کد خبر: ۳۲۱۴۴
تاریخ انتشار: ۰۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۱
ارسال به دوستان
ذخیره
مدیرکل محیط زیست استان کرمان خبر داد:
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان درباره پروژه هتل بام کرمان و برخی صحبت ها مبنی بر عدم مجوز زیست محیطی این پروژه نیز اظهار کرد: ما در مواردی می توانیم مخالفت کنیم که پروژه ای با ضوابط ما همخوانی نداشته باشد و درباره هتل ها و گردشگری کدبندی دارد و این پروژه در چهار محدوده مشخصه ما قرار نداشته اما فعلا این پروژه متوقف شده است.

"مرجان شاکری" در اتوبوس مطالبه گری بسیج رسانه در جمع خبرنگاران با اشاره به ایام سالگرد شهادت دو نفر از محیط بانان استان کرمان اظهار کرد: عملکرد ما شفاف است و از رسانه ها توقع نقد منصفانه را داریم.

وی با بیان اینکه در محیط زیست براساس قانون موظف به اقداماتی هستیم، افزود: ما مخالف تولید نیستیم اما اولویت اول ما سلامت شهروندان و محیط زیست است و به شکایات رسیدگی می کنیم.

شاکری با تاکید بر اینکه محیط زیست هرگز با حرف نمی تواند اقدام کند اظهار کرد: آزمایش انجام می دهیم، مستند تهیه و سپس اقدام می کنیم و هر واحدی که از خط قرمز محیط زیست عبور کند واحد آلاینده محسوب می شود و در برخورد و معرفی صنایع آلاینده نیز مماشات نخواهیم داشت زیرا سلامت شهروندان مهم ترین اصل است و در این راستا براساس قانون حرکت می کنیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان در ادامه در پاسخ به سئوال خبرنگاران گفت: واحد کک سازی زرند سال ها در لیست صنایع آلاینده بوده اما اکنون میزان آلاینده های این واحد در حد استاندارد است.

وی درباره پروژه هتل بام کرمان و برخی صحبت ها مبنی بر عدم مجوز زیست محیطی این پروژه نیز اظهار کرد: ما در مواردی می توانیم مخالفت کنیم که پروژه ای با ضوابط ما همخوانی نداشته باشد و درباره هتل ها و گردشگری کدبندی دارد و این پروژه در چهار محدوده مشخصه ما قرار نداشته اما فعلا این پروژه متوقف شده است.

شاکری در پاسخ به سئوالی درباره مسایل زیست محیطی پارک ملی خُبر بیان کرد: در پارک ملی خبر پروژه گردشگری در حال اجراست اما حاکمیت محیط زیست در این منطقه پابرجاست و شکارگاهی در پارک ملی خبر وجود ندارد.

وی تصریح کرد: سایت پرورش هوبره در شهرستان سیرجان داریم که سرمایه گذار قطری ها هستند و نماینده دولت قطر مستقر در ایران تخلفاتی داشته که محرز شده و قطر در حال تغییر نماینده است.

مدیرکل محیط زیست استان کرمان گفت: صنایع باید ملاحظات زیست محیطی را طبق دستورالعمل رعایت کنند و واحدهای آلاینده باید یک درصد فروش سالانه خود را به حساب خزانه کشور واریز کنند که در نهایت به روستاها و شهرهای محل استقرار این واحدها برگردانده می شود.

وی با اشاره به اینکه استان کرمان هنوز از نظر صنعتی به بلوغی که باید برسد، نرسیده اظهار کرد: سرمایه گذاران برای ورود به این حوزه رغبت نکرده اند و ما ضمن احترام و ارائه راهکار در این زمینه، درباره محیط زیست کوتاه نمی آییم.

شاکری در پاسخ به سئوالی درباره تاثیر انتقال آب از صفارود بر حوزه جازموریان افزود: ارزیابی اثرات زیست محیطی سد صفارود(شهیدان امیرتیموری) در حال انجام است که ابعاد اجتماعی و فرهنگی نیز بررسی می شود و در صورتی که مورد موافقت واقع شود، بحث تاثیر بر تالاب جازموریان را نیز دنبال می کنیم.

وی درباره وضعیت تالاب جازموریان با بیان اینکه احیای تالاب جازموریان نیازمند اقدام جمعی جدی است که در این راستا دستگاه هایی همچون آب منطقه ای، منابع طبیعی و ... باید پای کار باشند اظهار کرد: احیاء تالاب جازموریان در سفر رییس سازمان برنامه و بودجه کشور مورد موافقت واقع و برنامه 5 ساله ای در قالب سند گرد و غبار استان تصویب که در دست اقدام است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان بیان کرد: تالاب جازموریان در حوزه کرمان و سیستان و بلوچستان است و باید این همت در این استان نیز اتفاق بیفتد که در همین راستا برنامه مشترکی اخیرا توسط جهاددانشگاهی استان کرمان به عنوان مجری تدوین برنامه جامع تالاب در چابهار داشتیم که امیدواریم با اقدامات موثر کار پیگیری شود.

