کد خبر: ۳۲۱۰۲
تاریخ انتشار: ۰۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۴
ارسال به دوستان
ذخیره
در خرمشهر کرمان ، اثری از خرمی نیست
آمار بالای معلولیت و خانوادههای چند معلولی در روستاهای کپرنشین جنوب کرمان در کنار شگفت انگیز بودن، واقعیتی تلخ در زندگی محرومانی است که در انتظار آینده بهتر زندگی میکنند.

جنوب کرمان این روزها با اجرای الگوهای اقتصاد مقاومتی در حال جهش از فقر به سوی زندگی بهتر است اما هنوز هم هستند صدها روستاهای دور افتاده که زندگی در آنها فرسنگها با زندگی در شهرهای بزرگ فاصله دارد، در میان خانههای کپری و گاه خشت و گلی ساختمانهای بلوکی که از سیمان ساخته شدهاند یکی پس از دیگری سر بیرون میآورند اما فقر در میان این روستاها همچنان جولان میدهد.

هر چند در نگاه اول برای کسانی که از شهر به روستاهای قلعه گنج می آیند کپرها عجیبترین داشتههای این بخش جنوب کرمان هستند اما در درون این کپرها مشکلاتی بیشتر از جنس مصالح خانههایشان وجود دارد.
وجود هزاران معلول در جنوب کرمان نکته قابل توجهی است که توجه پزشکان و کنشگران اجتماعی را به خود معطوف کرده است از جمله این روستاها میتوان به اسلام آباد و خرمشهر اشاره کرد، روستاهایی که هر چند جمعیت اندکی را در خود جای دادهاند اما گاه در هر خانه سه معلول وجود دارد.

خرمشهر علیرغم اسمش اما اثری از خرمی ندارد، کمترین برخورداری از امکانات بهداشتی، آموزشی و روستایی در این روستا وجود دارد، راه دسترسی صعب العبور خانههای کپری، نبود اشتغال و فقر بر این روستا سایه انداخته است.

کوچه ها و جاده منتهی به این روستا خاکی است و خانههای کپری و خشت و گلی جزئی لاینفک از این روستا است اما چیزی که در این روستای کوچک به چشم میخورد وجود ۱۳ معلول که البته با وجود مشکلات جسمی که دارند اما گوشه نشین هم نشدهاند و در گوشه کنار روستا دیده میشوند، نمیتوانند روی پاهای خود راه بروند اما دمپاییها را به دستانشان میکنند و با کمک دستهایشان هر سوی روستا میروند به امید اینکه بتوانند مانند بقیه هم ولایتیهایشان باشند.

ازدواج فامیلی و اختلالات ژنتیکی مهمترین عامل افزایش معلولیت
اکثر ساکنان این روستا یک فامیل دارند و نکته قابل تأمل اینکه ازدواج آنها نیز بین خانوادههایی که در روستا هستند انجام میشود، اکثراً پسر عمو و دخترعمو، پسرخاله و دخترخاله و … همه ساکنان این روستا در کنار اینکه همسایه هستند با هم نسبت دارند و به قول خودشان هم خون هستند.

یکی از ساکنان روستا میگوید: اکثر مردان این ده بیکار هستند و محل اصلی درآمد مردم نیز اگر شناسنامه داشته باشند یارانههایی است که به حسابشان ریخته میشود.

علی میگوید: خشکسالی مزارع و باغها را خشک کرده است و امکانات مناسب بهداشتی و درمانی نیز وجود ندارد، برای درمان ۱۳ معلولی که در روستا وجود دارند پیگیریهای اندکی شده است و برخی موارد گروههای جهادی درمان آنها را پیگیری میکنند، هیچکدام نمیتوانند راه بروند و فقط مشکل جسمی دارند. اکثراً مستمری بهزیستی را دریافت میکنند اما این مستمری بسیار اندک است.

