کد خبر: ۳۱۹۸۸
تاریخ انتشار: ۲۹ تير ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۷
ارسال به دوستان
ذخیره
درباره هوشنگ مرادي كرماني و آثارش
مرادي از ابتداي انقلاب كه شرايط براي فعاليت گروه‌هاي سياسي بازشد و بعد كه تدريجا محدوديت‌ها آغاز شد و تا آنجا پيش رفت كه هرگونه آرايي جز آنچه ازسوي حاكميت پذيرفته بود، كنار زده شد، با فراست توانست مشي اعتدال خودرا حفظ كند، به گونه‌اي كه هم « با » و هم « بر »ها اورا قبول داشتند وگذشت زمان هم نشان داد كه او پربيراه نرفته است.

محمود برآبادي- 
نام هوشنگ مرادي كرماني با ادبيات كودك ايران گره خورده است. نمي‌توان درباره ادبيات كودك گفت‌وگو كرد اما از مرادي‌كرماني نام نبرد. مرادي كرماني بي‌ترديد معروف‌ترين نويسنده زنده كودك و نوجوان ايران است نيز خوش‌اقبال‌ترين آنان.

گرچه مرادي آن‌گونه كه خود در خاطراتش- به ويژه در شما كه غريبه نيستيد- و قصه‌هاي مجيد كه نوعي خاطره‌هاي داستاني شده است، نشان مي‌دهد، زندگي سختي را از كودكي تا جواني داشته، اما از آن پس و بعد از انتشار چندين باره كتاب‌هايش و به تصويركشيده شدن فيلمنامه‌هايي كه از روي آثارش ساخته شده، بدل به نويسنده‌اي معروف در سطح ملي و بين‌المللي شده است كه نتيجه آن كسب چندين جايزه داخلي و جهاني در گستره ادبيات كودك است.

او امروزه به شخصيتي ملي تبديل شده كه چهره و نامش پياپي در رسانه‌ها به بهانه‌هاي مختلف مطرح مي‌شود و اين موقعيت استثنايي تنها نصيب چند تن از نويسندگان ادبيات كودك ايران شده؛ حال آنكه نويسندگاني درحد واندازه اينان كم نداريم اما شايد خوش‌اقبالي، موقعيت‌شناسي و زيركي آنها را ندارند.

آثار مرادي كرماني شايد پس از صمد بهرنگي- كه ويژگي خاصي داشته و دارد كه جاي بحثش اينجا نيست- از پرتيراژترين كتاب‌هاي كودك ونوجوان است و به چندين چاپ رسيده است. آثار او را مي‌توان «همه‌خوان» نام نهاد كه هم بزرگسالان آنها را مي‌خوانند و هم نوجوانان.

او نويسنده‌اي اخلاق گراست كه خانواده‌ها بدون هيچ گونه نگراني آثارش را در اختيار فرزندان‌شان مي‌گذارند و خيال‌شان راحت است كه هيچ گونه بدآموزي يا زياده‌روي در آنها وجود ندارد.درمورد آثار مرادي‌كرماني صحبت بسيار شده است، نقدها و بررسي‌هاي فراواني درباره آنها منتشرشده است. حتي دوستي مي‌گفت تعداد پايان‌نامه‌هايي كه درباره آثار مرادي نوشته شده بيشتر از خود آثار اوست. همچنين درمورد طنز خاص، مخاطب‌شناسي و تصويري بودن آثارش كه اقتباس سينمايي از آنها را آسان مي‌كند، فراوان بحث شده است.

از اين رو من مي‌خواهم در مورد نكته‌اي كه كمتر به آن توجه شده، حرف بزنم.به گمان من يكي از دلايل كسب چنين موقعيتي از سوي مرادي كرماني، داشتن مشي اعتدال در سلوك و عقايد وآراي اوست. مرادي از ابتداي انقلاب كه شرايط براي فعاليت گروه‌هاي سياسي بازشد و بعد كه تدريجا محدوديت‌ها آغاز شد و تا آنجا پيش رفت كه هرگونه آرايي جز آنچه ازسوي حاكميت پذيرفته بود، كنار زده شد، با فراست توانست مشي اعتدال خودرا حفظ كند، به گونه‌اي كه هم « با » و هم « بر »ها اورا قبول داشتند وگذشت زمان هم نشان داد كه او پربيراه نرفته است.

درچنين فضايي مرادي پيگيرانه و بدون اعوجاج راه خودرا رفت و توانست موقعيت خودرا به عنوان يك نويسنده تاثيرگذار كودك ونوجوان تثبيت كند، نويسنده‌اي كه بيشتر از آنكه دغدغه سياست داشته باشد، شيفته ادبيات است.او هيچ‌گاه موضع‌گيري صريحي نسبت به رخدادها- به ويژه رخدادهاي سياسي – نداشته و اگر هم داشته، بيان نكرده است.

