کد خبر: ۳۲۳۲۴
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۵
ارسال به دوستان
ذخیره
مدیر کل محیط زیست در بازدید از دفتر پایگاه خبری گفتارنو مطرح کرد:
مدیر کل محیط زیست استان کرمان درخصوص نحوه اخذ مجوز کارخانه مس خاتون آباد با وجود تبعات زیست محیطی این کارخانه گفت: خاتون اباد بدون مجوز محیط زیست استقرار پیدا کرد و اصلا مجوزی از محیط زیست دریافت نکرد و بعد که به بهره برداری رسید تازه یادشان افتاد که محیط زیست هم هست و برای گرفتن مجوز اقدام کردند.
گفتارنو: حضور مدیر کل محیط زیست استان کرمان در دفتر گفتارنو به مناسبت روز خبرنگار این امکان را فراهم آورد تا در حاشیه این بازدید با مرجان شاکری گفتگو شود. شایان ذکر است در این بازدید رییس روابط عمومی این اداره کل نیز حضور داشت.  


مجوزی به خاتون اباد داده نشده است/نمی تو انیم بگوییم مس سرچشمه الاینده نیست
 
مرضیه قاضی زاده: سال ۷۴ بود که شرکت مس برای توسعه طرح‌های صنعتی اقدام به راه اندازی کارخانه‌ای در دشت خاتون آباد کرد، کارخانه‌ای که بنا به گفته مدیر کل محیط زیست کرمان، هنوز هم بدون مجوز محیط زیست است.

اگر چه اطلاعات دقیق و شفافی از نظر میزان خسارات زیست محیطی این کارخانه در دشت خاتون آباد تاکنون منتشر نشده است، اما به گفته برخی از فعالان زیست محیطی، این دشت به دلیل شدت آلودگی‌ تا سال‌های متوالی امکان کشت و زرع نخواهد داشت. کما این که فعالیت‌های دامداری نیز در برخی از مراتع این منطقه ممنوع شده است.

مدیر کل محیط زیست استان کرمان در پاسخ به سوال خبرنگار گفتارنو مبنی بر نحوه ی اخذ مجوز کارخانه مس خاتون آباد با وجود تبعات زیست محیطی این کارخانه، گفت: خاتون اباد بدون مجوز محیط زیست استقرار پیدا کرد و اصلا مجوزی از محیط زیست دریافت نکرد و بعد که به بهره برداری رسید تازه یادشان افتاد که محیط زیست هم هست و برای گرفتن مجوز اقدام کردند.

به گزارش گفتارنو، مرجان شاکری در این رابطه خاطرنشان کرد: هنوز مجوزی به خاتون آباد داده نشده است.

شاکری با بیان اینکه دولت تدبیر و امید خیلی محکم پای خاتون اباد و مس سرچشمه ایستاد و یک برنامه ۵ ساله برای برون رفت از مشکلات زیست محیطی برای ان‌ها تدوین کرد، اظهار داشت: طبق آن برنامه ۵ ساله، این شرکت هر سال باید اقداماتی برای کاهش آلودگی انجام می‌داد، در پایان سال ۹۷ مس سرچشمه توانست به تعهداتش عمل کند و کارخانه بازیابی اسید را احداث کرد.

مدیر کل محیط زیست استان کرمان در پاسخ به این سوال که آیا با ایجاد کارخانه اسید،آلایندگی مس سرچشمه برطرف می شود، گفت: ما نمی‌توانیم بگوییم مس سرچشمه آلاینده نیست، چرا که آلایندگی برایندی از خاک، اب و هواست و باید تمام این ها تست و سپس در موردش اظهار نظر کرد.

شاکری در خصوص کارخانه مس خاتون آباد نیز خاطرنشان کرد: طی یک ماه گذشته با پیگیری مصوبات هیئت دولت این کارخانه را تعطیل کردیم و در حال حاضر روی اور هال است.

او در این رابطه افزود: مس خاتون آباد درحال تکمیل کارخانه بازیابی اسیداست و تا لحظه‌ای که کارخانه بازیابی اسید  صد درصد تکمیل نشود، امکان بازگشایی کارخانه را ندارند و کارخانه روی اور هال می‌ماند.

شاکری با بیان اینکه مهمترین چالش و آسیب مس سرچشمه و مس خاتون آباد آلایندگی از طریق هوا است، گفت: این‌ دو مجموعه سولفور را رها می‌کردند و گا‌ها بارندگی‌های اسیدی و موارد این چنینی وجود داشت.

این مقام مسئول در حوزه محیط زیست با بیان اینکه کارخانه مس سرچشمه در مرحله راستی آزمایی است، گفت: ما هرگز نمی‌توانیم بگوییم که کارخانه‌هایی که ۴۰ سال در لیست صنایع الاینده ما بودند الان ناگهان به صنعت سبز تبدیل شده اند چرا که به هر حال یک میخ هم که در زمین کوبیده می‌شود اثرات زیست محیطی دارد، حال چه رسد به کارخانه بزرگ و مادر.

او خاطر نشان کرد: تمام تلاش ما این است که ملاحظات زیست محیطی در کنار فعالیت‌های اقتصادی، سیاسی_اجتماعی دیده شود.

مدیر کل محیط زیست در پاسخ به این سوال که تاکنون چند درصد این برنامه ۵ ساله محقق شده است، گفت: طبق برنامه مس سرچشمه به صد درصد هدف نهایی که ساخت واحد بازیابی سولفور بوده، رسیده است. مس خاتون اباد هم ۵ ماه است که تعطیل است تا به این هدف برسد و تاکنون ۸۰ درصد تکمیل شده و ۲۰ درصد باقی مانده است.

