کد خبر: ۳۱۹۷۷
تاریخ انتشار: ۲۹ تير ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۶
ارسال به دوستان
ذخیره
نایب رئیس انجمن خرمای کرمان، در گفت‌وگو با گفتار نو مطرح کرد:
نایب رئیس انجمن خرمای کرمان در خصوص تاثیرات این ریزش‌ها بر میزان کاهش تولید خرما، می‌گوید: تصور من این است که حدود ۱۰ الی ۲۰ درصد در برداشت محصول خرما، کاهش داشته باشیم.
ریزش خرما در بم بیشتر از سایر مناطق است/ ریزش خرما شامل پوشش بیمه ای  نمی شوند
گفتار نو/ مرضیه قاضی زاده:


استان کرمان با ۵۲هزارو۷۰۰ هکتار نخلستان، حدود ۵۲ درصد از سطح زیر کشت درختان بارور خرما در کشور را به خود اختصاص داده است و به نوعی به یکی از مهم‌ترین قطب‌های تولید خرما در کشور تبدیل شده است.

سالانه حداقل ۳۵۰ تا ۴۰۰ هزار تن خرما از نخلستان‌های استان برداشت می‌شود که در این میان سهم شهرستان‌های شرقی استان از محصول صادراتی خرما بیشتر است، اما جنوب استان نیز با ۱۸ درصد تولید خرما، رتبه نخست در تولید خرمای کشور را به خود اختصاص داده است.

این آمار‌ها حاکی ازاین مسئله است که اقتصاد خانوار‌ها در شرق و جنوب استان کرمان به شدت وابسته به تولید خرما است و هزینه‌های زندگی مردم این مناطق از درختان خرما تأمین می‌شود؛ به گونه‌ای که در شهرستان‌هایی همچون بم و فهرج اکثر خانوار‌ها دارای نخلستان هستند و اگر هم خانواری در این حوزه فعالیتی نداشته باشند حداقل چند درخت نخل در خانه خود کاشته است.

در این میان، اما گرمای هوا و اختلاف شدید دمایی،آفت ها‌ی کشاورزی و ...، همواره تولید خرمای استان را با چالش‌هایی مواجه کرده است و بخشی از زحمات کشاورزان را از بین برده است. اگر چه برای برخی از این موارد همچون آفت‌ها پوشش بیمه‌ای وجود دارد، اما به اعتقاد کشاورزان این مناطق، پرداخت‌های بیمه‌ای بسیار ناچیز است و به هیچ وجه جبران کننده خسارت‌ها و هزینه‌های گزاف تولید محصولی، چون خرما نیست.

مسئله‌ای که به نظر می‌رسد در سال‌های اخیر موجب کاهش رغبت کشاورزان به پرداخت هزینه‌های بیمه‌ای شده است.

نایب رئیس انجمن خرمای استان کرمان در خصوص آمار خسارت و ریزش‌های محصول خرما در سال جاری به گفتار نو می‌گوید: ریزش، چندین سال است که شروع شده، ولی امسال میزان ریزش خیلی شدید بوده و به شهرستان خاصی هم مربوط نمی‌شود.

محمد حسین اکبری در پاسخ به این سوال آیا میزان ریزش‌ها به مرحله بحران رسیده است، می‌گوید: ریزش‌ها در برخی مناطق خیلی شدید بوده و در برخی مناطق اصلا نبوده است و ما نمی‌توانیم این امر را به همه مناطق تعمیم دهیم.

اکبری می‌افزاید: میزان ریزش خرما در شهرستان بم بیشتر از سایر شهرستان‌ها بوده و در مناطق دیگر فهرج و ریگان و نرماشیر ریزش‌ها به نسبت کمتر بوده است.

او در خصوص تاثیرات این ریزش‌ها بر میزان کاهش تولید خرما، می‌گوید: تصور من این است که حدود ۱۰ الی ۲۰ درصد در برداشت محصول خرما، کاهش داشته باشیم.

نایب رئیس انجمن خرمای کرمان در پاسخ به این سوال که بیمه تا چه اندازه این خسارت را پوشش می‌دهد، می‌گوید: متأسفانه پوشش بیمه به خشکیدگی و یکسری از افت‌ها که تعریف شده اند تعلق می‌گیرد، اما مواردی، چون ترشیدگی خرما و ریزش خرما تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرند و چنان چه از این دو طریق خسارتی به باغدار تحمیل شود بیمه هیچ خسارتی به ان‌ها پرداخت نمی‌کند.

اکبری در ادامه خاطر نشان می‌کند: البته ما در حال یکسری از مکاتبات با صندوق بیمه هستیم تا برای سالیان آتی پوشش بیمه‌ای را افزایش دهند و ترشیدگی و ریزش خرما را هم جزء تعهدات بیمه‌ای بیاورند.

