کد خبر: ۳۱۹۷۶
تاریخ انتشار: ۲۹ تير ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۴
ارسال به دوستان
ذخیره
باید نه‌تنها تحمل کردن رسانه‌ها را یاد بگیریم که با آغوش باز از حضورشان استقبال کنیم آن‌وقت لازم نیست در کنفرانس مطبوعاتی‌مان با توسل به نظرسنجی‌هایی که خودمان در مرکزتحت‌مدیریت‌مان انجام داده‌ایم از خدمات همکارانمان دفاع کنیم. همین رسانه‌ها که چشم و گوش جامعه‌اند، چشم شان را بر آن خدمات هم نخواهند بست.
محبوبه فیروزآبادی/مدیرمسئول: پیامکی از رییس بیمارستان پیامبر اعظم به دستم رسید که گرچه بر سربرگ رسمی بیمارستان نبود، و یک جوابیه رسمی تلقی نمی‌شد، اما گفتارنو برای نشان دادن حسن نیت، مبادرت به انتشار تصویر این پیامک می‌کند.

وقتی درمورد جان یک «انسان» حرف می‌زنیم


آقای اشافی
نیک می‌دانید که عدد ۲۰ هزار جراحی در بیمارستان پیامبر اعظم حاصل جمع ۵ هزار جراحی زنان و زایمان با ۱۵ هزار مورد سایر جراحی‌ها است که این جمع بستن هم غیرعرفی نیست. ضمن آن‌که در خصوص تعداد بیمار بستری شده در بیمارستان هم، آمار بیماران زنان و زایمان، از سایر موارد بستری، تفکیک نشده است. این اعتراض شما مایه شگفتی است.

اما بعد
همان روز که گفت‌وگوی مادر رنج‌کشیده‌ای که در بیمارستان تحت مدیریت شما به خاطر جراحی آپاندیست ۴ بار فرزندش را به تیغ جراحی سپرد، یک روز نگه داشتم تا هم‌زمان با پاسخ‌های شما منتشر شود،{اینجا بخوانید} تا خدای‌نکرده پای رسانه ما از دایره انصاف خارج نشود، بااین‌حال یکی از نزدیکان شما تماس گرفت و گفت: قصدتان تخریب دکتر اشافی است، فهمیدم که لابد یک جای کار کسی می‌لنگد که این‌چنین بی‌پروا متهم به تخریب می‌شویم. بااین‌حال میان تفسیر شما از یک اتفاق با تفسیر نزدیکانتان، تفاوت قائل بودم. اما اظهارات شما در نشست خبری اخیر که با تأکید در باب لزوم انتقاد سازنده و پرهیز از تخریب سخن می‌گفتید نشان داد که زهی تصور باطل!

آقای اشافی؛ انتقاد در فرهنگ فارسی معین، ۱ - خالص کردن. ۲ - جدا کردن خوب از بد. ۳ - خرده گرفتن. ۴ -برشمردن درستی‌ها و نادرستی‌های یک اثر ادبی یا هنری معنا شده است. حالا هر قید و صفتی که می‌خواهد به آن چسبانده شود. از بار مسئولیت پاسخ‌گویی مدیر و پیگیری رسانه نمی‌کاهد و نمی‌شود پشت هیچ واژه‌ای قایم شد.

البته الآن باعث تأسف من است که تا این اندازه نسبت به کیستی مدیریت یکی از بزرگ‌ترین مراکز درمانی استان، بی‌تفاوت بوده‌ام. اما واقعیت این است مصاحبه با شما در حالی درنهایت امانت منتشرشده بود که من به‌هیچ‌عنوان شمارا نمی‌شناختم و در دل روحیه پاسخگویی شمارا تحسین می‌کردم و هیچ نگرش منفی در خصوص شما نداشتم.

اما رویداد‌های اخیر نشان داد که جامعه خبری استان نباید تا این اندازه نسبت به نوع مدیریت مراکز خدمات درمانی بی‌تفاوت باشد. اگر شما به هر نیتی اقدامات دکتر فخر را در کنفرانس مطبوعاتی، باقیات‌الصالحات برای ایشان توصیف می‌کنید باید بگویم باقیات‌الصالحات جامعه خبرنگاری هم نورتاباندن به زوایای تاریک، مبهم و نا شفافی است که بسان یک دمل چرکی کل جامعه را در معرض آسیب قرار داده است.

