کد خبر: ۳۲۰۹۷
تاریخ انتشار: ۰۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۰
ارسال به دوستان
ذخیره
بابک دقیقی در گفت وگو با گفتارنو از چالش های تئاتر در کرمان می گوید
بابک دقیقی بی تفاوتی نمایندگان مجلس به حوزه تئاتر شهر را مورد نقد قرار داد و گفت: همین ساختمان تالار مرکزی شهر اگر در این سال ها دانه به دانه و خشت به خشت روی هم قرار می دادند حتما تا امروز تمام شده بود.

گفتارنو/ سمیرا کریمی افشار: 

تئاتر کرمان یک تئاتر عقب مانده است/نمایندگان مجلس به تئاتر کرمان اهمیت نمی دهند/ استانداری پای کار بیاید/اگر در این سالها دانه به دانه خشت روی هم می گذاشتند تالار مرکزی شهر ساخته شده بود/جشنواره 2020، جشن کنسرت بود

یک کارگردان تئاتر در گفت و گو با گفتارنو، نبود فضا و مکان مناسب و همچنین عدم حمایت از این هنر را از چالش های همیشگی هنر تئاتر استان مطرح کرد.

به گزارش گفتارنو، بابک دقیقی تصریح کرد: اداره ارشاد، در راستای حمایت از هنرمندان، مقرر شد سالن خانه شهر را بازسازی و در اختیار جامعه تئاتری قرار دهد اما هنوز کار بازسازی آن تمام نشده است.

وی همچنین به مجموعه فرهنگی تالار مرکزی شهر که در حال ساخت است اشاره کرد و گفت: این مجموعه که قرار بود سالنی در اختیار تئاتر قرار دهد اما هنوز تکمیل نشده است.

دقیقی اضافه کرد:واگذاری خانه هنرمندان به مجموعه تئاتر شهر تنها قدم مثبتی بود که برای تئاتر کرمان برداشته شد تا هنرمندان بتوانند آنجا تمرینات خود را انجام دهند.

این کارگردان اما به این واگذاری انتقاد کرد و گفت: این ساختمان فرسوده بود و بخشی از آن بازسازی شده است اما هنوز سالن و فضای تمرینی آن آماده نیست و پروسه آماده شدنش زمان بر است.

وی در پاسخ به این سوال خبرنگار گفتارنو، مبنی بر اینکه در این سالهای متمادی نبود فضای مناسب برای تئاتر و همچنین سالن اجرا دغدغه هنرمندان تئاتر استان بوده است، به سرانجام نرسیدن این موضوع آیا به کم کاری اداره ارشاد بر می گردد یا اینکه جامعه هنری استان از شرایط موجود دلسرد شده و دنبال رسیدگی به این موضوعات نبودند؟ گفت: جامعه شهری کرمان مطالبه گری اندکی دارد و خیلی سریع از آنچه که می خواهند کوتاه می آیند و این به فرهنگ مردم بر می گردد.

دقیقی افزود:در یکسری از بخش ها به واقع درخواست شد که فضاهای و زیر ساخت های فرهنگی را توسعه دهند و این مطالبه گری ها مربوط به یک دوره و یا دولت خاص نبوده است و این ضعف سال ها است که وجود دارد و خیلی لاک پشتی و آرام اقدامات مثبتی انجام می شود.

در اینجا این سوال مطرح شد، به نظر شما آیا عدم مطالبه گری مردم به عدم علاقه شان به هنر تئاتر برمی گردد؟ فکر می کنید تئاتر شهر در جذب مردم موفق عمل کرده است؟ دقیقی پاسخ داد:نه، به این شکل نیست.بعضی از تئاتر ها با استقبال خوب مردمی مواجه است و تئاتر های ما در جشنواره های استانی و کشوری بسیار موفق بوده اند.

دقیقی اضافه کرد: در طی سه سال گذشته ما هرشب دو اجرای موفق روی صحنه داشتیم و این یعنی مخاطب داشته ایم اما خب کسی به هنر تئاتر اهمیت نمی دهد.

وی بی تفاوتی نمایندگان مجلس به حوزه تئاتر شهر را مورد نقد قرار داد و گفت: همین ساختمان تالار مرکزی شهر اگر در این سال ها دانه به دانه و خشت به خشت روی هم قرار می دادند حتما تا امروز تمام شده بود.

این کارگردان تئاتر، اداره ارشاد را مخاطب قرار داد و با طرح این سوال که چرا در بعضی از استان ها در حوزه تئاتر امکانات خوبی دارند اما کرمان از این قضیه مستثنی است؟ گفت: نمی دانم مشکل از کجاست ، اگر بحث مالی است خب در تصمیمات کشوری حتما به قضیه وجود امکانات در حوزه های مختلف استان ها دقت می شود و چرا بعضی استان ها امکانات خوبی دارند و کرمان ندارد؟ نمی دانم!

دقیقی اما عملکرد اداره ارشاد در مجوز دهی را مثبت تلقی کرد و گفت: ارشاد در یک جاهایی مثبت عمل کرده است و حمایت خوبی داشته است اما در حوزه اعتبارات خب دست و بال ارشاد باز نیست و دلایلش را نمی دانم.

وی خاطرنشان کرد: تئاتر در بخش زیر ساختی نیاز به اقدامات اساسی دارد چرا که در دیگر بخش ها به نظر می آید یک تفاهم و تعادلی وجود دارد و تنها نقطه ضعف بنیادی تئاتر همین بخش زیر ساختی آن است که واقعیت این است که در این بخش از اداره ارشاد هم کاری بر نمی آید هرچند در دوره های پیشین استانداران در این حوزه کاری نکرده اند اما نیاز است استانداری در این زمینه پای کار بیاید.

