کد خبر: ۳۲۲۸۱
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۱
ارسال به دوستان
ذخیره
رئیس اتاق اصناف کرمان:
یوسف جعفری با بیان این‌که کمبود شکر مربوط به کل کشور است، اظهار کرد: «الان ۱۲ هزار تن شکر در کارخانه قند سیرجان است که پیشنهاد دادند اگر دولت شکر خام به آن تحویل دهد شکر موجود آزاد می‌شود و در بازار توزیع می‌شود اگر این شکر بیاید خیلی از مشکلات در کرمان حل خواهد شد».

شکر  سه‌هزار و ۴۰۰ تومان باید به فروش برسد/با راه‌اندازی واحد تصفیه شکر سیرجان می‌توانیم شکر استان را تامین کنیم

یوسف جعفری رئیس اتاق اصناف کرمان اظهار کرد: «انتهای سال گذشته که وضعیت شکر خیلی بحرانی بود ۵۰۰ تن شکر را از میبد آوردیم و توزیع کردیم و تقریبا بازار تنظیم شد و در سال جدید هم باز حدود ۵۰۰ تن شکر توسط اصناف توزیع شد».

وی با بیان این‌که وضعیت شکر هنوز هم خوب نیست، افزود: «در ستاد تنظیم بازار مصوب شد که دو هزار تن از سه هزار و ۵۰۰ تن ذخیره‌ی شرکت غله، در بازار توزیع شود که انجام شده و ۵۰۰ تن به کرمان دادند که بین فروشگاه‌های بزرگ و واحدهای صنفی توزیع کردیم تا در سطح شهر توزیع شود».

رئیس اتاق اصناف کرمان با بیان این‌که قیمت شکر سه هزار و ۴۰۰ تومان است، بیان کرد: «قیمت شش هزار و ۵۰۰ مربوط به شکری است که خارج از سهمیه توزیع می‌شود که تخلف است و اگر گزارشی به بازرسی صنعت و معدن یا اتاق اصناف داده شود قطعا برخورد می‌شود».

وی ادامه داد: «قیمت خرید شکر از کارخانه سه‌هزار تومان است که با احتساب کرایه‌ی حمل و سود فروشنده حدود سه‌هزار و ۴۰۰ باید به فروش برسد».

وی در خصوص اخذ کد ملی سرپرست خانوار هنگام خرید شکر گفت: «درست این است که کد ملی تعریف شود و سیستم متمرکزی باشد تا اگر کسی در فروشگاهی خرید کرد نتواند روز بعد از مغازه‌ی دیگری خرید کند و مشخص باشد که قبلا شکر خریده است».

وی بیان کرد: «گرفتن کد ملی توسط فروشنده شاید برای بعضی‌ها ممانعتی ایجاد کند و فکر کنند که چون کد ملی را داده‌اند جای دیگری نمی‌توانند شکر بگیرند ولی کسانی که حرفه‌ای هستند این کار را انجام می‌دهند و هیچ اثری ندارد».

رئیس اتاق اصناف کرمان خاطرنشان کرد: «زمانی دریافت کد ملی می‌تواند درست باشد که اگر جایی کد ملی را دادید و شکر خریدید در جای دیگر نتوانید خرید کنید اما در حال حاضر این‌طور نیست. شاید درصد کمی موثر باشد ولی در کل تاثیری ندارد».

وی یادآور شد: «البته ما پیشنهاد دادیم با توجه به این‌که کمبود هست بهتر بود سامانه‌ای تعریف می‌شد و وقتی به آن شکل پیش می‌رفت شاید کمبود هم کمتر احساس می‌شد».

جعفری با بیان این‌که کمبود شکر مربوط به کل کشور است، اظهار کرد: «الان ۱۲ هزار تن شکر در کارخانه قند سیرجان است که پیشنهاد دادند اگر دولت شکر خام به آن تحویل دهد شکر موجود آزاد می‌شود و در بازار توزیع می‌شود اگر این شکر بیاید خیلی از مشکلات در کرمان حل خواهد شد».

