کد خبر: ۳۱۹۷۷
تاریخ انتشار: ۲۹ تير ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۶
ارسال به دوستان
ذخیره
نایب رئیس انجمن خرمای کرمان، در گفت‌وگو با گفتار نو مطرح کرد:
نایب رئیس انجمن خرمای کرمان در خصوص تاثیرات این ریزش‌ها بر میزان کاهش تولید خرما، می‌گوید: تصور من این است که حدود ۱۰ الی ۲۰ درصد در برداشت محصول خرما، کاهش داشته باشیم.
ریزش خرما در بم بیشتر از سایر مناطق است/ ریزش خرما شامل پوشش بیمه ای  نمی شوند
گفتار نو/ مرضیه قاضی زاده:


استان کرمان با ۵۲هزارو۷۰۰ هکتار نخلستان، حدود ۵۲ درصد از سطح زیر کشت درختان بارور خرما در کشور را به خود اختصاص داده است و به نوعی به یکی از مهم‌ترین قطب‌های تولید خرما در کشور تبدیل شده است.

سالانه حداقل ۳۵۰ تا ۴۰۰ هزار تن خرما از نخلستان‌های استان برداشت می‌شود که در این میان سهم شهرستان‌های شرقی استان از محصول صادراتی خرما بیشتر است، اما جنوب استان نیز با ۱۸ درصد تولید خرما، رتبه نخست در تولید خرمای کشور را به خود اختصاص داده است.

این آمار‌ها حاکی ازاین مسئله است که اقتصاد خانوار‌ها در شرق و جنوب استان کرمان به شدت وابسته به تولید خرما است و هزینه‌های زندگی مردم این مناطق از درختان خرما تأمین می‌شود؛ به گونه‌ای که در شهرستان‌هایی همچون بم و فهرج اکثر خانوار‌ها دارای نخلستان هستند و اگر هم خانواری در این حوزه فعالیتی نداشته باشند حداقل چند درخت نخل در خانه خود کاشته است.

در این میان، اما گرمای هوا و اختلاف شدید دمایی،آفت ها‌ی کشاورزی و ...، همواره تولید خرمای استان را با چالش‌هایی مواجه کرده است و بخشی از زحمات کشاورزان را از بین برده است. اگر چه برای برخی از این موارد همچون آفت‌ها پوشش بیمه‌ای وجود دارد، اما به اعتقاد کشاورزان این مناطق، پرداخت‌های بیمه‌ای بسیار ناچیز است و به هیچ وجه جبران کننده خسارت‌ها و هزینه‌های گزاف تولید محصولی، چون خرما نیست.

مسئله‌ای که به نظر می‌رسد در سال‌های اخیر موجب کاهش رغبت کشاورزان به پرداخت هزینه‌های بیمه‌ای شده است.

نایب رئیس انجمن خرمای استان کرمان در خصوص آمار خسارت و ریزش‌های محصول خرما در سال جاری به گفتار نو می‌گوید: ریزش، چندین سال است که شروع شده، ولی امسال میزان ریزش خیلی شدید بوده و به شهرستان خاصی هم مربوط نمی‌شود.

محمد حسین اکبری در پاسخ به این سوال آیا میزان ریزش‌ها به مرحله بحران رسیده است، می‌گوید: ریزش‌ها در برخی مناطق خیلی شدید بوده و در برخی مناطق اصلا نبوده است و ما نمی‌توانیم این امر را به همه مناطق تعمیم دهیم.

اکبری می‌افزاید: میزان ریزش خرما در شهرستان بم بیشتر از سایر شهرستان‌ها بوده و در مناطق دیگر فهرج و ریگان و نرماشیر ریزش‌ها به نسبت کمتر بوده است.

او در خصوص تاثیرات این ریزش‌ها بر میزان کاهش تولید خرما، می‌گوید: تصور من این است که حدود ۱۰ الی ۲۰ درصد در برداشت محصول خرما، کاهش داشته باشیم.

نایب رئیس انجمن خرمای کرمان در پاسخ به این سوال که بیمه تا چه اندازه این خسارت را پوشش می‌دهد، می‌گوید: متأسفانه پوشش بیمه به خشکیدگی و یکسری از افت‌ها که تعریف شده اند تعلق می‌گیرد، اما مواردی، چون ترشیدگی خرما و ریزش خرما تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرند و چنان چه از این دو طریق خسارتی به باغدار تحمیل شود بیمه هیچ خسارتی به ان‌ها پرداخت نمی‌کند.

اکبری در ادامه خاطر نشان می‌کند: البته ما در حال یکسری از مکاتبات با صندوق بیمه هستیم تا برای سالیان آتی پوشش بیمه‌ای را افزایش دهند و ترشیدگی و ریزش خرما را هم جزء تعهدات بیمه‌ای بیاورند.

او ضمن به حق دانستن انتقادات کشاورزان در خصوص پایین بودن مبلغ پرداختی بیمه برای خسارات می‌گوید: یک نخل خرما با قیمت‌های امروز حدود ۸۰۰ هزار تومان تا یک میلیون تومان خرما تولید می‌کند؛ اما مبلغی که آقایان بابت خسارت پرداخت می‌کنند حدود ۲۰ الی ۳۰ هزار تومان است که اصلاً عددی نیست.