شرمسارم از این‌که باید بدیهیات را به مدیران درمانی استان یادآور شوم که وقتی دارند در مورد حتی یک مورد عارضه ناشی از خدمات پزشکی حرف می‌زنند، دارند در مورد جان یک «انسان» حرف می‌زنند، حالا شما بگو یک مورد در ۸ میلیارد انسان؛ از عمق فاجعه نمی‌کاهد. {اینجا بخوانید}  می‌خواهم به‌صراحت بگویم استدلال شما در خصوص این‌که ۱۵ هزار مورد جراحی در بیمارستان پیامبر اعظم اتفاق افتاده است فقط یک مورد عارضه پزشکی بوده است، تا چه اندازه غیرانسانی  است. حال آن‌که تاکنون از پرونده‌های تشکیل‌شده در خصوص قصور پزشکی در بیمارستان پیامبر اعظم آماری منتشرنشده است که ما مطمئن باشیم از ۱۵ هزار مورد جراحی فقط یکی به عارضه منجر شده است.

از سوی دیگر این استدلال مثل این می‌ماند که راننده متخلفی وقتی پلیس مچش را می‌گیرد، پاسخ دهد من یک عمر درست رانندگی کردم؛ حالا همین یک بار با سرعت ۲۰۰ کیلومتر در ساعت دارم در سطح شهر تردد می‌کنم. چون یک عمر تخلف نکردم چرا کسی از من تشکر نکرده و آنها را ندیده است. حالا هم کسی نباید بر من خرده بگیرد که چنین رفتاری از من سر زده است!  

کسی تماس گرفته بود ببیند من چه نسبتی با بیمار دارم که پیگیر این پرونده‌ام. به او گفتم حالا هم با صدای بلند می‌گویم: هیچ نسبتی با بیمار ندارم. فقط بلد نیستم برای وجدانم لالایی بخوانم. این را هم البته بگویم جامعه پزشکی و خانواده بزرگ خدمات درمانی را که بارها جان عزیزان ما را نجات داده اند، جدا از مردمی که مسئولانه دوست‌شان دارم، و در حد توانم پیگیر مسایل و مشکلات شان هستم، نمی‌بینم. اجازه دهید همان‌طور که گران شدن قیمت سیب‌زمینی و پیاز را، تأمین آب شرب شهری را، آبیاری درختان سطح شهر را و ... هزار و یک نقیصه دیگر را دنبال می‌کنم و در هر مورد کسی باید پاسخ بدهد، بربتابید که هزینه‌های روحی روانی واردشده بر یک نوجوان ۱۷ ساله را هم پیگیری کنم. این حتماً به انصاف نزدیک‌تر است.

باید نه‌تنها تحمل کردن رسانه‌ها را یاد بگیریم که با آغوش باز از حضورشان استقبال کنیم آن‌وقت لازم نیست در کنفرانس مطبوعاتی‌مان با توسل به نظرسنجی‌هایی که خودمان در مرکزتحت‌مدیریت‌مان انجام داده‌ایم از خدمات همکارانمان دفاع کنیم. همین رسانه‌ها که چشم و گوش جامعه‌اند، چشم شان را بر آن خدمات هم نخواهند بست. کما این‌که در حافظه‌ی مردم این شهر کم نیستند پزشکانی که نام نیک‌شان ثبت و ضبط و مایه‌ی افتخار این شهر شده است!
 
کاش کسی هم پیدا شود و یک نظرسنجی انجام دهد که چرا مراکز درمانی یزد مملو از بیمارانی است که از استان کرمان به آنجا مراجعه می‌کنند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

امروز امورات کشور با ارزحاصل از صادرات غیرنفتی تامین می شود/ اگر رونق تولید می خواهیم باید مسیر صادرات باز شود

موسسه خیریه مولی‌الموحدین غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است+ فیلم

از تحریم های خارجی هراسی نیست، شکایت ها از تحریم های داخلی است / در خصوص برگشت ارز باید تمهیداتی اندیشیده شود / وزارت خارجه باید بستر صادرات را مهیا کند

