کد خبر: ۳۲۲۷۴
تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۰
ارسال به دوستان
ذخیره
استاندار کرمان مطرح کرد:
همزمان با روز خبرنگار اولین نشست خبری استاندار کرمان برگزار شد. به گزارش گفتارنو، در ادامه پاسخ های استاندار کرمان به پرسش های خبرنگاران را خواهید خواند.

تاثیر انتقال حساب‌ها در رشد منابع مالی بانک‌ها رضایت بخش نبوده است/ آیین نامه‌ای برای الزام معین‌های اقتصادی به انجام کار نداریم/ شخصاً در جلسات پنجره واحد شرکت خواهم کرد/  مجوز ساروج پارس دقیق و کارشناسی شده نیست

 گفتارنو/ گروه اقتصاد: 

همزمان با روز خبرنگار. اولین نشست خبری  استاندار کرمان برگزار شد.

به گزارش گفتارنو، در ادامه پاسخ های استاندار کرمان به پرسش های خبرنگاران را خواهید خواند.

 

 

پرسش خبرنگار  پاسخ استاندار کرمان 

اگر چه تولید و انتشار  امار یک مرجع رسمی دارد   اما به گونه این آمار تولید شده است که نه تنها از سوی فعالان بخش خصوصی و اساتید دانشگاه بلکه  از سوی برخی مدیران دولتی هم این آمار  مورد تشکیک قرار می گیرند. نمونه اش  آمار ی است که از افزایش اشتغال. در بخش کشاورزی و صنعت خبر می دهند. اهمیت و نقش آمار در روند تصمیم سازی بر کسی پوشیده نیست. در چنین فضایی برای سامان دهی نظام آماری استان چه برنامه ای دارید؟

آمار رسمی را مرکز آمار ایران منتشر می کند و آمار قابل استناد ما، آمار مرکز آمار ایران است، منتها گاهی ممکن است قبل از اینکه این آمار ارائه شود، دستگاه های اجرایی نسبت به کاری که انجام می دهند  ارائه آماری داشته باشند  که قطعا مستندات آن خواسته می شود.

در همان بحثی هم که شما راجع به اشتغال اشاره کردید،  عدد  41 هزا ر اشتغالی که بنده به آن اشاره کردم  در سامانه رصد هست و در سامانه رصد مشخصات افرادی که مشغول به کار شده اند به طور مستند وجود دارد.

 این که در کجا مشغول شده اند هست و مستند و سند ان داده می شود.

در عین حال هر جایی که در آمار تشکیک صورت بگیرد باید منتطر بمانیم تا امار رسمی را مرکز آمار ایران ارائه  بدهد وما  براساس  ان آمار برنامه ریزی می کنیم.

امار اشتغال هم با تعاریف مختلفی قابل بررسی است بعضی ها عنوان می کنند که ما اشتغال را فقط اشتغالی می بینیم که بیمه شده باشد ، ان وقت  مبنای ما بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی است.

بعضی ها هم  اشتغال را، اشتغال دائمی دانند و اشتغال فصلی را به عنوان اشتغال قبول ندارند ، لذا ما باید اول روی تعاریف به یک توافق برسیم .

منتها هر جا بخواهیم به آماری استناد کنیم حتما سند این آمار را می خواهیم و ان جایی که آماری مبنای برنامه ریزی قرار می گیرد ، مرجع ما آمار مرکز آمار ایران خواهد بود.

 

سرانجام انتقال حساب های شرکت ها بزرگ به استان چه شد؟

با توجه به گزارشی که دبیر شورای هماهنگی بانک ها در دو بخش ارائه داده است ، مانده حساب های شرکت ها در استان رشد داشته است اما وقتی مانده حساب با گردش مالی قیاس شد، متوجه عدم تکمیل کار شدیم.

تاثیر انتقال حساب ها در رشد منابع مالی بانک ها برای ما رضایت بخش نبوده است و ان چه قانون گذار گذاشته است، به طور کامل تحقق پیدا نکرده است.

با توجه به عملکرد نه چندان قابل قبول معین های استان در توسعه و اقتصاد استان ، بازنگری در مورد این معین ها در چه زمان خواهد بود؟

آیین نامه ای نداریم که این افراد را ملزم کند . وقتی کاری اهرم قانونی ندارد و مبنایش تفاهم نامه باشد بدیهی است که انجام آن کار  به میزان اعتقاد معین بستگی دارد.

در بعضی موارد، معین اقتصادی در منطقه ای حضور پیدا کرده به این دلیل که خودش زاده آن  منطقه بوده است.

