کد خبر: ۳۲۰۲۰
تاریخ انتشار: ۰۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۸
ارسال به دوستان
ذخیره
گزارش گفتارنو از کارگروه تنظیم بازار استان؛
اگر چه سیزدهمین کارگروه تنطیم بازار استان به منظور تعیین راهکار‌هایی در جهت تسهیل در کاهش قیمت ۱۴ هزار و ۷۰۰ تومانی مرغ و رساندن آن به مرز ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومانی تشکیل شده بود، اما در ادامه روند جلسه به تجربیات کارگروه‌های قبلی ستاد تنطیم بازار و عدم موفقیت‌های پیشین در جهت کاهش قیمت مرغ اشاره شد و شاخص و محور اصلی کاهش قیمت مرغ، نرخ مرغ در سایر استان‌ها تعیین شد.
گفتار نو(goftareno.ir):
 
 
مدیر تعاونی روستایی: تنها 13 مرغداری استان به اجاره یک شخص است/ سرپرست مهاونت هماهنگی اقتصادی: یک روزی کوتاهی شده است ، اما  حال باید حمایت کرد/ مدیر کل تعزیرات حکومتی: این جلسه به گونه ای پیش می رود که انگار قیمت مرغ را آقای سیستانی و آقای یزدان پناه تعیین می کنند/ نماینده جهاد: اقدامات نظارتی تا چه اندازه قیمت مرغ را کاهش داد؟/ دهقان: هیپچی
 
گفتارنو/ گروه اقتصاد:
 چند روزی است که از زمان مصوبه تنطیم بازارکشوری مبنی بر قیمت ۱۲ هزا رو ۹۰۰ تومانی مرغ در سرتاسر کشور می‌گذرد، مصوبه‌ای که درتبصره دوم آن سازمان جهاد کشاورزی در هر استان مکلف به تأمین نیاز بازار شده است و بنای آن بر درج قیمت تعیین شده بر روی بسته بندی‌های مرغ است، مصوبه‌ای که به نظر می‌رسد کماکان بر روی زمین مانده است و به مرحله اجرا نرسیده است.

به گونه‌ای که تنها در استان کرمان قیمت مرغ از ۱۴ هزار و ۴۰۰ تومان تا ۱۵ هزار و ۱۰۰ تومان در شهرستان‌های استان در نوسان است، البته وضعیت سایر استان‌ها نیز چندان تفاوتی با استان کرمان ندارد به گونه‌ای که بنا به گزارشات جهاد کشاورزی و تعاونی مرغداری استان در سیزدهیمن کارگروه تنطیم بازار کشور، بعد از ابلاغ این مصوبه تلفن گویای یزد از اعلام قمت مرغ سر باز زده و استان‌هایی هم چون اصفهان و .. نیز قیمت مرغ را به صراحت اعلام نمی‌کنند.

بنا به گزارشات ارائه شده توسط مدیر توسعه بازرگانی جهاد کشاورزی تاکنون بیش از ۲ میلیون قطعه جوجه ریزی در استان به انجام رسیده است.

مهدی عباسی در ادامه صحبت هایش چالش اصلی در بخش تامین مرغ را عدم تعیین قیمت مرغ برای تولید کننده دانست. موضوعی که به صراحت توسط رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان تکذیب شد و از قیمت ۸ هزار و ۵۵۰ تومانی مرغ برای تولید کنندگان خبر داد.

عباسی اگر جه پاسخ شفافی به صحبت‌های حسینی نژاد نداد، اما به تجربه‌های پیشین جهاد کشاورزی از جمله عید گذشته اشاره کرد و گفت: مرغدارن ما هیچ تمایلی به عرضه مرغ در خارج ازشبکه ندارند چرا که امکان نگهداری مرغ در سالن نیست و به ازای هر روز ۵۰۰ تومان به قیمت مرغ اضافه می‌شد.

