کد خبر: ۳۲۳۲۲
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۲
ارسال به دوستان
ذخیره
دبیر کمیته ملی حافظه جهانی، از ثبت سه اثر نفیس در جلسه اخیر این کمیته خبرداد و گفت: «مجموعه آثار هوشنگ مرادی‌کرمانی، مجموعه جزوات قرآن قرآختایی (۱۸ پاره ترکان خاتون) آستانه شاه نعمت‌الله ولی در کرمان و مجموعه نقشه‌های جغرافیایی خطی ترسیمی استاد سحاب در کمیته‌های کارشناسی تایید شد و واجد ارزش ثبت در فهرست حافظه ملی ایران قرار گرفت».

دبیر کمیته ملی حافظه جهانی، از ثبت سه اثر نفیس در جلسه اخیر این کمیته خبرداد و گفت: «مجموعه آثار هوشنگ مرادی‌کرمانی، مجموعه جزوات قرآن قرآختایی (۱۸ پاره ترکان خاتون) آستانه شاه نعمت‌الله ولی در کرمان و مجموعه نقشه‌های جغرافیایی خطی ترسیمی استاد سحاب در کمیته‌های کارشناسی تایید شد و واجد ارزش ثبت در فهرست حافظه ملی ایران قرار گرفت».

 فرهاد نظری در تشریح تصمیمات و برنامه‌های اتخاذ شده در جلسه ۱۲۹ کمیته ملی حافظه جهانی که در محل سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار شد، گفت: «این جلسه با حضور اکثریت اعضای کمیته برگزار و در خلال آن ضمن ثبت سه اثر، در خصوص چگونگی برگزاری نشست منطقه‌ای آسیا – اقیانوسیه برنامه حافظه جهانی بحث و تبادل نظر شد».

وی افزود: «در این جلسه سه مجموعه آثار شامل مجموعه آثار هوشنگ مرادی‌کرمانی، مجموعه جزوات قرآن قرآختایی (۱۸ پاره ترکان خاتون) آستانه شاه نعمت‌الله ولی در کرمان و مجموعه نقشه‌های جغرافیایی خطی ترسیمی استاد سحاب در کمیته‌های کارشناسی مورد تایید و واجد ارزش ثبت در فهرست حافظه ملی ایران قرار گرفت».

وی یادآور شد: «مجموعه آثار مرادی کرمانی( داستان‌نویس معاصر) به جهت تاثیرگذاری زیاد داخلی و خارجی در میان گروه‌های متعدد فرهنگی – اجتماعی، سنی – جنسی و بهره‌مندی از موضوعات مهم و بکر مورد توجه است برای مثال یکی از مجموعه داستان‌های معروف مرادی‌کرمانی، قصه‌های مجید است».

نظری با بیان این‌که این داستان‌نویس معاصر تاکنون آثار ارزنده‌ای از خود به یادگار گذاشته که پیرو آن جوایز فراوانی را در عرصه‌ی بین‌المللی به خود اختصاص داده است، اضافه کرد: «مرادی‌کرمانی سبک جدیدی در داستان‌نویسی ایجاد کرده است و در کنار عامه‌نویسی و الهام از سبکی شاعرانه آثار خود را به ایجاز، احساس، طنز و واقع‌گرایی مزین کرده است».

وی با بیان این‌که آثار این هنرمند به چندین زبان ترجمه شده است، گفت: «از آنجا که در داستان‌های مرادی‌کرمانی به موضوعات متنوع اجتماعی، محیط‌‌زیستی، فرهنگی همچون فقر، خشکسالی، روابط درون و بین‌نسلی توجه شده است این آثار با اقبال جهانی روبه‌روست؛ طوری‌که اکنون به زبان‌های متعدد ترجمه شده و جوایز فراوانی از آن خود کرده و فیلم‌ها، سمینارها و همایش‌های متعددی بر اساس این آثار شکل گرفته است».

