کد خبر: ۳۱۹۸۹
تاریخ انتشار: ۲۹ تير ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۴
ارسال به دوستان
ذخیره
درباره هوشنگ مرادي كرماني و آثارش
صداقت و صميميتي كه در زبان اين كتاب است، ستودني است. اين شيوه بيان، يك انتخاب زيركانه تكنيكي نيست. اصلا خود خود مرادي‌كرماني است.

محمدجواد جزيني

 اشتباه فكر مي‌كنيم كه «هوشنگ مرادي‌كرماني» اهل روستاي «سيرچ» كرمان است. او نه اهل سيرچ است نه ايران. حال ديگر او اهلي از همه جاي زمين است.
بي‌ترديد مرادي‌كرماني مشهور‌ترين داستان‌نويس كودك و نوجوان در ايران و جهان است. او يگانه است. اين يگانگي ربطي ندارد به جوايز جورواجوري كه از نهاد‌هاي فرهنگي و هنري جهان گرفته است. حتي ربطي به جوايز مختلفي هم كه در ايران گرفته، ندارد.
اين يگانگي بيشتر ناظر به كيفيت آثار اوست. مرادي‌كرماني با خلق شخصيت «مجيد» مشهورترين شخصيت داستان‌هاي كودك و نوجوان ايران و نخستين شخصيت داستان‌هاي به‌هم ‌پيوسته را در ادبيات كودك و نوجوان ايران ترسيم مي‌كند.
شخصيتي كه در طول اين سال‌ها بار‌ها نويسندگان ديگر او را به عاريت گرفته‌اند (اگرچه اين اثر در آغاز براي نوجوانان نوشته نشده بود).
مجيد و داستان‌هايش تبديل به خاطره مشترك بين‌نسلي ما شده است. پسربچه‌اي با كوله‌باري از تلخكامي‌ها و آرزوها، سختكوش و پرتوان، تلاش مي‌كند تا گليم خودش را از سيلاب تيره‌بختي‌ها بيرون بكشد.

مرادي‌كرماني در كنار آثار داستاني پراهميتش كتاب ديگري هم دارد به اسم «شما كه غريبه نيستيد.» اين كتاب بعد از «سنگي بر گوري» جلال آل‌احمد دومين اتوبيوگرافي داستان‌نويسان ايران است و نخستين زندگينامه خودنوشت نويسندگان ادبيات كودك و نوجوان ايران.

صداقت و صميميتي كه در زبان اين كتاب است، ستودني است. اين شيوه بيان، يك انتخاب زيركانه تكنيكي نيست. اصلا خود خود مرادي‌كرماني است.
نوعي صداقت روستايي نجيبانه و معصوم كه شايد به سختي بتوان مشابهي براي آن پيدا كرد.
احتمالا آنهايي كه او را از نزديك مي‌شناسند حرفم را تصديق مي‌كنند كه مرادي‌كرماني بعد از مدت‌ها زندگي در شهر هنوز نتوانسته شهري شود.

انگار همان پسربچه پاكدل و بي‌نقاب روستايي است.
هوشنگ مرادي‌كرماني نويسنده‌اي براي ما، نسل ما و براي نسل‌هاي فردا و فرداتر است.

منبع: اعتماد
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

امروز امورات کشور با ارزحاصل از صادرات غیرنفتی تامین می شود/ اگر رونق تولید می خواهیم باید مسیر صادرات باز شود

موسسه خیریه مولی‌الموحدین غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است+ فیلم

از تحریم های خارجی هراسی نیست، شکایت ها از تحریم های داخلی است / در خصوص برگشت ارز باید تمهیداتی اندیشیده شود / وزارت خارجه باید بستر صادرات را مهیا کند

مجلس و مدیران عالی کشور تکلیف اف‌ای‌تی‌اف را مشخص کنند /شناخت بازارهای خارجی یکی از مشکلات صادرکنندگان است

امروز امورات کشور با ارزحاصل از صادرات غیرنفتی تامین می‌شود/ اگر رونق تولید می‌خواهیم باید مسیر صادرات باز شود/صادرکنندگان غیرنفتی را نمی‌دیدیم /مشکلات به دلیل کج سلیقگی‌ها و کج فهمی‌هایی برخی مسوولان دولتی است

غلظت ریزگردها در فهرج به ۴۶ برابر حد مجاز رسید / تنفس فهرجی‌ها با مشکل مواجه شده است

از تحریم‌های داخلی شکایت داریم نه خارجی! / هزینه تامین مالی در ایران چندین برابر کشورهای دیگر است / باید رایزنان بازرگانی و وزارت امور خارجه بستر صادرات را فراهم کنند  

احداث پیست موتورسواری در منطقه ویژه رفسنجان

ماجرای قرص های مشکوک در کیک های خوراکی چیست؟

پیش بینی بارش پراکنده در ارتفاعات جنوب کرمان

پربازدید ها

بند هلاکو کرمان ثبت ملی شد

به‌شدت نگران آیندۀ لوت هستم / پایگاه جهانی لوت را به‌رسمیت نمی‌شناسند

بخشی از باغ‌موزه هرندی تا نوروز ۹۹ به بهره‌برداری خواهد رسید

مردم با وجود مشکلات اقتصادی، کتاب را از دست نمی‌دهند / بهتر بود نمایشگاه در داخل شهر برگزار شود

نمایشگاه بزرگ ناشران ایران در کرمان برگزار می‌شود

پر بحث

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۱۲ نظر)

همه موافق سیستم اعلام بار مجازی هستند به جز من و 80 درصد رانندگان/ رانندگان در این سیستم حق انتخاب بار ندارند/ سیستم مجازی اعلام بار بوشهر رضایت بخش نبود/ نظارت ما بر سیستم اعلام بار کم رنگ می شود   (۸ نظر)

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند   (۸ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۶ نظر)

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند   (۵ نظر)

حرفه خبرنگاری را به رسمیت بشناسیم   (۵ نظر)

نیاز نداریم برای موفقیت در انتخابات اسم تشکیلاتمان را تغییر دهیم   (۵ نظر)

ویدئو: گزارش گفتارنو از نحوه آماده سازی مراسم عزاداری حسینیه خواجه خضر کرمان   (۴ نظر)

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد   (۳ نظر)

جوابیه ماه‌بانو معصوم‌زاده به گفتارنو+ توضیحات گفتارنو: خانم معصوم‌زاده! بابت آن اشتباه عذرخواهی می‌کنیم؛ ولی ظاهرا اشتباه گرفته‌اید   (۳ نظر)

پرطرفدارترین ها

موسسه مولی‌الموحدین غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است/ نیروی انتظامی خواستار تغییر اساسنامه موسسه شد/ هیچ یک از اعضای هیات امنا سهمی در شرکت‌های موسسه ندارند و هیچ دریافتی‌ رسمی و غیررسمی به‌خاطر عضویتشان نداشته‌اند/ فعالیت‌های اجتماعی موسسه در ایران بی‌نظیر است/ یک ریال از کمک‌های دولتی وارد موسسه نشده است   (۱ نظر)

دستگیری قاتل جوان شهربابکی در کمتر از 7 ساعت   ( نظر)