او در ادامه خاطر نشان کرد: بعد از این ما به فاز راستی آزمایی و برداشت نمونه می‌رسیم که نشان می‌دهد این ساخت کارخانه بازیابی اسید چه تاثیراتی در منطقه و محیط اطراف داشته است.

این درحالی است که اسیب‌های وارده به برخی از روستا‌ها و مراتع خاتون آباد به نحوی است که اجازه فعالیت دامداری در ان محدوده داده نمی‌شود.
 

مجوزی به خاتون اباد داده نشده است/نمی تو انیم بگوییم مس سرچشمه الاینده نیستمدیر کل محیط زیست در پاسخ به این سوال که میزان خسارت در منطقه خاتون آباد به چه میزان است، گفت: قرار شده تا مس سرچشمه و مس خاتون اباد مشاور‌هایی را بگیرند تا این مناطق از ابعاد کشاورزی، دامداری و ... بررسی شوند.

او در این رابطه افزود: در اخرین جلسه استانداری هم مطرح شد تا علاوه بر تعطیلی و اورهال تا ساخت کارخانه بازیابی اسید، این کار هم باید انجام شود.

مدیر کل محیط زیست با بیان این جمله که دولت پشت محیط زیست ایستاد و کمک کرد، گفت: استاندار کارشناسی شده به قضایا نگاه می‌کند، هر جا که ما صحبت کردیم و گفتیم که این مورد براساس این ضوابط و قوانین هم خوانی ندارد، کاملا محیط زیست را حمایت کردند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

گوجه ارزان می‌شود

لایحه کاهش ۱۶ نوع سهمیۀ کنکور در هیات دولت

وزیر اقتصاد: افشا کنندگان فساد از وزارت اقتصاد جایزه می‌گیرند / هر کس با فساد مواجه شد سوت بزند/ باید فساد ریشه کن شود

بخشی از باغ‌موزه هرندی تا نوروز ۹۹ به بهره‌برداری خواهد رسید

به‌شدت نگران آیندۀ لوت هستم / پایگاه جهانی لوت را به‌رسمیت نمی‌شناسند

تامین سرمایه در گردش، فعالیت ریگان خودرو را رونق می‌بخشد / ریگان خودرو زیان دهی نداشته است

بند هلاکو کرمان ثبت ملی شد

كشف ۷۰ هزار نخ سیگار و ۷۰۰ میلیون ریال پوشاک قاچاق در شهرستان انار

۱۴ میلیون و ۲۶۹ هزار سهم در بورس کرمان معامله شد

موسسه مولی‌الموحدین غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است/ نیروی انتظامی خواستار تغییر اساسنامه موسسه شد/ هیچ یک از اعضای هیات امنا سهمی در شرکت‌های موسسه ندارند و هیچ دریافتی‌ رسمی و غیررسمی به‌خاطر عضویتشان نداشته‌اند/ فعالیت‌های اجتماعی موسسه در ایران بی‌نظیر است/ یک ریال از کمک‌های دولتی وارد موسسه نشده است

پربازدید ها

موسسه مولی‌الموحدین غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است/ نیروی انتظامی خواستار تغییر اساسنامه موسسه شد/ هیچ یک از اعضای هیات امنا سهمی در شرکت‌های موسسه ندارند و هیچ دریافتی‌ رسمی و غیررسمی به‌خاطر عضویتشان نداشته‌اند/ فعالیت‌های اجتماعی موسسه در ایران بی‌نظیر است/ یک ریال از کمک‌های دولتی وارد موسسه نشده است

كشف ۷۰ هزار نخ سیگار و ۷۰۰ میلیون ریال پوشاک قاچاق در شهرستان انار

لایحه کاهش ۱۶ نوع سهمیۀ کنکور در هیات دولت

پر بحث

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۱۲ نظر)

همه موافق سیستم اعلام بار مجازی هستند به جز من و 80 درصد رانندگان/ رانندگان در این سیستم حق انتخاب بار ندارند/ سیستم مجازی اعلام بار بوشهر رضایت بخش نبود/ نظارت ما بر سیستم اعلام بار کم رنگ می شود   (۸ نظر)

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند   (۸ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۶ نظر)

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند   (۵ نظر)

حرفه خبرنگاری را به رسمیت بشناسیم   (۵ نظر)

نیاز نداریم برای موفقیت در انتخابات اسم تشکیلاتمان را تغییر دهیم   (۵ نظر)

ویدئو: گزارش گفتارنو از نحوه آماده سازی مراسم عزاداری حسینیه خواجه خضر کرمان   (۴ نظر)

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد   (۳ نظر)

جوابیه ماه‌بانو معصوم‌زاده به گفتارنو+ توضیحات گفتارنو: خانم معصوم‌زاده! بابت آن اشتباه عذرخواهی می‌کنیم؛ ولی ظاهرا اشتباه گرفته‌اید   (۳ نظر)

پرطرفدارترین ها

موسسه مولی‌الموحدین غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است/ نیروی انتظامی خواستار تغییر اساسنامه موسسه شد/ هیچ یک از اعضای هیات امنا سهمی در شرکت‌های موسسه ندارند و هیچ دریافتی‌ رسمی و غیررسمی به‌خاطر عضویتشان نداشته‌اند/ فعالیت‌های اجتماعی موسسه در ایران بی‌نظیر است/ یک ریال از کمک‌های دولتی وارد موسسه نشده است   (۱ نظر)

دستگیری قاتل جوان شهربابکی در کمتر از 7 ساعت   ( نظر)