مجلس و مدیران عالی کشور تکلیف اف‌ای‌تی‌اف را مشخص کنند /شناخت بازارهای خارجی یکی از مشکلات صادرکنندگان است

امروز امورات کشور با ارزحاصل از صادرات غیرنفتی تامین می‌شود/ اگر رونق تولید می‌خواهیم باید مسیر صادرات باز شود/صادرکنندگان غیرنفتی را نمی‌دیدیم /مشکلات به دلیل کج سلیقگی‌ها و کج فهمی‌هایی برخی مسوولان دولتی است

غلظت ریزگردها در فهرج به ۴۶ برابر حد مجاز رسید / تنفس فهرجی‌ها با مشکل مواجه شده است

از تحریم‌های داخلی شکایت داریم نه خارجی! / هزینه تامین مالی در ایران چندین برابر کشورهای دیگر است / باید رایزنان بازرگانی و وزارت امور خارجه بستر صادرات را فراهم کنند  

احداث پیست موتورسواری در منطقه ویژه رفسنجان

ماجرای قرص های مشکوک در کیک های خوراکی چیست؟

پیش بینی بارش پراکنده در ارتفاعات جنوب کرمان

پربازدید ها

غلظت ریزگردها در فهرج به ۴۶ برابر حد مجاز رسید / تنفس فهرجی‌ها با مشکل مواجه شده است

یک کارگر بر اثر ریزش معدن در پابدانای کوهبنان جان باخت

موارد ابتلا به آنفلوآنزا از چهارشنبه گذشته کاهش یافته است / رعایت بهداشت فردی، شاه کلید کنترل آنفلوآنزا است / بروز موج دوم و سوم بیماری آنفلوآنزا دور از ذهن است / ۸۱ نفر به دلیل آنفلوآنزا جان باختند

لایحه کاهش ۱۶ نوع سهمیۀ کنکور در هیات دولت

كشف ۷۰ هزار نخ سیگار و ۷۰۰ میلیون ریال پوشاک قاچاق در شهرستان انار

فیلم: موسسه خیریه مولی‌الموحدین در چه شرایطی شکل گرفت؟

پیش بینی بارش باران و وزش باد در جنوب و شرق استان

۴۰‌ درصد از متقاضیان آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای را فارغ‌التحصیلان دانشگاهی تشکیل می دهند

پیش بینی بارش پراکنده در ارتفاعات جنوب کرمان

موسسه خیریه مولی‌الموحدین غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است+ فیلم

پر بحث

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۱۲ نظر)

همه موافق سیستم اعلام بار مجازی هستند به جز من و 80 درصد رانندگان/ رانندگان در این سیستم حق انتخاب بار ندارند/ سیستم مجازی اعلام بار بوشهر رضایت بخش نبود/ نظارت ما بر سیستم اعلام بار کم رنگ می شود   (۸ نظر)

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند   (۸ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۶ نظر)

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند   (۵ نظر)

حرفه خبرنگاری را به رسمیت بشناسیم   (۵ نظر)

نیاز نداریم برای موفقیت در انتخابات اسم تشکیلاتمان را تغییر دهیم   (۵ نظر)

ویدئو: گزارش گفتارنو از نحوه آماده سازی مراسم عزاداری حسینیه خواجه خضر کرمان   (۴ نظر)

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد   (۳ نظر)

جوابیه ماه‌بانو معصوم‌زاده به گفتارنو+ توضیحات گفتارنو: خانم معصوم‌زاده! بابت آن اشتباه عذرخواهی می‌کنیم؛ ولی ظاهرا اشتباه گرفته‌اید   (۳ نظر)

پرطرفدارترین ها

موسسه مولی‌الموحدین غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است/ نیروی انتظامی خواستار تغییر اساسنامه موسسه شد/ هیچ یک از اعضای هیات امنا سهمی در شرکت‌های موسسه ندارند و هیچ دریافتی‌ رسمی و غیررسمی به‌خاطر عضویتشان نداشته‌اند/ فعالیت‌های اجتماعی موسسه در ایران بی‌نظیر است/ یک ریال از کمک‌های دولتی وارد موسسه نشده است   (۱ نظر)

دستگیری قاتل جوان شهربابکی در کمتر از 7 ساعت   ( نظر)