کد خبر: ۳۱۹۰۶
تاریخ انتشار: ۲۴ تير ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۴
تعداد نظرات: ۵ نظر
ارسال به دوستان
ذخیره
یک روانشناس می گوید: «در سن بلوغ فرد توانایی خود را قبول ندارد، خود را زشت می‌بیند، دست به مقایسه خودش با دوستانش می‌زند، از خودش رضایت ندارد، از نظر روانی اضطراب و استرس این را دارد که دیگران او را بپذیرند. همه این مسائل باعث می‌شوند که نوجوان دچار ناامیدی شود.»

پروین ناظمی، روانشناس، در مورد افسردگی در سن نوجوانی گفت: «افسردگی مانند اضطراب یکی از بیماری هایی است که همه افراد به آن دچار می شوند؛ در عده ای از افراد افسردگی به صورت مقطعی و در عده ای دیگر به صورت ماندگار است. افسردگی با توجه به موقعیت های مختلف افراد صورت های مختلفی به خود می گیرد. عوامل مختلف ژنتیکی و خانوادگی در این زمینه تأثیرگذار هستند. چون نوجوانی با دوره بلوغ همراه می شود، ترشح هورمون ها اثر منفی روی افراد می گذارد، بنابراین در این دوران افراد خودشان را نمی‌پذیرند. عوض شدن ظاهر برای فرد خوشایند نیست.»

وی به اهمیت رشد اجتماعی، روانی و جسمانی در دوران بلوغ اشاره کرد و افزود: «تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند. در نتیجه فرد اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهد و وقتی اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهد، نمی‌تواند با دوستان خود ارتباط برقرار کند. تمام این عوامل با یکدیگر باعث می‌شوند نوجوان دچار افسردگی شود.»

این روانشناس ادامه داد: «در سن بلوغ فرد توانایی خود را قبول ندارد، خود را زشت می‌بیند، دست به مقایسه خودش با دوستانش می‌زند، از خودش رضایت ندارد، از نظر روانی اضطراب و استرس این را دارد که دیگران او را بپذیرند. همه این مسائل باعث می‌شوند که نوجوان دچار ناامیدی شود.»

وی تصریح کرد: «همانطور که می دانیم پایه افسردگی ناامیدی است. نوجوان چون خودباوری ندارد احساس ناامیدی می کند. مجموع این عوامل به دوران کودکی باز می گردند، نوع برخورد اطرافیان با کودکان در آن سن تأثیری زیادی در هویت آنها در سن بلوغ دارد. اگر با بچه ها به شیوه ای برخورد شده باشد که خودباوری آنها بالا باشد، از بحران هایی که در سن بلوغ خواهند داشت کاسته می شود.»

ناظمی با بیان اینکه وقتی دوران بزرگسالی یک فرد را می بینیم می توانیم حدس بزنیم دوران کودکی با او چگونه برخورد شده است، تصریح کرد: «کشمکش‌های روانی که در خانواده‌ها وجود دارند روی بحران بلوغ اثر دارند. خاصیت نوجوانی این است که چون افراد در حال یافتن هویت خود هستند به شدت احساس اضطراب دارند. در سن بلوغ بچه‌ها از یک سو با بحران‌های دوران بلوغ دست و پنجه نرم می کنند و از سوی دیگر مشکلات خانوادگی باعث می‌شوند این بحران ها تشدید شوند. تعارضات و تضادهایی که کودک در این سن دارد باعث می شوند او دچار افسردگی شود.»

وی تأکید کرد: «چهارده سالگی، سال دوم یا سوم دوره نوجوانی است؛ یعنی مقطعی که بحران‌ها افزایش پیدا کرده‌اند و بچه‌ها به این نتیجه رسیده‌اند ارزشمند نیستند. این عوامل باعث می شوند به 14 سالگی سن افسردگی نوجوانان گفته شود. در ریشه یابی این مسئله می‌توان گفت کنار هم قرار گرفتن بلوغ و تغییرات هورمونی در کنار برخوردهای نامناسب اطرافیان که شامل خانواده، دوستان و معلم ها هستند، باعث می شوند افراد خود را قبول نکنند. به همین دلیل دچار ناامیدی از زندگی و افسردگی می شوند.»

