کد خبر: ۳۲۳۸۴
تاریخ انتشار: ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۹
ارسال به دوستان
ذخیره
یادداشت سیدمحمود دعائی:
حجت‌الاسلام والمسلمين محمد جواد حجتي‌كرماني خصال و فضايل برجسته‌اي دارند و من از اوايل نوجواني در دوران طلبگي در شهرستان كرمان شخصا رهين ارشادات ايشان به خصوص در امر مبارزه و نهضت بودم. تبار آقاي حجتي كرماني بسيار شريف و عزيز است.

سيد محمود دعايي در اعتماد نوشت:  حجت‌الاسلام والمسلمين محمد جواد حجتي‌كرماني خصال و فضايل برجسته‌اي دارند و من از اوايل نوجواني در دوران طلبگي در شهرستان كرمان شخصا رهين ارشادات ايشان به خصوص در امر مبارزه و نهضت بودم. تبار آقاي حجتي كرماني بسيار شريف و عزيز است. پدرشان مرحوم ميرزا عبدالحسين حجتي‌كرماني، زرتشتي زاده‌اي بود كه در نوجواني به اسلام گرويد؛ بدين صورت كه در خاندان ايشان وضع حملي صورت مي‌گرفته و زائو در شرايط وضع حمل ذكر «يا علي» (ع) مي‌گويد و ايشان وقتي مي‌بيند درمانده‌اي نام علي(ع) را مي‌گويد، تحقيق مي‌كند و شيفته مولاي متقيان(ع) مي‌شود و...

با هدايت و نظارت يك روحاني شريف و بزرگوار مسلمان مي‌شود. آن روحاني وقتي صفاي باطن اين نوجوان را مي‌بيند او را به امر طلبگي تشويق مي‌كند. ايشان هم در محضر بزرگان حوزه كرمان و قم تلمذ مي‌كند و در اثر ذوب شدن در شخصيت حضرت اميرمومنان(ع)، خصالي برجسته و متفاوت با همه همگنان در او به منصه ظهور مي‌رسد، مثل سخاوت، راستگويي، ساده‌زيستي و ... ميرزا عبدالحسين پس از تحصيل در قم، به عنوان يك روحاني مطرح به كرمان بازمي‌گردد و آنجا نيز زندگي متفاوتي را پيشه مي‌كند.

اين تفاوت در مشي او را سرآمد زهاد و عباد كرمان مي‌كند؛ به گونه‌اي كه به «سلمان كرمان» و «سلمان عصر» مشهور مي‌شود. مرحوم ميرزا عبدالحسين حتي خانواده خود را تحت‌تاثير قرار داده و مي‌كوشيده بنا به دستور اسلام با ايشان صله رحم كند؛ به گونه‌اي كه در جريان رحلت ايشان طايفه زرتشتيان كرمان به شيوه مسلمانان شريك در غم بودند. به ياد دارم وقتي ايشان به رحمت ايزدي پيوست، چهل شبانه‌روز در شهر كرمان مرتبا مراسم فاتحه برگزار شد، يعني تمام محلات كرمان به تدريج فاتحه برگزار كردند.

اقليت‌هاي كرمان به‌خصوص زرتشتيان و همچنين يهوديان كرمان فاتحه گرفتند و شهر در عزاي اين انسان وارسته آشفته شد. از بزرگان زرتشتيان خاندان حجتي‌كرماني مرحوم پرويز شهرياري رياضيدان برجسته چپ‌گرا بود كه پسرعمه آقاي حجتي كرماني بود و من يك‌بار با آقاي حجتي توفيق داشتم به ديدار ايشان بروم. آقاي حجتي در دامان چنين خانواده‌اي و زير سايه تربيت اسلامي محض يك تازه‌مسلمان شيفته پاك‌باخته پرورش يافت. البته در كنار اين زندگي رنج‌هاي زيادي را متحمل شدند، زيرا مرحوم حجتي بزرگ زندگي بسيار ساده‌اي داشت و هر چه داشت انفاق مي‌كرد تا جايي كه حتي ميوه‌هايي كه برادر كشاورزش براي او مي‌آورد، به فقرا و مستمندان مي‌داد و افراط در بخشش و اطعام مي‌كرد و غير را بر خود و خانواده خود مقدم مي‌داشت.

آقاي حجتي در زندگينامه‌اش شماي كوچكي از فقر مباركي كه بر زندگي‌اش حكمفرما بود، به تصوير كشيده است. بنابراين آقاي حجتي در چنين خانواده‌اي ميراث‌دار يك خاندان با عظمت و بافضيلت است. بعد از فوت پدر مسووليت اداره خانواده پرجمعيت به عهده آقاي حجتي مي‌افتد. ايشان هم براي تربيت و پرورش خواهران و برادران اهتمام فراوان داشت و در مسير خصلت‌هاي ناب انساني پدر گام برداشت. در نتيجه احترام و توجهي كه مردم كرمان به اين خاندان شريف داشت، زندگي‌شان سامان يافت.