دقیقی در ادامه صراحتا اعلام کرد: تئاتر کرمان یک تئاتر عقب مانده است.

وی در خصوص تئاتر خیابانی نیز گفت: تئاتر خیابانی در سطح گسترده زیاد کار نمی شود و بازیگران تمایلی به این حوزه ندارند چرا که هزینه ها بسیار بالا رفته است.

دقیقی در خصوص جشنواره 2020 نیز گفت: این جشن 2020 نیست بلکه جشن کنسرت است البته ایده خوبی است دستشان هم درد نکند اما می شد بخش های متفاوت تر و متنوع تری را در آن گنجاند و می شد شهرداری در جشنواره 2020 بخشی را هم به اجرای تئاتر اختصاص دهد.

برچسب ها: تئاتر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

شرایط برای فعالیت خانم‌ها انعطاف پذیر‌تر باشد/ در سطح استان‌ها اولین مرکز رشد بانوان در کرمان ایجاد شد/ کمتر از ۲۵ درصد از هیئت علمی دانشگاه‌ها خانم هستند/ مدل فعالیت اجتماعی و اقتصادی برای بانوان تعریف نشده است/۱۰ درصد مدیر عامل ها خانم هستند

زنان کرمانی در زمینه مشارکت اجتماعی رتبه اول کشوری را دارند/ استان کرمان در زمینه مشاغل خانگی رتبه اول کشور را دارد

تنها ۱۴ درصد از پژوهشگران، زن هستند/ بیش از ۷۰ درصد دانش آموزان خلاق دختر بودند/آب محدودیت زاترین عامل توسعه کرمان است/ بعد از خوزستان بیشترین مصرف آب سرانه را در کرمان داریم

توسعه اقتصادی بدون مداخله بانوان در اقتصاد امری غیر ممکن است/ در حوزه کارآفرینی چالش اصلی مهارت است/مرکز رشد بانوان به معنی جدا شدن حوزه کسب و کار بانوان از آقایان نیست

انتقاد به کارت بازرگانی فرار به جلو است/ وقتی صادرکننده رسمی وارد کار نشود، امکان سوءاستفاده وجود دارد/اتاق سختگیری می کند، و بقیه سازمان‌ها سیستم خود را به‌روز کنند

نظام بانکی اصلاح شود و از فساد و رانت جلوگیری شود/دولت با نظارت مستقیم بر استانداری ها نگذارد برخی مسائل به قوه قضائیه رسیده شود/ پزشکان طب سنتی و سفارشات اسلام را فراگیرند/ مانند جبهه و جنگ باید بکوشیم نسل جوان کشور را زیاد کنیم/ مسئولان در بحث قیمت و خرید خرما نظارت کنند/ اقتدار ایران اسلامی حتی بر انگلیس و آمریکا هم سایه انداخته است/ با ولنگاری فرهنگی به‌شدت مخالفیم/ بیمه کشاورزی، در بحث خشکیدگی خرما جبران خسارت کند/بیمارستان کوهبنان نیاز به امکانات بیشتر دارد

کمبود مرغ داریم/ دارو‌ها یا چینی اند و یا کیفیت قبل را ندارند/ آمار تلفات در مرغدرای‌ها زیاد است/ ۵۰ درصد از مرغ مورد نیاز استان از سایر استان‌ها وارد می‌شود

برخی رشته ها که بازار کار خوبی نداشتند حذف شدند/ رشته معماری در اردیبشهت 99 حذف می شود

برداشت پسته از اوایل مهر شروع خواهد شد/ پیش بینی محصول پسته برای استان کرمان ، 126هزار تن است

آلارم مصرف مواد مخدر صنعتی در استان به صدا در آمده است/ وظیفه ذاتی دستگاه‌ها است که برای کاهش آسیب‌های اجتماعی تلاش کنند/در مدارس، دانشگاه‌ها و خوابگاه هایمان حداقل دیگر نباید اعتیاد داشته باشیم/ آموزش و پرورش بگوید آیا هزینه‌ای که می‌کند در کاهش اعتیاد در بین دانش آموزان موثر بوده است/ پیشرفت ۹۵ درصدی کمپ ماده ۱۶ سپاه / کمپ ماده ۱۶ بانوان با ظرفیت ۱۰۰ تا ۱۵۰ نفر را راه اندازی می‌کنیم

پر بحث

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۱۰ نظر)

همه موافق سیستم اعلام بار مجازی هستند به جز من و 80 درصد رانندگان/ رانندگان در این سیستم حق انتخاب بار ندارند/ سیستم مجازی اعلام بار بوشهر رضایت بخش نبود/ نظارت ما بر سیستم اعلام بار کم رنگ می شود   (۸ نظر)

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند   (۸ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۶ نظر)

شورای اصلاح طلبان تذکر دهد؛به کسی چک سفید نداده ایم   (۶ نظر)

«قلاده های طلا» بسیار دقیق و موشکافانه به مباحث فتنه ۸۸ پرداخته است/کارگردانی خوب ابوالقاسم طالبی منجر به تولید فیلم خوب و تأثیر گذار شد   (۶ نظر)

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند   (۵ نظر)

وعده سر خرمن می دهید/قیمت مرغ در کرمان بیشتر از سایر استان هاست/حتی مرغ در شهرهای سیل زده هم به قیمت 13 هزار تومان عرضه می شود   (۵ نظر)

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد   (۳ نظر)

حرفه خبرنگاری را به رسمیت بشناسیم   (۳ نظر)