ما توسعه استان را نمی توانیم منحصر به این معین ها بدانیم و برنامه های خود را دنبال می کنیم.

آمار فضای کسب و کار استان قابل قبول نیست، چه برنامه هایی در این خصوص وجود دارد؟

موضوع مهمی است و ما البته در کشور این مشکل را داریم و رتبه ما ۱۲۴ است ، یعنی یک سرمایه گذار ۱۲۳ انتخاب قبل از ما دارد.

فضای کسب و کار ۱۰ پارامتر دارد که بعضی  به قوه قصایی و برخی به دستگاه هایی اجرایی بر می گردد و ما در این رابطه پنجره واحد سرمایه گذاری را تبیین کردیم.

دوستان اعتقاد بر پنجره الکترونیکی داشتند اما چون این مسیر طولانی بود ما پتجره واحد فیزیکی را در دستور کار قرار دادیم.

در گذشته دستگاه مجوزدهنده این استعلامات ۱۳ گانه را میداد و متاسفانه چون جدا از هم این پاسخ استعلامات داده میشد امکان فساد در این عرصه وجود داشت.

از بهمن ۹۶ مجوزها در پنجره واحد ظرف یک الی دو هفته داده می شود اما در ادامه روند احساس کردم بعضی از دست اندرکاران از این روند خوششان نمی اید لذا تصمیم بر تغییر ساختار بود.

در این راستا خود شخصا در این جلسات شرکت خواهم کرد و به جای نمایندگان دستگاه های اجرایی، مدیران دستگاه ها در این جلسات شرکت خواهند کرد.

ایا درست است که در دو دهه اینده کرمان از نظر آبی غیر قابل سکونت خواهد شد؟

این مطلب از هیچ مرجع رسمی عنوان نشده و احتمالا شایعه باشد اما ما باید در اینده به سمتی برویم که ارزش واقعی اب پرداخت شود.

کیفیت اب در شهرها با کیفیت قابل قبول است و نه کیفیت مطلوب، بنابراین مسئله اب مهم است و طرح های کنترل اب بسیار قابل اهمیت است.

ساروج پارس و هتل بام کرمان از سمت میراث فرهنگی واکنش های منفی داشتند، تصمیم نهایی مدیریت استان در خصوص این دو پروژه چیست؟

ساروج پارس از موارد سرمایه گذاری خارجی است و اگر ما اینجور با سرمایه گذار برخورد کنیم چطور توقع داشته باشیم تا دیگران نیز در این استان سرمایه گذاری کنند.

یا کارشناسی های ما ضعیف است و یا مدیریت ها به کارشناسان توجه نمی کنند.

ساروج پارس مجوز دارد، اما چه مجوزی؟

مجوز داده شده اما این مجوز قابل تفسیر است و دقیق و کارشناسی شده نیست.

گفته شده ارتفاع در بعضی نقاط دو طبقه و بعصی سه طبقه باشد اما ارتفاع ان ها در متن قرارداد آورده نشده است.

در مجوز امده فضای باز ۴۰ درصد و زیر بنا ۶۰ درصد باشد اما پیمانکار این نسبت را رعایت نکرده و میراث ان را خلاف مجوز می داند.

در نهایت مقرر شد تا این نسبت در فاز دوم پروژه رعایت شود و در مقابل ارتفا پروژه کم شود.

برای جبران خسارت هم امتیازاتی به سرمایه گذار داده خواهد شد.

چه برنامه عملیاتی جدی در حوزه آسیب های اجتماعی وجود دارد؟

آسیب های اجتماعی یک واقعیت انکار ناپذیر است و از معضلات کشور است .

ما در بحث خودکشی، کودکان خیابانی و ... برنامه داریم و ما ۱۰ دفتر تسهیل گری برای بررسی این آسیب ها داریم .

نطر شخصی من این است که ریشه این آسیب ها در بیکاری است و اگر مسئله اشتغال حل شود این آسیب های اجتماعی نیز کمرنگ خواهد شد.

برنامه اصلی ما رفع بیکاری است اما در میان مدت برای هر کدام از این موارد برنامه داریم، فرضا متولی کودکان کار مشخص است اما اعتبار نداشته است.

در حوزه جنوب نارضایتی بسیار است ، ایا تمام فعالیت های توسعه ای در جنوب استان انجام شده است؟

اولاً جنوبی که میبینید نسبت به قبل خیلی فرق کرده است.

ببینید کارهای زیادی شده ، تقریبا راه ها اسفالت شده و اکثر شبکه های برق ایجاد  شده است اما هنوز به حد مطلوب نرسیده است.