او ضمن به حق دانستن انتقادات کشاورزان در خصوص پایین بودن مبلغ پرداختی بیمه برای خسارات می‌گوید: یک نخل خرما با قیمت‌های امروز حدود ۸۰۰ هزار تومان تا یک میلیون تومان خرما تولید می‌کند؛ اما مبلغی که آقایان بابت خسارت پرداخت می‌کنند حدود ۲۰ الی ۳۰ هزار تومان است که اصلاً عددی نیست.

نایب رئیس انجمن خرمای کرمان در ادامه می‌افزاید: یک عده می‌گویند که ما بخشی از هزینه‌ها را می‌پردازیم خوب اگر بخواهیم هزینه‌ها را محاسبه کنیم باید گفت که در حال حاضر برای هر کیلو خرمای مضافتی حداقل ۵ هزار تومان هزینه می‌شود که برای صد کیلیو خرما این مبلغ به ۵۰۰ هزار تومان افزایش می‌یابد؛ باز هم این مبلغ ۳۰ هزار تومان جوابگوی هزینه‌های از دست رفته کشاورزان نیست.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

آلارم مصرف مواد مخدر صنعتی در استان به صدا در آمده است/ وظیفه ذاتی دستگاه‌ها است که برای کاهش آسیب‌های اجتماعی تلاش کنند/در مدارس، دانشگاه‌ها و خوابگاه هایمان حداقل دیگر نباید اعتیاد داشته باشیم/ آموزش و پرورش بگوید آیا هزینه‌ای که می‌کند در کاهش اعتیاد در بین دانش آموزان موثر بوده است/ پیشرفت ۹۵ درصدی کمپ ماده ۱۶ سپاه / کمپ ماده ۱۶ بانوان با ظرفیت ۱۰۰ تا ۱۵۰ نفر را راه اندازی می‌کنیم

سهم بری ما از اعتبارات کشور در بحث پیشگیری از اعتیاد کم است/کمپ ماده 16 درست دیده نشده است/فقط در حد رفع مسئولیت یکسری از کارها را انجام دادیم/مسئولیت کمپ ماده 16را به کسی دیگر واگذار می کنند

فدایی:چرا باید تمرکز صرفا در یک نهاد باشد؟/ صادق زاده: وقتی که دبیر از یک سازمان دیگر انتخاب می‌شود، فراخوان و به تصویب رساندن مصوبات کار سختی است

رتبه 22افتضاح نیست چرا که بالاترین رضایتمندی ۷۸.۷۵ بوده و استان کرمان ۶۸.۱۸

صد در صد کودکان کار و خیابانی، افاغنه اند/ خانواده‌های اتباع خارجه تعهد دادند/ فدایی: هر دستگاهی که وظیفه اش را انجام نداده با ذکر مصداق معرفی شود

فدایی:چرا باید تمرکز صرفا در یک نهاد باشد؟/ صادق زاده: وقتی که دبیر از یک سازمان دیگر انتخاب می‌شود، فراخوان و به تصویب رساندن مصوبات کار سختی است

مرکز درمان اعتیاد در ریگان ایجاد شد/ آسیب های اجتماعی را کاهش دادیم

اقدامات صورت گرفته در ساماندهی سگ‌های ولگرد راه گشا نبوده است/ ۴۰ درصد گزیدگی سگ‌ها مربوط به شهر کرمان است/ فدایی: تصمیمات اجرایی نمی‌شود و ما باید از صفر کار را انجام دهیم

مناطق خارج از محدوده شهر، به‌نوعی "ول" شده‌اند/ فعالیت دفاتر تسهیل گری موازی کاری نیست بلکه مکمل است/ دسترسی به زیرساخت‌های کالبدی شهری را در اینجا نداریم/نگاه طلبکارانه در این مناطق خیلی پررنگ و قوی دیده می‌شود/مسائل زیست‌محیطی جزء چالش‌های این منطقه هستند

نام گذاری حد فاصل خیابان چمران - فلسطین به نام سادات خوشرو

پر بحث

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۱۰ نظر)

همه موافق سیستم اعلام بار مجازی هستند به جز من و 80 درصد رانندگان/ رانندگان در این سیستم حق انتخاب بار ندارند/ سیستم مجازی اعلام بار بوشهر رضایت بخش نبود/ نظارت ما بر سیستم اعلام بار کم رنگ می شود   (۸ نظر)

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند   (۸ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۶ نظر)

شورای اصلاح طلبان تذکر دهد؛به کسی چک سفید نداده ایم   (۶ نظر)

«قلاده های طلا» بسیار دقیق و موشکافانه به مباحث فتنه ۸۸ پرداخته است/کارگردانی خوب ابوالقاسم طالبی منجر به تولید فیلم خوب و تأثیر گذار شد   (۶ نظر)

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند   (۵ نظر)

ده گانه ای برای دومین استاندار دولت تدبیر   (۵ نظر)

وعده سر خرمن می دهید/قیمت مرغ در کرمان بیشتر از سایر استان هاست/حتی مرغ در شهرهای سیل زده هم به قیمت 13 هزار تومان عرضه می شود   (۵ نظر)

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد   (۳ نظر)