کد خبر: ۳۲۱۷۸
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۹
ارسال به دوستان
ذخیره
در شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی مطرح شد
رییس مرکز پژوهش های معدنی استان کرمان پایه اصلی مشکلات معادن را نبود نقشه راه معادن در کشور دانست و گفت: یکی از مسایل مهم این است که استراتژی و نقشه راه حداقل در استان تبیین شود و همه از سیستم استاندارد کلاسه بندی برای اکتشاف معادن استفاده کنند.

گفتارنو/ مرضیه قاضی زاده:

بخش قابل توجهی از وقت شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی به ارائه مشکلات و تشریح وضع اکتشاف در معادن استان اختصاص پیدا کرد که مورد انتقاد استاندار کرمان و رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان قرار گرفت.

محور انتقادات بر ملی بودن پیشنهادات مرکز پژوهش های معدنی استان کرمان و غیر قابل اجرایی بودن آن ها در سطح استان بود. مسئله ای که حتی منجر شد تا رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان نیز به این موضوع واکنش نشان دهد و بگوید:اکثر این صحبت ها پیش از این مطرح و در فایل ها ارایه شده است.

به گزارش گفتار نو، رییس مرکز پژوهش های معدنی استان کرمان در ابتدای این جلسه نبود مدیریت یکپارچه اکتشافات معدنی، نبود پایگاه اطلاعات معدنی و ... را مشکلات معادن استان دانست و گفت: بایستی در راستای مدیریت کاهش ریسک اکتشاف فعالیت شود.

مسعود کریمی نسب در این جلسه پایه اصلی مشکلات معادن را نبود نقشه راه در معادن کشور دانست و گفت: یکی از مسایل مهم این است که استراتژی و نقشه راه حداقل در استان تبیین شود و همه از سیستم استاندارد کلاسه بندی برای اکتشاف معادن استفاده کنند.

بنا به گفته کریمی نسب، معادن کوچک به صورت اکتشاف کور عمل می کنند و همین امر موجب هدر رفت منابع و افزایش ریسک خواهد شد اما سیستم کلاسه بندی موجب کاهش ریسک و در نهایت موجب ایجاد انگیزه برای بانکداران در راستای ارائه تسهیلات خواهد بود.

او با بیان این جمله که" استان کرمان، معدنی است اما چند شرکت تحلیل قطعات معدنی و مشاوره معدنی داریم؟"گفت: بایستی قانون منطقه ای در شورای معادن تنظیم و جهت جلوگیری از هدر رفت منابع معدنی، فقط شرکت های صاحب صلاحیت مجوز اکتشاف داشته باشند و معادن از قابلیت این شرکت ها استفاده کنند.

استاندار کرمان در این جلسه با بیان اینکه ما ۲۰۶ پهنه معدنی داریم که ۱۸۳ مورد آن توسط محیط زیست رد شده است، خطاب به حاضرین جلسه گفت: این جلسه مانند کلاس درس پیش می رود در صورتیکه بایستی توضیحات به صورت شفاف بیان شود و بگویید به طور دقیق در خصوص کدام معادن است.

طبیب زاده در پاسخ به استاندار کرمان و در دفاع از صحبت های کریمی نسب گفت: ما می گوییم اگر معدن می خواهد، معدن باشد باید اکتشافات به صورت سیستماتیک باشد نه پراکنده .

وی در ادامه افزود: در حال حاضر هر بخشی به اکتشاف ورود کرده و اطلاعاتش را مختص خود نگه داشته است که همین امر موجب آسیب به محیط  زیست و هدر رفت منابع خواهد بود.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان در واکنش به پیشنهادات مرکز پژوهش های معدن ، ضمن تایید صحبت های استاندار کرمان گفت: ۷۲ درصد معادن در ۴ شهرستان ما قرار دارند و در سند آمایش هم این مسئله لحاظ شده، اما ما عمدتا مشکل را مطرح می کنیم اما راهکاری ارائه نمی دهیم و یا راهکارها قابلیت اجرایی ندارند.

جعفر رودری خطاب به رییس اتاق کرمان و رییس مرکز پژوهش های معدن گفت: ما به دلایل مختلف نمی توانیم این راهکارها را اجرا کنیم و مشکلمان در زمینه اجراست،بحث هایی که در این جلسه صورت گرفت همه در فایل های قبلی بوده و چیزی به آن اضافه نشده است.

او بار دیگر رییس اتاق کرمان را خطاب  قرار داد و با بیان اینکه مباحثی که مطرح شد، کدام اجرایی اند؟ گفت: راهکارهایی که اینجا مطرح شد هیچ کدام اجرایی نیستند؛ ولی اگر منظورتان انتقال این صحبت ها به تهران است تا شاید اتفاقی بیفتد و هزار شاید دیگر ، مسئله دیگری است.

رییس اتاق کرمان در پاسخ گفت: این مباحث بایستی لحاظ شود و صندوق ذخایر معدنی و شعباتش اجرایی شود و ۳۰ درصد اعتبار به آن ها داده شود.

طبیب زاده خطاب به منتقدین بخش دولتی گفت: ما وقتی یک کار اساسی می خواهیم انجام دهیم این مشکل صورت می گیرد،دانشگاه و دستگاه اجرایی توضیح دهند کدام مبحث غیر اصولی در این جلسه مطرح شده است.

او در ادامه خطاب به استاندار کرمان گفت: اگر اکتشافات کور و غیر سیستماتیک می خواهید خوب همین رویه را ادامه دهید ولی اگر تغییرات پایه ای می خواهید نیاز به این بحث هاست.