این ساکن روستای خرمشهر میگوید: مشکل ما این است که هیچ راهی برای کسب درآمد نداریم و مردم هم آنقدر فقیر هستند که اکثراً حتی برای یک بار به شهر قلعه گنج هم نرفتهاند چه برسد به جیرفت یا کرمان و به همین دلیل هم درمان معلولان را پیگیری نکردهایم!

وی افزود: اکثر خانوادههایی که معلول دارند باید هزینههای زیادی را هم صرف دارو و درمان معلولان کنند اما قیمتها بالا رفته و باید درآمد اندک خانواده را هم صرف بهبود وضعیت زندگی معلولان کنند، با این وجود مردم روستا سعی میکنند به هر وضعی شده به این خانوادهها کمک کنند.

اما این مشکل فقط در روستای خرمشهر نیست در روستا اسلام آباد و دهها روستای دیگر نیز میتوان معلولان را مشاهده کرد اما نوع معلولیت در این روستا نسبت به خرمشهر فرق میکند در اسلام آباد هم اکثراً خانوادهها باهم فامیل هستند و ازدواجها در خانوادهها است اما شبهاتش با خرمشهر فقر و محرومیتی است که در اکثر روستاهای قلعه گنج وجود دارد.

معلولیت ذهنی در برخی از خانوادهها دیده میشود و اگر پرس و جو کنید پدر و مادر این معلولان هم اکثراً فامیل نزدیک هستند.

اینجا ازدواجها اکثراً فامیلی است
محمد یکی از ساکنان روستاست که میگوید: سن ازدواج در روستا پایین است و بچهها وقتی به سن تکلیف می رسند با هم ازدواج میکنند و طبق سنت و رسم و رسوم ازدواجها در بین خانوادهها انجام میشود.
این ساکن اسلام آباد میافزاید: این روزها برای اینکه بتوانند شناسنامه برای بچه بگیرند و یارانه را دریافت کنند برخی از ازدواجها ثبت رسمی میشود اما در گذشته با خواندن خطبه عقد توسط ریش سفیدان ازدواجها انجام میشد و اساساً هیچ آزمایش ژنتیک هم قبل از ازدواج انجام نمیشد.

اما هنوز هم هستند افرادی که با خواندن خطبه عقد توسط ریش سفیدان به خانه بخت میروند و نتیجه بی توجهی به آزمایشهای ژنتیک وجود خانوادههایی است که گاه سه تا پنج معلول دارند، معلولیت در برخی از روستاها منتج به ناشنوایی شده و در برخی روستاها هم نابینایی شایع است.

در هر یک از روستاها فامیلها شبیه هم هستند و فقط اسمها و نام پدران است که مردم را بدون نگاه کردن به چهرههایشان از هم متمایز میکند.

ازدواجهای فامیلی، عدم دسترسی به مراکز بهداشتی، عدم آموزش بهداشتی به خانوادهها و یا عدم تمایل خانوادهها به دریافت آموزشهای بهداشتی دلایل اصلی وقوع چنین وضعیتی است.

آگاهی جامعه نسبت آزمایش قبل از ازدواج باید بالا برود
نماینده مردم کهنوج، منوجان، رودبار جنوب، قلعه گنج و فاریاب در مجلس شورای اسلامی میگوید: متأسفانه مشکلی که باعث افزایش معلولیتها در منطقه شده است عدم آزمایش ژنتیکی قبل از ازدواج است.

احمد حمزه میگوید: در برخی از روستاهای جنوب کرمان تعداد افرادی که معلولیت خاص دارند قابل توجه است به طور مثال تعداد افرادی که نابینا متولد میشوند بالاست.

وی گفت: با همکاری دستگاههای مختلف سعی شده خدمات لازم به معلولان داده شود و مراکز بهزیستی نیز در جنوب کرمان توسعه یابد و زمینه انجام آزمایش ژنتیک نیز مهیا شود.

وی میگوید: باید آگاهیهای مردم را بالا ببریم چون دلیل اصلی وجود تعداد بالای معلول در جنوب کرمان همین ازدواجهای فامیلی و مشکلات ژنتیکی است، ساکنان روستاهای جنوب کرمان باید در زمینه انجام آزمایشهای ژنتیک قبل از ازدواج توجیه شوند.

