کد خبر: ۳۲۴۴۶
تاریخ انتشار: ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۴
ارسال به دوستان
ذخیره
عضو تعاونی مرغداران در گفت و گو با گفتار نو مطرح کرد:
عضو تعاونی مرغداران، در پاسخ به چرایی ضرر ده بودن تولید کنندگان در دو ماه اخیر اظهار می کند: به علت گرمی شدید هوا این مسئله روی داده است ، متاسفانه واکسن نیست و واکسن ها و داروهای موجود هم جوابگو نیستند . یزدان پناه در پاسخ به تلفات احتمالی مرغدران به دلیل نبود واکسن می گوید: تلفات زیاد است ،بعضی از مرغدران ما 30 تا 40 تلفات داشته اند البته این آمار در برخی از جاها بیشتر هم بوده است.

کمبود مرغ داریم/ دارو‌ها یا چینی اند و یا کیفیت قبل را ندارند/ آمار تلفات در مرغدرای‌ها زیاد است/ ۵۰ درصد از مرغ مورد نیاز استان از سایر استان‌ها وارد می‌شود

گفتار نو/ مرضیه قاضی زاده:

اگر چه در پی ارائه  پیشنهادی از سوی وزارت جهاد کشاورزی ، ستاد تنظیم بازار کشور سقف قیمت مرغ برای مصرف کننده را  12 هزار و 900 تومان تعیین کرد، اما به نظر می رسد که اجرای این مصوبه در استان  در حد حرف مانده است  چرا که کماکان مرغ در استان با قیمت 14 هزار و 800 تومان به فروش می رسد.

در 26 مرداد ماه 98 بود که استاندار کرمان  در واکنش به قیمت بالای مرغ در استان و نارضایتی مردم،  خواستار کاهش قیمت مرغ در استان شد، در این جلسه پیشنهاد شد تا به منظور جلوگیری از خروج مرغ در استان به واسطه کاهش قیمت، ممنوعیت خروج مرغ از استان دنبال شود.

این درحالی است که به گفته فعالین بازار بخش نامه های پیشین مبنی بر جلوگیری از خروج مرغ از استان چندان راه گشا نبوده است و تاثیری در کاهش قیمت مرغ نداشته است.

عضو تعاونی مرغداران در خصوص تاثیر گذاری دستورالعمل  ممنوعیت  خروج مرغ از استان، می گوید: وضعیت امروز مرغ را نمی توانم با آن مقطع زمانی  مقایسه کنیم، در این سری مرغداران ما ضرر کردند.

محسن یزدان پناه تشریح می کند: دو ماه است که به دلیل مشکلاتی که داریم و گرمای هوا، مرغ در استان کم است و کمبود مرغ داریم؛ لذا اگر بتوانند جلوی این کار را بگیرند خوب است اما با توجه به اینکه قیمت مرغ در استان های دیگر بالاست احتمال خارج شدن مرغ هست و حال به هر طریقی هم که شده این کار را انجام می دهند.

یزدان پناه با بیان این جمله که مرغ سیستان و بلوچستان و شهرستان های جنوبی استان، توسط کرمان تأمین می شود، می گوید: باید یک مقدار مرغ به ان شهرها  برود البته گفته اند که برای خروج مرغ باید از دامپزشکی مجوز بگیرید.

 

صرفاً  تولید کننده ضرر می کند و کسی که ضرر نمی کند فروشندگان هستند

مسئول قیمت گذاری گوشت مرغ در تعاونی در پاسخ به این سوال که مرغ در حال حاضر با چه قیمتی از مرغدران خریداری می شود، می گوید: 8 هزار و  تومان 500 را برای قیمت  12 هزار و 900 مصوب کردند و حال که  قیمت بالاتر است ،  از ما حدود 10هزار تومان خریداری می کنند.

یزدان پناه در ادامه می افزاید: تولید کننده هیچ حرفی نمی تواند بزند و قیمت پذیر است، ما نمی توانیم مرغ را نگه داریم و احتکار کنیم چرا که هزینه هایش بیشتر است

عضو تعاونی مرغداران با بیان این جمله که این قیمت 8 هزار و  تومان 500به طور رسمی اعلام شده است، می گوید: تولید کننده چاره ای ندارد،  این وسط صرفاً  تولید کننده ضرر می کند و کسی که ضرر نمی کند فروشندگان هستند.