همواره از حاشيه‌ها برحذر بوده وتلاش خود را صرف همكاري با نهادهاي مردمي و انجمن‌هاي فرهنگي كرده است.اينكه آيا مرادي آگاهانه چنين روشي را پيش گرفته يا برگرفته از منش اوست؟ چندان آشكار نيست؛ چراكه همان رويه مرسوم او اجازه نمي‌دهد دراين مورد نيز به نظري قاطع برسيم.هرچند مرادي اخيرا در مصاحبه‌اي اعلام كرده كه ديگر نخواهد نوشت، اما اميدواريم نياز مخاطبان آثارشان و جوششي دروني كه در هرنويسنده‌اي اورا به خلق اثر وامي‌دارد، باعث شود كه ما همچنان شاهد انتشار آثاري جديد از ايشان باشيم.

منبع: اعتماد
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

آلارم مصرف مواد مخدر صنعتی در استان به صدا در آمده است/ وظیفه ذاتی دستگاه‌ها است که برای کاهش آسیب‌های اجتماعی تلاش کنند/در مدارس، دانشگاه‌ها و خوابگاه هایمان حداقل دیگر نباید اعتیاد داشته باشیم/ آموزش و پرورش بگوید آیا هزینه‌ای که می‌کند در کاهش اعتیاد در بین دانش آموزان موثر بوده است/ پیشرفت ۹۵ درصدی کمپ ماده ۱۶ سپاه / کمپ ماده ۱۶ بانوان با ظرفیت ۱۰۰ تا ۱۵۰ نفر را راه اندازی می‌کنیم

سهم بری ما از اعتبارات کشور در بحث پیشگیری از اعتیاد کم است/کمپ ماده 16 درست دیده نشده است/فقط در حد رفع مسئولیت یکسری از کارها را انجام دادیم/مسئولیت کمپ ماده 16را به کسی دیگر واگذار می کنند

فدایی:چرا باید تمرکز صرفا در یک نهاد باشد؟/ صادق زاده: وقتی که دبیر از یک سازمان دیگر انتخاب می‌شود، فراخوان و به تصویب رساندن مصوبات کار سختی است

رتبه 22افتضاح نیست چرا که بالاترین رضایتمندی ۷۸.۷۵ بوده و استان کرمان ۶۸.۱۸

صد در صد کودکان کار و خیابانی، افاغنه اند/ خانواده‌های اتباع خارجه تعهد دادند/ فدایی: هر دستگاهی که وظیفه اش را انجام نداده با ذکر مصداق معرفی شود

فدایی:چرا باید تمرکز صرفا در یک نهاد باشد؟/ صادق زاده: وقتی که دبیر از یک سازمان دیگر انتخاب می‌شود، فراخوان و به تصویب رساندن مصوبات کار سختی است

مرکز درمان اعتیاد در ریگان ایجاد شد/ آسیب های اجتماعی را کاهش دادیم

اقدامات صورت گرفته در ساماندهی سگ‌های ولگرد راه گشا نبوده است/ ۴۰ درصد گزیدگی سگ‌ها مربوط به شهر کرمان است/ فدایی: تصمیمات اجرایی نمی‌شود و ما باید از صفر کار را انجام دهیم

مناطق خارج از محدوده شهر، به‌نوعی "ول" شده‌اند/ فعالیت دفاتر تسهیل گری موازی کاری نیست بلکه مکمل است/ دسترسی به زیرساخت‌های کالبدی شهری را در اینجا نداریم/نگاه طلبکارانه در این مناطق خیلی پررنگ و قوی دیده می‌شود/مسائل زیست‌محیطی جزء چالش‌های این منطقه هستند

نام گذاری حد فاصل خیابان چمران - فلسطین به نام سادات خوشرو

پر بحث

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۱۰ نظر)

همه موافق سیستم اعلام بار مجازی هستند به جز من و 80 درصد رانندگان/ رانندگان در این سیستم حق انتخاب بار ندارند/ سیستم مجازی اعلام بار بوشهر رضایت بخش نبود/ نظارت ما بر سیستم اعلام بار کم رنگ می شود   (۸ نظر)

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند   (۸ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۶ نظر)

شورای اصلاح طلبان تذکر دهد؛به کسی چک سفید نداده ایم   (۶ نظر)

«قلاده های طلا» بسیار دقیق و موشکافانه به مباحث فتنه ۸۸ پرداخته است/کارگردانی خوب ابوالقاسم طالبی منجر به تولید فیلم خوب و تأثیر گذار شد   (۶ نظر)

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند   (۵ نظر)

ده گانه ای برای دومین استاندار دولت تدبیر   (۵ نظر)

وعده سر خرمن می دهید/قیمت مرغ در کرمان بیشتر از سایر استان هاست/حتی مرغ در شهرهای سیل زده هم به قیمت 13 هزار تومان عرضه می شود   (۵ نظر)

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد   (۳ نظر)