کد خبر: ۳۲۰۹۷
تاریخ انتشار: ۰۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۰
ارسال به دوستان
ذخیره
بابک دقیقی در گفت وگو با گفتارنو از چالش های تئاتر در کرمان می گوید
بابک دقیقی بی تفاوتی نمایندگان مجلس به حوزه تئاتر شهر را مورد نقد قرار داد و گفت: همین ساختمان تالار مرکزی شهر اگر در این سال ها دانه به دانه و خشت به خشت روی هم قرار می دادند حتما تا امروز تمام شده بود.

گفتارنو/ سمیرا کریمی افشار: 

تئاتر کرمان یک تئاتر عقب مانده است/نمایندگان مجلس به تئاتر کرمان اهمیت نمی دهند/ استانداری پای کار بیاید/اگر در این سالها دانه به دانه خشت روی هم می گذاشتند تالار مرکزی شهر ساخته شده بود/جشنواره 2020، جشن کنسرت بود

یک کارگردان تئاتر در گفت و گو با گفتارنو، نبود فضا و مکان مناسب و همچنین عدم حمایت از این هنر را از چالش های همیشگی هنر تئاتر استان مطرح کرد.

به گزارش گفتارنو، بابک دقیقی تصریح کرد: اداره ارشاد، در راستای حمایت از هنرمندان، مقرر شد سالن خانه شهر را بازسازی و در اختیار جامعه تئاتری قرار دهد اما هنوز کار بازسازی آن تمام نشده است.

وی همچنین به مجموعه فرهنگی تالار مرکزی شهر که در حال ساخت است اشاره کرد و گفت: این مجموعه که قرار بود سالنی در اختیار تئاتر قرار دهد اما هنوز تکمیل نشده است.

دقیقی اضافه کرد:واگذاری خانه هنرمندان به مجموعه تئاتر شهر تنها قدم مثبتی بود که برای تئاتر کرمان برداشته شد تا هنرمندان بتوانند آنجا تمرینات خود را انجام دهند.

این کارگردان اما به این واگذاری انتقاد کرد و گفت: این ساختمان فرسوده بود و بخشی از آن بازسازی شده است اما هنوز سالن و فضای تمرینی آن آماده نیست و پروسه آماده شدنش زمان بر است.

وی در پاسخ به این سوال خبرنگار گفتارنو، مبنی بر اینکه در این سالهای متمادی نبود فضای مناسب برای تئاتر و همچنین سالن اجرا دغدغه هنرمندان تئاتر استان بوده است، به سرانجام نرسیدن این موضوع آیا به کم کاری اداره ارشاد بر می گردد یا اینکه جامعه هنری استان از شرایط موجود دلسرد شده و دنبال رسیدگی به این موضوعات نبودند؟ گفت: جامعه شهری کرمان مطالبه گری اندکی دارد و خیلی سریع از آنچه که می خواهند کوتاه می آیند و این به فرهنگ مردم بر می گردد.

دقیقی افزود:در یکسری از بخش ها به واقع درخواست شد که فضاهای و زیر ساخت های فرهنگی را توسعه دهند و این مطالبه گری ها مربوط به یک دوره و یا دولت خاص نبوده است و این ضعف سال ها است که وجود دارد و خیلی لاک پشتی و آرام اقدامات مثبتی انجام می شود.

در اینجا این سوال مطرح شد، به نظر شما آیا عدم مطالبه گری مردم به عدم علاقه شان به هنر تئاتر برمی گردد؟ فکر می کنید تئاتر شهر در جذب مردم موفق عمل کرده است؟ دقیقی پاسخ داد:نه، به این شکل نیست.بعضی از تئاتر ها با استقبال خوب مردمی مواجه است و تئاتر های ما در جشنواره های استانی و کشوری بسیار موفق بوده اند.

دقیقی اضافه کرد: در طی سه سال گذشته ما هرشب دو اجرای موفق روی صحنه داشتیم و این یعنی مخاطب داشته ایم اما خب کسی به هنر تئاتر اهمیت نمی دهد.

وی بی تفاوتی نمایندگان مجلس به حوزه تئاتر شهر را مورد نقد قرار داد و گفت: همین ساختمان تالار مرکزی شهر اگر در این سال ها دانه به دانه و خشت به خشت روی هم قرار می دادند حتما تا امروز تمام شده بود.

این کارگردان تئاتر، اداره ارشاد را مخاطب قرار داد و با طرح این سوال که چرا در بعضی از استان ها در حوزه تئاتر امکانات خوبی دارند اما کرمان از این قضیه مستثنی است؟ گفت: نمی دانم مشکل از کجاست ، اگر بحث مالی است خب در تصمیمات کشوری حتما به قضیه وجود امکانات در حوزه های مختلف استان ها دقت می شود و چرا بعضی استان ها امکانات خوبی دارند و کرمان ندارد؟ نمی دانم!