او در ادامه می افزاید: اگر مرغ رابه قیمت  5 هزار تومان هم اعلام کنند اقایان کارمزد خودشان را می گیرند و هیچ ضرری نمی کنند،  این وسط فقط تولید کننده ضرر می کند .

اگر چه پیش از این کمبود نقدینگی، مشکلات توزیع نهاده ها، نبود دارو و واکسن از جمله دلایل افزایش قیمت مرغ شناخته می شدند اما به نظر می رسد که به تازگی دلالان و واسطه ها نیز به این دلایل  اضافه شده اند.

یزدان پناه  در خصوص تاثیر  واسطه ها در افزایش قیمت مرغ می گوید: جدا از کشتارگاه که این وسط وجود دارد ما واسطه هایی را داریم که مرغ را از تولید کننده ها می خرند و بعد به دیگران می دهند و توزیع می کنند.

او درادامه خاطر نشان می کند: من دیروز با دکتر میری  و دکتر دهقان در خصوص این واسطه ها  صحبت کردم. در حال حاضر قیمتی که مرغ را از مرغدران می خرند نسبت به قیمتی که مرغ  فروخته می شود متفاوت است و این اختلاف قیمت  بسیار زیاد است.

این درحالی است که علی رضا مراد نژاد، عضو هیئت مدیره تعاونی مرغداران در مصاحبه خود با گفتارنو  با تاکید بر  مشکلات نقدینگی مرغداران از دریافت نقدینگی از بازار آزاد و با نرخ های ماهانه 3تا 3.5 درصد خبر داده بود.

یزدان پناه در خصوص این واسطه ها می گوید: تولید کننده پول ندارد و چاره ای هم ندارد جز اینکه پیش اقایان واسطه برود و از ان ها مواد اولیه را بگیرد،  ان ها نیز مرغ را به هر قیمتی که خواستند از تولید کننده می خرند.

او در ادامه خاطر نشان می کند: مرغدار چاره ای ندارد و باید مرغ را به این شخص بدهد چرا که مواداولیه را  از ان شخص گرفته است.

با توجه به اختصاص وام 5 میلیاردی به تعاونی مرغدران برای حذف واسطه ها از عضو تعاونی مرغداران  از این پرسش شد که این وام تا چه اندازه می تواند در کاهش مشکلات نقدینگی مرغداری ها و تنظیم قیمت مرغ تاثیر گذار باشد.

یزدان پناه در پاسخ به این پرسش می گوید: ما اگر بتوانیم این وام را بگیریم،  می توانیم تولید کننده هایمان  را تقویت کنیم و مواداولیه را به ان ها  بدهیم تا بتوانند مرغ را به قیمت بفروشند .

 

واکسن نیست

عضو هیئت مدیره تعاونی مرغداران در پاسخ به چرایی ضرر ده بودن تولید کنندگان در دو ماه اخیر اظهار می کند: به علت گرمی شدید هوا این مسئله روی داده است ،  متاسفانه واکسن نیست و واکسن ها و داروهای موجود هم  جوابگو نیستند .

او می افزاید: داروها یا چینی اند و یا به هر حال کیفیت قبلی را ندارند.

یزدان پناه در پاسخ به تلفات احتمالی مرغدران به دلیل نبود واکسن می گوید: تلفات زیاد است ،بعضی از مرغدران ما  30 تا 40 تلفات داشته اند البته این آمار در برخی از جاها بیشتر هم بوده است.