حمزه افزود: در برخی از روستاها شاهد هستیم از یک خانواده خاص تعداد معلولان بالاست مثلاً تعداد افرادی که نابینا هستند معنی دار شده است.

محرومیت مهمترین دلیل بروز آسیبهای مختلف است
یک فعال اجتماعی در گفتگو با مهر میگوید: اکثراً خانوادهها در یک خانه کپری زندگی میکنند و به شدت روی ازدواجهای فامیلی تعصب دارند به همین دلیل هم اختلالات ژنتیکی بالاست.

در یک خانواده گاه چند معلول وجود دارد اما با وجود اینکه پدر و مادر معلولیتها را میبینند به امید داشتن فرزندی سالم مجدداً بچه دار میشوند

زهرا ابراهیمی گفت: خانوادهها در روستاهای جنوب کرمان پر جمعیت هستند و وجود تعداد بالای فرزندان یعنی فرصت بهتر برای کمک به یکدیگر و تمام اعضای این خانوادهها هم اکثراً در یک خانه کوچک که فقط یک اتاق دارد زندگی میکنند.

وی با اشاره به محرومیت در این مناطق گفت: آب، آموزش، درمان و زیر ساختهای موجود در این مناطق بسیار اندک است.

ابراهیمی گفت: در یک خانواده گاه چند معلول وجود دارد اما با وجود اینکه پدر و مادر معلولیتها را میبینند به امید داشتن فرزندی سالم مجدداً بچه دار میشوند و به همین دلیل تعداد خانوارهای چند معلولی در جنوب کرمان بالاست.

وی گفت: باید به مردم آموزش داده شود که قبل از ازدواج باید آزمایشهای لازم را انجام دهند و بنا به نتایج این آزمایشها نیز در خصوص ازدواجها تصمیم گیری کنند.

مدیرکل بهزیستی استان کرمان نیز در گفتگو با مهر میگوید: از مجموع جمعیت استان کرمان ۱۷۰ هزار معلول دارای پرونده در مراکز بهزیستی وجود دارد که خدمات لازم به آنها داده میشود.

عباس صادق زاده افزود: تعداد معلولان در استان کرمان کمی از استاندارد موجود در سایر استانها بیشتر است و به همین دلیل هم تمرکز ما برای خدمات دهی به معلولان بیشتر است و مراکز توانبخشی نیز گسترش یافته است.

تمرکز روی پیشگیری از معلولیت
وی بیان کرد: افرادی که پرونده معلولیت دارند دارای شدت و انواع مختلف هستند.

صادق زاده در خصوص وضعیت معلولیت در جنوب کرمان میگوید: چند سال است که تمرکز ویژه ای روی پیشگیری از معلولیت شده است و به طور مثال طرحهای غربالگری، و مشاورههای ژنتیکی و کارگاههای آموزشی برای خانوادهها با جدیدت انجام میشود.

وی نیز ازدواجهای خانوادگی و ژنتیکی را دلیل اصلی تولد فرزندان معلول میداند و میگوید: مراکز توانبخشی نیز برای خدمات رسانی به افرادیکه بعد از تولد دچار حادثه و معلولیت میشوند نیز راه اندازی شده و در دسترس مردم قرار گرفته است.

با وجود تمام اقدامات انجام شده برای توانمند کردن مردم جنوب کرمان در راستای رفع محرومیت و خدمات رسانی بیشتر اما فقر چنان ریشهای در اکثر روستاهای این سرزمین دارد که برای رفع آن نیاز به کار جهادی و شبانه روزی به مردمی است که طی سالهای گذشته نسبت به شهرنشینان کمتر از خدمات دهی برخوردار بودهاند.

