کد خبر: ۳۲۴۳۰
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۵
ارسال به دوستان
ذخیره
در جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر مطرح شد:
مدیر کل بهزیستی نیز از کمبود اعتبارات دولتی گلایه کرد و گفت: سهم بری ما از اعتبارات کشور در بحث پیشگیری از اعتیاد کم است و این اجحاف در حق کرمان است. از اعتباراتی که تخصیص می یابد می توانیم دریابیم که پیشگیری از اعتیاد در عمل مورد توجه نیست.

گفتارنو/ سمیرا کریمی افشار:

در جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر معاون دادسرای استان با انتقاد از عملکرد بهزیستی در خصوص کمپ ماده 16گفت: در خصوص نگهداری معتادان متهاجر در مرکز ماده ۱۶، سال گذشته پیش بینی شده بود ۷۰۰ مورد پذیرش شود اما در عمل چیز دیگری بود. و اینگونه مطرح شد که پزشکان گفتند کار دیگری برای معتادین نمی‌شود کرد ؛آنها را ترخیص کردیم.


به گزارش گفتارنو، شمس الدینی ضمن اشاره به اینکه نباید فقط بر روی مرکز استان متمرکز شویم افزود: من پیشنهاد دارم مصوبات گذشته را زنده و اجرا کنیم .

او ادامه داد: در تهران مصوب شده است به غیر از کرمان در ۴ شهر بم، سیرجان، رفسنجان و جیرفت چهار مرکز دیگر را راه اندازی کنیم بیایید این ها را عملیاتی کنیم.

شمس الدینی با یادآوری اینکه کمپ ماده 16 بانوان را تعطیل کردیم که باید راه اندازی شود، گفت: ناهنجاری های اجتماعی مردم را آزار می دهد. خیلی از این ناهنجاری ها مربوط به فرد ترد شده از جامعه و خانواده به علت اعتیاد است، دوستان ما در زندان طرحی را پیشنهاد کردند اما اهتمامی روی آن نشده است ما باید یک فضا با امکانات اولیه در اختیار این معتادین بگذاریم تا پس از درمان دوباره به سراغ مواد نروند.

او افزود: باید از تجربه دنیا استفاده کنیم، شهرداری و بهزیستی پای کار بیایند و غذای مناسب برای افراد را فراهم کنند و متادون در اختیارشان بگذاریم البته این مراکز نباید حالت اداری داشته باشند تا به آنها فشار بیاید.

مدیرکل بهزیستی خطاب به معاون دادسرای استان گفت: یک نفر که بدون مجوز قضایی ترخیص شده است را بگویید. قرار نیست ما اینجا کسی را محکوم کنیم.

صادقی ادامه داد:هزار و 567 نفر را پذیرش کردیم در حالی که باید ۱۴۰ نفر را می پذیرفتیم به لحاظ مشکلاتی که در استان وجود داشت از همه مبلغی که می توانستیم برداشت کنیم برداشت کردیم.

او خاطرنشان کرد: شورای تامین مجوز داده است تا در چهار نقطه استان مجوز مرکز ترک اعتیاد بدهیم اما یک هزار تومانی به ما اختصاص نیافته است ، چهار مرکز می خواهیم بزنیم هزار مشکل داریم.

صادقی در ادامه نوک پیکان انتقادهایش را متوجه مرکز کشور کرد و گفت: کشور به سختی با ما راه می آید و ما باید با هم این مسائل را حل کنیم چرا که ما از خیلی از ظرفیت‌هایی که در دیگر استانها و مراکز کشور موجود است محرومیم و باید اعتبارات ما افزایش یابد.

شمس‌الدینی خطاب به صادقی گفت: شأن استان ما بیشتر از اینهاست کمپ ماده ۱۶ در امنیت جامعه تاثیر مستقیم دارد و در خصوص این موضوع اهتمام لازم صورت نگرفته است.

او تاکید کرد: کمپ ماده 16 درست دیده نشده است و از ظرفیت آن برای کاهش آسیب های اجتماعی استفاده نشده است و فقط در حد رفع مسئولیت یکسری از کارها را انجام دادیم.

معاون دادسرای استان خاطرنشان کرد: در عید نوروز تصویب شد این مرکز ۷۰۰ نفر پذیرش داشته باشد اما ما رفتیم ۵۰۰ نفر پذیرفته شده بود. در این مدت سه سال دوستان بهزیستی در کمپ زحمت زیادی کشیدند اما آنچه قانون مطرح کرده است و حق کرمان بوده است انجام نشده است.

او ادامه داد: یک بحثی مطرح است که مسئولیت کمپ را به کسی دیگر واگذار کنند و بهزیستی می تواند در محدوده توان و ظرفیت خود کمک کند نه بیشتر.

مدیر کل بهزیستی در ادامه با ارائه گزارشی از عملکرد بهزیستی در کمپ ماده 16 گفت: حدود هزار و ۲۳۲ نفر را از کمپ ترخیص کردیم که همه اینها با مجوز قوه قضاییه ترخیص شدند ما در این مرکز به هیچ عنوان ترخیص ارادی نداشتیم.