در جنوب پراکندگی جمعیت بالاست و همین مسئله هزینه خدمات را بالا برده و روند ارایه خدمات را کند کرده است.

معیار ما شاخص های توسعه است و دنبال نزدیک کردن این شاخص ها هستیم و به عنوان مجریان، مبانی ما توسعه متوازن مناطق است.

برنامه شما برای مقابله با مسایل انتخابات گذشته مثل خرید و فروش رای چیست ؟

انتخابات موضوع مهمی است منتها اصول کاری ما این است انتخابات قانونی باشد و مشارکت حداکثری داشته باشیم.

ما از همه امکانات در انجام وظیفه خود استفاده خواهیم کرد و با هیچ جناحی شوخی نخواهیم داشت.

 

برای پروژه های غیر هم سطح هزینه کلانی می شود ، اما چطور مطالعاتی انجام می شود که هم چنان ترافیک ما در میدان ازادی باقی است ؟

ما سوابق این پروژه های نیمه تمام را گرفتیم و حتی جلساتی با مسئولینی قبلی داشتیم و به این نتیجه رسیدیم که این ها مصوبات مراجع قانونی را داشته اند.

چون مجوزها را داشتند نمی توانستیم این ها را تعطیل کنیم لذا این ها را می بایست تمام می کردیم.

کارشناسان ترافیک باید توضیح دهند، پروژه میدان ازادی و یا باغ ملی چقدر در ترافیک تاثیر گذار بوده اند ولی این ها از دید ما پروژه نیمه تمامی بودند که مجوزهای قانونی راداشتند و باید اجرایی میشدند.

پروژه های مانده را می توانیم بازنگری از دید اولویت داشته باشیم ولی تا وقتی کارهای مانده را داریم نمی توانیم پروژه جدیدی را آغاز کنیم.

در دولت قبل پتروشیمی کرمان را داشتیم، چرا این پروژه لغو شد؟ آیا مسائل سیاسی منجر به لغو این پروژه شده است؟

مستندتان  چیست که می گویید پتروشیمی لغو شده است ؟

من دستور توقف این پروژه را نداده ام و حداقل ده جلسه در این خصوص داشته ام.

ما سه پروژه پتروشیمی داشتیم که یکی در بافت است و دو مورد بعدی  فجر کرمان  و جازموریان است.

پتروشیمی بافت و فجر کرمان هر دو در مرحله تأمین مالی اند .

در مورد پتروشیمی فجر تأمین مالی مشخص و از طریق بانک پاسارگاد بوده اما در مورد اینکه این منابع از صندوق توسعه ملی و یا روش دیگری باشد بحث وجود دارد.

با توجه به اعتراضات و نارضایتی های مردم از انتقال آب از صفارود، تصمیم چیست؟ چرا به این انتقادات توجه نمی شود؟

متولی تامین اب وزارت نیرو است .

کرمان هزار لیتر بر ثانیه کسری اب دارد و برای تأمین آب خود بیش از صد چاه دارد که این چاه ها با توجه به برداشت ها هم کمیت و هم کیفیتش کم شده است.

ما لجاجت خاصی نداریم و وزارت نیرو به این سه پروژه ها رسیده و خودش باید پاسخگو باشد و ما مسئول نیستیم.

پروژه صفارود برای امروز نیست و در چندین سال قبل مطرح شده که البته چندین بار تغییر کرده است.

دو پروژه دیگر مربوط به پروژه انتقال اب از غرب کشور و دیگری انتقال اب از خلیج فارس است.

قاعدتا در این پروژه باید هلیل رود، جازموریان و مسائل زیست محیطی دیده شود و خود متولی باید پاسخگو باشد و ما هیچ تعصبی روی این امر نداریم و تاکیدمان بر بحث های کارشناسی است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

شرایط برای فعالیت خانم‌ها انعطاف پذیر‌تر باشد/ در سطح استان‌ها اولین مرکز رشد بانوان در کرمان ایجاد شد/ کمتر از ۲۵ درصد از هیئت علمی دانشگاه‌ها خانم هستند/ مدل فعالیت اجتماعی و اقتصادی برای بانوان تعریف نشده است/۱۰ درصد مدیر عامل ها خانم هستند

زنان کرمانی در زمینه مشارکت اجتماعی رتبه اول کشوری را دارند/ استان کرمان در زمینه مشاغل خانگی رتبه اول کشور را دارد

تنها ۱۴ درصد از پژوهشگران، زن هستند/ بیش از ۷۰ درصد دانش آموزان خلاق دختر بودند/آب محدودیت زاترین عامل توسعه کرمان است/ بعد از خوزستان بیشترین مصرف آب سرانه را در کرمان داریم