او افزود: به ازای روز‌های اضافه شده, تنها به درصد چربی مرغ اضافه می‌شود که هیچ ارزش قیمتی ندارد لذا مرغدار ناچار به عرضه مرغ با قیمت مصوبه هستند.

مدیر توسعه بازرگانی جهاد کشاورزی شمال استان کرمان در ادامه صحبت هایش خاطر نشان کرد: ما این قول را می‌دهیم تا میزان جوجه ریزی را نسبت به سال گذشته بیشتر داشته باشیم، ولی نمی‌توانیم هیچ قولی در خصوص آن میزان کسری مرغی که از استان‌های دیگر به کرمان می‌آید بدهیم.»
 
جهاد کشاورزی مسئول تامین مرغ است، آیا می‌توانید مرغ استان را تأمین کنید و آِیاجوجه ریزی تان به موقع است؟» این پرسشی بود که با لحنی منتقدانه توسط رئیس سازمان صمت مطرح شد.  عباسی در پاسخ به این پرسش گفت: ما نمی‌توانیم تعداد مرغداری‌ها را افزایش دهیم چرا که این موضوع کشوری است و در حال حاضر هم اکثر مرغداری‌های ما در شمال کشور قرار دارند.

او در ادامه به عدم تولید مرغ در سیستان و بلوچستان و هرمزگان اشاره کرد و افزود: تنها کاری که از دست ما بر می‌افزایش تولید در سالن‌های موجود تا حد امکان است که این کار در حال انجام است.

همچنین در این جلسه با دستور سرپرست معاونت امور اقتصادی استان، در راستای افزایش تولید مرغ مقرر شد تا جای ممکن مرغداری‌های غیر مجاز را فعال کرده و اقداماتی در جهت مجوز دادن به این مرغداری‌ها صورت گیرد.

محمد علی دهقان در این جلسه به مشکل سوخت و کرایه ماشین در مرغداری‌های غیر مجاز شهرستان اشاره کرد و خواستارانجام اقدامات تسهیل گرانه در راستای فعالیت آن‌ها داشت.

اما نکته جالب در این جلسه پرده برداری برخی از اتحادیه‌ها و مرغداران استان از وضعیت مرغداری‌ها بود به گونه‌ای که رئیس اتحادیه تعاونی استان کرمان در این جلسه به صراحت اعلام کرد که تنها ۱۳ مرغداری استان به اجاره یک شخص است.

یزدان پناه در ادامه صحبت هایش به صراحت افزود: مرغداران برای اشخاص تولید می‌کنند و مرغدارانی هم که خودشان تولیدکننده هستند منابع کافی برای عرضه مناسب را ندارند.» یک روزی کوتاهی شده است، اما حال باید حمایت کرد» این جمله تنها پاسخ سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استان کرمان در واکنش به این اظهارات بود.

اگر چه این جلسه به منطور تعیین راهکار‌هایی در جهت تسهیل و کاهش قیمت ۱۴ هزار و ۷۰۰ تومانی مرغ و رساندن آن به مرز ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومانی تشکیل شده بود، اما در ادامه روند جلسه به تجربیات کارگروه‌های قبلی ستاد تنطیم بازار و عدم موفقیت‌های سابق در جهت کاهش قیمت مرغ اشاره شد و شاخص و محور اصلی کاهش قیمت مرغ، نرخ مرغ در سایر استان‌ها تعیین شد.

بنا به گفته سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمان، تا زمانی که قیممت مرغ در استان‌های همجوار بالاتر از قیمت کرمان باشد امکان کاهش قیمت مرغ در استان وجود ندارد.

در ادامه روند جلسه شاهد اظهارات متفاوتی از نرخ گذاری مرغ در استان‌های همجواری از جمله یزد بودیم. در شروع بحث رضا سنجری، مدیر کل امور اقتصادی استانداری کرمان از عدم پاسخگویی تلفن گویای یزد در خصوص قیمت مرغ در استان یزد خبر داد.

