کد خبر: ۳۲۰۰۴
تاریخ انتشار: ۳۱ تير ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۷
ارسال به دوستان
ذخیره

پایگاه خبری گفتارنو(goftareno.ir):

جشن گونه های کرمان فرهنگ ساز نیست/ /خانه هنرمندان هنوز جامعیت و مرجعیت پیدا نکرده است/ پروژه تالار مرکزی پیر شد اما افتتاح نشد/ نمی توانیم به آنچه در حال حاضر می بینیم، عنوان تئاتر بدهیم/به عنوان یک کلانشهر حتی یک سالن استاندارد تئاتر نداریم/شورای نظارت حدود یکسال است که بدون منطق، تفکر و ایده است/کار شورای نظارت اصلاح تئاتر نیست

گفتارنو/سمیرا کریمی افشار: یک کارگردان تئاتر در گفت وگو با گفتارنو، گفت: در تمام دنیا با وجود اینکه تئاتر هنر خاص و هزینه بری است اما به طور معمول به نسبت سینما و تلویزیون مخاطب کمتری دارد.

مجید عتیق افزود: هزینه تولید یک کار تئاتر معمولی که در شهرستان انجام می شود بین 60 تا 70 میلیون است و طبیعی است که این مبلغ را در فروش اجرا با شرایط فعلی نمی توان به دست آورد به همین دلیل همکاران تئاتری من از بسیاری موارد اجرایی مجبور به کسر هستند تا فقط یک اجرای صحنه ای داشته باشند.

وی ادامه داد: نمی توانیم به آنچه در حال حاضر می بینیم، عنوان تئاتر بدهیم چراکه صرفا برای زنده نگه داشتن تئاتر و علاقه فردی است متاسفانه دولت هم هیچ هزینه و حمایتی در این زمینه ندارد.
وی با بیان اینکه به احتمال زیاد دولت علاقه ای برای ورود به این حوزه ندارد،گفت: تئاتربرای ذهن دولتی ها تعریف نشده است.

عتیق در خصوص چالش های پیش روی حوزه هنر و تئاتر، با خنده تلخی گفت: سر تا پای هنر در اینجا چالش است، من از کدامش بگویم؟

این کارگردان حوزه تئاتر با انتقاد از شرایط موجود، گفت: کرمان به عنوان یک کلانشهر حتی یک سالن استاندارد تئاتر ندارد و با این کار صرفا مخاطب تئاتر را محروم می کنند.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار گفتارنو مبنی بر اینکه عده کثیری از بازیگرانی که در حوزه تئاتر فعالیت دارند بخش عمده گلایه هایشان مرتبط با کمبود فضا و مکان مناسب برای تمرین است، در این خصوص ارشاد چه فکری کرده است، گفت: وزارت ارشاد بر اساس سه تعریف هدایت، حمایت و نظارت به سمت حوزه های هنری می رود اما اکنون در تمام سال های حضور من در این هنر هیچ حمایتی ندیده‌ایم و حتی از همان ابتدای شکل گیری وزارت ارشاد در بحث حمایت حضور ارشاد را حس نکردیم.

عتیق تصریح کرد: اداره ارشاد در بحث هدایت یک زمانی فعال بود، اکنون بیشتر نظارت می کند و سوال اینجاست آیا با نظارت می شود هنر را حمایت کرد؟

این کارگردان تئاتراما مجوز دهی ارشاد برای حوزه تئاتر را تا چندی پیش به عنوان یاور این هنر تعریف کرد و گفت: مجوز دهی اکنون وضعیت نابسامانی دارد و شورای نظارت حدود یکسال است که بدون منطق، تفکر و ایده است.

عتیق با بیان اینکه قبلا با این اندیشه که تئاتر وجود داشته باشد سعی می کردند به اجرا ها مجوز بدهند یادآور شد:هرچند من خودم هم مخالف این بودم چرا که بعضی از اجرا ها نیاز به مجوز عموم ندارند و می توانند مجوز اجرا با زمان کمتر و محدودتر برای بلوغ خود اجرا بگیرند.

وی اضافه کرد: آنها اکنون از طرف دیگر افتاده اند و دچار این اندیشه شده اند که مصلح تئاتر هستند در صورتی که کار شورای نظارت اصلاح تئاتر نیست آنها باید بر اساس بند هایی که شورای عالی انقلاب برایشان تعریف کرده به اجراهای تئاتر مجوز بدهند، مصلحت اندیشی تئاتر و هنرمندان این هنر کار شورای نظارت نیست.

عتیق بیان کرد: این نوع تفکر هنرمندان و معیشت آنها را دچار آزار و خلل میکند و مطمئن نیستم اما شاید یکسری تفکراتی از جاهایی دیگر برای این رفتار وجود داشته باشد.