وی با بیان این‌که بی‌تدبیری سبب مشکل در بازار شکر شده است، گفت: «وقتی شکر می‌رسد باید سریع‌تر توزیع شود، شکر را به صورت قطره‌چکانی توزیع می‌کنند و این توزیع مشکل دارد».

رئیس اتاق اصناف کرمان اضافه کرد: «چرا برای توزیع شکری که ذخیره است باید معطل بمانیم تا جلسه‌ای تشکیل شود و بعد توزیع کنیم؟».

وی افزود: «اگر هم قرار است جلسه‌ای تشکیل شود این جلسه باید فوق‌العاده تشکیل شود و با یک تصمیم ضربتی شکر توزیع شود».

وضعیت شکر رو به بهبود است

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان نیز با بیان این‌که دو واحد تولید شکر در کرمان داریم که پیگیر هستیم تا فعال شوند، اظهار کرد: «واحد قند بردسیر نیاز به بازسازی خط تولید دارد و پیگیری از سوی سازمان صمت برای فعال کردن این واحد انجام شده است».

محمدرضا خواجویی افزود: «واحد تصفیه شکر سیرجان هم نیاز به شکر خام دارد که از طریق مصوباتی که در کارگروه تنظیم بازار استان داشتیم، یک سهمیه برای آن در نظر گرفته شده و باید از طریق جهاد کشاورزی و اداره کل غله پیگیری انجام شود و سهمیه‌ی شکر خام به این واحد داده شود».

وی ادامه داد: «با راه‌اندازی این واحدها خصوصا واحد تصفیه شکر سیرجان ما می‌توانیم شکر استان را تامین کنیم و حتی اگر استان‌های دیگر هم نیاز به شکر داشته باشند آن‌ها را پوشش دهیم».

خواجویی با بیان این‌که سهمیه‌های شکر در استان بیشتر و جذب شدند و از سوی سازمان صنعت و معدن نیز بر توزیع آن توسط واحدهای صنفی نظارت شده، گفت: «سعی کردیم واحدهای صنفی که عرضه‌ی شکر را انجام می‌دهند مورد بازدید قرار بگیرند تا از نظر تعزیرات تخلفی صورت نگرفته باشد و برای انتخاب آن‌ها شرایط گذاشتیم؛ همچنین از توان شرکت‌های تعاونی و فروشگاه‌های زنجیره‌ای و بزرگ هم استفاده کردیم که مردم در خرید شکر مشکلی نداشته باشند».

وی با بیان این‌که سعی ما بر این است که مکان‌های توزیع شکر ثابت باشد، اضافه کرد: «خیلی از اعضای اتحادیه‌ی خواروبار که دو هزار عضو دارد تمایل دارند توزیع کننده باشند که این کار نظارت را سخت می‌کند، ما می‌توانیم یک تعداد معدودی را انتخاب کنیم تا راحت‌تر کنترل کنیم و سعی کردیم مکان‌های ثابتی تعریف شود که مردم برای خرید مشکل نداشته باشند».

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان خاطرنشان کرد: «خوشبختانه الان وضعیت شکر رو به بهبود و بهتر شدن است و در آینده‌ی نزدیک بعید می‌دانم مساله‌ی شکر در استان وجود داشته باشد».

خواجویی در خصوص اینکه اوایل سال قرار بوده است واحد تصفیه‌ی شکر سیرجان راه‌اندازی شود اما هنوز این کار صورت نگرفته توضیح داد: «وظیفه‌ی ما این بود که در کارگروه تنظیم بازار سهمیه‌ی شکر خام را برای این واحد در نظر بگیریم اما این که چرا تا به امروز تحویل نشده باید از اداره‌ غله سوال کنید که دلیل تاخیر در سهمیه چه بوده است؛ آن چه مربوط به ما بوده پیگیری شده است».