سایر حضار هم هر کدام قیمت‌های متفاوتی در استان‌ها اعلام می‌کرند که البته هیچ کدام حتی به قیمت ۱۲ هزار و 900 تومان نزدیک هم نبود. همین قیمت‌ها بود که منجر شد تا باری دیگر پیشنهاد ممنوعیت خروج مرغ از استان کرمان توسط رئیس سازمان صمت مطرح شود.

پیشنهادی که با مخالفت صریح سرپرست هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمان مواجه شد. بنا بر اظهارات دهقان، پس از ممنوعیت خروج گندم و مرغ در استان کرمان سایر استان‌های همجوار به وزارت کشور شکایت داشتند که نتیجه ان ناراحتی و حتی تهدید کردن استان توسط معاون وزیر جهاد کشور بود.

او در ادامه تاکید کرد: براساس بخش نامه کشوری هیچ استانی نباید  برای عرضه  تولیدات و محصولات به دیگر استان‌ها محدودیتی اعمال کند.

ارسلان میری مدیر کل تعزیرات حکومتی استان کرمان نیز  در این جلسه به صراحت گفت: این جلسه به گونه‌ای پیش می‌رود که انگار قیمت مرغ را آقای سیستانی و آقای یزدان پناه تعیین می‌کنند؛ در صورتیکه بر اساس مصوبه ستاد تنطیم بازار کشور قیمت مرغ در استان‌ها پیش از این تعیین شده است.

نماینده جهاد کشاورزی شمال استان کرمان در واکنش به صحبت‌های میری به اقدامات انجام شده در خصوص جلوگیری از خروج مرغ از استان کرمان و دستور مدیر کل تعزیرات مبنی بر معرفی افراد متخلف و نظارت روزانه بر مرغداری‌ها اشاره کرد و تنها با یک پرسش به صحبت‌های خود خاتمه داد.

باقری خطاب به مدیر کل تعزیرات حکومتی استان کرمان گفت: این اقدامات نظارتی تا چه اندازه قیمت مرغ را کاهش داد؟» هیچ» این پاسخ توسط سرپرست هماهنگی امور اقتصادی استان کرمان داده شد. دهقان د رادامه به صراحت افزود: تجربه ۴۰ ساله این است که قیمت را دولت تعیین نمی‌کند؛ بلکه قیمت ر ا عرضه و تقاضا تعیین می‌کند.

در انتهای این جلسه مقرر شد تا در راستای مصوبه تنطیم بازار کشوری قیمت مرغ در استان به صورت گام به گام و در گام اول با ۵۰۰ تومان کاهش به دست مصرف کننده برسد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

امروز امورات کشور با ارزحاصل از صادرات غیرنفتی تامین می شود/ اگر رونق تولید می خواهیم باید مسیر صادرات باز شود

موسسه خیریه مولی‌الموحدین غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است+ فیلم

از تحریم های خارجی هراسی نیست، شکایت ها از تحریم های داخلی است / در خصوص برگشت ارز باید تمهیداتی اندیشیده شود / وزارت خارجه باید بستر صادرات را مهیا کند

مجلس و مدیران عالی کشور تکلیف اف‌ای‌تی‌اف را مشخص کنند /شناخت بازارهای خارجی یکی از مشکلات صادرکنندگان است

امروز امورات کشور با ارزحاصل از صادرات غیرنفتی تامین می‌شود/ اگر رونق تولید می‌خواهیم باید مسیر صادرات باز شود/صادرکنندگان غیرنفتی را نمی‌دیدیم /مشکلات به دلیل کج سلیقگی‌ها و کج فهمی‌هایی برخی مسوولان دولتی است

غلظت ریزگردها در فهرج به ۴۶ برابر حد مجاز رسید / تنفس فهرجی‌ها با مشکل مواجه شده است