پروین ناظمی ادامه داد: «14 سالگی بیشترین میزان افسردگی نوجوانان است که ریشه آن را باید در این جستجو کرد که چطور در کودکی با افراد برخورد شده است. دوره نوجوانی اگر با افراد به درستی برخورد نشود دوره خطرناکی است که می‌تواند باعث شود فرد به خودش آسیب بزند. نوجوان‌ها در این سن نیاز به مراقبت دارند. نبود محیط شاد و فشارهای عصبی، باعث می شوند فرد افسرده شود. این ممکن است در کشور ما به دلیل شرایط تربیتی و استقلال ندادن به نوجوان ها بیشتر شود. در کنار استقلال می توان به نوجوان ها قدرت تشخیص خوب و بد را داد تا بتوانند تصمیم های درستی برای زندگی بگیرند.»/ برنا

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۵
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۴
0
1
نوجوانان امروزی از خودشان راضی نیستند؟؟؟!!!

سرکار خانم روانشناس آیا رفرنسی که برمبنای
آن این مطالب را بیان کردید مربوط به ده شصت نبوده ؟

نوجوانان امروزی بسیار ازخودراضی و خودشیفته و متوقع هستند.

شاهدش هم این همه تصاویر سلفی که دائما در فضای مجازی منتشر می کنند

ما دهه شصتیها هستیم که هنوز هم که هنوزه به دلیل عدم رضایت از خود و کمبود اعتماد به نفس از دوربین فراری هستیم حتی برای گرفتن عکس کارت ملی هم با اکراه اقدام می کنیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۴
0
1
دهه شصتی هایی که همین نظر را دارند لطفا اعلام کنند

گرچه با روحیه ای که از همنسلان خودم سراغ دارم بعید است که حتی اعتماد به نفس اعلام موافقت داشته باشند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۷
0
0
چی گفته بودم؟ملاحظه فرمودید؟حتی اعلام موافقت هم نکردند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۷
0
0
حالا فقط کافیه یکی از همین 14 ساله های امروزی به قول شما افسرده که از خودشان ناراضی هستند این نظرات بنده را ببیند جوری به قسمت نظرات این مطلب حمله ور می شود که مجبور می شوید برای مدیریت همین مطلب یک نفر کارشناس IT استخدام کنید ولی خب به دلیل عدم رضایت از خود و افسردگی شدید اکثریت قریب به اتفاق 14 ساله ها جوری در حال تهیه سلفی های یهویی از همان خودی که شما می فرمایید از آن راض نیستند می باشند که فرصت مطالعه مقاله شما را ندارند چه رسد به نظرات من
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۱
0
0
هیچکس هیچ نظری نداره؟
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

امروز امورات کشور با ارزحاصل از صادرات غیرنفتی تامین می شود/ اگر رونق تولید می خواهیم باید مسیر صادرات باز شود

موسسه خیریه مولی‌الموحدین غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است+ فیلم

از تحریم های خارجی هراسی نیست، شکایت ها از تحریم های داخلی است / در خصوص برگشت ارز باید تمهیداتی اندیشیده شود / وزارت خارجه باید بستر صادرات را مهیا کند

مجلس و مدیران عالی کشور تکلیف اف‌ای‌تی‌اف را مشخص کنند /شناخت بازارهای خارجی یکی از مشکلات صادرکنندگان است

امروز امورات کشور با ارزحاصل از صادرات غیرنفتی تامین می‌شود/ اگر رونق تولید می‌خواهیم باید مسیر صادرات باز شود/صادرکنندگان غیرنفتی را نمی‌دیدیم /مشکلات به دلیل کج سلیقگی‌ها و کج فهمی‌هایی برخی مسوولان دولتی است

