کد خبر: ۳۱۸۹۶
تاریخ انتشار: ۲۳ تير ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۰
ارسال به دوستان
ذخیره
گفتارنو بررسی می کند:
اگر چه رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی در دفاع از مطالعات انجام شده توسط جهادانشگاهی استان، به استفاده از نقطه نظرات و ظرفیت های کارشناسی مدیران و فرماندارن بخش های مختلف استان و همچنین مدیران و فعالان بخش خصوصی در مرحله تدوین این سند اشاره می کند و آن را به عنوان یک سند کاربردی و عملیاتی در حوزه رشد و توسعه استان معرفی می کند؛ اما به نظر می رسد که بخش خصوصی حتی از مراحل اجرا و تنطیم این خبر نیز بی اطلاع است چرا که رئیس اتاق بازرگانی استان کرمان پیش از این در طی یکی از مصاحبه های خود، از فاز صفر قرار داشتن این اسناد خبر داده بود.
پایگاه خبری گفتارنو/ گروه اقتصاد:
اما و اگرهای اسناد بالا دستی استان

داشتن یک برنامه منسجم و بلند مدت در راستای اسناد راهبردی استان همواره مورد تاکید اقتصاددانان و فعالین این حوزه بوده است، اما نکته‌ای که بار‌ها بر ان تاکید شده است لزوم کاربردی بودن این اسناد و قابل اجرایی بودن ان‌ها برای دستگاه‌های اجرایی استان است، مسئله‌ای که به نظر می‌رسد ان طور که باید و شاید به آن توجه نمی‌شود.

سند اشتعال و سند امایش سرزمین دو سند حائز اهمیت در حوزه‌های اشتغال و توسعه متوازن استان هستند که از قضا هر دوی ان‌ها توسط جهاد دانشگاهی استان کرمان تدوین شده اند.

سند توسعه اشتغال که جزیی از سند کلی اشتغال کشور است و به نوعی راهکار‌های مربوط به توسعه اشتغال و افزایش مشارکت اقتصادی را ارائه می‌دهد در ۴ تیر ماه سال ۱۳۹۲ در کارگروه اشتغال استان رونمایی شد. در همان مراسم رضا کامیاب مقدس، رئیس جهاد دانشگاهی استان، استان کرمان را جزء هفت استان برتر کشور در تدوین این سند خواند.

اما علی رغم تبلیغات صورت گرفته برای این سند راهبردی، درست ۵سال پس از رونمایی ان و هنگامی که این سند در مرحله اجرا قرار گرفت، رمدیرکا تعاون کار و رفاه اجتماعی  این اسناد را مورد انتقاد قرار داد و به صراحت از غیر کاربردی و غیر عملیاتی بودن این اسناد خبر داد.

او در طی مصاحبه خود در آذر ماه سال گذشته، در خصوص سند اشتغال استان می‌افزاید: علی رغم هزینه‌های گزافی که تهیه این اسناد برای دولت داشت، اما از این اسناد چیز به درد بخوری در نیامد.

سند آمایش سرزمین نیز، یکی دیگر از اسناد کلی راهبردی استان است که انجام مطالعات آن از سال ۱۳۹۴ به عهده جهاد دانشگاهی استان کرمان گذاشته شد.

آن طور که رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان در اسفند ماه سال گذشته به گفتار نو گفته است، برای انجام مطالعات و تدوین این سند در استان ۲ گزینه دانشگاه و جهاد دانشگاهی استان در این مناقصه شرکت کرده اند که در این میان قیمت پیشنهادی دانشگاه بیش از سه برابر جهاد دانشگاهی استان کرمان بوده است که شاید همین امر نیز دلیل اصلی انتخاب جهاد دانشگاهی استان برای این تهیه این سند بوده است.

شایان ذکر است اولین قرارداد مربوط به انجام مطالعات سند آمایش در سال ۸۶ و به صلاح دید استاندار وقت با دانشگاه باهنر کرمان بسته شد.

قرارد اولیه‌ای که اولین منتقد آن سازمان مدیریت و برنامه ریزی بوده است؛ به گونه‌ای که آن طور که رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان در خصوص این سند گفته است، این سند علی رغم داشتن یک کیفیت مناسب در حوزه گزارش سنتز با یک مشکل بزرگ مواجه بوده است.

براساس صحبت‌های جعفر رودری علی رغم بسته شدن یک قرار داد واحد با دانشگاه، کار انجام این مطالعات بین دانشکده‌های مختلف شکسته شده و همین امر نیز منجر شده است که در مرحله اجرا امکان مدیریت متمرکز و هماهنگی بین این دانشکده‌ها وجود نداشته باشد.

بنا بر اظهارات رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان، قرار داد تنطیم شده با جهاد دانشگاهی استان برای تنظیم سند آمایش سرزمین در سال ۹۴ و با مبلغ ۸۰۰ میلیون تومان بوده است که از این نظر استان کرمان جزء استان‌های با هزینه پایین قرار داشته است.

در حالی از اولویت هزینه پایین در اسناد بالادستی استان صحبت می‌شود که بنا به اعتقاد برخی از صاحب نظران و کارشناسان اقتصادی، کاربردی و قابل اجرایی بودن انجام مطالعات در اولویت اول هر طرح مطالعاتی است.

اگر چه رودری در دفاع از مطالعات انجام شده توسط جهادانشگاهی استان، به استفاده از نقطه نظرات و ظرفیت‌های کارشناسی مدیران و فرماندارن بخش‌های مختلف استان و همچنین مدیران و فعالان بخش خصوصی در مرحله تدوین این سند اشاره می‌کند و آن را به عنوان یک سند کاربردی و عملیاتی در حوزه رشد و توسعه استان معرفی می‌کند؛ اما به نظر می‌رسد که بخش خصوصی حتی از مراحل اجرا و تنطیم این خبر نیز بی اطلاع است چرا که رئیس اتاق بازرگانی استان کرمان پیش از این در طی یکی از مصاحبه‌های خود، از فاز صفر قرار داشتن این اسناد خبر داده بود.

