کد خبر: ۳۱۸۸۷
تاریخ انتشار: ۲۲ تير ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۵
ارسال به دوستان
ذخیره
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان در پاسخ به گفتارنو مطرح کرد
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان گفت:خود کسانی که کارآفرین هستند متقاضی برگزاری این جشنواره هستند. سال گذشته بیش از هزار نفر در این رخداد شرکت کرده‌اند. اگر کار بی‌خودی بود این‌قدر استقبال نمی‌شد. برای کسانی که دارند کارآفرینی می‌کنند این جشنواره اهمیت دارد.

گفتارنو/ محبوبه فیروزآبادی: مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان گفت: سیزدهمین جشنواره کارآفرینان برتر استان کرمان نیمه دوم امسال برگزار می شود و ثبت نام برای شرکت در این جشنواره تا پایان تیرماه جاری ادامه دارد.

به گزارش گفتارنو، رضا اسماعیلی در نشست خبری با بیان این‌که در استان کرمان نزدیک 50هزار کارگاه فعال داریم که تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی هستند و در این کارگاه‌ها 320هزار نفر مشغول به کار هستند، افزود: کارآفرینان ریسک کرده اند و در شرایطی که همه به دنبال این هستند که منابع مالی خودشان را در بازارهایی مثل سکه، ارز، زمین و ... سرمایه‌گذاری کنند تا ریسک کمتری داشته باشد، کارگاه راه انداخته و شغل ایجاد کرده‌اند که هم برای خودشان و هم برای جامعه منافع داشته باشد.

او با بیان این‌که استان کرمان از جهت تعداد اشتغال ایجاد شده ثبت شده در سازمان تامین اجتماعی ، بعد از استان‌های تهران و خوزستان رتبه سوم را در کشور دارد یادآور شد: کرمان از جهت درصد رشد رتبه‌ي پنجم را در کل کشور دارد.
خبرنگار گفتارنو در این نشست خبری با رضا اسماعیلی مدیرکل کارتعاون و رفاه اجتماعی گفت‌وگو کرده است که می‌خوانید.

*آقای اسماعیلی! جشنواره کارآفرینی با هدف تشویق کارآفرینان برگزار می‌شود. امروز در فضایی به سر می‌بریم که به لحاظ شاخص‌های فضای کسب و کار استان کرمان وضعیت مطلوبی ندارد و عملکرد پنجره واحد هم انتقاد بخش خصوصی را برانگیخته است. اساسا در چنین فضایی برگزاری جشنواره کارآفرینی یک کار تشریفاتی و غیرضرور به حساب نمی‌آید؟ بهتر نبود اداره کل کار تعاون و رفاه اجتماعی به جای برگزاری چنین برنامه‌هایی سراغ حل پایه‌ای برخی از مسایل بنگاه‌های تولیدی بخش خصوصی می‌رفت؟

سوال خیلی خوبی است؛ به هر شکل ما در استان هم پنجره واحد و هم کارگروه رفع موانع تولید را داریم که در فرمانداری ‌ها و استانداری تشکیل می شوند. مشکلات واحدهای تولیدی مرتب پایش و دنبال می‌شود. پنجره واحد هم دارد به آن عمل می‌شود هرچند که انتقاداتی هم به آن وارد است. خود کسانی که کارآفرین هستند متقاضی برگزاری این جشنواره هستند. سال گذشته بیش از هزار نفر در این رخداد شرکت کرده‌اند. اگر کار بی‌خودی بود این‌قدر استقبال نمی‌شد. برای کسانی که دارند کارآفرینی می‌کنند این جشنواره اهمیت دارد. شاید برای کسانی که از بیرون نگاه می‌کنند این‌گونه است که می‌گویند مشکلات هست و نباید برگزار شود.

*این‌که قبلا هزار نفر شرکت می‌کردند و امسال 50نفر شرکت کرده‌اند نشان می‌دهد سال‌ گذشته هزار نفر غیرکارآفرین ثبت‌نام می‌کردند. نمی‌پذیرم که یک کارآفرین گیر 160هزار تومان پول بوده که شرکت نکرده است!

دقیقا؛ ضمن این‌که هر سال دارد به واحدهای تولیدی ما افزوده می‌شود.

*چه تعداد افزایش داشتیم؟

سرجمع واحدهای تولیدی و سرجمع کارگاه‌هایمان دارد افزایش می‌یابد.