غلظت ریزگردها در فهرج به ۴۶ برابر حد مجاز رسید / تنفس فهرجی‌ها با مشکل مواجه شده است

از تحریم‌های داخلی شکایت داریم نه خارجی! / هزینه تامین مالی در ایران چندین برابر کشورهای دیگر است / باید رایزنان بازرگانی و وزارت امور خارجه بستر صادرات را فراهم کنند  

احداث پیست موتورسواری در منطقه ویژه رفسنجان

ماجرای قرص های مشکوک در کیک های خوراکی چیست؟

پیش بینی بارش پراکنده در ارتفاعات جنوب کرمان

پربازدید ها

غلظت ریزگردها در فهرج به ۴۶ برابر حد مجاز رسید / تنفس فهرجی‌ها با مشکل مواجه شده است

یک کارگر بر اثر ریزش معدن در پابدانای کوهبنان جان باخت

موارد ابتلا به آنفلوآنزا از چهارشنبه گذشته کاهش یافته است / رعایت بهداشت فردی، شاه کلید کنترل آنفلوآنزا است / بروز موج دوم و سوم بیماری آنفلوآنزا دور از ذهن است / ۸۱ نفر به دلیل آنفلوآنزا جان باختند

لایحه کاهش ۱۶ نوع سهمیۀ کنکور در هیات دولت

كشف ۷۰ هزار نخ سیگار و ۷۰۰ میلیون ریال پوشاک قاچاق در شهرستان انار

فیلم: موسسه خیریه مولی‌الموحدین در چه شرایطی شکل گرفت؟

پیش بینی بارش باران و وزش باد در جنوب و شرق استان

۴۰‌ درصد از متقاضیان آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای را فارغ‌التحصیلان دانشگاهی تشکیل می دهند

پیش بینی بارش پراکنده در ارتفاعات جنوب کرمان

موسسه خیریه مولی‌الموحدین غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است+ فیلم

پر بحث

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۱۲ نظر)

همه موافق سیستم اعلام بار مجازی هستند به جز من و 80 درصد رانندگان/ رانندگان در این سیستم حق انتخاب بار ندارند/ سیستم مجازی اعلام بار بوشهر رضایت بخش نبود/ نظارت ما بر سیستم اعلام بار کم رنگ می شود   (۸ نظر)

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند   (۸ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۶ نظر)

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند   (۵ نظر)

حرفه خبرنگاری را به رسمیت بشناسیم   (۵ نظر)

نیاز نداریم برای موفقیت در انتخابات اسم تشکیلاتمان را تغییر دهیم   (۵ نظر)

ویدئو: گزارش گفتارنو از نحوه آماده سازی مراسم عزاداری حسینیه خواجه خضر کرمان   (۴ نظر)

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد   (۳ نظر)

جوابیه ماه‌بانو معصوم‌زاده به گفتارنو+ توضیحات گفتارنو: خانم معصوم‌زاده! بابت آن اشتباه عذرخواهی می‌کنیم؛ ولی ظاهرا اشتباه گرفته‌اید   (۳ نظر)

پرطرفدارترین ها

موسسه مولی‌الموحدین غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است/ نیروی انتظامی خواستار تغییر اساسنامه موسسه شد/ هیچ یک از اعضای هیات امنا سهمی در شرکت‌های موسسه ندارند و هیچ دریافتی‌ رسمی و غیررسمی به‌خاطر عضویتشان نداشته‌اند/ فعالیت‌های اجتماعی موسسه در ایران بی‌نظیر است/ یک ریال از کمک‌های دولتی وارد موسسه نشده است   (۱ نظر)

دستگیری قاتل جوان شهربابکی در کمتر از 7 ساعت   ( نظر)