خواجویی با تاکید بر این‌که کمبود کالایی در استان نداریم و در شکر هم کمبود نیست، بیان کرد: «در حال حاضر یک سهمیه‌ی دو هزار تنی در انبار شرکت غله موجود است که بین شهرستان‌ها هم توزیع شده، از این دو هزار تن، ۵۰۰ تن را به جنوب استان تخصیص دادند، ۴۹۰ تن سهمیه‌ی شهر کرمان است و مابقی هم مربوط به شهرستان‌ها است، آخرین خبری که من دارم ۶۴۵ تن از مابقی سهمیه‌ی شهرستان‌ها جذب و در شهرستان‌ها توزیع شده است».

وی یادآور شد: «در شهر کرمان علاوه بر این ۴۹۰ تنی که در نظر گرفته شده است، ۱۳۰ هزار تن در حال توزیع در بخش خانوار است، ۱۰۰ تن سهمیه‌ی بخش صنعت و معدن داریم و ۱۰۰ تن هم مصوبه گرفتیم که در بخش صنایع و صنوف توزیع کنیم».

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان با بیان این‌که کمبود وجود ندارد و مشکلی نیست، توضیح داد: «مراکز ثابت باید بیشتر به مردم اطلاع‌رسانی شود و جراید و صدا و سیما که تاکنون همراهی داشتند بیشتر کمک کنند تا مردم مکان‌های توزیع را بهتر شناسایی کنند».

وی با بیان این‌که در کرمان و سایر استان‌ها کمبود کالایی نداریم، گفت: «خوشبختانه در کالاهای اساسی مورد نیاز مردم دولت تدبیر کرده، انبار کالاها به وفور موجود است، می‌توانید انبار کالاهای غله‌ی کرمان را ببینید، برنج به وفور موجود است و شکر تا سقف انبارها وجود دارد».

خواجویی ادامه داد: «برای ماه محرم و صفر که افزایش تقاضا برای کالاهای خاص این ایام وجود دارد نیز تنظیم بازار انجام شده، تامین صورت گرفته و مشکلی نخواهیم داشت».

 خواجوییادامه داد: «مراکز عرضه‌ی ما تغییر می‌کنند، در زمانی که توزیع کالاها به صورت کوپنی انجام می‌شد کل واحدهای صنفی عرضه‌کننده‌ی این کالاها نبودند، بلکه با توجه به منطقه، موقعیت و جمعیتی که وجود داشت یکسری واحدها تعیین شده بود و کالاها از مبادی این واحدها توزیع می‌شد اما امروز دو اتحادیه خواروبار و لبنیات که بیش از سه‌هزار و ۵۰۰ تا چهار هزار واحد را شامل می‌شوند درخواست دارند در توزیع دخالت کنند و قطعا توزیع چرخشی صورت می‌گیرد و یک مقدار اطلاع‌رسانی به مردم سخت است».

وی افزود: «برنامه‌ای که ما گذاشتیم و مصوبه‌ی تنظیم بازار هم داریم این است که مکان‌هایی را ثابت بگذاریم که در این مکان‌ها به صورت دائم شکر را داشته باشند».

خواجویی با بیان این‌که در حال حاضر امکان خرید شکر با قیمت غیر از سه‌هزار و ۵۰۰ تومان از واحدهای تولیدی شکر هم وجود دارد، اظهار کرد: «هماهنگی این کار انجام شده تا اتحادیه‌ی مربوطه کار را انجام دهد تا از مبادی خرده‌فروشان نسبت به توزیع آن اقدام کنند».

وی تاکید کرد: «هدف این است که شکر به وفور در دسترس مردم باشد که البته توجه به قیمت آن هم بی‌تاثیر نخواهد بود».

برچسب ها: شکر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

امروز امورات کشور با ارزحاصل از صادرات غیرنفتی تامین می شود/ اگر رونق تولید می خواهیم باید مسیر صادرات باز شود

موسسه خیریه مولی‌الموحدین غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است+ فیلم

از تحریم های خارجی هراسی نیست، شکایت ها از تحریم های داخلی است / در خصوص برگشت ارز باید تمهیداتی اندیشیده شود / وزارت خارجه باید بستر صادرات را مهیا کند

مجلس و مدیران عالی کشور تکلیف اف‌ای‌تی‌اف را مشخص کنند /شناخت بازارهای خارجی یکی از مشکلات صادرکنندگان است

