کد خبر: ۳۲۴۴۶
تاریخ انتشار: ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۴
ارسال به دوستان
ذخیره
عضو تعاونی مرغداران در گفت و گو با گفتار نو مطرح کرد:
عضو تعاونی مرغداران، در پاسخ به چرایی ضرر ده بودن تولید کنندگان در دو ماه اخیر اظهار می کند: به علت گرمی شدید هوا این مسئله روی داده است ، متاسفانه واکسن نیست و واکسن ها و داروهای موجود هم جوابگو نیستند . یزدان پناه در پاسخ به تلفات احتمالی مرغدران به دلیل نبود واکسن می گوید: تلفات زیاد است ،بعضی از مرغدران ما 30 تا 40 تلفات داشته اند البته این آمار در برخی از جاها بیشتر هم بوده است.

کمبود مرغ داریم/ دارو‌ها یا چینی اند و یا کیفیت قبل را ندارند/ آمار تلفات در مرغدرای‌ها زیاد است/ ۵۰ درصد از مرغ مورد نیاز استان از سایر استان‌ها وارد می‌شود

گفتار نو/ مرضیه قاضی زاده:

اگر چه در پی ارائه  پیشنهادی از سوی وزارت جهاد کشاورزی ، ستاد تنظیم بازار کشور سقف قیمت مرغ برای مصرف کننده را  12 هزار و 900 تومان تعیین کرد، اما به نظر می رسد که اجرای این مصوبه در استان  در حد حرف مانده است  چرا که کماکان مرغ در استان با قیمت 14 هزار و 800 تومان به فروش می رسد.

در 26 مرداد ماه 98 بود که استاندار کرمان  در واکنش به قیمت بالای مرغ در استان و نارضایتی مردم،  خواستار کاهش قیمت مرغ در استان شد، در این جلسه پیشنهاد شد تا به منظور جلوگیری از خروج مرغ در استان به واسطه کاهش قیمت، ممنوعیت خروج مرغ از استان دنبال شود.

این درحالی است که به گفته فعالین بازار بخش نامه های پیشین مبنی بر جلوگیری از خروج مرغ از استان چندان راه گشا نبوده است و تاثیری در کاهش قیمت مرغ نداشته است.

عضو تعاونی مرغداران در خصوص تاثیر گذاری دستورالعمل  ممنوعیت  خروج مرغ از استان، می گوید: وضعیت امروز مرغ را نمی توانم با آن مقطع زمانی  مقایسه کنیم، در این سری مرغداران ما ضرر کردند.

محسن یزدان پناه تشریح می کند: دو ماه است که به دلیل مشکلاتی که داریم و گرمای هوا، مرغ در استان کم است و کمبود مرغ داریم؛ لذا اگر بتوانند جلوی این کار را بگیرند خوب است اما با توجه به اینکه قیمت مرغ در استان های دیگر بالاست احتمال خارج شدن مرغ هست و حال به هر طریقی هم که شده این کار را انجام می دهند.

یزدان پناه با بیان این جمله که مرغ سیستان و بلوچستان و شهرستان های جنوبی استان، توسط کرمان تأمین می شود، می گوید: باید یک مقدار مرغ به ان شهرها  برود البته گفته اند که برای خروج مرغ باید از دامپزشکی مجوز بگیرید.

 

صرفاً  تولید کننده ضرر می کند و کسی که ضرر نمی کند فروشندگان هستند

مسئول قیمت گذاری گوشت مرغ در تعاونی در پاسخ به این سوال که مرغ در حال حاضر با چه قیمتی از مرغدران خریداری می شود، می گوید: 8 هزار و  تومان 500 را برای قیمت  12 هزار و 900 مصوب کردند و حال که  قیمت بالاتر است ،  از ما حدود 10هزار تومان خریداری می کنند.