 

منبع: مهر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

نیاز نداریم برای موفقیت در انتخابات اسم تشکیلاتمان را تغییر دهیم

ابلاغ مراتب ثبت بقایای جاده سنگ‌فرش فهرج - زاهدان به استاندار کرمان

باید مطالعه شود که کمبود یک هزار لیتر بر ثانیه آب شهر کرمان واقعی است یا خیر؟‌/ پروژه انتقال آب از سرشاخه‌های هلیل‌رود متعلق به ۲۲ سال پیش است که باید تجدید مطالعه شود/ صلاحیت رسیدگی به شکایت از استاندار کرمان برعهده دادستانی مرکز کشور است

حلزون تراپی مبنای علمی ندارد

مردم از رای گذشته خود عبرت می‌گیرند و به فضل الهی یک مجلس و دولت انقلابی، مدیریت جامعه را به دست می گیرد/ مسئولان با اظهار نظر درباره دختر آبی می خواستند مردم به شفاف‌سازی آرای نمایندگان نپردازند/فرانسه، با لباس دوستی اما با اهداف آمریکا جلو می آید/جامعه آگاه باشد تا برخی با شعار خدامحوری در بین صفوف مسلمانان تفرقه‌افکنی نکنند/مسئولان بدون اذن امامشان مذاکره نکنند

پاسخ روحانی به نامه سه خواهر از جنوب کرمان

تنها ۷ معین اقتصای عملکرد ضعیف داشتند/رتبه بندی معین‌ها توسط ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی صورت گرفته است/فراوری و بسته بندی در جنوب استان قائم به شخص است

ازاختیارات کارگروه ها سوء استفاده می کنند/بنگاهداری بانک ها منتفی است/مطالبات غیر جاری در سال 97رشد 36درصدی داشته است

تصاویر گفتارنو از عزاداری روز عاشورا و شام غریبان در کرمان

تصاویر/ عزاداری عاشورای حسینی در علی آباد سادات رفسنجان

پر بحث

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۱۲ نظر)

همه موافق سیستم اعلام بار مجازی هستند به جز من و 80 درصد رانندگان/ رانندگان در این سیستم حق انتخاب بار ندارند/ سیستم مجازی اعلام بار بوشهر رضایت بخش نبود/ نظارت ما بر سیستم اعلام بار کم رنگ می شود   (۸ نظر)

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند   (۸ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۶ نظر)

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند   (۵ نظر)

وعده سر خرمن می دهید/قیمت مرغ در کرمان بیشتر از سایر استان هاست/حتی مرغ در شهرهای سیل زده هم به قیمت 13 هزار تومان عرضه می شود   (۵ نظر)

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد   (۳ نظر)

حرفه خبرنگاری را به رسمیت بشناسیم   (۳ نظر)

جوابیه ماه‌بانو معصوم‌زاده به گفتارنو+ توضیحات گفتارنو: خانم معصوم‌زاده! بابت آن اشتباه عذرخواهی می‌کنیم؛ ولی ظاهرا اشتباه گرفته‌اید   (۳ نظر)

کاهش سن مبتلایان در موج سوم انتقال ایدز / تغییر الگوی مصرف از سنتی به صنعتی عامل بروز رفتارهای پرخطر/16 نوزاد از مادر HIV مثبت سالم به دنیا آمده است   (۳ نظر)

پرطرفدارترین ها

ویدئو: گزارش گفتارنو از نحوه آماده سازی مراسم عزاداری حسینیه خواجه خضر کرمان   (۳ نظر)

نیاز نداریم برای موفقیت در انتخابات اسم تشکیلاتمان را تغییر دهیم   ( نظر)

مردم از رای گذشته خود عبرت می‌گیرند و به فضل الهی یک مجلس و دولت انقلابی، مدیریت جامعه را به دست می گیرد/ مسئولان با اظهار نظر درباره دختر آبی می خواستند مردم به شفاف‌سازی آرای نمایندگان نپردازند/فرانسه، با لباس دوستی اما با اهداف آمریکا جلو می آید/جامعه آگاه باشد تا برخی با شعار خدامحوری در بین صفوف مسلمانان تفرقه‌افکنی نکنند/مسئولان بدون اذن امامشان مذاکره نکنند   ( نظر)

پاسخ روحانی به نامه سه خواهر از جنوب کرمان   ( نظر)