صادقی به اختلاف بهزیستی و قوه قضاییه اشاره کرد و گفت: خیلی از افرادی که در کمپ پذیرش می شوند معتاد متهاجر محسوب نمی شوند باید همین یک مرکز که در کرمان مجوز دارد را  به افراد کارتن خواب اختصاص بدهیم و همین کفایت می کند اما تعداد زیادی که پذیرش می شوند مربوط به شکایت خانواده است که در عین حال بضاعت درمان بیمار را دارند.

او اظهار داشت: این سیستم قرار است هزینه ها را صرف درمان معتادان کف خیابان کند نه کسانی که توانایی مالی برای درمان دارند.

صادقی به مرکز ترک اعتیاد بم اشاره کرد و گفت: این مرکز با ظرفیت ۴۰ نفر در حال فعالیت است و ما از اعتبارات خودمان به آنها تزریق کردیم و نتوانستیم اعتبار جدید برای آنها بگیریم.

مدیر کل بهزیستی نیز از کمبود اعتبارات دولتی گلایه کرد و گفت: سهم بری ما از اعتبارات کشور در بحث پیشگیری از اعتیاد کم است و این اجحاف در حق کرمان است. از اعتباراتی که تخصیص می یابد می توانیم دریابیم که پیشگیری از اعتیاد در عمل مورد توجه نیست.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

برخورد کاریکاتوری با اندیشه امام، یک آفت بزرگ است

خاطرات مرحوم حاج سید احمد خمینی از بیماری امام

معاون آموزشی دانشگاه تهران: دانشجویان همه مقاطع می‌توانند از ۱۷ خرداد به دانشگاه بازگردند/دانشجویان جدیدالورود از نیمه دوم مهر ماه شروع می شود

هزینه حمل و نقل زعفران ۷ یورو شد/ وزارت جهاد کشاورزی مازاد پیاز زعفران را خریداری کند

بیانیه استاندار و نماینده ولی فقیه در استان کرمان به مناسبت سالگرد رحلت امام خمینی (ره)

با چالش حفظ بازار پسته مواجه شدیم

زمین خواری و فروش 800قطعه زمین دولتی در منوجان

حیوان آزار کهنوجی دستگیر شد

تعداد مبتلایان به کرونا به مرز 2هزار نفر رسید

شهادت سرباز قرارگاه عملیاتی ابوذر در درگیری مسلحانه

پربازدید ها

مصوبه استانی در خصوص بازگشایی تالار‌ها گنگ است/حتی اگر ظرفیت تالار به ۲۰۰ نفر هم رسیده باشد، هیچ تضمینی وجود ندارد که این افراد کنارهم ننشینند

۸۰ کیلوگرم تریاک در یک منزل مسکونی

۳۸ درصد کرمانی‌ها سال گذشته دخانیات استعمال کردند!

شهادت سرباز قرارگاه عملیاتی ابوذر در درگیری مسلحانه

رد پیشنهاد رشوه توسط رئیس کلانتری بردسیر

همکاری قاچاقچیان سوخت با تعدادی از شرکت های مسافربری

40درصد از مبتلایان کرونا درجیرفت،کارمند دولت اند!

۹۰ دانشجوی پسر و ۸۰ دختر برای ترم جاری در خوابگاه‌های جیرفت پذیرش شدند

فرماندار جیرفت:محدودیت‌های کرونایی همچنان در جیرفت ادامه دارد/در ورودی ادارات جاهایی برای تهیه ماسک تعبیه خواهد شد

معلم مرجع تعیین نمره دانش آموزان است/آزمون آنلاین به هیچ عنوان تنها ملاک ارزیابی نیست

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسمات نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۱۶ نظر)

مرحله دوم یارانه معیشتی فردا واریز می‌شود / متقاضیانی که یارانه دریافت نمی‌کردند از 10 دی ماه ثبت‌نام کنند   (۱۱۳ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۵ نظر)

کلیه آموزشگاه های آرایشگری تعطیل است/ اصلاح صورت در هیچ یک از آرایشگاه ها انجام نمی شود/ هیچ ماسکی در اختیار اتحادیه گذاشته نشده است/ حاشیه شهر اطلاعات چندانی ندارند و مسئله را جدی نگرفتند   (۱۳ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

ردصلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب در سیرجان، زرند و جیرفت/ صلاحیت محسن‌بیگی در کرمان احراز نشد/ یکی از نمایندگان استان در فهرست رد صلاحیت‌ شده‌ها   (۷ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۱ نظر)

پرطرفدارترین ها

قالیباف: مجلس یازدهم مذاکره و سازش با آمریکا به عنوان محور استکبار جهانی را بی حاصل و پر ضرر ارزیابی می‌کند   (۱ نظر)

مدیرکل و معاون اداری مالی اداره کل غله استان کرمان به اتهام رشوه و فساد اداری دستگیر شدند   ( نظر)

پیشنهاد ختم روزانه قرآن از سوی نماینده مردم رفسنجان/صفحه اول و دوم برای قالیباف در نظر گرفته‌ شد/ثواب اولین ختم قرآن به روح بلند امام خمینی(ره)هدیه می شود   ( نظر)