وی درباره آلایندگی مس خاتون آباد پاسخ داد: این واحد در مرحله اورهال است و فعالیت آن با پیگیری محیط زیست به دلیل آلایندگی متوقف شده و در حال احداث کارخانه اسیدسازی است و اعلام کردند طی ۵ ماه آینده بهره برداری می شود.

شاکری افزود: مس سرچشمه نیز آلاینده است و براساس قانون همه صنایع مشمول برنامه خوداظهاری هستند و آزمایشگاه های معتمد رصد و بررسی و محیط زیست راستی آزمایی را انجام می دهد.

وی تصریح کرد: مس برنامه ۵ ساله برای حذف سولفور از گازهای خروجی کارخانه داشته که در پایان سال ۹۷ این کار انجام و کارخانه اسید فعال شده است اما موارد دیگری از جمله آلودگی خاک، پساب و ... وجود دارد و این واحد اقدامات بسیار موثری را انجام می دهد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان در پایان درباره وضعیت پرونده محیط بانان استان و فوت دو شکارچی گفت: پرونده در دستگاه قضایی در دست بررسی است و با توجه به اینکه هم محیط بانان و هم خانواده متوفیان در استان کرمان هستند، این پرونده به استان کرمان محول خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر محیط بانان با قید وثیقه آزاد هستند، افزود: این پرونده در هرمزگان تشکیل و بررسی های اولیه صورت گرفته و اکنون به تهران ارسال شده تا به کرمان احاله شود.

منبع: ایسنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

کل اعتبار استان برای تسهیلات هزار و 140میلیارد تومان است/ هنوز 20درصد از این اعتبار هم ثبت نام نشده است/اگر افرادی نتوانستند ثبت نام کنند قاعدتا مشکل در بارگذاری اطلاعات است

در تایید افراد ثبت نام شده نسبت به میانگین کشور عقب هستیم/حداکثر ثبت نام یکهزار و ۵۰۰ نفر نهایی شده است

دولت با ارائه مشوق‌های بانکی، تخفیف در صدور پروانه ساختمانی و واگذاری زمین ارزان قیمت موجبات رونق ساخت و ساز را فراهم آورد/افزایش غیرقابل قبول نرخ عوارض و صدور پروانه ساختمانی، از عوامل بالارفتن قیمت مسکن بود

خبرنگار به حقیقت وصل شود و حقیقت را منتقل کند

انجام تست کرونا در ۹۰ دقیقه

بیکاری از رگ گردن به خبرنگار نزدیک تر است

پلیس راهنمایی و رانندگی مخالف اجرای مسیر دوچرخه در خیابان سپه است/ در اجرای این طرح اشکالات فنی وجود دارد /قبل از اجرای این مسیر، بهتر بود موضوع در شورای ترافیک استان مطرح شود

دستورالعمل وزارت بهداشت برای محرم: بهتر است دسته‌های عزاداری در محیط‌های باز برگزار شود؛ فاصله هر فرد با نفر کناردستی از هر طرف ۱.۵ متر باشد/ از طبل و سنج و دمام استفاده نشود/ همه ماسک بزنند / از زنجیر‌های شخصی استفاده شود یا زنجیرها تا پایان دهه عزاداری به اشخاص واگذار شود

سریع‌ترین روش تشخیص ابتلا به کرونا تنها با یک تنفس

کرونا ظرف ۲۴ ساعت جان ۱۲ نفر را در کرمان گرفت

پربازدید ها

رشد سالمندی استان کرمان ۸.۲ درصد و رشد جمعیت آن ۱.۲ درصد است

کرونا ظرف ۲۴ ساعت جان ۱۲ نفر را در کرمان گرفت

شیب ابتلا در جنوب استان نزولی شد/۷۰ درصد فوتی‌های کرونا در سن بالای ۷۰ سال بودند

زمان برگزاری امتحانات نهایی نوبت شهریورماه اعلام شد

واژگونی پژو در محور جیرفت ۲ کشته برجا گذاشت

۴۱ بیمار جدید کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان بستری شدند

صدور کیفرخواست برای ۲۱ متهم پرونده اداره کل غله/متهم اصلی ۱۹ میلیارد ریال به اضافه ۳۸۵ سکه اختلاس و رشوه دریافت کرده است

کوتاهی برخی مسئولان باعث بروز مشکل حاشیه نشینی شده است/ترک فعل از سوی مسئولان را پیگیری و به دادستان اعلام می‌کنیم/دلیل اکثر آسیب‌های سطح جامعه نبود نظارت اولیه دستگاه‌های متولی است

بیش از ۴۷ هزار نخ سیگار قاچاق در کهنوج کشف شد

فقدان مهارت‌های زندگی دلیل ارتکاب جرم کودکان/بازداشت یکی از نوجوانان این مجموعه به دلیل بدهی مالی

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسم نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۲۱ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۷ نظر)

کلیه آموزشگاه های آرایشگری تعطیل است/ اصلاح صورت در هیچ یک از آرایشگاه ها انجام نمی شود/ هیچ ماسکی در اختیار اتحادیه گذاشته نشده است/ حاشیه شهر اطلاعات چندانی ندارند و مسئله را جدی نگرفتند   (۱۳ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۲ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

آیا اینستاگرام در آستانه فیلتر قرار گرفته است؟   (۲ نظر)