50درصد از مرغ مورد نیاز استان از سایر استان ها وارد می شود

این اظهارات او منجر به این پرسش شد که چند درصد از مرغ مورد نیاز استان ، توسط تولید کنندگان خود استان تامین می شود و آیا این تلفات می تواند  منجر به افزایش قیمت مرغ شود؟یزدان پناه در پاسخ به این پرسش می گوید: براساس چیزی که اقایان صنف مرغ و ماهی به ما گفتند، حدود 50 الی 60 درصد از مرغ استان را خود استان تأ مین می کند و مابقی مرغ مورد نیاز استان از سایر استان ها وارد می شود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

کاهش آسیب‌های اجتماعی با کمک اردوهای جهادی

شهرداری، ناوگان اتوبوسرانی را تقویت کند/ خرید کارت اتوبوس الزامی است

بخش دولتی برای حضور خیرین، مانع ایجاد می‌کند /۱۳ شهرستان استان از نظر فضای آموزشی زیر نرم کشوری هستند/ سهم اعتبارات آموزش و پرورش در بودجه‌های استانی پایین است

شورای شهر به ساختمان مرکزی شهرداری منتقل می شود/ ساختمان جدید شورای شهر در میدان شورا احداث خواهد شد

فضاهای شهری برای معلولین مناسب سازی شود/ در اجرای پروژه های عمرانی تسریع شود/برای شهرداری منطقه پنج نیروی جدید استخدام نکردیم/ اصلاح هندسی سه راهی شرف آباد انجام شد و به زودی اجرا می شود

مرکز پژوهش های شورای اسلامی تشکیل شد/ چناریان، خدادادی و حسن زاده به عنوان اعضای هیأت امنا انتخاب شدند/افکار ما سیاسی است اما در امور مرتبط با مردم سیاسی عمل نمی‌کنیم

هیات رئیسه شورای اصلاح طلبان استان کرمان انتخاب شدند

با شهرداری مشکل داریم

زائران اربعین برای ثبت نام فقط از سامانه سماح استفاده کنند

اختصاص ۳۵ میلیارد تومان برای مقابله با پدیده گرد وغبار کرمان

پربازدید ها

تحریم های بانکی قوی تر از تحریم های خارجی است/تعهد بانک ها در پروژه های عملیاتی خوب نیست/پیشرفت فیزیکی پروژه ها جلوتر از منابع مالی است

هیچ کدام از کشتارگاه های استان به رتبه a نرسیده است/ مدیر کشتارگاه دام و طیور: ضمانت اجرایی برای مصوبات تنظیم بازار وجود ندارد/سرپرست معاونت اقتصادی استانداری کرمان: ۹۰ درصد مصوبات تنظیم بازار عملیاتی شده است/در تمام کشورهای جهان دولت در بازار دخالت نمی کند/ مدیر کل بازرسی استانداری: تصمیمات ستاد تنظیم بازار در رابطه با مرغ اجرایی نشده است

سهمیه هر دانش آموز تنها یک دفتر است/سهمیه کاغذ استان به مدارس و دانشگاه ها اختصاص پیدا می کند/راهداری و معاونت عمرای استانداری، متولی جذب سهمیه لاستیک درون شهری و برون شهری هستند/۴۱۲ تن شکر و برنج برای محرم و صفر توزیع شد

پر بحث

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۱۲ نظر)

همه موافق سیستم اعلام بار مجازی هستند به جز من و 80 درصد رانندگان/ رانندگان در این سیستم حق انتخاب بار ندارند/ سیستم مجازی اعلام بار بوشهر رضایت بخش نبود/ نظارت ما بر سیستم اعلام بار کم رنگ می شود   (۸ نظر)

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند   (۸ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۶ نظر)

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند   (۵ نظر)

وعده سر خرمن می دهید/قیمت مرغ در کرمان بیشتر از سایر استان هاست/حتی مرغ در شهرهای سیل زده هم به قیمت 13 هزار تومان عرضه می شود   (۵ نظر)

حرفه خبرنگاری را به رسمیت بشناسیم   (۴ نظر)

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد   (۳ نظر)

جوابیه ماه‌بانو معصوم‌زاده به گفتارنو+ توضیحات گفتارنو: خانم معصوم‌زاده! بابت آن اشتباه عذرخواهی می‌کنیم؛ ولی ظاهرا اشتباه گرفته‌اید   (۳ نظر)

کاهش سن مبتلایان در موج سوم انتقال ایدز / تغییر الگوی مصرف از سنتی به صنعتی عامل بروز رفتارهای پرخطر/16 نوزاد از مادر HIV مثبت سالم به دنیا آمده است   (۳ نظر)