توسعه اقتصادی بدون مداخله بانوان در اقتصاد امری غیر ممکن است/ در حوزه کارآفرینی چالش اصلی مهارت است/مرکز رشد بانوان به معنی جدا شدن حوزه کسب و کار بانوان از آقایان نیست

انتقاد به کارت بازرگانی فرار به جلو است/ وقتی صادرکننده رسمی وارد کار نشود، امکان سوءاستفاده وجود دارد/اتاق سختگیری می کند، و بقیه سازمان‌ها سیستم خود را به‌روز کنند

نظام بانکی اصلاح شود و از فساد و رانت جلوگیری شود/دولت با نظارت مستقیم بر استانداری ها نگذارد برخی مسائل به قوه قضائیه رسیده شود/ پزشکان طب سنتی و سفارشات اسلام را فراگیرند/ مانند جبهه و جنگ باید بکوشیم نسل جوان کشور را زیاد کنیم/ مسئولان در بحث قیمت و خرید خرما نظارت کنند/ اقتدار ایران اسلامی حتی بر انگلیس و آمریکا هم سایه انداخته است/ با ولنگاری فرهنگی به‌شدت مخالفیم/ بیمه کشاورزی، در بحث خشکیدگی خرما جبران خسارت کند/بیمارستان کوهبنان نیاز به امکانات بیشتر دارد

کمبود مرغ داریم/ دارو‌ها یا چینی اند و یا کیفیت قبل را ندارند/ آمار تلفات در مرغدرای‌ها زیاد است/ ۵۰ درصد از مرغ مورد نیاز استان از سایر استان‌ها وارد می‌شود

برخی رشته ها که بازار کار خوبی نداشتند حذف شدند/ رشته معماری در اردیبشهت 99 حذف می شود

برداشت پسته از اوایل مهر شروع خواهد شد/ پیش بینی محصول پسته برای استان کرمان ، 126هزار تن است

آلارم مصرف مواد مخدر صنعتی در استان به صدا در آمده است/ وظیفه ذاتی دستگاه‌ها است که برای کاهش آسیب‌های اجتماعی تلاش کنند/در مدارس، دانشگاه‌ها و خوابگاه هایمان حداقل دیگر نباید اعتیاد داشته باشیم/ آموزش و پرورش بگوید آیا هزینه‌ای که می‌کند در کاهش اعتیاد در بین دانش آموزان موثر بوده است/ پیشرفت ۹۵ درصدی کمپ ماده ۱۶ سپاه / کمپ ماده ۱۶ بانوان با ظرفیت ۱۰۰ تا ۱۵۰ نفر را راه اندازی می‌کنیم

پربازدید ها

برداشت پسته از اوایل مهر شروع خواهد شد/ پیش بینی محصول پسته برای استان کرمان ، 126هزار تن است

کمبود مرغ داریم/ دارو‌ها یا چینی اند و یا کیفیت قبل را ندارند/ آمار تلفات در مرغدرای‌ها زیاد است/ ۵۰ درصد از مرغ مورد نیاز استان از سایر استان‌ها وارد می‌شود

انتقاد به کارت بازرگانی فرار به جلو است/ وقتی صادرکننده رسمی وارد کار نشود، امکان سوءاستفاده وجود دارد/اتاق سختگیری می کند، و بقیه سازمان‌ها سیستم خود را به‌روز کنند

پر بحث

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۱۰ نظر)

همه موافق سیستم اعلام بار مجازی هستند به جز من و 80 درصد رانندگان/ رانندگان در این سیستم حق انتخاب بار ندارند/ سیستم مجازی اعلام بار بوشهر رضایت بخش نبود/ نظارت ما بر سیستم اعلام بار کم رنگ می شود   (۸ نظر)

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند   (۸ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۶ نظر)

شورای اصلاح طلبان تذکر دهد؛به کسی چک سفید نداده ایم   (۶ نظر)

«قلاده های طلا» بسیار دقیق و موشکافانه به مباحث فتنه ۸۸ پرداخته است/کارگردانی خوب ابوالقاسم طالبی منجر به تولید فیلم خوب و تأثیر گذار شد   (۶ نظر)

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند   (۵ نظر)

وعده سر خرمن می دهید/قیمت مرغ در کرمان بیشتر از سایر استان هاست/حتی مرغ در شهرهای سیل زده هم به قیمت 13 هزار تومان عرضه می شود   (۵ نظر)

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد   (۳ نظر)

حرفه خبرنگاری را به رسمیت بشناسیم   (۳ نظر)