کد خبر: ۳۲۱۲۴
تاریخ انتشار: ۰۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۵
ارسال به دوستان
ذخیره
تازه های نشر در استان:
 کتاب «تمدنهای نخستین کرمان »به قلم محمودرضا ماهری مدرس دانشگاه شهید باهنر کرمان بخشی وسیع از تاریخ این خطه را طی هزاران سال بر اساس شواهد باستان شناختی، به تصویر کشیده است.

«تمدنهای نخستین کرمان »به قلم محمودرضا ماهری مدرس دانشگاه شهید باهنر کرمان بخشی وسیع از تاریخ این خطه را طی هزاران سال بر اساس شواهد باستان شناختی، به تصویر کشیده است.

مولف در این کتاب با بررسی کشفیات کاوشگران و باستان شناسانی که در محوطه های باستانی تپه یحیی، تل ابلیس و شهداد استان کرمان بررسی و حفاری کردند، سعی داشته آثار به جا مانده از گذشتگان برای روشن ساختن بخشی از تاریخ و تمدن مردم این دیار را در هزاره های قبل از میلاد به تصویر بکشد.

مطالعه کتاب تمدن های نخستین کرمان با توجه به فرهنگ و تمدن غنی مردم استان کرمان در استفاده از نخستین خط ها و کتابت، آثار سنگی، ظروف سفالی و فلزی به جا مانده از گذشتگان، موجب بالندگی هر فردی می شود که به زبانی شیوا و ساده توسط نویسنده به مخاطب بیان شده است.

این کتاب در گفتار نخست، به خلاصه‌ای از تاریخچه پژوهش‌های باستان‌شناسی در کرمان اشاره دارد و در ادامه به کاوش های باستان شناسی ژوزف کالدول در تل ابلیس(بردسیر)، لامبرگ کارلوفسکی در تپه یحیی(ارزوئیه) و کاوش علی حاکمی و میرعابدین کابلی در شهداد(کرمان) می پردازد.

گفتار دوم کتاب نیز وضعیت تمدنهای کهن این استان را در دوران نوسنگی (از ۹ هزار تا چهار هزار سال قبل از میلاد) مورد بررسی قرار داده که در این بخش تحولات زندگی مردم استان کرمان با ورود به عصر نوسنگی با شاخص هایی همچون کشاورزی، آغاز دامداری و ده‌نشینی، پیدایش سفال، تغییرات در معماری، تجارت، فلزکاری، تحول در هنر و اعتقادات بشر آن روزگار همراه بوده است.

گفتار سوم این کتاب هم در ارتباط با شناخت و بررسی تمدن غنی تپه یحیی (در هزاره چهارم قبل از میلاد) بوده که رشد انسان های این دوران از کشف ۲۷ لوح گلی با خطوط پروتوایلامی و توسعه صنعتی با کشف کارگاه های سنگ صابونی برگی زرین از تاریخ کهن کشور به شمار می رود.

در این بخش کتاب تمدنهای نخستین کرمان مباحثی پیرامون ازدیاد جمعیت، به سوی شهرنشینی، تمدن ماقبل از ایلام یحیی، پیدایش خط، هنر سفال در هزاره چهارم قبل از میلاد، سنگ تراشان یحیی، و سقوط جمعیت در تپه یحیی بیان شده است.

در انتها نویسنده این کتاب به بررسی تمدن شهداد در هزاره سوم ق. م پرداخته و تمدن چشمگیر شهداد، دنیای مردگان، الهه‌های نگهبان، هنر فلزکاران شهداد، سومری‌ها، سرزمین گم‌گشته و خداوند آراتا، آب مقدس و ویرانگر به صورت مدون آثار کشف شده در این محوطه باستانی را به تصویر کشیده است.

گرچه سال ها از چاپ و انتشار کتاب تمدنهای نخستین کرمان می گذرد اما همواره این کتاب با الگو قرار دادن مستندات تاریخی منبعی موثق برای نگارندگان مقالات و افراد جویای علم به شمار می رود که با تکمیل این کتاب می توان نوشته ای مرجع از تحولات تاریخی دیار کریمان به عنوان یکی از نخستین مکان های ظهور فرهنگ و تمدن کشور تهیه کرد.

چاپ نخست کتاب تمدنهای نخستین کرمان اثر محمودرضا ماهری در سال ۱۳۷۹ توسط انتشارات مرکز کرمان‌شناسی منتشر شده است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

خاطرات مرحوم حاج سید احمد خمینی از بیماری امام

معاون آموزشی دانشگاه تهران: دانشجویان همه مقاطع می‌توانند از ۱۷ خرداد به دانشگاه بازگردند/دانشجویان جدیدالورود از نیمه دوم مهر ماه شروع می شود

هزینه حمل و نقل زعفران ۷ یورو شد/ وزارت جهاد کشاورزی مازاد پیاز زعفران را خریداری کند

بیانیه استاندار و نماینده ولی فقیه در استان کرمان به مناسبت سالگرد رحلت امام خمینی (ره)

با چالش حفظ بازار پسته مواجه شدیم

زمین خواری و فروش 800قطعه زمین دولتی در منوجان

حیوان آزار کهنوجی دستگیر شد

تعداد مبتلایان به کرونا به مرز 2هزار نفر رسید

شهادت سرباز قرارگاه عملیاتی ابوذر در درگیری مسلحانه

۸۰ کیلوگرم تریاک در یک منزل مسکونی

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسمات نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۱۶ نظر)

مرحله دوم یارانه معیشتی فردا واریز می‌شود / متقاضیانی که یارانه دریافت نمی‌کردند از 10 دی ماه ثبت‌نام کنند   (۱۱۳ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۵ نظر)

کلیه آموزشگاه های آرایشگری تعطیل است/ اصلاح صورت در هیچ یک از آرایشگاه ها انجام نمی شود/ هیچ ماسکی در اختیار اتحادیه گذاشته نشده است/ حاشیه شهر اطلاعات چندانی ندارند و مسئله را جدی نگرفتند   (۱۳ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

ردصلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب در سیرجان، زرند و جیرفت/ صلاحیت محسن‌بیگی در کرمان احراز نشد/ یکی از نمایندگان استان در فهرست رد صلاحیت‌ شده‌ها   (۷ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۱ نظر)

پرطرفدارترین ها

قالیباف: مجلس یازدهم مذاکره و سازش با آمریکا به عنوان محور استکبار جهانی را بی حاصل و پر ضرر ارزیابی می‌کند   (۱ نظر)

مدیرکل و معاون اداری مالی اداره کل غله استان کرمان به اتهام رشوه و فساد اداری دستگیر شدند   ( نظر)

پیشنهاد ختم روزانه قرآن از سوی نماینده مردم رفسنجان/صفحه اول و دوم برای قالیباف در نظر گرفته‌ شد/ثواب اولین ختم قرآن به روح بلند امام خمینی(ره)هدیه می شود   ( نظر)

کشف 4خودروی احتکار شده در کرمان   (۱ نظر)