*یک پارادوکسی وجود دارد که من هروقت با شما مصاحبه می‌کنم لاینحل باقی می‌ماند و آن‌اینکه مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان از تعطیلی 30 درصدی واحدهای کوچک و متوسط‌ استان خبر داده است و اعلام کرده که واحدهای فعال هم زیر ظرفیت اسمی فعالیت می‌کنند. رییس سازمان صنعت معدن و تجارت هم تعطیلی بنگاه‌های زیر نظر آن مجموعه را تایید می‌کند. مگر می‌شود چنین فضایی بر میزان اشتغال استان بی‌تاثیر باشد! چطور می‌شود که ما هرسال شاهد افزایش تعداد کارگاه های بیمه شده استان هستیم؟

ما کاهش نداشتیم. ببینید ریزش و رویش در ذات فعالیت‌های اقتصادی است.

*آیا می‌شود فکر کرد که فرصت‌های شغلی از بین می‌روند اما روند بیمه بودن افراد تداوم پیدا می‌کند؟

خیر؛ در ذات اقتصاد ریزش و رویش است و شما نمی‌توانید فکر کنید که یک بنگاه به وجود بیاورید که هزار یا صد سال عمر کند. متوسط عمر بنگاه‌های کوچک و متوسط، سه سال است؛ این آمار مربوط به دنیاست.

*به نظر می‌رسد کارگاه‌های استان کرمان دچار جوانمرگی هستند. شما این را تایید می‌کنید؟

آماری در این زمینه ندارم. ما هر ساله به نسبت سال گذشته رشد داشتیم. یعنی ما وقتی می‌گوییم در سال 95 حدود 195هزار بیمه شده داشتیم. در سال 96 حدود 215 هزار بیمه شده داشتیم و در سال 97 حدود 327هزار بیمه شده داشتیم. هر ساله آمار تجمعی ما دارد افزایش می‌یابد. ما ریزش‌ها را هم لحاظ کرده‌ایم و نتیجه اش شده این آماری که ارائه می‌شود.

*پذیرش این میزان رویش در فضای فعلی اقتصاد، خیلی دور از ذهن است. خود شما این مطلب برایتان پذیرفتنی است؟

آمار سازمان تامین اجتماعی این را می‌گوید.

*خود شما چقدر به این آمار اطمینان دارید؟

صددرصد. آمار دقیق و با کد ملی است.

*فکر می‌کنید چه تعداد افراد هستند که کارشان تعطیل شده اما بیمه‌شان هنوز رد می‌شود؟

خیلی کم. اصلا غیرممکن است. چون هر نفر که قرار باشد بیمه‌اش رد شود الان نزدیک 600هزار تومان هزینه بیمه اش است.

*شاید خود فرد می‌پردازد؟

چگونه می‌پردازد؟ نمی‌شود. بخاطر تعهداتی که کارفرما نسبت به بیمه شده دارد، زیر بار چنین کارهایی نمی‌رود. اگر هم باشد استثنا است و عمومیت ندارد و رقم قابل ملاحظه‌ای نیست.

*مدیرکل کمیته امداد مدعی شده بودند که یک سوم اشتغال استان را این دستگاه ایجاد کرده است. می‌خواهم نظر شما را در این خصوص بدانم؟

آماری ندارم و نمی‌دانم مبنای ادعایشان چه بوده. یعنی یک سوم مشاغل خرد و خانگی را ایجاد کرده‌اند ؟

*یعنی یک سوم اشتغال استان مشاغل خانگی و خرد است؟

اجازه بدهید این بحث با حضور ایشان انجام شود چون من دنبال نکردم که مبنای اظهارات ایشان چیست. ما سه چهار تا آمار اشتغال داریم . یکی آمار اشتغالی است که من دارم خدمت‌تان عرض می‌کنم و سفت و محکم پای آن ایستاده ام و از آن دفاع می‌کنم که آمار تامین اجتماعی است. آماری مربوط به سامانه رصد است که سال گذشته نزدیک به 41هزار نفر در سامانه رصد ثبت نام اشتغال جدید داشتیم که من اصلا به آن موضوع اشاره نکردم و به آن وارد نشدم.

چون به هر شکل آن آمار درصد خطایی دارد. یک آماری هست که مربوط به طرح نیروی کار است و آن آمار 54هزار نفر نیروی کار است. که من اصلا به آن اشاره نکردم. من فقط در مورد نرخ بیکاری خدمت‌تان عرض کنم که در سال گذشته علی‌رغم این‌که نرخ بیکاری کشور افزایش یافته است، نرخ بیکاری استان کاهش داشته است و از 6/11 به 4/11 درصد کاهش یافته است. با توجه به این که نرخ مشارکت اقتصادی ما افزایش یافته است.

چقدر افزایش نرخ مشارکت اقتصادی داشتیم؟
از 8/38 به 3/39 رسیده است.

