کد خبر: ۳۲۲۹۶
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۵
ارسال به دوستان
ذخیره
سید محمد بهشتی در نشست معماری و شهرسازی کرمان:
سید محمد بهشتی: اهل کرمان بودن را راه حل رهایی از نابسامانی های امروز کرمان اس. امروز بسیار کم هستند که بدانند کرمانی بودن یعنی چه . اگر کرمان بخواهد حالش خوب شود باید پیدایش کرد.

گفتارنو/ زکیه سلیمی

مشاور شورای عالی خانه هنرمندان محبث مدرن و سنت در معماری را جنگ زرگری دانست و عنوان کرد: این جنگ، جنگ واقعی نیست چون ما امروز تلقی که از سنت داریم فکر می کنیم سنت توقف در گذشته است. شاهدش هم مکان های سنتی است که فریاد میزند از گذشته.

سید محمد بهشتی در نشست معماری و شهرسازی در شهر کرمان با اذعان به رسمیت شناختن جنگ زرگری مدرنیته و سنت گفت:از معاصر شدن غفلت کرده ایم. عکس های هوایی کرمان در سال 35 را ببینید آثار آن زمان را نگاه کنید آن زمان درآمد نفتی نداشت و با عرق جبین درآمد در می آوردیم حال کرمان خوب بوده است. از آن به بعد حالش خراب می شود و امروز هم حالش خراب است.

وی اهل کرمان بودن را راه حل رهایی از نابسامانی های امروز کرمان عنوان کرد و گفت: امروز بسیار کم هستند که بدانند کرمانی بودن یعنی چه . اگر کرمان بخواهد حالش خوب شود باید پیدایش کرد.

وی اضافه کرد: امروزه ساکنین کرمان بیش تر هستند تا اهل کرمان . ما باید اهل کرمان باشیم تا کرمان همان حال و هوا و کیفیت سابق را داشته باشد.

وی با اشاره به کتاب های باستانی پاریزی گفت: پاریزی از جمله تاریخ نویس هایی بود که سوال داشت و تاریخ سرگرمی اش نبود . مرکزیت کتاب هایش در مورد کرمان بود. اگر می خواهید حال کرمان خوب شود کتاب هایش را بخوانید.

بهشتی در خصوص اساس تجدد و مدرنیته گفت: از عجایب روزگار این است در مهد تفکر مدرن شما نمونه هایش را پیدا نمی کنید. ما از تجدد جز خسارت چیزی حاصلمان نشده است.

او با اشاره به خسارات ناشی از مدرنیته در ایران اذعان کرد: میراث فرهنگی پس از بررسی آثار بعد از سیلی که عید امسال در خوزستان ، گلستان و لرستان آمد اعلام کرد هرچیز که عمر بیش از 70 سال داشت سیل با آن ها کاری نداشته است. 40 هزار میلیارد تومان ظرف دو هفته نابود شد. برای درست کردن 80هزار میلیارد  تومان پول لازم است.

بهشتی در تشریح سنت در حیص واقعیت گفت: تجدد همه افتخارش حرف نو و تازه است. با این حرف خودش را توجیه می کند. یکی از ارکان سنت استقبال سنت نو به نو شدن است. گیر ما این است که در فهم سنت اختلال ایجاد شده است.

وی افزود:سنت یکی ارکانش معاصر شدن است و تجدد ریشه در گذشته ندارد. امتناع از گذشته دارد . پرهیز و دوری و سرزنش می کند. در صورتی که سنت یکی از اضلاع منشور سنت معاصر شدن است.

وی معاصر شدن در بناهای سنتی را مورد بررسی قرار داد و گفت: نمونه گنجعلیخان و وکیل و ابراهیم خان تابع سنت بودند و دچار تغییر و تحول شده اند، بوی زمانه خودش را می دهد و شهادت می دهد به زمانه خود، فرزند زمان خود هستند.

