفر در سامانه رصد ثبت نام اشتغال جدید داشتیم که من اصلا به آن موضوع اشاره نکردم و به آن وارد نشدم.

چون به هر شکل آن آمار درصد خطایی دارد. یک آماری هست که مربوط به طرح نیروی کار است و آن آمار 54هزار نفر نیروی کار است. که من اصلا به آن اشاره نکردم. من فقط در مورد نرخ بیکاری خدمت‌تان عرض کنم که در سال گذشته علی‌رغم این‌که نرخ بیکاری کشور افزایش یافته است، نرخ بیکاری استان کاهش داشته است و از 6/11 به 4/11 درصد کاهش یافته است. با توجه به این که نرخ مشارکت اقتصادی ما افزایش یافته است.

چقدر افزایش نرخ مشارکت اقتصادی داشتیم؟
از 8/38 به 3/39 رسیده است.

 

 

 

 

 

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

کسی حق ندارد در رای مردم که حق الناس است، دخالت کند/ نمایندگان باید با مشارکت حداکثری مردم به مجلس بروند/استاندار، فرمانداران و نمایندگان دولت وظایف دولت در منطقه را به خوبی انجام دهند/مردم را نباید بلاتکلیف گذاشت

کاشت پیاز در جنوب استان از معیار وزارت جهاد کشاورزی بیشتر شد/قیمت بذرهای آزاد به زودی اعلام می‌شود/ پیاز را به شرکت های عمانی صادر خواهیم کرد/هیچ شکایتی در مورد پیازهای عقیم سال گذشته ارائه نشده است

خواستار جواب مثبت اجباری ادارات به استعلامات پنجره واحد سرمایه‌گذاری نیستم/ادارات با تسریع در فرآیند صدور مجوزها، مسیر توسعه استان را هموارتر کنند

دایره‌المعارف زنان فرهیخته کرمان تدوین می شود/ باید طرح‌ها را از حالت کتابخانه‌ای خارج و با راهکار عملی اقدام کرد/مرکز ماده 16 بانوان به زودی راه اندازی می شود

ببینید: بسته خبرهای سیاسی گفتارنو از خبرهای استان کرمان

چنانچه آمریکا حرف خود را پس گرفت و به معاهده هسته‌ای بازگشت،می تواند در جمع کشورهای عضو معاهده شرکت کند/در غیر این‌صورت هیچ مذاکره‌ای در هیچ سطحی بین مسئولان جمهوری اسلامی و آمریکایی‌ها اتفاق نخواهد افتاد

امشب، یارانه ها واریز می شود/ مهرماه 800 هزار نفر از یارانه بگیر ها حذف می شوند

افتتاح اورژانس جاده ای و ستاد حوادث و فوریت‌های پزشکی بم توسط معاون اول رییس جمهور

شرکت سهام عدالت باعث تعلل 12 ساله منطقه ویژه جازموریان شد

معاون آب منطقه‌ای استان: سهمیه آب صنعت در اسفندقه کرمان صفر است/ سرپرست سازمان صنعت و معدن جنوب کرمان: وقتی به جنوب کرمان سهمیه آب صنعتی داده نمی‌شود چرا مجوز فعالیت صنعتی صادر می‌شود

پربازدید ها

معاون آب منطقه‌ای استان: سهمیه آب صنعت در اسفندقه کرمان صفر است/ سرپرست سازمان صنعت و معدن جنوب کرمان: وقتی به جنوب کرمان سهمیه آب صنعتی داده نمی‌شود چرا مجوز فعالیت صنعتی صادر می‌شود

شرکت سهام عدالت باعث تعلل 12 ساله منطقه ویژه جازموریان شد

۳۰۰ میلیون تومان از سوی میراث فرهنگی برای آغاز مرمت باغ کلانتر تخصیص یافت/برای اتمام بازسازی باغ کلانتر به دو میلیارد و 500 میلیون تومان نیاز است/باغ کلانتر پایان اسفند به بهره برداری می رسد

هیچ تعرضی به باغ بیرم آباد صورت نگرفته است/زمان گشایش باغ بیرم آباد را آستان قدس باید اعلام کند

خواستار جواب مثبت اجباری ادارات به استعلامات پنجره واحد سرمایه‌گذاری نیستم/ادارات با تسریع در فرآیند صدور مجوزها، مسیر توسعه استان را هموارتر کنند

کاشت پیاز در جنوب استان از معیار وزارت جهاد کشاورزی بیشتر شد/قیمت بذرهای آزاد به زودی اعلام می‌شود/ پیاز را به شرکت های عمانی صادر خواهیم کرد/هیچ شکایتی در مورد پیازهای عقیم سال گذشته ارائه نشده است

پر بحث

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۱۲ نظر)

همه موافق سیستم اعلام بار مجازی هستند به جز من و 80 درصد رانندگان/ رانندگان در این سیستم حق انتخاب بار ندارند/ سیستم مجازی اعلام بار بوشهر رضایت بخش نبود/ نظارت ما بر سیستم اعلام بار کم رنگ می شود   (۸ نظر)

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند   (۸ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۶ نظر)

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند   (۵ نظر)

وعده سر خرمن می دهید/قیمت مرغ در کرمان بیشتر از سایر استان هاست/حتی مرغ در شهرهای سیل زده هم به قیمت 13 هزار تومان عرضه می شود   (۵ نظر)

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد   (۳ نظر)

حرفه خبرنگاری را به رسمیت بشناسیم   (۳ نظر)

جوابیه ماه‌بانو معصوم‌زاده به گفتارنو+ توضیحات گفتارنو: خانم معصوم‌زاده! بابت آن اشتباه عذرخواهی می‌کنیم؛ ولی ظاهرا اشتباه گرفته‌اید   (۳ نظر)

کاهش سن مبتلایان در موج سوم انتقال ایدز / تغییر الگوی مصرف از سنتی به صنعتی عامل بروز رفتارهای پرخطر/16 نوزاد از مادر HIV مثبت سالم به دنیا آمده است   (۳ نظر)

پرطرفدارترین ها

نیاز نداریم برای موفقیت در انتخابات اسم تشکیلاتمان را تغییر دهیم   (۱ نظر)

مردم از رای گذشته خود عبرت می‌گیرند و به فضل الهی یک مجلس و دولت انقلابی، مدیریت جامعه را به دست می گیرد/ مسئولان با اظهار نظر درباره دختر آبی می خواستند مردم به شفاف‌سازی آرای نمایندگان نپردازند/فرانسه، با لباس دوستی اما با اهداف آمریکا جلو می آید/جامعه آگاه باشد تا برخی با شعار خدامحوری در بین صفوف مسلمانان تفرقه‌افکنی نکنند/مسئولان بدون اذن امامشان مذاکره نکنند   (۱ نظر)