دامادهاي خوبي نصيب ايشان شد، مثلا داماد نخست‌شان كفاشي بود كه بسيار علاقه داشت داماد اين خانواده شود و وقتي اين نكته را با مرحوم ميرزا عبدالحسين در ميان مي‌گذارد، ايشان هم از دخترش مي‌خواهد كه اين مرد شريف كاسب را به شوهري بپذيرد. دختر هم پيشنهاد پدر را مي‌پذيرد و مراسمي ساده برگزار مي‌شود و به بركت اين پيوند ميمون و پاك، يك زندگي شكوفايي آغاز مي‌شود و آن جوان بعدا به يكي از معروف‌ترين بنگاهدارهاي كرمان بدل مي‌شود. در پرتو اين شكوفايي نيز اين خانواده كه بعد از فوت پدر وضع مالي مساعدي نداشتند، مي‌توانند از رفاهي نسبي برخوردار شوند. مرحوم علي حجتي‌كرماني برادر آقا محمدجواد نيز از دانشمندان و خطباي بنام حوزه بود.

اخوي ديگرشان محمد حجتي ساليان دراز زندان‌هاي طولاني را تحمل كردند و از پيشكسوتان امر مبارزه هستند. آقاي حجتي با وجود سنگيني اداره خانواده و توجه به حفظ ميراث گران‌سنگ گريز از ماديات پدر، ويژگي‌هاي خاصي دارد. او از پيشگامان امر مبارزه در كرمان است. به قاطعيت مي‌گويم كه ايشان الگو و سرمشق ما در امر نهضت و مبارزه در كرمان بود كه به ما الفباي مبارزه و شجاعت و صراحت را آموخت. بعد از مهاجرت ما به قم، ايشان به دليل اهتمام به امر مبارزه، جذب تشكل حزب ملل اسلامي شد كه پايه‌گذار آن آقاي سيد محمد كاظم موسوي‌بجنوردي آن زمان در سپاه دانش در اطراف قم بود كه به سفارش آقاي حجتي به مدير آموزش و پرورش قم كه آن زمان كرماني بود، به قم آمده بود.

در همان دوران آن تشكل حزب ملل اسلامي را سامان دادند كه منجر به دستگيري ايشان شد. ايشان در جريان محاكمه حزب ملل اسلامي، با وجود تمايل يكي از مسوولان دادگاه كه كرماني بود و مي‌خواست محكوميت ايشان را كم كند، براي تقويت روحيه جوانان مبارز و ممانعت از نااميدي و افسردگي آنها، احساس تكليف مي‌كند و در دفاع از آرمان، ايثار مي‌كند و شيوه‌اي پيش مي‌گيرد كه محكوميت چهار ساله به ده سال بدل شود. در دوران زندان هم با بسياري از بزرگان و علما و اساتيد همنشين مي‌شود و ضمن تاثير گرفتن از ايشان خود در تغيير محيط ستم‌باره زندان به يك محيط آموزنده نقش موثري ايفا مي‌كند.

بعد از زندان در جريان شهادت حاج آقا مصطفي فرزند امام(ره) سخنراني تاثيرگذار و افشاگري مي‌كند كه باز دستگير و راهي تبعيد مي‌شود. در تبعيد توفيق همبندي بزرگاني چون مقام معظم رهبري را دارد كه خاطرات شيريني از آن دوران دارد كه نشانگر رابطه عميق و تاثيرگذار بين اين دو بزرگوار است. آقاي حجتي بعد از انقلاب نخستين امام جمعه كرمان بود و در كنار مرحوم شهيد باهنر از كرمان جزو اولين نمايندگان مجلس خبرگان قانون اساسي بود و در انتخابات اولين دوره مجلس شوراي اسلامي به عنوان نماينده تهران وارد مجلس شد. هم در مجلس خبرگان و هم در مجلس شوراي اسلامي حضور موثري داشت.

شيوه برخورد ايشان در مجلس به گونه‌اي بود كه همه نحله‌ها و گرايش‌هاي سياسي حاضر در انقلاب باهم ارتباط سازنده داشته باشند و از حذف هم پرهيز كنند. اين منش در مجلس باعث مي‌شود برخي بگويند ايشان مثلا با كنار رفتن بني‌صدر موافق نبوده گرچه راي مخالفت با بني‌صدر را داده بود. به هر حال شيوه برخورد او صلح‌جويانه و تفاهم‌آميز بود. ايشان صداقت و صراحتي در ابراز عقيده داشت و اين اظهارات مطلوب واقع نمي‌شد؛ به گونه‌اي كه ايشان را به گرايش ليبرالي يا سازشكارانه يا متفاوت متهم مي‌كردند.

