کد خبر: ۳۱۸۸۷
تاریخ انتشار: ۲۲ تير ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۵
ارسال به دوستان
ذخیره
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان در پاسخ به گفتارنو مطرح کرد
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان گفت:خود کسانی که کارآفرین هستند متقاضی برگزاری این جشنواره هستند. سال گذشته بیش از هزار نفر در این رخداد شرکت کرده‌اند. اگر کار بی‌خودی بود این‌قدر استقبال نمی‌شد. برای کسانی که دارند کارآفرینی می‌کنند این جشنواره اهمیت دارد.

گفتارنو/ محبوبه فیروزآبادی: مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان گفت: سیزدهمین جشنواره کارآفرینان برتر استان کرمان نیمه دوم امسال برگزار می شود و ثبت نام برای شرکت در این جشنواره تا پایان تیرماه جاری ادامه دارد.

به گزارش گفتارنو، رضا اسماعیلی در نشست خبری با بیان این‌که در استان کرمان نزدیک 50هزار کارگاه فعال داریم که تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی هستند و در این کارگاه‌ها 320هزار نفر مشغول به کار هستند، افزود: کارآفرینان ریسک کرده اند و در شرایطی که همه به دنبال این هستند که منابع مالی خودشان را در بازارهایی مثل سکه، ارز، زمین و ... سرمایه‌گذاری کنند تا ریسک کمتری داشته باشد، کارگاه راه انداخته و شغل ایجاد کرده‌اند که هم برای خودشان و هم برای جامعه منافع داشته باشد.

او با بیان این‌که استان کرمان از جهت تعداد اشتغال ایجاد شده ثبت شده در سازمان تامین اجتماعی ، بعد از استان‌های تهران و خوزستان رتبه سوم را در کشور دارد یادآور شد: کرمان از جهت درصد رشد رتبه‌ي پنجم را در کل کشور دارد.
خبرنگار گفتارنو در این نشست خبری با رضا اسماعیلی مدیرکل کارتعاون و رفاه اجتماعی گفت‌وگو کرده است که می‌خوانید.

*آقای اسماعیلی! جشنواره کارآفرینی با هدف تشویق کارآفرینان برگزار می‌شود. امروز در فضایی به سر می‌بریم که به لحاظ شاخص‌های فضای کسب و کار استان کرمان وضعیت مطلوبی ندارد و عملکرد پنجره واحد هم انتقاد بخش خصوصی را برانگیخته است. اساسا در چنین فضایی برگزاری جشنواره کارآفرینی یک کار تشریفاتی و غیرضرور به حساب نمی‌آید؟ بهتر نبود اداره کل کار تعاون و رفاه اجتماعی به جای برگزاری چنین برنامه‌هایی سراغ حل پایه‌ای برخی از مسایل بنگاه‌های تولیدی بخش خصوصی می‌رفت؟

سوال خیلی خوبی است؛ به هر شکل ما در استان هم پنجره واحد و هم کارگروه رفع موانع تولید را داریم که در فرمانداری ‌ها و استانداری تشکیل می شوند. مشکلات واحدهای تولیدی مرتب پایش و دنبال می‌شود. پنجره واحد هم دارد به آن عمل می‌شود هرچند که انتقاداتی هم به آن وارد است. خود کسانی که کارآفرین هستند متقاضی برگزاری این جشنواره هستند. سال گذشته بیش از هزار نفر در این رخداد شرکت کرده‌اند. اگر کار بی‌خودی بود این‌قدر استقبال نمی‌شد. برای کسانی که دارند کارآفرینی می‌کنند این جشنواره اهمیت دارد. شاید برای کسانی که از بیرون نگاه می‌کنند این‌گونه است که می‌گویند مشکلات هست و نباید برگزار شود.

*این‌که قبلا هزار نفر شرکت می‌کردند و امسال 50نفر شرکت کرده‌اند نشان می‌دهد سال‌ گذشته هزار نفر غیرکارآفرین ثبت‌نام می‌کردند. نمی‌پذیرم که یک کارآفرین گیر 160هزار تومان پول بوده که شرکت نکرده است!