یزدان پناه در ادامه می افزاید: تولید کننده هیچ حرفی نمی تواند بزند و قیمت پذیر است، ما نمی توانیم مرغ را نگه داریم و احتکار کنیم چرا که هزینه هایش بیشتر است

عضو تعاونی مرغداران با بیان این جمله که این قیمت 8 هزار و  تومان 500به طور رسمی اعلام شده است، می گوید: تولید کننده چاره ای ندارد،  این وسط صرفاً  تولید کننده ضرر می کند و کسی که ضرر نمی کند فروشندگان هستند.

او در ادامه می افزاید: اگر مرغ رابه قیمت  5 هزار تومان هم اعلام کنند اقایان کارمزد خودشان را می گیرند و هیچ ضرری نمی کنند،  این وسط فقط تولید کننده ضرر می کند .

اگر چه پیش از این کمبود نقدینگی، مشکلات توزیع نهاده ها، نبود دارو و واکسن از جمله دلایل افزایش قیمت مرغ شناخته می شدند اما به نظر می رسد که به تازگی دلالان و واسطه ها نیز به این دلایل  اضافه شده اند.

یزدان پناه  در خصوص تاثیر  واسطه ها در افزایش قیمت مرغ می گوید: جدا از کشتارگاه که این وسط وجود دارد ما واسطه هایی را داریم که مرغ را از تولید کننده ها می خرند و بعد به دیگران می دهند و توزیع می کنند.

او درادامه خاطر نشان می کند: من دیروز با دکتر میری  و دکتر دهقان در خصوص این واسطه ها  صحبت کردم. در حال حاضر قیمتی که مرغ را از مرغدران می خرند نسبت به قیمتی که مرغ  فروخته می شود متفاوت است و این اختلاف قیمت  بسیار زیاد است.

این درحالی است که علی رضا مراد نژاد، عضو هیئت مدیره تعاونی مرغداران در مصاحبه خود با گفتارنو  با تاکید بر  مشکلات نقدینگی مرغداران از دریافت نقدینگی از بازار آزاد و با نرخ های ماهانه 3تا 3.5 درصد خبر داده بود.

یزدان پناه در خصوص این واسطه ها می گوید: تولید کننده پول ندارد و چاره ای هم ندارد جز اینکه پیش اقایان واسطه برود و از ان ها مواد اولیه را بگیرد،  ان ها نیز مرغ را به هر قیمتی که خواستند از تولید کننده می خرند.

او در ادامه خاطر نشان می کند: مرغدار چاره ای ندارد و باید مرغ را به این شخص بدهد چرا که مواداولیه را  از ان شخص گرفته است.

با توجه به اختصاص وام 5 میلیاردی به تعاونی مرغدران برای حذف واسطه ها از عضو تعاونی مرغداران  از این پرسش شد که این وام تا چه اندازه می تواند در کاهش مشکلات نقدینگی مرغداری ها و تنظیم قیمت مرغ تاثیر گذار باشد.

یزدان پناه در پاسخ به این پرسش می گوید: ما اگر بتوانیم این وام را بگیریم،  می توانیم تولید کننده هایمان  را تقویت کنیم و مواداولیه را به ان ها  بدهیم تا بتوانند مرغ را به قیمت بفروشند .

 

واکسن نیست

عضو هیئت مدیره تعاونی مرغداران در پاسخ به چرایی ضرر ده بودن تولید کنندگان در دو ماه اخیر اظهار می کند: به علت گرمی شدید هوا این مسئله روی داده است ،  متاسفانه واکسن نیست و واکسن ها و داروهای موجود هم  جوابگو نیستند .

او می افزاید: داروها یا چینی اند و یا به هر حال کیفیت قبلی را ندارند.

یزدان پناه در پاسخ به تلفات احتمالی مرغدران به دلیل نبود واکسن می گوید: تلفات زیاد است ،بعضی از مرغدران ما  30 تا 40 تلفات داشته اند البته این آمار در برخی از جاها بیشتر هم بوده است.