به دليل صدمه‌اي كه ايشان به دليل اين منش ديده بود، مقام معظم رهبري در دوران رياست‌جمهوري او را به عنوان مشاور فرهنگي خود انتخاب و سعي كرد در ترميم فضاي جامعه نسبت به ايشان عنايت خاصي صورت بگيرد. ايشان هم از اين فرصت براي فعاليت فرهنگي و اظهارنظرهاي مثبت و ادامه كارهاي تحقيقي و فعاليت‌هاي علمي استفاده مي‌كند؛ به گونه‌اي كه سه جلد از تفسير ارزشمند علامه طباطبايي(ره) را به فارسي ترجمه مي‌كند.

ايشان يكي از حوزه‌هاي ارزشمند حوزوي بود كه اگر دوران ده‌ساله زندان نبود و در حوزه اقامت داشت، از برجستگان حوزه قلمداد مي‌شد، هر چند در آن دوران ده‌ساله نيز از مطالعه و تحقيق پيرامون مسائل مذهبي عقب نماند و با بزرگاني از همبندانش در زندان مباحثه مي‌كرد و پيشرفت داشت. ما به وجود ايشان افتخار مي‌كنيم و ضمن تشكر از روزنامه اعتماد، از كتابخانه ملي و خانم دكتر بروجردي هم كه نسبت به برگزاري بزرگداشت و تجليل براي ايشان اهتمام دارند، تشكر مي‌كنيم.

منبع: اعتماد
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

کاهش آسیب‌های اجتماعی با کمک اردوهای جهادی

شهرداری، ناوگان اتوبوسرانی را تقویت کند/ خرید کارت اتوبوس الزامی است

بخش دولتی برای حضور خیرین، مانع ایجاد می‌کند /۱۳ شهرستان استان از نظر فضای آموزشی زیر نرم کشوری هستند/ سهم اعتبارات آموزش و پرورش در بودجه‌های استانی پایین است

شورای شهر به ساختمان مرکزی شهرداری منتقل می شود/ ساختمان جدید شورای شهر در میدان شورا احداث خواهد شد

فضاهای شهری برای معلولین مناسب سازی شود/ در اجرای پروژه های عمرانی تسریع شود/برای شهرداری منطقه پنج نیروی جدید استخدام نکردیم/ اصلاح هندسی سه راهی شرف آباد انجام شد و به زودی اجرا می شود

مرکز پژوهش های شورای اسلامی تشکیل شد/ چناریان، خدادادی و حسن زاده به عنوان اعضای هیأت امنا انتخاب شدند/افکار ما سیاسی است اما در امور مرتبط با مردم سیاسی عمل نمی‌کنیم

هیات رئیسه شورای اصلاح طلبان استان کرمان انتخاب شدند

با شهرداری مشکل داریم

زائران اربعین برای ثبت نام فقط از سامانه سماح استفاده کنند

اختصاص ۳۵ میلیارد تومان برای مقابله با پدیده گرد وغبار کرمان

پر بحث

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۱۲ نظر)

همه موافق سیستم اعلام بار مجازی هستند به جز من و 80 درصد رانندگان/ رانندگان در این سیستم حق انتخاب بار ندارند/ سیستم مجازی اعلام بار بوشهر رضایت بخش نبود/ نظارت ما بر سیستم اعلام بار کم رنگ می شود   (۸ نظر)

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند   (۸ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۶ نظر)

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند   (۵ نظر)

وعده سر خرمن می دهید/قیمت مرغ در کرمان بیشتر از سایر استان هاست/حتی مرغ در شهرهای سیل زده هم به قیمت 13 هزار تومان عرضه می شود   (۵ نظر)

حرفه خبرنگاری را به رسمیت بشناسیم   (۴ نظر)

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد   (۳ نظر)

جوابیه ماه‌بانو معصوم‌زاده به گفتارنو+ توضیحات گفتارنو: خانم معصوم‌زاده! بابت آن اشتباه عذرخواهی می‌کنیم؛ ولی ظاهرا اشتباه گرفته‌اید   (۳ نظر)

کاهش سن مبتلایان در موج سوم انتقال ایدز / تغییر الگوی مصرف از سنتی به صنعتی عامل بروز رفتارهای پرخطر/16 نوزاد از مادر HIV مثبت سالم به دنیا آمده است   (۳ نظر)