کد خبر: ۳۲۴۳۰
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۵
ارسال به دوستان
ذخیره
در جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر مطرح شد:
مدیر کل بهزیستی نیز از کمبود اعتبارات دولتی گلایه کرد و گفت: سهم بری ما از اعتبارات کشور در بحث پیشگیری از اعتیاد کم است و این اجحاف در حق کرمان است. از اعتباراتی که تخصیص می یابد می توانیم دریابیم که پیشگیری از اعتیاد در عمل مورد توجه نیست.

گفتارنو/ سمیرا کریمی افشار:

در جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر معاون دادسرای استان با انتقاد از عملکرد بهزیستی در خصوص کمپ ماده 16گفت: در خصوص نگهداری معتادان متهاجر در مرکز ماده ۱۶، سال گذشته پیش بینی شده بود ۷۰۰ مورد پذیرش شود اما در عمل چیز دیگری بود. و اینگونه مطرح شد که پزشکان گفتند کار دیگری برای معتادین نمی‌شود کرد ؛آنها را ترخیص کردیم.


به گزارش گفتارنو، شمس الدینی ضمن اشاره به اینکه نباید فقط بر روی مرکز استان متمرکز شویم افزود: من پیشنهاد دارم مصوبات گذشته را زنده و اجرا کنیم .

او ادامه داد: در تهران مصوب شده است به غیر از کرمان در ۴ شهر بم، سیرجان، رفسنجان و جیرفت چهار مرکز دیگر را راه اندازی کنیم بیایید این ها را عملیاتی کنیم.

شمس الدینی با یادآوری اینکه کمپ ماده 16 بانوان را تعطیل کردیم که باید راه اندازی شود، گفت: ناهنجاری های اجتماعی مردم را آزار می دهد. خیلی از این ناهنجاری ها مربوط به فرد ترد شده از جامعه و خانواده به علت اعتیاد است، دوستان ما در زندان طرحی را پیشنهاد کردند اما اهتمامی روی آن نشده است ما باید یک فضا با امکانات اولیه در اختیار این معتادین بگذاریم تا پس از درمان دوباره به سراغ مواد نروند.

او افزود: باید از تجربه دنیا استفاده کنیم، شهرداری و بهزیستی پای کار بیایند و غذای مناسب برای افراد را فراهم کنند و متادون در اختیارشان بگذاریم البته این مراکز نباید حالت اداری داشته باشند تا به آنها فشار بیاید.

مدیرکل بهزیستی خطاب به معاون دادسرای استان گفت: یک نفر که بدون مجوز قضایی ترخیص شده است را بگویید. قرار نیست ما اینجا کسی را محکوم کنیم.

صادقی ادامه داد:هزار و 567 نفر را پذیرش کردیم در حالی که باید ۱۴۰ نفر را می پذیرفتیم به لحاظ مشکلاتی که در استان وجود داشت از همه مبلغی که می توانستیم برداشت کنیم برداشت کردیم.

او خاطرنشان کرد: شورای تامین مجوز داده است تا در چهار نقطه استان مجوز مرکز ترک اعتیاد بدهیم اما یک هزار تومانی به ما اختصاص نیافته است ، چهار مرکز می خواهیم بزنیم هزار مشکل داریم.

صادقی در ادامه نوک پیکان انتقادهایش را متوجه مرکز کشور کرد و گفت: کشور به سختی با ما راه می آید و ما باید با هم این مسائل را حل کنیم چرا که ما از خیلی از ظرفیت‌هایی که در دیگر استانها و مراکز کشور موجود است محرومیم و باید اعتبارات ما افزایش یابد.

شمس‌الدینی خطاب به صادقی گفت: شأن استان ما بیشتر از اینهاست کمپ ماده ۱۶ در امنیت جامعه تاثیر مستقیم دارد و در خصوص این موضوع اهتمام لازم صورت نگرفته است.

او تاکید کرد: کمپ ماده 16 درست دیده نشده است و از ظرفیت آن برای کاهش آسیب های اجتماعی استفاده نشده است و فقط در حد رفع مسئولیت یکسری از کارها را انجام دادیم.

معاون دادسرای استان خاطرنشان کرد: در عید نوروز تصویب شد این مرکز ۷۰۰ نفر پذیرش داشته باشد اما ما رفتیم ۵۰۰ نفر پذیرفته شده بود. در این مدت سه سال دوستان بهزیستی در کمپ زحمت زیادی کشیدند اما آنچه قانون مطرح کرده است و حق کرمان بوده است انجام نشده است.

او ادامه داد: یک بحثی مطرح است که مسئولیت کمپ را به کسی دیگر واگذار کنند و بهزیستی می تواند در محدوده توان و ظرفیت خود کمک کند نه بیشتر.

مدیر کل بهزیستی در ادامه با ارائه گزارشی از عملکرد بهزیستی در کمپ ماده 16 گفت: حدود هزار و ۲۳۲ نفر را از کمپ ترخیص کردیم که همه اینها با مجوز قوه قضاییه ترخیص شدند ما در این مرکز به هیچ عنوان ترخیص ارادی نداشتیم.

صادقی به اختلاف بهزیستی و قوه قضاییه اشاره کرد و گفت: خیلی از افرادی که در کمپ پذیرش می شوند معتاد متهاجر محسوب نمی شوند باید همین یک مرکز که در کرمان مجوز دارد را  به افراد کارتن خواب اختصاص بدهیم و همین کفایت می کند اما تعداد زیادی که پذیرش می شوند مربوط به شکایت خانواده است که در عین حال بضاعت درمان بیمار را دارند.