او در نهایت تاکید کرد: تمامی پیشنهادات، راهکارها و زمان بندی به طور کتبی ارائه شده است.

در ادامه روند جلسه ‌بخش قابل توجهی از راهکارها و پیشنهادات اتاق کرمان توسط استاندار کرمان قرائت شد که البته اکثریت راهکارها در سطح ملی ارائه شده بود که مورد تصویب شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی هم قرار گرفت.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

بیشترین خسارت سیل در نخلستان‌ها مربوط به شسته شدن بستر است / خسارات محصولات سبزی و صیفی در مناطق سیل‌زده تا 100 درصد است / سیل کیفیت محصولات باغی و زراعی را کاهش می‌دهد

شورای نگهبان در مقام یک داور بی‌طرف به شکایات رسیدگی می‌کند/عدم تأیید صلاحیت نمایندگان لزوماً به معنای فساد آنان نیست

گران فروشی فروشگاه های زنجیره ای در کرمان/ساختار فروشگاه‌های زنجیره‌ای در کرمان استاندارد نیست

توسعه تعاملات خارجی به تقویت سرمایه‌گذاری و صادرات می‌انجامد / استان کرمان به لحاظ سرمایه‌گذاری‌های خارجی جذابیت لازم را دارد

لقب تحریم خاموش دادن به اصلاح طلبان از طنز‌های عرصه سیاست ماست/ بدیهی‌ترین حقوق احزاب یعنی شرکت افراد حزبی در انتخابات از آن‌ها گرفته می‌شود/ آشتی ملی با ارائه لیست مشترک اصلاح‌طلبان و اصولگرایان محقق می‌شود / اصولگرایان از چهره‌های ردصلاحیت شده خود دفاع نمی‌کنند/ برخی نمایندکان مجلس، نمایندگی اسپانسرهایشان را برعهده دارند/ فراموش نکنیم هنرمندان میزبان تاریخ و سیاستمداران میهمان تاریخ اند

مشارکت و فعالیت سیاسی جزو حقوق جامعه است/انتخابات بدون حضور احزاب بی معنی است/قانون انتخابات با نگاه به احزاب نوشته شود/احزاب باید مطالبه گر حرف رهبری باشند/حزب باید بین جامعه و حاکمیت پیوند برقرار کند

نامزدهای انتخاباتی از تخریب و توهین سایر رقبا بپرهیزند/مردم در مشارکت حداکثری در انتخابات زبان زد و پیشگام هستند

مردم باید به دور از جوسازی ها انتخاب خوب داشته باشند/نماینده ای که دنبال مسائلی است که قبح آن در جامعه شکسته شده، دلسوز مردم نیست

دعوایی مطرح نبود،اختلاف نظر در خصوص لوایح درآمدی بین شهردار و برخی از اعضای شورا بود/سوء تفاهم ها برطرف و لوایح به تصویب شورای شهر رسید

سینماهای کرمان، میزبان فیلم‌های جشنواره فجر

پربازدید ها

میراث فرهنگی یا نمی‌خواهد جذب سرمایه گذار را انجام دهد یا بلد نیست/ با شرایط اقتصادی موجود بخش خصوص پای کار نمی‌آید/کارشناسی استان در حوزه میراث فرهنگی ضعیف است

مشکل بودجه هزینه ای، افزایش حقوق خارج از نرم قانونی است/دستگاه های ستادی مغایرت ها در افزایش حقوق را حل کنند

جهل بزرگی در سیاست‌گذاری فرش کرمان اتفاق افتاد/ استان کرمان نیازمند موزه فرش است/ دولت به حوزه فرش در استان کرمان نگاه مناسبی ندارد

گران فروشی فروشگاه های زنجیره ای در کرمان/ساختار فروشگاه‌های زنجیره‌ای در کرمان استاندارد نیست

قطعات مورد نیاز شرکت‌های بزرگ در سیرجان از داخل استان تامین شود / برپایی نمایشگاه‌ها موجب رشد صنعت می‌شود

توسعه تعاملات خارجی به تقویت سرمایه‌گذاری و صادرات می‌انجامد / استان کرمان به لحاظ سرمایه‌گذاری‌های خارجی جذابیت لازم را دارد

بیشترین خسارت سیل در نخلستان‌ها مربوط به شسته شدن بستر است / خسارات محصولات سبزی و صیفی در مناطق سیل‌زده تا 100 درصد است / سیل کیفیت محصولات باغی و زراعی را کاهش می‌دهد

پر بحث

مرحله دوم یارانه معیشتی فردا واریز می‌شود / متقاضیانی که یارانه دریافت نمی‌کردند از 10 دی ماه ثبت‌نام کنند   (۹۲ نظر)

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۱۳ نظر)

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند   (۸ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۶ نظر)

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند   (۶ نظر)

حرفه خبرنگاری را به رسمیت بشناسیم   (۵ نظر)

نیاز نداریم برای موفقیت در انتخابات اسم تشکیلاتمان را تغییر دهیم   (۵ نظر)

ویدئو: گزارش گفتارنو از نحوه آماده سازی مراسم عزاداری حسینیه خواجه خضر کرمان   (۴ نظر)

موسسه مولی‌الموحدین غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است/ نیروی انتظامی خواستار تغییر اساسنامه موسسه شد/ هیچ یک از اعضای هیات امنا سهمی در شرکت‌های موسسه ندارند و هیچ دریافتی‌ رسمی و غیررسمی به‌خاطر عضویتشان نداشته‌اند/ فعالیت‌های اجتماعی موسسه در ایران بی‌نظیر است/ یک ریال از کمک‌های دولتی وارد موسسه نشده است   (۳ نظر)

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد   (۳ نظر)