دقیقی اما عملکرد اداره ارشاد در مجوز دهی را مثبت تلقی کرد و گفت: ارشاد در یک جاهایی مثبت عمل کرده است و حمایت خوبی داشته است اما در حوزه اعتبارات خب دست و بال ارشاد باز نیست و دلایلش را نمی دانم.

وی خاطرنشان کرد: تئاتر در بخش زیر ساختی نیاز به اقدامات اساسی دارد چرا که در دیگر بخش ها به نظر می آید یک تفاهم و تعادلی وجود دارد و تنها نقطه ضعف بنیادی تئاتر همین بخش زیر ساختی آن است که واقعیت این است که در این بخش از اداره ارشاد هم کاری بر نمی آید هرچند در دوره های پیشین استانداران در این حوزه کاری نکرده اند اما نیاز است استانداری در این زمینه پای کار بیاید.

دقیقی در ادامه صراحتا اعلام کرد: تئاتر کرمان یک تئاتر عقب مانده است.

وی در خصوص تئاتر خیابانی نیز گفت: تئاتر خیابانی در سطح گسترده زیاد کار نمی شود و بازیگران تمایلی به این حوزه ندارند چرا که هزینه ها بسیار بالا رفته است.

دقیقی در خصوص جشنواره 2020 نیز گفت: این جشن 2020 نیست بلکه جشن کنسرت است البته ایده خوبی است دستشان هم درد نکند اما می شد بخش های متفاوت تر و متنوع تری را در آن گنجاند و می شد شهرداری در جشنواره 2020 بخشی را هم به اجرای تئاتر اختصاص دهد.

برچسب ها: تئاتر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

تسهیلات ویژه‌ای در شهرک‌های صنعتی جنوب کرمان ارائه می‌شود / مشکلی در تامین زیرساخت‌های واحدهای صنعتی جنوب کرمان وجود ندارد

ساخت دستبند نجات غریق بدون نیاز به منجیان

شیرهای تولیدی استان از سلامت و بهداشت کامل برخوردار می‌باشند / اظهارات غیر کارشناسی پیامدی جز تشویش اذهان عمومی ندارد / نباید به شایعات دامن زده شود

سهم خودیاری شهروندان برای آسفالت 25 درصد اعلام شد/تعرفه ها را طوری لحاظ کردیم که به مردم فشار وارد نشود/ نرخ شاخص بانک مرکزی در خصوص تورم در حد شعار است/ مردم انتظارات خود از شهرداری را متناسب با آنچه در کشور رخ می دهد قرار دهند

در سال 99 عوارض صنفی 20 درصد و عوارض غیر صنفی 22 درصد افزایش خواهد داشت/ مجوز نصب سایه بان در بهشت زهرا لغو شد/خدمات کفن و دفن افراد تحت پوشش بهزیستی، کمیته امداد و بیماری های خاص 50 درصد افزایش یافت

افزایش تخصیص اعتبارات بهسازی به تعدادی از راه‌های جنوب استان کرمان

بیکاری ابرچالش عظیم ملی در کشور است / نیمی از سربازان کشور تحصیلات دانشگاهی دارند / ۳۸ درصد فارغ‌التحصیلان دانشگاهی بیکار هستند

سامانه اطلاعات مکانی روستاهای استان کرمان رونمایی شد

رفع مشکل کم‌آبی با بهره‌برداری از آب‌های ژرف / به شهرت رسیدن خرمای کرمان در بازارهای جهانی با حمایت از این محصول

مسکن مهر در گلوگاه نقدینگی گیر افتاد/ هزینه ساخت هر متر مربع مسکن مهر تا سه برابر افزایش یافت

پر بحث

مرحله دوم یارانه معیشتی فردا واریز می‌شود / متقاضیانی که یارانه دریافت نمی‌کردند از 10 دی ماه ثبت‌نام کنند   (۹۲ نظر)

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۱۳ نظر)

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند   (۸ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۶ نظر)

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند   (۶ نظر)

حرفه خبرنگاری را به رسمیت بشناسیم   (۵ نظر)

نیاز نداریم برای موفقیت در انتخابات اسم تشکیلاتمان را تغییر دهیم   (۵ نظر)

ویدئو: گزارش گفتارنو از نحوه آماده سازی مراسم عزاداری حسینیه خواجه خضر کرمان   (۴ نظر)

موسسه مولی‌الموحدین غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است/ نیروی انتظامی خواستار تغییر اساسنامه موسسه شد/ هیچ یک از اعضای هیات امنا سهمی در شرکت‌های موسسه ندارند و هیچ دریافتی‌ رسمی و غیررسمی به‌خاطر عضویتشان نداشته‌اند/ فعالیت‌های اجتماعی موسسه در ایران بی‌نظیر است/ یک ریال از کمک‌های دولتی وارد موسسه نشده است   (۳ نظر)

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد   (۳ نظر)