50درصد از مرغ مورد نیاز استان از سایر استان ها وارد می شود

این اظهارات او منجر به این پرسش شد که چند درصد از مرغ مورد نیاز استان ، توسط تولید کنندگان خود استان تامین می شود و آیا این تلفات می تواند  منجر به افزایش قیمت مرغ شود؟یزدان پناه در پاسخ به این پرسش می گوید: براساس چیزی که اقایان صنف مرغ و ماهی به ما گفتند، حدود 50 الی 60 درصد از مرغ استان را خود استان تأ مین می کند و مابقی مرغ مورد نیاز استان از سایر استان ها وارد می شود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

برخورد کاریکاتوری با اندیشه امام، یک آفت بزرگ است

خاطرات مرحوم حاج سید احمد خمینی از بیماری امام

معاون آموزشی دانشگاه تهران: دانشجویان همه مقاطع می‌توانند از ۱۷ خرداد به دانشگاه بازگردند/دانشجویان جدیدالورود از نیمه دوم مهر ماه شروع می شود

هزینه حمل و نقل زعفران ۷ یورو شد/ وزارت جهاد کشاورزی مازاد پیاز زعفران را خریداری کند

بیانیه استاندار و نماینده ولی فقیه در استان کرمان به مناسبت سالگرد رحلت امام خمینی (ره)

با چالش حفظ بازار پسته مواجه شدیم

زمین خواری و فروش 800قطعه زمین دولتی در منوجان

حیوان آزار کهنوجی دستگیر شد

تعداد مبتلایان به کرونا به مرز 2هزار نفر رسید

شهادت سرباز قرارگاه عملیاتی ابوذر در درگیری مسلحانه

پربازدید ها

کاهش 96درصدی واردات پس از شیوع کرونا

افزایش 100تا 300درصدی نهاده های کشاورزی تنها در دوماه/اجبار شرکت ها برای خرید محصولات جانبی در کنار سم و کود/قطره چکانی شرکت های تولیدی سم و کود

تا اطلاع ثانوی ورود و خروج دام سنگین از بافت ممنوع است/بیماری LSD دام با دام قاچاق وارد استان شده است

۵۰ درصد شبکه آبرسانی رفسنجان فرسوده است

با فروش کنستانتره،دستمزدهای معوق کارگران معادن سیرجان پرداخت می‌شود

کارشناس رسانه‌های نوین:زیرساخت‌های اقتصاد دیجیتال را نداریم/ چاره حل مشکل فرکانسی در دست صداوسیماست

بررسی باستان‌شناسی در شهرستان قلعه گنج آغاز شد

وام اصناف از 20خرداد ماه پرداخت می شود

با چالش حفظ بازار پسته مواجه شدیم

هزینه حمل و نقل زعفران ۷ یورو شد/ وزارت جهاد کشاورزی مازاد پیاز زعفران را خریداری کند

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسمات نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۱۶ نظر)

مرحله دوم یارانه معیشتی فردا واریز می‌شود / متقاضیانی که یارانه دریافت نمی‌کردند از 10 دی ماه ثبت‌نام کنند   (۱۱۳ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۵ نظر)

کلیه آموزشگاه های آرایشگری تعطیل است/ اصلاح صورت در هیچ یک از آرایشگاه ها انجام نمی شود/ هیچ ماسکی در اختیار اتحادیه گذاشته نشده است/ حاشیه شهر اطلاعات چندانی ندارند و مسئله را جدی نگرفتند   (۱۳ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

ردصلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب در سیرجان، زرند و جیرفت/ صلاحیت محسن‌بیگی در کرمان احراز نشد/ یکی از نمایندگان استان در فهرست رد صلاحیت‌ شده‌ها   (۷ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۱ نظر)

پرطرفدارترین ها

قالیباف: مجلس یازدهم مذاکره و سازش با آمریکا به عنوان محور استکبار جهانی را بی حاصل و پر ضرر ارزیابی می‌کند   (۱ نظر)

مدیرکل و معاون اداری مالی اداره کل غله استان کرمان به اتهام رشوه و فساد اداری دستگیر شدند   ( نظر)

پیشنهاد ختم روزانه قرآن از سوی نماینده مردم رفسنجان/صفحه اول و دوم برای قالیباف در نظر گرفته‌ شد/ثواب اولین ختم قرآن به روح بلند امام خمینی(ره)هدیه می شود   ( نظر)