نایب رئیس انجمن خرمای کرمان در ادامه می‌افزاید: یک عده می‌گویند که ما بخشی از هزینه‌ها را می‌پردازیم خوب اگر بخواهیم هزینه‌ها را محاسبه کنیم باید گفت که در حال حاضر برای هر کیلو خرمای مضافتی حداقل ۵ هزار تومان هزینه می‌شود که برای صد کیلیو خرما این مبلغ به ۵۰۰ هزار تومان افزایش می‌یابد؛ باز هم این مبلغ ۳۰ هزار تومان جوابگوی هزینه‌های از دست رفته کشاورزان نیست.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

امروز امورات کشور با ارزحاصل از صادرات غیرنفتی تامین می شود/ اگر رونق تولید می خواهیم باید مسیر صادرات باز شود

موسسه خیریه مولی‌الموحدین غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است+ فیلم

از تحریم های خارجی هراسی نیست، شکایت ها از تحریم های داخلی است / در خصوص برگشت ارز باید تمهیداتی اندیشیده شود / وزارت خارجه باید بستر صادرات را مهیا کند

مجلس و مدیران عالی کشور تکلیف اف‌ای‌تی‌اف را مشخص کنند /شناخت بازارهای خارجی یکی از مشکلات صادرکنندگان است

امروز امورات کشور با ارزحاصل از صادرات غیرنفتی تامین می‌شود/ اگر رونق تولید می‌خواهیم باید مسیر صادرات باز شود/صادرکنندگان غیرنفتی را نمی‌دیدیم /مشکلات به دلیل کج سلیقگی‌ها و کج فهمی‌هایی برخی مسوولان دولتی است

غلظت ریزگردها در فهرج به ۴۶ برابر حد مجاز رسید / تنفس فهرجی‌ها با مشکل مواجه شده است

از تحریم‌های داخلی شکایت داریم نه خارجی! / هزینه تامین مالی در ایران چندین برابر کشورهای دیگر است / باید رایزنان بازرگانی و وزارت امور خارجه بستر صادرات را فراهم کنند  

احداث پیست موتورسواری در منطقه ویژه رفسنجان

ماجرای قرص های مشکوک در کیک های خوراکی چیست؟

پیش بینی بارش پراکنده در ارتفاعات جنوب کرمان

پربازدید ها

از تحریم‌های داخلی شکایت داریم نه خارجی! / هزینه تامین مالی در ایران چندین برابر کشورهای دیگر است / باید رایزنان بازرگانی و وزارت امور خارجه بستر صادرات را فراهم کنند  

گوجه ارزان می‌شود

مجلس و مدیران عالی کشور تکلیف اف‌ای‌تی‌اف را مشخص کنند /شناخت بازارهای خارجی یکی از مشکلات صادرکنندگان است

تامین سرمایه در گردش، فعالیت ریگان خودرو را رونق می‌بخشد / ریگان خودرو زیان دهی نداشته است

۱۴ میلیون و ۲۶۹ هزار سهم در بورس کرمان معامله شد

وزیر اقتصاد: افشا کنندگان فساد از وزارت اقتصاد جایزه می‌گیرند / هر کس با فساد مواجه شد سوت بزند/ باید فساد ریشه کن شود

امروز امورات کشور با ارزحاصل از صادرات غیرنفتی تامین می‌شود/ اگر رونق تولید می‌خواهیم باید مسیر صادرات باز شود/صادرکنندگان غیرنفتی را نمی‌دیدیم /مشکلات به دلیل کج سلیقگی‌ها و کج فهمی‌هایی برخی مسوولان دولتی است

۲۲ درصد از گلخانه‌های شمال کرمان هیدروپونیک هستند

اولویت نخست کشور حفظ اشتغال است / بانک‌ها با واحدهای تولیدی مشکل‌دار کرمان همکاری مطلوبی ندارند

یارانه‌ها امشب واریز می‌شود

پر بحث

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۱۲ نظر)

همه موافق سیستم اعلام بار مجازی هستند به جز من و 80 درصد رانندگان/ رانندگان در این سیستم حق انتخاب بار ندارند/ سیستم مجازی اعلام بار بوشهر رضایت بخش نبود/ نظارت ما بر سیستم اعلام بار کم رنگ می شود   (۸ نظر)

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند   (۸ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۶ نظر)

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند   (۵ نظر)

حرفه خبرنگاری را به رسمیت بشناسیم   (۵ نظر)

نیاز نداریم برای موفقیت در انتخابات اسم تشکیلاتمان را تغییر دهیم   (۵ نظر)

ویدئو: گزارش گفتارنو از نحوه آماده سازی مراسم عزاداری حسینیه خواجه خضر کرمان   (۴ نظر)

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد   (۳ نظر)

جوابیه ماه‌بانو معصوم‌زاده به گفتارنو+ توضیحات گفتارنو: خانم معصوم‌زاده! بابت آن اشتباه عذرخواهی می‌کنیم؛ ولی ظاهرا اشتباه گرفته‌اید   (۳ نظر)

پرطرفدارترین ها

موسسه مولی‌الموحدین غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است/ نیروی انتظامی خواستار تغییر اساسنامه موسسه شد/ هیچ یک از اعضای هیات امنا سهمی در شرکت‌های موسسه ندارند و هیچ دریافتی‌ رسمی و غیررسمی به‌خاطر عضویتشان نداشته‌اند/ فعالیت‌های اجتماعی موسسه در ایران بی‌نظیر است/ یک ریال از کمک‌های دولتی وارد موسسه نشده است   (۱ نظر)

دستگیری قاتل جوان شهربابکی در کمتر از 7 ساعت   ( نظر)