کد خبر: ۳۲۳۱۲
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۹
ارسال به دوستان
ذخیره
در نشست علمی، پژوهشی بررسی تبعات اجتماعی و اقتصادی چرخه ناقص درمان اعتیاد مطرح شد:
یکی از حاضرین این جلسه خطاب به معاونت پژوهشی مرکز تحقیقات علوم اعصاب کرمان، گفت: در کشوری که تعداد چای خانه و قهوه خانه از کتابخانه ها بیشتر است، چرا منع قانونی می گذاریم؟ چرا مصرف آن آزاد نمی شود تا درآمد کشور افزایش یابد چرا که به هر حال به صورت غیر قانونی خرید و فروش می شود؟

گفتارنو/ مرضیه قاضی زاده

در نشست علمی، پژوهشی بررسی تبعات اجتماعی و اقتصادی چرخه ناقص درمان اعتیاد سوالاتی با محوریت تبعات مثبت مواد مخدر مطرح شد که با پاسخ های معاون پژوهشی مرکز تحقیقات علوم اعصاب کرمان همراه شد.

یکی از حاضرین این جلسه خطاب به معاونت پژوهشی مرکز تحقیقات علوم اعصاب کرمان، گفت: در کشوری که تعداد چای خانه و قهوه خانه از کتابخانه ها بیشتر است، چرا منع قانونی می گذاریم؟ چرا مصرف آن آزاد نمی شود تا درآمد کشور افزایش یابد چرا که به هر حال به صورت غیر قانونی خرید و فروش می شود؟

محمد شعبانی در پاسخ به این پرسش گفت: شما در جبهه موافقان صحبت می کنید، منظورتان این است که وقتی سیگار آزاد است و تبعات آن شاید کمتر از کانابیس باشد چرا باید کانابیس منع قانونی داشته باشد؟ چرا باید با چیزی که می تواند برای ما ثروت می آفریند مقاومت داشته باشیم؟

او در این رابطه خاطر نشان کرد: من جزو مسئولین نیستم که به این سوال پاسخ دهم ولی بحثم این است این ماده مخدر است ، آیا اعتیاد خوب است یا بد؟

بحث تبعات مثبت مصرف مواد مخدر منجر به پرسشی دیگر در رابطه به مصرف این مواد در افراد بالای ۵۰ سال و به جهت رفع دردهای اسکلتی و عضلانی شد.

معاونت پژوهشی مرکز تحقیقات علوم اعصاب کرمان با بیان این جمله که من تخصصی در این زمینه ندارم، گفت: طبق مطالعات، داروهایی مثل ساتیوکس را در ام اس و غیره استفاده می کنند. بنابراین طبق شواهد این مواد به عنوان دارو استفاده می شوند و دنیا این را پذیرفته است اما نباید این امر به شکلی شود که مثل حشیش و ... استفاده کنند.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر نیز دراین نشست در پاسخ به پرسش های حضار گفت:همه مواد مخدر و محرکی که استفاده می شود، هم می تواند خوب باشد و هم نباشد.

محمد انارکی در ادامه صحبت هایش به طرح یک پرسش پرداخت و گفت: خیلی از افرادی که در بیمارستان بستری و یک ماه مورفین مصرف می کنند، ایا اعتیاد دارند؟ وقتی انفعالات تغییر رفتار در فرد با مصرف خودسرانه مشاهده می شود، مسئله دیگری است.

انارکی با بیان اینکه کانابیس درمان دارویی خاصی ندارد، گفت: بیشترین چیزی که باید در چرخه درمان توجه شود، مداخلات روان درمانی است و باید دوسوی این امر را با هم دید.

مدیر گروه سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی کرمان نیز در این جلسه، اعتیاد را مجموعه عادت های غلط دانست و گفت: کسی که زیر سن ۱۸ سالگی به این فراورده ها روی می اورد، درمانش بسیار سخت است.

علی بهرام نژاد در ادامه افزود: در دنیا به این دلیل کانابیس را آزاد کردند که گفتند مصرف کننده ها دیگر بیشتر نمی شوند و افرادی که زیر ساخت مصرف دارند ، تا قبل از آزادی به صورت غیر قانونی این مصرف را داشتند.

بهرام نژاد با بیان اینکه بسیاری از ما با بیماران کشتی می گیریم، گفت: شیشه با همه عوارضش کاملا مفید یا کاملا مضر نیست.

او در ادامه افزود: ما فکر می کنیم باید مریض را قانع کنیم ولی وظیفه ما چیز دیگری است.

بهرام نژاد با طرح این پرسش که چند درصد از بیماران با ما هم هدف اند؟گفت: ما با پدر و مادر و یا همسر بیمار هم هدف هستیم نه با فرد بیمار و این موضوع بیشترین ضربه را به چرخه درمان خواهد زد.

تاکید بعدی مدیر گروه سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی کرمان بر بحث های عاطفی و کار مشترک بود. او در این رابطه افزود: درمانگر یک ماشین لباس شویی نیست، درصورتی که ما می خواهیم به صورت لباس شویی عمل کنیم و فرد را به صورت سفید تحویل دهیم.