 

 

 

 

 

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

دور آبیاری درختان جنگل قائم 35 روزه و درختان پارک جنگلی 20 روزه است

گران شدن سرسام‌آور کاغذ تیر خلاص بر پیکر کتاب‌فروشی‌های ایران است/ خرید کتاب به صفر رسیده / سیاست‌گذاران در حد شعار، ژست و برنامه‌های بی‌خاصیت از کتاب حمایت می‌کنند

سرویس‌دهی پنج دستگاه اتوبوس حومه به شهرهای اطراف، تعیین تکلیف شود/حمل و نقل در خارج شهر از عهده‌ی شهرداری خارج است/اتوبوس‌ها از لحاظ فنی صلاحیت خدمات‌دهی به حومه شهر را ندارند

۱۷۰ محله‌ی شهری و روستایی آسیب‌پذیر در استان وجود دارد

لایحه معاونت امور زنان درباره اصلاح قانون موجود درباره دیه در کمیسیون لوایح دولت است/ در حال تلاش برای ورود بانوان به ورزشگاه هستیم

طرح الزام بانک‌ها به حذف سود و جریمه مضاعف فوریتی شد

قطع درخت در محدوده شهر بدون داشتن مجوز خلاف قانون است

چه کسانی صبح‌ها به سینما می‌روند؟/ سانس‌های سینما تا قبل از ساعت 15 نیم بها خواهد شد

سه حقوقدان جدید شورای نگهبان برای شش سال انتخاب شدند/یک دهه شصتی و نماینده مجلس در جمع منتخبان

تخریب دیوار‌های ارگ بم با لودر، تکذیب شد

پربازدید ها

آماری از واحدهای جوانمرگ شده نداریم/ نمی‌دانم مبنای ادعای مدیرکل کمیته امداد درباره اشتغال چه بوده است/خود کارآفرینان متقاضی جشنواره اند

مالیات بهترین راه برای جدا شدن از اقتصاد نفتی است

سران سه قوه با واگذاری سهام دولت در ایران خودرو و سایپا موافقت کردند/14درصد ایران خودرو و 17 درصد سایپا به فروش گذاشته می شود

اما و اگرهای اسناد بالا دستی استان

بنگاه های تولیدی فاقد دسته چک برای تقسیط بدهی مالیاتی دچار مشکل اند/ اجرای مالیات بر مبنای ریسک و رسیدگی اظهارنامه های مالیاتی به صورت تصادفی انجام شود

نگرانی کشاورزان شرق استان از ریزش خرما

افزایش قیمت نان ممکن است تبعاتی داشته باشد/بهتر است قیمت آرد کاهش یابد و نان گران نشود

از هر 48 شرکت ، یک شرکت می تواند فعال باشد/ در 5 رتبه به اندازه ظرفیتمان شرکت داریم/90 درصد پروژه های عمرانی نهادهای عمومی، به پیمانکاران غیر بومی واگذار شده است/شهرداری هیچ الزامی بر گرفتن پیمانکار بومی ندارد

خریدار ۳۸ هزار سکه از بانک مرکزی، باید ۹ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان مالیات پرداخت کند

تداوم سیاست‌های اقتصادی دهه‌های گذشته به اقتصاد کشور آسیب می زند

پر بحث

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۷ نظر)

شورای اصلاح طلبان تذکر دهد؛به کسی چک سفید نداده ایم   (۶ نظر)

«قلاده های طلا» بسیار دقیق و موشکافانه به مباحث فتنه ۸۸ پرداخته است/کارگردانی خوب ابوالقاسم طالبی منجر به تولید فیلم خوب و تأثیر گذار شد   (۶ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۵ نظر)

همه موافق سیستم اعلام بار مجازی هستند به جز من و 80 درصد رانندگان/ رانندگان در این سیستم حق انتخاب بار ندارند/ سیستم مجازی اعلام بار بوشهر رضایت بخش نبود/ نظارت ما بر سیستم اعلام بار کم رنگ می شود   (۴ نظر)

ده گانه ای برای دومین استاندار دولت تدبیر   (۴ نظر)

زنده باد شفافیت   (۴ نظر)

وعده سر خرمن می دهید/قیمت مرغ در کرمان بیشتر از سایر استان هاست/حتی مرغ در شهرهای سیل زده هم به قیمت 13 هزار تومان عرضه می شود   (۴ نظر)

گزارش تصویری گفتارنو از آیین تودیع و معارفه استاندار کرمان   (۳ نظر)

3 انتصاب جدید در استانداری کرمان   (۳ نظر)