او اظهار داشت: این سیستم قرار است هزینه ها را صرف درمان معتادان کف خیابان کند نه کسانی که توانایی مالی برای درمان دارند.

صادقی به مرکز ترک اعتیاد بم اشاره کرد و گفت: این مرکز با ظرفیت ۴۰ نفر در حال فعالیت است و ما از اعتبارات خودمان به آنها تزریق کردیم و نتوانستیم اعتبار جدید برای آنها بگیریم.

مدیر کل بهزیستی نیز از کمبود اعتبارات دولتی گلایه کرد و گفت: سهم بری ما از اعتبارات کشور در بحث پیشگیری از اعتیاد کم است و این اجحاف در حق کرمان است. از اعتباراتی که تخصیص می یابد می توانیم دریابیم که پیشگیری از اعتیاد در عمل مورد توجه نیست.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

کاهش آسیب‌های اجتماعی با کمک اردوهای جهادی

شهرداری، ناوگان اتوبوسرانی را تقویت کند/ خرید کارت اتوبوس الزامی است

بخش دولتی برای حضور خیرین، مانع ایجاد می‌کند /۱۳ شهرستان استان از نظر فضای آموزشی زیر نرم کشوری هستند/ سهم اعتبارات آموزش و پرورش در بودجه‌های استانی پایین است

شورای شهر به ساختمان مرکزی شهرداری منتقل می شود/ ساختمان جدید شورای شهر در میدان شورا احداث خواهد شد

فضاهای شهری برای معلولین مناسب سازی شود/ در اجرای پروژه های عمرانی تسریع شود/برای شهرداری منطقه پنج نیروی جدید استخدام نکردیم/ اصلاح هندسی سه راهی شرف آباد انجام شد و به زودی اجرا می شود

مرکز پژوهش های شورای اسلامی تشکیل شد/ چناریان، خدادادی و حسن زاده به عنوان اعضای هیأت امنا انتخاب شدند/افکار ما سیاسی است اما در امور مرتبط با مردم سیاسی عمل نمی‌کنیم

هیات رئیسه شورای اصلاح طلبان استان کرمان انتخاب شدند

با شهرداری مشکل داریم

زائران اربعین برای ثبت نام فقط از سامانه سماح استفاده کنند

اختصاص ۳۵ میلیارد تومان برای مقابله با پدیده گرد وغبار کرمان

پربازدید ها

دام و طیور از این آب نمی خورند چه برسد به انسان!

از نظر استحکام بنای مدارس مشکل نداریم/ با تغییر نظام آموزشی، با کمبود کلاس مواجه شدیم/ تراکم دانش آموزان در هر کلاس به ۴۵ نفر رسیده است / اگر سخت گیرانه به مدارس غیر دولتی نگاه کنیم تعداد زیادی از آن ها را باید تعطیل کنیم

مرمت و بازسازی کلیه‌ی کاروانسراهای بازار تاریخی کرمان /آغاز فاز اول طرح گذر فرهنگی در آیندۀ نزدیک

پدر و پسر گم شده در سیرجان پیدا شدند

استاندار کرمان: سند تحول بنیادین یک سند مهم در تعلیم و تربیت کشور است/ اجرای دقیق سند تحول بنیادین باید اولویت اصلی آموزش و پرورش در استان باشد/نماینده ولی‌فقیه در استان کرمان: برخی افراد به اشتباه معلم شده‌اند/ چاره‌ای برای رفع دغدغه‌های معلمان در سند تحول بنیادین اندیشیده شود

با شهرداری مشکل داریم

زنگ مهر در بیش از 7700 مدرسه استان کرمان به صدا درآمد/۳۵ درصد فضاهای آموزشی مدارس استان کرمان یا تخریبی هستند یا نیاز به مقاوم سازی دارند

انجام طرح حذف قبوض کاغذی به منظور کاهش هزینه‌ها و جلوگیری از اتلاف وقت/ صدور ۹۸۷ هزار قبض برق سبز در کرمان

اختصاص ۳۵ میلیارد تومان برای مقابله با پدیده گرد وغبار کرمان

زائران اربعین برای ثبت نام فقط از سامانه سماح استفاده کنند

پر بحث

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۱۲ نظر)

همه موافق سیستم اعلام بار مجازی هستند به جز من و 80 درصد رانندگان/ رانندگان در این سیستم حق انتخاب بار ندارند/ سیستم مجازی اعلام بار بوشهر رضایت بخش نبود/ نظارت ما بر سیستم اعلام بار کم رنگ می شود   (۸ نظر)

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند   (۸ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۶ نظر)

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند   (۵ نظر)

وعده سر خرمن می دهید/قیمت مرغ در کرمان بیشتر از سایر استان هاست/حتی مرغ در شهرهای سیل زده هم به قیمت 13 هزار تومان عرضه می شود   (۵ نظر)

حرفه خبرنگاری را به رسمیت بشناسیم   (۴ نظر)

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد   (۳ نظر)

جوابیه ماه‌بانو معصوم‌زاده به گفتارنو+ توضیحات گفتارنو: خانم معصوم‌زاده! بابت آن اشتباه عذرخواهی می‌کنیم؛ ولی ظاهرا اشتباه گرفته‌اید   (۳ نظر)

کاهش سن مبتلایان در موج سوم انتقال ایدز / تغییر الگوی مصرف از سنتی به صنعتی عامل بروز رفتارهای پرخطر/16 نوزاد از مادر HIV مثبت سالم به دنیا آمده است   (۳ نظر)