دقیقا؛ ضمن این‌که هر سال دارد به واحدهای تولیدی ما افزوده می‌شود.

*چه تعداد افزایش داشتیم؟

سرجمع واحدهای تولیدی و سرجمع کارگاه‌هایمان دارد افزایش می‌یابد.

*یک پارادوکسی وجود دارد که من هروقت با شما مصاحبه می‌کنم لاینحل باقی می‌ماند و آن‌اینکه مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان از تعطیلی 30 درصدی واحدهای کوچک و متوسط‌ استان خبر داده است و اعلام کرده که واحدهای فعال هم زیر ظرفیت اسمی فعالیت می‌کنند. رییس سازمان صنعت معدن و تجارت هم تعطیلی بنگاه‌های زیر نظر آن مجموعه را تایید می‌کند. مگر می‌شود چنین فضایی بر میزان اشتغال استان بی‌تاثیر باشد! چطور می‌شود که ما هرسال شاهد افزایش تعداد کارگاه های بیمه شده استان هستیم؟

ما کاهش نداشتیم. ببینید ریزش و رویش در ذات فعالیت‌های اقتصادی است.

*آیا می‌شود فکر کرد که فرصت‌های شغلی از بین می‌روند اما روند بیمه بودن افراد تداوم پیدا می‌کند؟

خیر؛ در ذات اقتصاد ریزش و رویش است و شما نمی‌توانید فکر کنید که یک بنگاه به وجود بیاورید که هزار یا صد سال عمر کند. متوسط عمر بنگاه‌های کوچک و متوسط، سه سال است؛ این آمار مربوط به دنیاست.

*به نظر می‌رسد کارگاه‌های استان کرمان دچار جوانمرگی هستند. شما این را تایید می‌کنید؟

آماری در این زمینه ندارم. ما هر ساله به نسبت سال گذشته رشد داشتیم. یعنی ما وقتی می‌گوییم در سال 95 حدود 195هزار بیمه شده داشتیم. در سال 96 حدود 215 هزار بیمه شده داشتیم و در سال 97 حدود 327هزار بیمه شده داشتیم. هر ساله آمار تجمعی ما دارد افزایش می‌یابد. ما ریزش‌ها را هم لحاظ کرده‌ایم و نتیجه اش شده این آماری که ارائه می‌شود.

*پذیرش این میزان رویش در فضای فعلی اقتصاد، خیلی دور از ذهن است. خود شما این مطلب برایتان پذیرفتنی است؟

آمار سازمان تامین اجتماعی این را می‌گوید.

*خود شما چقدر به این آمار اطمینان دارید؟

صددرصد. آمار دقیق و با کد ملی است.

*فکر می‌کنید چه تعداد افراد هستند که کارشان تعطیل شده اما بیمه‌شان هنوز رد می‌شود؟

خیلی کم. اصلا غیرممکن است. چون هر نفر که قرار باشد بیمه‌اش رد شود الان نزدیک 600هزار تومان هزینه بیمه اش است.

*شاید خود فرد می‌پردازد؟

چگونه می‌پردازد؟ نمی‌شود. بخاطر تعهداتی که کارفرما نسبت به بیمه شده دارد، زیر بار چنین کارهایی نمی‌رود. اگر هم باشد استثنا است و عمومیت ندارد و رقم قابل ملاحظه‌ای نیست.

