کد خبر: ۳۲۳۷۷
تاریخ انتشار: ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۳
ارسال به دوستان
ذخیره
رئیس سازمان جهاد کشاورزی در پاسخ به خبرنگاران مطرح کرد:
در حاشیه شورای اداری استان عباس سعیدی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی شمال استان به سوالات خبرنگاران پاسخ داد. درادامه این پرسش و پاسخ‌ها را بخوانید.

گفتارنو/ گروه اقتصاد: 

سوال خبرنگار پاسخ مسئول
آقای سعیدی کشاورزان توصیه های  جهاد کشاورزی را کارشناسانه نمی دانند. پیش از این مصاحبه ای با یکی از کشاورزان برتر  زیتون کار استان داشتم و ایشان از خشکیدگی درختان زیتون به علت کاشت رقم نامناسب با اقلیم استان اطلاع دادند. شما در طی گزارشات خود مکرراً از ترویج ارقام متفاوت گیاهان دارویی و .. خبر دادید. اساساً تا چه حد بر روی این ارقام کار کارشناسی انجام شده و تا چه اندازه با آب و هوای مناطق سازگارند؟

بله ایشان اقای اسدی هستند و در منطقه زرند فعالیت می کنند. رقم ایشان رقم سازگاری برای آن منطقه نبوده و  حدوداً دو دهه پیش هم کشت کردند که مربوط به  اوایل توسعه کشت زیتون بوده  و زیتون هایی هم که می آمد  متنوع بودند.

ببینید تعدادی از این زیتون ها مثمر هستند و ثمر خوبی می دهند و تعدادی هم کم ثمر هستند، اما به  اقای اسدی بارها گفتیم که باید بیایند و تغییر پیوند بدهند ایشان  درخواست نهال کرده و سازمان جهاد کشاورزی هم در حال تامین 3 هزار نهال است.

در ان مقطع در بحث زیتون این مشکل وجود داشته و الان هم به ایشان  گفتیم که چه تغییر رقمی بدهند،  ما یکسری از امکانات هم در اختیارشان قرار دادیم از جمله روغن کشی و یکسری از تسهیلات هم در اختیارشان گذاشتیم.

موردی بعدی هم در رابطه با بحث خرما بوده ولی بخش خصوصی این نهال را تولید می کند.

 هم خرما و هم زیتون پرونده در دادگاه دارند و این طور نیست که جهاد کشاورزی مسئول باشد، جهاد کشاورزی که نهال تولید نمی کند،  جهاد کار کارشناسی انجام می دهد.

نهالی که تولید کردند متاسفانه متناسب با ان استانداردهایی که با جهاد کشاورزی قرارداد بسته بودند نبود،  الان هم هر دو موضوع پرونده دادگاهی دارند.

کشاورزان در بحث های کارشناسی، ترویج و آموزش جهاد کشاورزی اعلام نارضایتی می کنند و حتی معتقدند که جهاد کشاورزی در این راستا اقدامی انجام نداده است؛در خصوص پسته چه اقداماتی را جهاد کشاورزی انجام داده است؟

پسته از محصولات اقتصادی استان است، کرمانی ها به دلیل مقاومت این محصول به آب و خاک این محصول را توسعه دادند که یک قسمت آن به جا و یک قسمت هم بی جا بوده است؛ پیش از این کشاورزان در هر کتار 13 تن برداشت پسته داشتند.

عملکرد در پسته به دلیل مشکل آب ها ، پایین آمده و بعضی جاها به 700کیلو هم رسیده است.

اینکه چه اقداماتی در پسته انجام شده است باید گفت که اقلامی وارد شده که در حال کشت هستند.

ارقام دیگری هم در بحث شوری آب داریم که این ها در حال کشت هستند .

سیستم کم فشار زیر سطحی نیز در منطقه زرند در حال اجراست .

در اصول تغذیه نیز ما نشریات متعددی در رابطه با پسته نوشتیم و چند کتاب هم د راین زمینه ترجمه کرده ایم.

در بحث سموم نیز ما 7 سال سموم کم کیفیت را داشتیم ولی حال سموم مورد نیاز کشاورزان کیفیت خوبی دارند و بحث گوگرد نیز در باغات در حال انجام است

شما اخیرا سفرهای زیادی به تهران داشتید و بلیط های زیادی در این خصوص خریداری شده و حتی شنیده می شود که شما باغی در ان محدوده دارید و علت سفرهای بالای شما رسیدگی به این باغ است.  ماه عسل این سفرها برای استان  چه بوده است؟

من ماهی یک الی دو بار به تهران رفتم که ان هم برای شرکت در جلسات بوده است.

من یک مزرعه کشاورزی در دامغان دارم که آن هم متعلق به پدر خانم بنده است و 2 نوبت هم بیشتر به ان سر نزده ام که آن هم با ماشین شخصی بوده است.

10 سهم هم از یک موتور پمپ دارم که شاید در سه الی 4 سال گذشته تنها 2 نوبت به ان سر زده باشم.
دلیل شکایت شما از اقای اشرف گنجویی که درحیطه آب مطلب می نوشتند چه بود؟ هیچ شکایتی از سمت ما از ایشان صورت نگرفته و همکاران ما د رحوزه آب و خاک در این حوزه اقدام کردند.
ما در گذشته یک سوم الان زمین پسته داشتیم و 280 تا 300 تن پسته برداشت می کردیم اما اکنون علی رغم افزایش سه برابری سطح زیر کشت میزان برداشت به شدت پایین آمده است!