از تحریم‌های داخلی شکایت داریم نه خارجی! / هزینه تامین مالی در ایران چندین برابر کشورهای دیگر است / باید رایزنان بازرگانی و وزارت امور خارجه بستر صادرات را فراهم کنند  

احداث پیست موتورسواری در منطقه ویژه رفسنجان

ماجرای قرص های مشکوک در کیک های خوراکی چیست؟

پیش بینی بارش پراکنده در ارتفاعات جنوب کرمان

پربازدید ها

از تحریم‌های داخلی شکایت داریم نه خارجی! / هزینه تامین مالی در ایران چندین برابر کشورهای دیگر است / باید رایزنان بازرگانی و وزارت امور خارجه بستر صادرات را فراهم کنند  

گوجه ارزان می‌شود

مجلس و مدیران عالی کشور تکلیف اف‌ای‌تی‌اف را مشخص کنند /شناخت بازارهای خارجی یکی از مشکلات صادرکنندگان است

تامین سرمایه در گردش، فعالیت ریگان خودرو را رونق می‌بخشد / ریگان خودرو زیان دهی نداشته است

۱۴ میلیون و ۲۶۹ هزار سهم در بورس کرمان معامله شد

وزیر اقتصاد: افشا کنندگان فساد از وزارت اقتصاد جایزه می‌گیرند / هر کس با فساد مواجه شد سوت بزند/ باید فساد ریشه کن شود

امروز امورات کشور با ارزحاصل از صادرات غیرنفتی تامین می‌شود/ اگر رونق تولید می‌خواهیم باید مسیر صادرات باز شود/صادرکنندگان غیرنفتی را نمی‌دیدیم /مشکلات به دلیل کج سلیقگی‌ها و کج فهمی‌هایی برخی مسوولان دولتی است

۲۲ درصد از گلخانه‌های شمال کرمان هیدروپونیک هستند

اولویت نخست کشور حفظ اشتغال است / بانک‌ها با واحدهای تولیدی مشکل‌دار کرمان همکاری مطلوبی ندارند

یارانه‌ها امشب واریز می‌شود

پر بحث

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۱۲ نظر)

همه موافق سیستم اعلام بار مجازی هستند به جز من و 80 درصد رانندگان/ رانندگان در این سیستم حق انتخاب بار ندارند/ سیستم مجازی اعلام بار بوشهر رضایت بخش نبود/ نظارت ما بر سیستم اعلام بار کم رنگ می شود   (۸ نظر)

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند   (۸ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۶ نظر)

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند   (۵ نظر)

حرفه خبرنگاری را به رسمیت بشناسیم   (۵ نظر)

نیاز نداریم برای موفقیت در انتخابات اسم تشکیلاتمان را تغییر دهیم   (۵ نظر)

ویدئو: گزارش گفتارنو از نحوه آماده سازی مراسم عزاداری حسینیه خواجه خضر کرمان   (۴ نظر)

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد   (۳ نظر)

جوابیه ماه‌بانو معصوم‌زاده به گفتارنو+ توضیحات گفتارنو: خانم معصوم‌زاده! بابت آن اشتباه عذرخواهی می‌کنیم؛ ولی ظاهرا اشتباه گرفته‌اید   (۳ نظر)

پرطرفدارترین ها

موسسه مولی‌الموحدین غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است/ نیروی انتظامی خواستار تغییر اساسنامه موسسه شد/ هیچ یک از اعضای هیات امنا سهمی در شرکت‌های موسسه ندارند و هیچ دریافتی‌ رسمی و غیررسمی به‌خاطر عضویتشان نداشته‌اند/ فعالیت‌های اجتماعی موسسه در ایران بی‌نظیر است/ یک ریال از کمک‌های دولتی وارد موسسه نشده است   (۱ نظر)

دستگیری قاتل جوان شهربابکی در کمتر از 7 ساعت   ( نظر)