این در حالی است که رودری در پاسخ به فاز صفر قرار داشتن این طرح در اسفند ماه سال گذشته می‌گوید: این که گفته می‌شود مطالعات در فاز صفر است. اگر برداشت این است که مطالعات هنوز انجام نشده و در حال تدوین است نه این طور نیست و مطالعات انجام شده و به تهران فرستاده شده و اصلاحات تهران هم یعنی نقد و یا اشکالاتی که بوده به ما منعکس شده و همه این پروسه قبل از سال ۹۶ به انجام رسیده است و اوایل سال ۹۷ ما فقط اصلاحات را انجام دادیم.

حال باید دید بعد از ۴۰ سال سند آمایشی که ۸۰۰ میلیون قیمت تمام شده آن است، به چه نحو دست استان را می‌گیرد و تا چه اندازه کاربردی و قابل اجراست؛ سندی که بخش خصوصی از آن ابراز بی اطلاعی می‌کد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

دور آبیاری درختان جنگل قائم 35 روزه و درختان پارک جنگلی 20 روزه است

گران شدن سرسام‌آور کاغذ تیر خلاص بر پیکر کتاب‌فروشی‌های ایران است/ خرید کتاب به صفر رسیده / سیاست‌گذاران در حد شعار، ژست و برنامه‌های بی‌خاصیت از کتاب حمایت می‌کنند

سرویس‌دهی پنج دستگاه اتوبوس حومه به شهرهای اطراف، تعیین تکلیف شود/حمل و نقل در خارج شهر از عهده‌ی شهرداری خارج است/اتوبوس‌ها از لحاظ فنی صلاحیت خدمات‌دهی به حومه شهر را ندارند

۱۷۰ محله‌ی شهری و روستایی آسیب‌پذیر در استان وجود دارد

لایحه معاونت امور زنان درباره اصلاح قانون موجود درباره دیه در کمیسیون لوایح دولت است/ در حال تلاش برای ورود بانوان به ورزشگاه هستیم

طرح الزام بانک‌ها به حذف سود و جریمه مضاعف فوریتی شد

قطع درخت در محدوده شهر بدون داشتن مجوز خلاف قانون است

چه کسانی صبح‌ها به سینما می‌روند؟/ سانس‌های سینما تا قبل از ساعت 15 نیم بها خواهد شد

سه حقوقدان جدید شورای نگهبان برای شش سال انتخاب شدند/یک دهه شصتی و نماینده مجلس در جمع منتخبان

تخریب دیوار‌های ارگ بم با لودر، تکذیب شد

پربازدید ها

آماری از واحدهای جوانمرگ شده نداریم/ نمی‌دانم مبنای ادعای مدیرکل کمیته امداد درباره اشتغال چه بوده است/خود کارآفرینان متقاضی جشنواره اند

مالیات بهترین راه برای جدا شدن از اقتصاد نفتی است

سران سه قوه با واگذاری سهام دولت در ایران خودرو و سایپا موافقت کردند/14درصد ایران خودرو و 17 درصد سایپا به فروش گذاشته می شود

اما و اگرهای اسناد بالا دستی استان

بنگاه های تولیدی فاقد دسته چک برای تقسیط بدهی مالیاتی دچار مشکل اند/ اجرای مالیات بر مبنای ریسک و رسیدگی اظهارنامه های مالیاتی به صورت تصادفی انجام شود

نگرانی کشاورزان شرق استان از ریزش خرما

افزایش قیمت نان ممکن است تبعاتی داشته باشد/بهتر است قیمت آرد کاهش یابد و نان گران نشود

از هر 48 شرکت ، یک شرکت می تواند فعال باشد/ در 5 رتبه به اندازه ظرفیتمان شرکت داریم/90 درصد پروژه های عمرانی نهادهای عمومی، به پیمانکاران غیر بومی واگذار شده است/شهرداری هیچ الزامی بر گرفتن پیمانکار بومی ندارد

خریدار ۳۸ هزار سکه از بانک مرکزی، باید ۹ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان مالیات پرداخت کند

تداوم سیاست‌های اقتصادی دهه‌های گذشته به اقتصاد کشور آسیب می زند

پر بحث

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۷ نظر)

شورای اصلاح طلبان تذکر دهد؛به کسی چک سفید نداده ایم   (۶ نظر)

«قلاده های طلا» بسیار دقیق و موشکافانه به مباحث فتنه ۸۸ پرداخته است/کارگردانی خوب ابوالقاسم طالبی منجر به تولید فیلم خوب و تأثیر گذار شد   (۶ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۵ نظر)

همه موافق سیستم اعلام بار مجازی هستند به جز من و 80 درصد رانندگان/ رانندگان در این سیستم حق انتخاب بار ندارند/ سیستم مجازی اعلام بار بوشهر رضایت بخش نبود/ نظارت ما بر سیستم اعلام بار کم رنگ می شود   (۴ نظر)

ده گانه ای برای دومین استاندار دولت تدبیر   (۴ نظر)

زنده باد شفافیت   (۴ نظر)

وعده سر خرمن می دهید/قیمت مرغ در کرمان بیشتر از سایر استان هاست/حتی مرغ در شهرهای سیل زده هم به قیمت 13 هزار تومان عرضه می شود   (۴ نظر)

گزارش تصویری گفتارنو از آیین تودیع و معارفه استاندار کرمان   (۳ نظر)

3 انتصاب جدید در استانداری کرمان   (۳ نظر)