تغییرات اقلیمی باعث این امر بوده ، سال گذشته تقریباً 100درصد محصول پسته ما از دست رفت.

پسته 10 هزار متر مکعب در سال اب می خواهد، آمریکا به باغات خود حدود 12 هزار متر مکعب به محصول خود اب می دهد اما الان داریم به باغات خود نزدیک 7 تا  هزار متر مکعب آب می دهیم.
برای کشت جایگزین چه اقداماتی انجام داده اید؟

کشت جایگزین در دستور کار ما بوده است و ما 6 هزار هکتار طرح جایگزین محصولات را داشته ایم که عمدتا زعفران و بعد زرشک بوده است.

عمده کشت جایگزین به سمت گیاهان دارویی رفته است.
بنا به قانون تمرکز ، تامین مواد غذایی به عهده جهاد کشاورزی است اما جهاد کشاورزی تا کنون نتوانسته است عملکرد قابل قبولی در این عرصه داشته باشد و ما اثرات این مصوبات تنطیم بازار را عملا در بازار نمی بینیم.پاسخ شما چیست؟

ما تا آن جایی که توان داشتیم تلاش کردیم، ما وظیفه تامین را به عهده داریم و بحث عرضه کالا به عهده ما نیست، لذا اگر گران فروشی در بازار انجام می شود مشکل ما نیست.

امسال بیش از 2 میلیون قطعه جوجه ریزی انجام شده است.

در بحث نهاده های ، بخش خصوصی این نهاده ها را وارد کرده ولی الان ما مشکلی در نهاده ها نداریم.

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

کاهش آسیب‌های اجتماعی با کمک اردوهای جهادی

شهرداری، ناوگان اتوبوسرانی را تقویت کند/ خرید کارت اتوبوس الزامی است

بخش دولتی برای حضور خیرین، مانع ایجاد می‌کند /۱۳ شهرستان استان از نظر فضای آموزشی زیر نرم کشوری هستند/ سهم اعتبارات آموزش و پرورش در بودجه‌های استانی پایین است

شورای شهر به ساختمان مرکزی شهرداری منتقل می شود/ ساختمان جدید شورای شهر در میدان شورا احداث خواهد شد

فضاهای شهری برای معلولین مناسب سازی شود/ در اجرای پروژه های عمرانی تسریع شود/برای شهرداری منطقه پنج نیروی جدید استخدام نکردیم/ اصلاح هندسی سه راهی شرف آباد انجام شد و به زودی اجرا می شود

مرکز پژوهش های شورای اسلامی تشکیل شد/ چناریان، خدادادی و حسن زاده به عنوان اعضای هیأت امنا انتخاب شدند/افکار ما سیاسی است اما در امور مرتبط با مردم سیاسی عمل نمی‌کنیم

هیات رئیسه شورای اصلاح طلبان استان کرمان انتخاب شدند

با شهرداری مشکل داریم

زائران اربعین برای ثبت نام فقط از سامانه سماح استفاده کنند

اختصاص ۳۵ میلیارد تومان برای مقابله با پدیده گرد وغبار کرمان

پربازدید ها

تحریم های بانکی قوی تر از تحریم های خارجی است/تعهد بانک ها در پروژه های عملیاتی خوب نیست/پیشرفت فیزیکی پروژه ها جلوتر از منابع مالی است

هیچ کدام از کشتارگاه های استان به رتبه a نرسیده است/ مدیر کشتارگاه دام و طیور: ضمانت اجرایی برای مصوبات تنظیم بازار وجود ندارد/سرپرست معاونت اقتصادی استانداری کرمان: ۹۰ درصد مصوبات تنظیم بازار عملیاتی شده است/در تمام کشورهای جهان دولت در بازار دخالت نمی کند/ مدیر کل بازرسی استانداری: تصمیمات ستاد تنظیم بازار در رابطه با مرغ اجرایی نشده است

سهمیه هر دانش آموز تنها یک دفتر است/سهمیه کاغذ استان به مدارس و دانشگاه ها اختصاص پیدا می کند/راهداری و معاونت عمرای استانداری، متولی جذب سهمیه لاستیک درون شهری و برون شهری هستند/۴۱۲ تن شکر و برنج برای محرم و صفر توزیع شد

پر بحث

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۱۲ نظر)

همه موافق سیستم اعلام بار مجازی هستند به جز من و 80 درصد رانندگان/ رانندگان در این سیستم حق انتخاب بار ندارند/ سیستم مجازی اعلام بار بوشهر رضایت بخش نبود/ نظارت ما بر سیستم اعلام بار کم رنگ می شود   (۸ نظر)

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند   (۸ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۶ نظر)

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند   (۵ نظر)

وعده سر خرمن می دهید/قیمت مرغ در کرمان بیشتر از سایر استان هاست/حتی مرغ در شهرهای سیل زده هم به قیمت 13 هزار تومان عرضه می شود   (۵ نظر)

حرفه خبرنگاری را به رسمیت بشناسیم   (۴ نظر)

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد   (۳ نظر)

جوابیه ماه‌بانو معصوم‌زاده به گفتارنو+ توضیحات گفتارنو: خانم معصوم‌زاده! بابت آن اشتباه عذرخواهی می‌کنیم؛ ولی ظاهرا اشتباه گرفته‌اید   (۳ نظر)

کاهش سن مبتلایان در موج سوم انتقال ایدز / تغییر الگوی مصرف از سنتی به صنعتی عامل بروز رفتارهای پرخطر/16 نوزاد از مادر HIV مثبت سالم به دنیا آمده است   (۳ نظر)