امروز امورات کشور با ارزحاصل از صادرات غیرنفتی تامین می‌شود/ اگر رونق تولید می‌خواهیم باید مسیر صادرات باز شود/صادرکنندگان غیرنفتی را نمی‌دیدیم /مشکلات به دلیل کج سلیقگی‌ها و کج فهمی‌هایی برخی مسوولان دولتی است

غلظت ریزگردها در فهرج به ۴۶ برابر حد مجاز رسید / تنفس فهرجی‌ها با مشکل مواجه شده است

از تحریم‌های داخلی شکایت داریم نه خارجی! / هزینه تامین مالی در ایران چندین برابر کشورهای دیگر است / باید رایزنان بازرگانی و وزارت امور خارجه بستر صادرات را فراهم کنند  

احداث پیست موتورسواری در منطقه ویژه رفسنجان

ماجرای قرص های مشکوک در کیک های خوراکی چیست؟

پیش بینی بارش پراکنده در ارتفاعات جنوب کرمان

پربازدید ها

غلظت ریزگردها در فهرج به ۴۶ برابر حد مجاز رسید / تنفس فهرجی‌ها با مشکل مواجه شده است

یک کارگر بر اثر ریزش معدن در پابدانای کوهبنان جان باخت

موارد ابتلا به آنفلوآنزا از چهارشنبه گذشته کاهش یافته است / رعایت بهداشت فردی، شاه کلید کنترل آنفلوآنزا است / بروز موج دوم و سوم بیماری آنفلوآنزا دور از ذهن است / ۸۱ نفر به دلیل آنفلوآنزا جان باختند

پیش بینی بارش باران و وزش باد در جنوب و شرق استان

۴۰‌ درصد از متقاضیان آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای را فارغ‌التحصیلان دانشگاهی تشکیل می دهند

پیش بینی بارش پراکنده در ارتفاعات جنوب کرمان

موسسه خیریه مولی‌الموحدین غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است+ فیلم

ماجرای قرص های مشکوک در کیک های خوراکی چیست؟

فرصت‌های شغلی استان شناسایی شود

۶۰ بیمار تالاسمی به دلیل کمبود دارو و قصور نظام درمانی جان باختند/ کمبودهای دارویی جدی گرفته نشود، مرگ و میر افزایش می‌یابد / مسئولی که نمی‌تواند نیاز بیماران را به دولت گوشزد کند، چرا بر مسند نشسته‌؟!

پر بحث

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۱۲ نظر)

همه موافق سیستم اعلام بار مجازی هستند به جز من و 80 درصد رانندگان/ رانندگان در این سیستم حق انتخاب بار ندارند/ سیستم مجازی اعلام بار بوشهر رضایت بخش نبود/ نظارت ما بر سیستم اعلام بار کم رنگ می شود   (۸ نظر)

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند   (۸ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۶ نظر)

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند   (۵ نظر)

حرفه خبرنگاری را به رسمیت بشناسیم   (۵ نظر)

نیاز نداریم برای موفقیت در انتخابات اسم تشکیلاتمان را تغییر دهیم   (۵ نظر)

ویدئو: گزارش گفتارنو از نحوه آماده سازی مراسم عزاداری حسینیه خواجه خضر کرمان   (۴ نظر)

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد   (۳ نظر)

جوابیه ماه‌بانو معصوم‌زاده به گفتارنو+ توضیحات گفتارنو: خانم معصوم‌زاده! بابت آن اشتباه عذرخواهی می‌کنیم؛ ولی ظاهرا اشتباه گرفته‌اید   (۳ نظر)

پرطرفدارترین ها

موسسه مولی‌الموحدین غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است/ نیروی انتظامی خواستار تغییر اساسنامه موسسه شد/ هیچ یک از اعضای هیات امنا سهمی در شرکت‌های موسسه ندارند و هیچ دریافتی‌ رسمی و غیررسمی به‌خاطر عضویتشان نداشته‌اند/ فعالیت‌های اجتماعی موسسه در ایران بی‌نظیر است/ یک ریال از کمک‌های دولتی وارد موسسه نشده است   (۱ نظر)