نظری از ثبت مجموعه جزوات قرآن قرآختایی آستانه شاه نعمت‌الله ولی در این کمیته سخن به میان آورد و افزود: «مجموعه‌ز «۱۸ پاره ترکان خاتون» در مجموعه‌ی ماهان کرمان طی این جلسه به ثبت رسید. این مجموعه‌ی قرآنی مربوط به سده‌ی هفتم قمری می‌شود که با تزئینات عالی با سرلوح و جدول‌کشی و نشانه‌های قرآنی بسیار ممتاز به یادگار مانده است».

وی در ادامه تصریح کرد: «در جلسه این کمیته مجموعه نقشه‌های جغرافیایی خطی ترسیم استاد عباس سحاب بررسی شد و واجد ارزش ثبت قرار گرفت که طبق آن لازم است اقدامات حفاظتی درمورد آن صورت پذیرد».

منبع: ایرنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

قائم مقام جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان: کاش رهبری و تریبون های رسمی را خرج رای آوردن جوانان انقلابی نمی کردند

رهبر معظم انقلاب اسلامی: ملت ایران نشان داد از هر حزب و قوم طرفدار انقلاب و مقاومت است+تصاویر و فایل صوتی

مقصر مشخص نشده است/قصور، عمدی نبوده است

بازار طلا در رکود شدید و بی سابقه فرو رفت/ قیمت طلا بالاتر از این نمی رود/اخبار سیاسی تاثیری در قیمت طلا ندارد

کاش پنبه‌ها از برخی گوش‌ها بیرون بیفتد

آزادسازی معبر16 کیلومتری شهید سردار سلیمانی به عنوان کارنامه شورای پنجم مد نظر قرار گیرد/آسفالت معابر هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان پول می‌خواهد/ قبرهای ده میلیونی در کرمان

در حادثه ازدحام جمعیت، شورا و شهرداری هیچ قصوری نداشتند/شورا تصمیم گیرنده و طرف مشورت نبود/حضور سه میلیون نفر در کرمان با جمعیت 700 هزار نفری غیرقابل پیش بینی بود

می توانیم بازار پرندگان را جمع کنیم اما درگیری ها و بقیه مسائل را چه کنیم؟/حکم قضایی بیاورند ما اقدام کنیم/ جمعشان کنیم کجا ببریمشان؟

بورس پسته را دیر شروع کردند/ باید انبارهای بورس را مجزا کنیم/ 80درصد دلالان پسته افغان هستند/ اگر انباردار خرده شیشه‌ نداشته باشد، دلالان به بورس پسته نمی آیند/ بورس نمی‌تواند پسته همه مردم را بخرد؛ لذا تاجر هم کار خودش را می‌کند

پس از اعلام نتایج صلاحیت ها، یحیی کمالی پور از ادامه شرکت در انتخابات انصراف داد

پر بحث

مرحله دوم یارانه معیشتی فردا واریز می‌شود / متقاضیانی که یارانه دریافت نمی‌کردند از 10 دی ماه ثبت‌نام کنند   (۸۳ نظر)

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۱۳ نظر)

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند   (۸ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۶ نظر)

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند   (۶ نظر)

حرفه خبرنگاری را به رسمیت بشناسیم   (۵ نظر)

نیاز نداریم برای موفقیت در انتخابات اسم تشکیلاتمان را تغییر دهیم   (۵ نظر)

ویدئو: گزارش گفتارنو از نحوه آماده سازی مراسم عزاداری حسینیه خواجه خضر کرمان   (۴ نظر)

موسسه مولی‌الموحدین غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است/ نیروی انتظامی خواستار تغییر اساسنامه موسسه شد/ هیچ یک از اعضای هیات امنا سهمی در شرکت‌های موسسه ندارند و هیچ دریافتی‌ رسمی و غیررسمی به‌خاطر عضویتشان نداشته‌اند/ فعالیت‌های اجتماعی موسسه در ایران بی‌نظیر است/ یک ریال از کمک‌های دولتی وارد موسسه نشده است   (۳ نظر)

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد   (۳ نظر)