او خاطر نشان کرد: مثل کلاس موسیقی است . درمان اعتیاد خارج از کلینیک اتفاق می افتد و باید تنها دو ویژگی داشته باشد که اول از همه ارتباط خوب است و دوم زرنگ و باهوش بودن درمانگر است.

بهرام نژاد خطاب به مدیران کلینک ها گفت: در خیلی از مواقع مثلث سازی می شود و شما با والدین همسو می شوید بر علیه بیمار و ارتباط مناسبی را با بیمار ندارید.

او در ادامه تاکید کرد: ۷ تا 10درصد درمان مربوط به تخصص و دانش است و ما بقی به ارتباطات و مهربانی بر می گردد.

برچسب ها: کانابیس ، اعتیاد
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

دستگیری جاعل فراری در کرمان

عناصر اصلی ناآرامی‌های اخیر در استان کرمان دستگیر شدند/ هیچ ناآرامی در استان کرمان گزارش نشده است

دانش فنی تکواندو به استان‌ها منتقل شده است / زمینه شکوفایی استعدادهای سراسر کشور را فراهم می‌کنیم

عناصر اصلی ناامنی‌های منطقه چاه‌دادخدا استان کرمان دستگیر شدند

در کشت گلخانه‌ای از حضور سرمایه‌گذاران استقبال می‌کنیم / استان کرمان در تولید انرژی خورشیدی و بادی، بهترین موقعیت را در کشور دارد / علاقه‌مندی سرمایه‌گذاران چینی برای کار در استان کرمان

اعتراضات مسالمت‌آمیز حق مردم است/در اعتراضات اخیر تخریب، شورش و درگیری‌ها هدایت شده بود/ تمام بحث گرانی بنزین متوجه دولت نمی‌شود/هزار تومان قیمت عرفی برای بنزین نبود/در نظام‌های دموکراتیک و مردمی راهکار‌ها و روش‌های قانونی و امن برای اعتراضات مسالمت‌آمیز پیش بینی شده/جراحی اقتصادی در زمینه حامل‌های انرژی لازم بود

کوههای اطراف شهر کرمان سپید پوش شدند

تیم فوتبال جوانان زیر ۱۷ سال مس کرمان، فاتح رقابت‌های قهرمانی استان شد

جریمه شدن برخی از جایگاه داران سوخت در کرمان / کاهش 16 درصدی مصرف بنزین در استان کرمان

استاندار: در شهرستان‌های جنوبی تصمیمات جلسات قبلی مبارزه با قاچاق کالا و ارز اجرا نشده و باعث رونق قاچاق سوخت شده بود/معاون سیاسی، امنیتی استاندار کرمان:جدا شدن صف مردم از شورشگران اتفاقات را در نطفه خفه کرد/سردار ناظری:یکی از دلایل افزایش قیمت بنزین قاچاق سوخت بود

پربازدید ها

مدیرکل حفاظت محیط زیست کرمان: تمامی دستگاه‌ها برای احیای تالاب جازموریان همراه شوند/ شرکت آب منطقه‌ای حق آبه تالاب جازموریان را بدهد

`پیش بینی کاهش دما و یخ‌بندان معابر کرمان در آخر هفته

اهداء اعضای بدن جوان 21 ساله کرمانی به 3 بیمار نیازمند دریافت عضو

کلاهبردار کارت‌های رفاهی بازنشستگان در کرمان دستگیر شد

دستگیری سرکرده باند شرارت در جنوب کرمان

پیش بینی ادامه بارش‌ها در استان کرمان

افزایش نرخ کرایه حمل و نقل عمومی در کرمان غیرقانونی است

۱۰ نکته درباره مغز و توانایی‌های آن

افزون بر هزار مدرسه کرمان فاقد نمازخانه است / خیرین در زمینه احداث نمازخانه مدارس، آموزش و پرورش را یاری کنند

عناصر اصلی ناآرامی‌های اخیر در استان کرمان دستگیر شدند/ هیچ ناآرامی در استان کرمان گزارش نشده است

پر بحث

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۱۲ نظر)

همه موافق سیستم اعلام بار مجازی هستند به جز من و 80 درصد رانندگان/ رانندگان در این سیستم حق انتخاب بار ندارند/ سیستم مجازی اعلام بار بوشهر رضایت بخش نبود/ نظارت ما بر سیستم اعلام بار کم رنگ می شود   (۸ نظر)

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند   (۸ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۶ نظر)

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند   (۵ نظر)

حرفه خبرنگاری را به رسمیت بشناسیم   (۵ نظر)

ویدئو: گزارش گفتارنو از نحوه آماده سازی مراسم عزاداری حسینیه خواجه خضر کرمان   (۴ نظر)

نیاز نداریم برای موفقیت در انتخابات اسم تشکیلاتمان را تغییر دهیم   (۴ نظر)

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد   (۳ نظر)

جوابیه ماه‌بانو معصوم‌زاده به گفتارنو+ توضیحات گفتارنو: خانم معصوم‌زاده! بابت آن اشتباه عذرخواهی می‌کنیم؛ ولی ظاهرا اشتباه گرفته‌اید   (۳ نظر)