عتیق هرچند در خصوص چند و چون واگذاری خانه شهر به خانه هنرمندان ابراز بی اطلاعی کرد و گفت:نمی توانم حدس بزنم این کار تا چه اندازه به نفع هنرمندان است اما میدانم نهادی به نام خانه هنرمندان شکل گرفته است اما این تشکل هنوز جامعیت و مرجعیت پیدا نکرده است چرا که نه مجمع عمومی داشته و نه خود را موظف به اطلاع رسانی به جامعه هنری می دانند.

وی با بیان اینکه امیدوارم خانه هنرمندان با تشکیل مجمع عمومی و انتخابات به وقت و ارائه گزارش فعالیت سه چهار ساله خود ایده، هدف و تفکر پشت این نهاد برای جامعه هنری تشریح کنند.

این کارگردان تئاتر در خصوص اجرای تئاتر خیابانی در سطح شهر نیز گفت: تئاتر خیابانی در کرمان اجرا می شود اما بضاعت تئاتر به گونه ای است که نمی توانند اطلاع رسانی فراگیر داشته باشند البته ظرفیت شهری و تامیناتی را هم باید در نظر گرفت در هر جایی نمی شود اجرای خیابانی داشت.

عتیق افزود: تعداد محدودی از همکاران ما به سمت تئاتر خیابانی رفته اند و افرادی که در حوزه تئاتر فعالیت دارند دچار تکرار شدند و از منظر فردی نیز تعدادی خاص هستند.

وی در پاسخ به این سوال خبرنگار گفتارنو مبنی بر اینکه به نظر می آید هنر تئاتر نتوانسته است در کرمان استعداد یابی کند وبازیگران جدیدی را در این حوزه معرفی کند و ما همیشه یک تعداد افراد محدود که از قدیم بوده اند را فعال می بینیم، گفت: استعداد یابی می شود اما ماندگار نیستند هرچند تعدادی استعداد دارند اما جسارت ماندن در این حوزه را ندارند.

عتیق خاطرنشان کرد: افراد تازه کار به هوای شهرت و ثروت می آیند اما وقتی وارد این حوزه می شوند می بینند آواز دهل بوده که از دور خوش می‌امده . تحمل ماندن در تئاتر خیلی مهم است و متاسفانه این تحمل در افراد بسیار کمرنگ شده است.

این کارگردان تئاتر با انتقاد از دستگاه هایی که بودجه فرهنگی دارند، گفت: در حوزه هنر به جز اداره ارشاد دستگاه های دیگر هم هستند که بودجه های فرهنگی و هنری بارقم های بسیار بالایی دریافت می کنند، این ها باید پاسخگو باشد که طی این چند دهه که جمعیت استان افزایش یافته چه مکان هایی را برای تمامی هنرها اضافه کرده‌اند و چه تعدادی کم شده است؟ تعداد سالن های سینما و تئاتر به واقع در این شهر به مرور زمان کم شده است.

عتیق عنوان کرد:مرکز هنرهای نمایشی که متولی هنرهای نمایشی و تئاتر است متاسفانه شهرستان ها را در حوزه فعالیت‌هایش محاسبه مالی نمی کند اما متاسفانه محاسبه آماری و نظارتی می کند.

وی ادامه داد: تا کی تماشاگر باید بیاید و اجرای من و هکارانم را با اجراهای پایتخت مقایسه کند و این مقایسه به ضرر ما تمام شود؟ عباس معروفی در کتاب سمفونی مردگان می گوید مملکتی را خراب کردند تا تهرانی را درست کنند! واقعیت همین است به طور متوسط سالانه در پایتخت شهرداری و ارشاد در حال ساخت ساز، مرمت و افتتاح تالارهای تئاتر و سالن های سینما هستند اما در کرمان کدام سالن را طی حداقل بیست سال گذشته افتتاح کرده‌اند که به درد تئاتر بخورد؟

عتیق به تالار مرکزی که در جاده تهران است اشاره کرد و یادآور شد: به خاطر دارم 7 سال پیش می گفتند 90 درصد پروژه پیش رفته اما این پروژه حالا پیر شده و افتتاح نگردیده.

وی همچنین به جشن گونه هایی که در کرمان برگزار می شود انتقاد کرد و گفت: با تصور اینکه شادی و نشاط فرهنگ می سازد مرتب و در ایام مختلف مراسماتی راه می افتد در صورتی که به واقع فرهنگساز نیست. این هزینه ها باید در جای دیگر و به شکلی دیگری انجام شود.

وی ادامه داد: در این خصوص دستگاه های ذیربط باید از جامعه مشورتی خود را گسترش بدهند و تفکر افراد فعال در این حوزه ها را جدی بگیرند.

این کارگردان تئاتر در پاسخ به این سوال که آینده تئاتر کرمان را چگونه می بینید، گفت:آنچه که می شود با قاطعیت گفت این است که مسئولین استان انگیزه‌ای برای هنر و پیشرفت آن ندارند و هنر و هنرمند را درک نکردند اما من مجبورم آدم امیدوار و خوشبینی باشم تا دچار یاس و خمودگی نشوم منتها در آینده ای نزدیک و با شرایط موجود انگار قرار نیست اتفاق خاصی در بخش فرهنگ و هنر بیفتد.