*مدیرکل کمیته امداد مدعی شده بودند که یک سوم اشتغال استان را این دستگاه ایجاد کرده است. می‌خواهم نظر شما را در این خصوص بدانم؟

آماری ندارم و نمی‌دانم مبنای ادعایشان چه بوده. یعنی یک سوم مشاغل خرد و خانگی را ایجاد کرده‌اند ؟

*یعنی یک سوم اشتغال استان مشاغل خانگی و خرد است؟

اجازه بدهید این بحث با حضور ایشان انجام شود چون من دنبال نکردم که مبنای اظهارات ایشان چیست. ما سه چهار تا آمار اشتغال داریم . یکی آمار اشتغالی است که من دارم خدمت‌تان عرض می‌کنم و سفت و محکم پای آن ایستاده ام و از آن دفاع می‌کنم که آمار تامین اجتماعی است. آماری مربوط به سامانه رصد است که سال گذشته نزدیک به 41هزار نفر در سامانه رصد ثبت نام اشتغال جدید داشتیم که من اصلا به آن موضوع اشاره نکردم و به آن وارد نشدم.

چون به هر شکل آن آمار درصد خطایی دارد. یک آماری هست که مربوط به طرح نیروی کار است و آن آمار 54هزار نفر نیروی کار است. که من اصلا به آن اشاره نکردم. من فقط در مورد نرخ بیکاری خدمت‌تان عرض کنم که در سال گذشته علی‌رغم این‌که نرخ بیکاری کشور افزایش یافته است، نرخ بیکاری استان کاهش داشته است و از 6/11 به 4/11 درصد کاهش یافته است. با توجه به این که نرخ مشارکت اقتصادی ما افزایش یافته است.

چقدر افزایش نرخ مشارکت اقتصادی داشتیم؟
از 8/38 به 3/39 رسیده است.

 

 

 

 

 

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

برخورد کاریکاتوری با اندیشه امام، یک آفت بزرگ است

خاطرات مرحوم حاج سید احمد خمینی از بیماری امام

معاون آموزشی دانشگاه تهران: دانشجویان همه مقاطع می‌توانند از ۱۷ خرداد به دانشگاه بازگردند/دانشجویان جدیدالورود از نیمه دوم مهر ماه شروع می شود

هزینه حمل و نقل زعفران ۷ یورو شد/ وزارت جهاد کشاورزی مازاد پیاز زعفران را خریداری کند

بیانیه استاندار و نماینده ولی فقیه در استان کرمان به مناسبت سالگرد رحلت امام خمینی (ره)

با چالش حفظ بازار پسته مواجه شدیم

زمین خواری و فروش 800قطعه زمین دولتی در منوجان

حیوان آزار کهنوجی دستگیر شد

تعداد مبتلایان به کرونا به مرز 2هزار نفر رسید

شهادت سرباز قرارگاه عملیاتی ابوذر در درگیری مسلحانه

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسمات نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۱۶ نظر)

مرحله دوم یارانه معیشتی فردا واریز می‌شود / متقاضیانی که یارانه دریافت نمی‌کردند از 10 دی ماه ثبت‌نام کنند   (۱۱۳ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۵ نظر)

کلیه آموزشگاه های آرایشگری تعطیل است/ اصلاح صورت در هیچ یک از آرایشگاه ها انجام نمی شود/ هیچ ماسکی در اختیار اتحادیه گذاشته نشده است/ حاشیه شهر اطلاعات چندانی ندارند و مسئله را جدی نگرفتند   (۱۳ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

ردصلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب در سیرجان، زرند و جیرفت/ صلاحیت محسن‌بیگی در کرمان احراز نشد/ یکی از نمایندگان استان در فهرست رد صلاحیت‌ شده‌ها   (۷ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۱ نظر)

پرطرفدارترین ها

قالیباف: مجلس یازدهم مذاکره و سازش با آمریکا به عنوان محور استکبار جهانی را بی حاصل و پر ضرر ارزیابی می‌کند   (۱ نظر)

مدیرکل و معاون اداری مالی اداره کل غله استان کرمان به اتهام رشوه و فساد اداری دستگیر شدند   ( نظر)

پیشنهاد ختم روزانه قرآن از سوی نماینده مردم رفسنجان/صفحه اول و دوم برای قالیباف در نظر گرفته‌ شد/ثواب اولین ختم قرآن به روح بلند امام خمینی(ره)هدیه می شود   ( نظر)