برچسب ها: کرمان ، مدرنیته ، سنت
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان :مجموع مبتلایان به کرونا به 251نفر رسید

تشدید محدودیت‌های ترافیکی در ۱۲ و ۱۳ فروردین ماه در استان کرمان

۷۶ سوپرمارکت و ۷۴ واحد اماکن و آرایشگاه در رفسنجان پلمب شد

عراقی زاده:هیچ سربازی در هیچ یک از پادگان‌های کشور مبتلا به کرونا نشده/پادگان‌های ما یکی از پاک‌ترین محل‌ها در خصوص ویروس کرونا هستند

جزئیات بیشتری از دلایل استعفای معاون اقتصادی استاندار کرمان سه ماه پس از صدور حکم

بازار مظفری کرمان چهار روز کلا تعطیل می‌شود

هزار و 421خانواده تحت پوشش بهزیستی در سیل اخیر دچار خسارت شدند

علاوه بر جریمه 500هزار تومانی، خودرو متخلف را توقیف می کنیم

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان:مجموع مبتلایان به کووید ۱۹ به ۲۳۴ نفر رسید

اپیدمی کرونا تا چه زمانی در کرمان ادامه دارد؟

پربازدید ها

اپیدمی کرونا تا چه زمانی در کرمان ادامه دارد؟

رییس پلیس راهور کرمان:اجازه تجمع در روز سیزده بدر داده نخواهد شد

طغیان رودخانه‌های فصلی و جریان‌های روان‌آبی از بالا دست، دور از انتظار نیست

طی 24 ساعت گذشته 16مورد جدید کرونا ویروس شناسایی شد/ مجموع مبتلایان به کرونا ویروس به 228نفر رسید

۷۶ سوپرمارکت و ۷۴ واحد اماکن و آرایشگاه در رفسنجان پلمب شد

معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر:پروژه هایمان را تعطیل کردیم، فقط تولیدمان را تعطیل نکردیم

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان:مجموع مبتلایان به کووید ۱۹ به ۲۳۴ نفر رسید

علاوه بر جریمه 500هزار تومانی، خودرو متخلف را توقیف می کنیم

هزار و 421خانواده تحت پوشش بهزیستی در سیل اخیر دچار خسارت شدند

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان :مجموع مبتلایان به کرونا به 251نفر رسید

پر بحث

مرحله دوم یارانه معیشتی فردا واریز می‌شود / متقاضیانی که یارانه دریافت نمی‌کردند از 10 دی ماه ثبت‌نام کنند   (۱۰۵ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۸ نظر)

کلیه آموزشگاه های آرایشگری تعطیل است/ اصلاح صورت در هیچ یک از آرایشگاه ها انجام نمی شود/ هیچ ماسکی در اختیار اتحادیه گذاشته نشده است/ حاشیه شهر اطلاعات چندانی ندارند و مسئله را جدی نگرفتند   (۷ نظر)

ردصلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب در سیرجان، زرند و جیرفت/ صلاحیت محسن‌بیگی در کرمان احراز نشد/ یکی از نمایندگان استان در فهرست رد صلاحیت‌ شده‌ها   (۷ نظر)

موسسه مولی‌الموحدین غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است/ نیروی انتظامی خواستار تغییر اساسنامه موسسه شد/ هیچ یک از اعضای هیات امنا سهمی در شرکت‌های موسسه ندارند و هیچ دریافتی‌ رسمی و غیررسمی به‌خاطر عضویتشان نداشته‌اند/ فعالیت‌های اجتماعی موسسه در ایران بی‌نظیر است/ یک ریال از کمک‌های دولتی وارد موسسه نشده است   (۴ نظر)

مصرف CNG در استان کرمان ۱۳ درصد افزایش یافت/ ۲ جایگاه CNG در جنوب استان راه‌اندازی می شود   (۳ نظر)

شایسته سالاری ذبح نشود   (۲ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۱ نظر)

مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری کرمان: مظروف ما با ظرف ما هیچگونه تناسبی نداشت کاری هم نمی شد بکنیم/ شعاع منا اندازه خیابان شریعتی بود در آن سه هزار نفر کشته شد/ اگر زمان تدفین شهدا به تعویق نمی‌افتاد تلفات بیشتری داشتیم   (۱ نظر)

از خوفِ سردیِ مطالبه ی حق تا امید به گرمیِ سمفونی تغییر در فضای دلسردی   (۱ نظر)