کد خبر: ۳۲۲۹۶
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۵
ارسال به دوستان
ذخیره
سید محمد بهشتی در نشست معماری و شهرسازی کرمان:
سید محمد بهشتی: اهل کرمان بودن را راه حل رهایی از نابسامانی های امروز کرمان اس. امروز بسیار کم هستند که بدانند کرمانی بودن یعنی چه . اگر کرمان بخواهد حالش خوب شود باید پیدایش کرد.

گفتارنو/ زکیه سلیمی

مشاور شورای عالی خانه هنرمندان محبث مدرن و سنت در معماری را جنگ زرگری دانست و عنوان کرد: این جنگ، جنگ واقعی نیست چون ما امروز تلقی که از سنت داریم فکر می کنیم سنت توقف در گذشته است. شاهدش هم مکان های سنتی است که فریاد میزند از گذشته.

سید محمد بهشتی در نشست معماری و شهرسازی در شهر کرمان با اذعان به رسمیت شناختن جنگ زرگری مدرنیته و سنت گفت:از معاصر شدن غفلت کرده ایم. عکس های هوایی کرمان در سال 35 را ببینید آثار آن زمان را نگاه کنید آن زمان درآمد نفتی نداشت و با عرق جبین درآمد در می آوردیم حال کرمان خوب بوده است. از آن به بعد حالش خراب می شود و امروز هم حالش خراب است.

وی اهل کرمان بودن را راه حل رهایی از نابسامانی های امروز کرمان عنوان کرد و گفت: امروز بسیار کم هستند که بدانند کرمانی بودن یعنی چه . اگر کرمان بخواهد حالش خوب شود باید پیدایش کرد.

وی اضافه کرد: امروزه ساکنین کرمان بیش تر هستند تا اهل کرمان . ما باید اهل کرمان باشیم تا کرمان همان حال و هوا و کیفیت سابق را داشته باشد.

وی با اشاره به کتاب های باستانی پاریزی گفت: پاریزی از جمله تاریخ نویس هایی بود که سوال داشت و تاریخ سرگرمی اش نبود . مرکزیت کتاب هایش در مورد کرمان بود. اگر می خواهید حال کرمان خوب شود کتاب هایش را بخوانید.

بهشتی در خصوص اساس تجدد و مدرنیته گفت: از عجایب روزگار این است در مهد تفکر مدرن شما نمونه هایش را پیدا نمی کنید. ما از تجدد جز خسارت چیزی حاصلمان نشده است.

او با اشاره به خسارات ناشی از مدرنیته در ایران اذعان کرد: میراث فرهنگی پس از بررسی آثار بعد از سیلی که عید امسال در خوزستان ، گلستان و لرستان آمد اعلام کرد هرچیز که عمر بیش از 70 سال داشت سیل با آن ها کاری نداشته است. 40 هزار میلیارد تومان ظرف دو هفته نابود شد. برای درست کردن 80هزار میلیارد  تومان پول لازم است.

بهشتی در تشریح سنت در حیص واقعیت گفت: تجدد همه افتخارش حرف نو و تازه است. با این حرف خودش را توجیه می کند. یکی از ارکان سنت استقبال سنت نو به نو شدن است. گیر ما این است که در فهم سنت اختلال ایجاد شده است.

وی افزود:سنت یکی ارکانش معاصر شدن است و تجدد ریشه در گذشته ندارد. امتناع از گذشته دارد . پرهیز و دوری و سرزنش می کند. در صورتی که سنت یکی از اضلاع منشور سنت معاصر شدن است.

وی معاصر شدن در بناهای سنتی را مورد بررسی قرار داد و گفت: نمونه گنجعلیخان و وکیل و ابراهیم خان تابع سنت بودند و دچار تغییر و تحول شده اند، بوی زمانه خودش را می دهد و شهادت می دهد به زمانه خود، فرزند زمان خود هستند.

برچسب ها: کرمان ، مدرنیته ، سنت
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

دیدار دو تیم گل‌گهر سیرجان و سپاهان اصفهان دوشنبه برگزار می شود

پلمب ۱۵۰ واحد صنفی در کرمان به دلیل عدم رعایت مقررات

ارادۀ جدی برای استفاده از ظرفیت‌های گردشگری وجود ندارد/ گردشگری می‌تواند محور اصلی توسعه‌ی صادرات استان باشد

سالانه ۲۰ تن آب سنگین تولید می‌شود/ مرکز درمان قطعی سرطان ها در دست ساخت است/صد درصد فعالیت های صنعت هسته ای ایران بومی است/ راه‌اندازی مدار ثانویه رآکتور در حال بازطراحی اراک تا ۲ هفته آینده

پیمانکاران راغب به تهاتر نیستند/ هدف این است که بانک و سازمان امور اقتصاد و دارایی بدهی هایشان را وصول کنند/ تنها پیمانکار ضرر می‌کند

کمک بیش از ۲ میلیارد ریالی خیرین کرمانی به دانش‌آموزان نیازمند

بهره برداری از جاده رابر به کرمان ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد/با احداث این جاده مسیر کرمان به رابر ۷۰ کیلومتر کاهش می‌یابد

تمام دستاوردهای هسته‌ای ایران اسلامی صلح‌آمیز است/ دانش هسته‌ای یک ضرورت برای کشور است

اعلام بحران بیش از ۲ هزار بنگاه اقتصادی کرمان

دستاوردهای هسته ای از افتخارات نظام اسلامی است/انواع تحریم های خارجی جلوی پیشرفت‌ها را نگرفته است/ اکثر کشورهای دنیا تحریم ها علیه ایران را بی تاثیر دانسته‌اند

پربازدید ها

اتخاذ هفت تصمیم برای تسریع در روند تخصیص بودجه طرح‌های آبرسانی استان کرمان

پلمب ۱۵۰ واحد صنفی در کرمان به دلیل عدم رعایت مقررات

بهره برداری از جاده رابر به کرمان ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد/با احداث این جاده مسیر کرمان به رابر ۷۰ کیلومتر کاهش می‌یابد

کمک بیش از ۲ میلیارد ریالی خیرین کرمانی به دانش‌آموزان نیازمند

پیش بینی افزایش ابر و احتمال رگبار باران در کرمان

پر بحث

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۱۲ نظر)

همه موافق سیستم اعلام بار مجازی هستند به جز من و 80 درصد رانندگان/ رانندگان در این سیستم حق انتخاب بار ندارند/ سیستم مجازی اعلام بار بوشهر رضایت بخش نبود/ نظارت ما بر سیستم اعلام بار کم رنگ می شود   (۸ نظر)

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند   (۸ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۶ نظر)

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند   (۵ نظر)

حرفه خبرنگاری را به رسمیت بشناسیم   (۵ نظر)

وعده سر خرمن می دهید/قیمت مرغ در کرمان بیشتر از سایر استان هاست/حتی مرغ در شهرهای سیل زده هم به قیمت 13 هزار تومان عرضه می شود   (۵ نظر)

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد   (۳ نظر)

جوابیه ماه‌بانو معصوم‌زاده به گفتارنو+ توضیحات گفتارنو: خانم معصوم‌زاده! بابت آن اشتباه عذرخواهی می‌کنیم؛ ولی ظاهرا اشتباه گرفته‌اید   (۳ نظر)

ویدئو: گزارش گفتارنو از نحوه آماده سازی مراسم عزاداری حسینیه خواجه خضر کرمان   (۳ نظر)