عتیق ادامه داد: در حوزه فرهنگ آنچه بسیار اهمیت دارد نگاه اجتماعی به هنر، رسانه، مطبوعات و تعریف این حوزه‌های کاری به عنوان شغل و ممر درامد شاغلین در ان میباشد که این نوع نگاه موجود نیست با تفکر اینکه همه فعالان فرهنگی و هنری به تفنن و سرگرمی روزگار میگذرانند اشتباه محض است، هنرمندان و صاحبان قلم هم مثل همه‌ی مردم باید زندگی کنند، تعطیل کردن کسب و کارشان و اجازه فعالیت ندادن به آنها نه تنها به ایشان وخانواده‌هایشان لطمه میزند بلکه بغض آنها را به عرصه تولیداتشان خواهد کشانید و جامعه را بیشتر عصبی خواهد کرد و بخش آگاهی و لذت برای اجتماع را به تحریم خواهد برد.

برچسب ها: تئاتر ، کرمان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

امروز امورات کشور با ارزحاصل از صادرات غیرنفتی تامین می شود/ اگر رونق تولید می خواهیم باید مسیر صادرات باز شود

موسسه خیریه مولی‌الموحدین غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است+ فیلم

از تحریم های خارجی هراسی نیست، شکایت ها از تحریم های داخلی است / در خصوص برگشت ارز باید تمهیداتی اندیشیده شود / وزارت خارجه باید بستر صادرات را مهیا کند

مجلس و مدیران عالی کشور تکلیف اف‌ای‌تی‌اف را مشخص کنند /شناخت بازارهای خارجی یکی از مشکلات صادرکنندگان است

امروز امورات کشور با ارزحاصل از صادرات غیرنفتی تامین می‌شود/ اگر رونق تولید می‌خواهیم باید مسیر صادرات باز شود/صادرکنندگان غیرنفتی را نمی‌دیدیم /مشکلات به دلیل کج سلیقگی‌ها و کج فهمی‌هایی برخی مسوولان دولتی است

غلظت ریزگردها در فهرج به ۴۶ برابر حد مجاز رسید / تنفس فهرجی‌ها با مشکل مواجه شده است

از تحریم‌های داخلی شکایت داریم نه خارجی! / هزینه تامین مالی در ایران چندین برابر کشورهای دیگر است / باید رایزنان بازرگانی و وزارت امور خارجه بستر صادرات را فراهم کنند  

احداث پیست موتورسواری در منطقه ویژه رفسنجان

ماجرای قرص های مشکوک در کیک های خوراکی چیست؟

پیش بینی بارش پراکنده در ارتفاعات جنوب کرمان

پربازدید ها

بند هلاکو کرمان ثبت ملی شد

به‌شدت نگران آیندۀ لوت هستم / پایگاه جهانی لوت را به‌رسمیت نمی‌شناسند

بخشی از باغ‌موزه هرندی تا نوروز ۹۹ به بهره‌برداری خواهد رسید

مردم با وجود مشکلات اقتصادی، کتاب را از دست نمی‌دهند / بهتر بود نمایشگاه در داخل شهر برگزار شود

نمایشگاه بزرگ ناشران ایران در کرمان برگزار می‌شود

پر بحث

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۱۲ نظر)

همه موافق سیستم اعلام بار مجازی هستند به جز من و 80 درصد رانندگان/ رانندگان در این سیستم حق انتخاب بار ندارند/ سیستم مجازی اعلام بار بوشهر رضایت بخش نبود/ نظارت ما بر سیستم اعلام بار کم رنگ می شود   (۸ نظر)

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند   (۸ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۶ نظر)

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند   (۵ نظر)

حرفه خبرنگاری را به رسمیت بشناسیم   (۵ نظر)

نیاز نداریم برای موفقیت در انتخابات اسم تشکیلاتمان را تغییر دهیم   (۵ نظر)

ویدئو: گزارش گفتارنو از نحوه آماده سازی مراسم عزاداری حسینیه خواجه خضر کرمان   (۴ نظر)

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد   (۳ نظر)

جوابیه ماه‌بانو معصوم‌زاده به گفتارنو+ توضیحات گفتارنو: خانم معصوم‌زاده! بابت آن اشتباه عذرخواهی می‌کنیم؛ ولی ظاهرا اشتباه گرفته‌اید   (۳ نظر)

پرطرفدارترین ها

موسسه مولی‌الموحدین غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است/ نیروی انتظامی خواستار تغییر اساسنامه موسسه شد/ هیچ یک از اعضای هیات امنا سهمی در شرکت‌های موسسه ندارند و هیچ دریافتی‌ رسمی و غیررسمی به‌خاطر عضویتشان نداشته‌اند/ فعالیت‌های اجتماعی موسسه در ایران بی‌نظیر است/ یک ریال از کمک‌های دولتی وارد موسسه نشده است   (۱ نظر)

دستگیری قاتل جوان شهربابکی در کمتر از 7 ساعت   ( نظر)