کد خبر: ۳۱۹۸۹
تاریخ انتشار: ۲۹ تير ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۴
ارسال به دوستان
ذخیره
درباره هوشنگ مرادي كرماني و آثارش
صداقت و صميميتي كه در زبان اين كتاب است، ستودني است. اين شيوه بيان، يك انتخاب زيركانه تكنيكي نيست. اصلا خود خود مرادي‌كرماني است.

محمدجواد جزيني

 اشتباه فكر مي‌كنيم كه «هوشنگ مرادي‌كرماني» اهل روستاي «سيرچ» كرمان است. او نه اهل سيرچ است نه ايران. حال ديگر او اهلي از همه جاي زمين است.
بي‌ترديد مرادي‌كرماني مشهور‌ترين داستان‌نويس كودك و نوجوان در ايران و جهان است. او يگانه است. اين يگانگي ربطي ندارد به جوايز جورواجوري كه از نهاد‌هاي فرهنگي و هنري جهان گرفته است. حتي ربطي به جوايز مختلفي هم كه در ايران گرفته، ندارد.
اين يگانگي بيشتر ناظر به كيفيت آثار اوست. مرادي‌كرماني با خلق شخصيت «مجيد» مشهورترين شخصيت داستان‌هاي كودك و نوجوان ايران و نخستين شخصيت داستان‌هاي به‌هم ‌پيوسته را در ادبيات كودك و نوجوان ايران ترسيم مي‌كند.
شخصيتي كه در طول اين سال‌ها بار‌ها نويسندگان ديگر او را به عاريت گرفته‌اند (اگرچه اين اثر در آغاز براي نوجوانان نوشته نشده بود).
مجيد و داستان‌هايش تبديل به خاطره مشترك بين‌نسلي ما شده است. پسربچه‌اي با كوله‌باري از تلخكامي‌ها و آرزوها، سختكوش و پرتوان، تلاش مي‌كند تا گليم خودش را از سيلاب تيره‌بختي‌ها بيرون بكشد.

مرادي‌كرماني در كنار آثار داستاني پراهميتش كتاب ديگري هم دارد به اسم «شما كه غريبه نيستيد.» اين كتاب بعد از «سنگي بر گوري» جلال آل‌احمد دومين اتوبيوگرافي داستان‌نويسان ايران است و نخستين زندگينامه خودنوشت نويسندگان ادبيات كودك و نوجوان ايران.

صداقت و صميميتي كه در زبان اين كتاب است، ستودني است. اين شيوه بيان، يك انتخاب زيركانه تكنيكي نيست. اصلا خود خود مرادي‌كرماني است.
نوعي صداقت روستايي نجيبانه و معصوم كه شايد به سختي بتوان مشابهي براي آن پيدا كرد.
احتمالا آنهايي كه او را از نزديك مي‌شناسند حرفم را تصديق مي‌كنند كه مرادي‌كرماني بعد از مدت‌ها زندگي در شهر هنوز نتوانسته شهري شود.

انگار همان پسربچه پاكدل و بي‌نقاب روستايي است.
هوشنگ مرادي‌كرماني نويسنده‌اي براي ما، نسل ما و براي نسل‌هاي فردا و فرداتر است.

منبع: اعتماد
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

آلارم مصرف مواد مخدر صنعتی در استان به صدا در آمده است/ وظیفه ذاتی دستگاه‌ها است که برای کاهش آسیب‌های اجتماعی تلاش کنند/در مدارس، دانشگاه‌ها و خوابگاه هایمان حداقل دیگر نباید اعتیاد داشته باشیم/ آموزش و پرورش بگوید آیا هزینه‌ای که می‌کند در کاهش اعتیاد در بین دانش آموزان موثر بوده است/ پیشرفت ۹۵ درصدی کمپ ماده ۱۶ سپاه / کمپ ماده ۱۶ بانوان با ظرفیت ۱۰۰ تا ۱۵۰ نفر را راه اندازی می‌کنیم

سهم بری ما از اعتبارات کشور در بحث پیشگیری از اعتیاد کم است/کمپ ماده 16 درست دیده نشده است/فقط در حد رفع مسئولیت یکسری از کارها را انجام دادیم/مسئولیت کمپ ماده 16را به کسی دیگر واگذار می کنند

فدایی:چرا باید تمرکز صرفا در یک نهاد باشد؟/ صادق زاده: وقتی که دبیر از یک سازمان دیگر انتخاب می‌شود، فراخوان و به تصویب رساندن مصوبات کار سختی است

رتبه 22افتضاح نیست چرا که بالاترین رضایتمندی ۷۸.۷۵ بوده و استان کرمان ۶۸.۱۸

صد در صد کودکان کار و خیابانی، افاغنه اند/ خانواده‌های اتباع خارجه تعهد دادند/ فدایی: هر دستگاهی که وظیفه اش را انجام نداده با ذکر مصداق معرفی شود

فدایی:چرا باید تمرکز صرفا در یک نهاد باشد؟/ صادق زاده: وقتی که دبیر از یک سازمان دیگر انتخاب می‌شود، فراخوان و به تصویب رساندن مصوبات کار سختی است

مرکز درمان اعتیاد در ریگان ایجاد شد/ آسیب های اجتماعی را کاهش دادیم

اقدامات صورت گرفته در ساماندهی سگ‌های ولگرد راه گشا نبوده است/ ۴۰ درصد گزیدگی سگ‌ها مربوط به شهر کرمان است/ فدایی: تصمیمات اجرایی نمی‌شود و ما باید از صفر کار را انجام دهیم

مناطق خارج از محدوده شهر، به‌نوعی "ول" شده‌اند/ فعالیت دفاتر تسهیل گری موازی کاری نیست بلکه مکمل است/ دسترسی به زیرساخت‌های کالبدی شهری را در اینجا نداریم/نگاه طلبکارانه در این مناطق خیلی پررنگ و قوی دیده می‌شود/مسائل زیست‌محیطی جزء چالش‌های این منطقه هستند

نام گذاری حد فاصل خیابان چمران - فلسطین به نام سادات خوشرو

پر بحث

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۱۰ نظر)

همه موافق سیستم اعلام بار مجازی هستند به جز من و 80 درصد رانندگان/ رانندگان در این سیستم حق انتخاب بار ندارند/ سیستم مجازی اعلام بار بوشهر رضایت بخش نبود/ نظارت ما بر سیستم اعلام بار کم رنگ می شود   (۸ نظر)

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند   (۸ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۶ نظر)

شورای اصلاح طلبان تذکر دهد؛به کسی چک سفید نداده ایم   (۶ نظر)

«قلاده های طلا» بسیار دقیق و موشکافانه به مباحث فتنه ۸۸ پرداخته است/کارگردانی خوب ابوالقاسم طالبی منجر به تولید فیلم خوب و تأثیر گذار شد   (۶ نظر)

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند   (۵ نظر)

ده گانه ای برای دومین استاندار دولت تدبیر   (۵ نظر)

وعده سر خرمن می دهید/قیمت مرغ در کرمان بیشتر از سایر استان هاست/حتی مرغ در شهرهای سیل زده هم به قیمت 13 هزار تومان عرضه می شود   (۵ نظر)

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد   (۳ نظر)