کد خبر: ۳۲۴۷۳
تاریخ انتشار: ۰۳ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۱
ارسال به دوستان
ذخیره
گزارش گفتارنو، از ویژه برنامه از میان خاطره ها
بادیدنش گمان کردم باید کمی عقب تر بنشینم، عقب تر! باز هم عقب تر، الهه رضایی را می گویم، الهه ای که دهه ی شصتی و هفتادی ها از او خاطره ها دارند.پا به سن گذاشته بود اما نه از آن پا به سن گذاشته هایی که چین و چروک صورتشان را می توانی با چشم غیر مسلح هم ببینی!

گفتارنو/ سمیرا کریمی افشار

خاطره بازی دهه شصتی ها

بادیدنش گمان کردم باید کمی عقب تر بنشینم، عقب تر! باز هم عقب تر، الهه رضایی را می گویم، الهه ای که دهه ی شصتی و هفتادی ها از او خاطره ها دارند.پا به سن گذاشته بود اما نه از آن پا به سن گذاشته هایی که چین و چروک صورتشان را می توانی با چشم غیر مسلح هم ببینی! یکی پرسید راز جوانی تان چیست؟ با زمان کودکی ام که شما را می دیدم تفاوتی نکردید؟ الهه فقط خندید.

حتی عالم زاده، شهردار هم می گفت:نمیدانم بگویم یا نه اما من بچه بودم برنامه شما را می دیدم. (همه خندیدیم)

«یکی بود یکی نبود،زیر گنبد کبود،روبروی بچه ها،قصه گو نشسته بود،قصه گو قصه می گفت، از کتاب قصه ها،قصه های پرنشاط، قصه های آشنا.... آقای حکایتی اسم قصه گوی ماست»

شما هم حتما مانند من با اسم بهرام شاه محمدلو احساس غریبگی می کنید،آقای حکایتی خودمان، که داستان های زیبایش را می شنیدیم.او اما مو و ریش سفید کرده بود و دو عینک داشت، با یکی مردم را می دید و با دیگری قصه می خواند.

کیومرث پور احمد هم همین را می گفت«شما آن آقای حکایتی نیستید!او موهایش سیاه بود و چشمانش سالم!»

حکایتی گفت: آقای حکایتی گذشته گریم بود، اصلی منم!

خواستیم ما را ببرد به قدیم به گذشته هایی که زود گذشت، چشمانم را بستم تا صدایش را باردیگر بشنوم اینبار اما نه از قاب تلویزیون بلکه از ده قدمی ام، او اما چشمانش را درکیفش جا گذاشته بود‍‍! عینک مطالعه اش را می گویم. برای چند لحظه همه را به صدای زیبایش دعوت کرد.

خاطره بازی دهه شصتی ها

حالا دیگر نوبت مجید بود. که از عمق خاطره ها بپرد وسط سالن. خودش نبود؛ گزیده هایی از فیلم پخش شد تا مقدمه ای باشد برای حرف زدن های پوراحمد . حالا بماند که ما کرمانی ها چقدر دلمان می خواست قصه ‌های هوشنگ را با لهجه خودمان ساخته باشند.

"مجید! بیا انشایت را بخوان. موضوع: کدوم آدم به جامعه بیشتر خدمت می کند؟

«با اینکه همه ما یک روز به مرده شور احتیاج پیدا می کنیم اما هیچ کس با مرده شور مهربان نیست.اصغر آقا مرده شور و زنش لیلا مرده شور هم محله ای های ما هستند اما کسی به خواستگاری دخترانش نیامده است چون کسی نمی خواهد پدر زنش مرده شور باشد»

این برشی از فیلم نوستالژیک قصه های مجید بود. کیومرث پور احمد، اما بود، کارگردانی که روزی به سراغ هوشنگ مرادی کرمانی می رود و می گوید: قصه های مجیدت چند؟ هوشنگ می گوید: فله ای می بری یا می خواهی سوا کنی؟ ( حضار همه خندیدند)

می‌گوید: »من داستانش را خواندم و دیدم راست کار من است، فله ای بردمش و پولش را یکجا دادم تا به زخمی از زندگی اش بزند.» او اما دیگر تصمیمی برای ساختن بقیه قصه های مجید ندارد، چرا که هر قصه ای که خوب بوده و پتانسیل تبدیل شدن به فیلم داشته را استفاده کرده است.

پور احمد گفت: هوشنگ، خیلی دوست داشت قصه‌های مجید را یک کارگردان کرمانی بسازد اما نشد.

من هم می خواستم فیلم در زادگاه قصه یعنی کرمان ساخته شود آمدم و فراخوان دادم اما حتی یک زن حاضر نشد برای نقش بی بی تست بدهد، راه دور بود و بازیگر و لوکیشن هم نداشتیم، به اصفهان رفتم چرا که دست روی هر کسی می گذاشتیم بازیگر بود آخرین نفر هم مادر خودم بود.

پور احمد، این را هم گفت که با استاندار وقت بر سر ساخت بخش های از قصه های مجید به تفاهم نرسیده است و دلخور و آویزان به اصفهان برگشته.

پور احمد گفت: "داستان شما که غریبه نیستید" هوشنگ خیلی خوب است و من حتی پیشنهاد دادم در کتاب‌های درسی چاپ شود. من دیگر با تلویزیون کار نمی کنم وگرنه فیلم خوبی می شد بخش خصوصی هم رغبتی برای این جور داستان ها ندارد.

پوراحمدگفت: هوشنگ به اندازه کافی در جهان شهرت دارد.او تنها نویسنده است که خیلی از داستان هایش به فیلمنامه تبدیل شده است و بر خلاف خیلی های دیگر توقع نداشت عین داستان به فیلم تبدیل شود می گفت: قصه من سر جاشه و فیلم توهم سر جاشه، این حرفش درست بود.

پور احمد اما گلایه داشت آنهم چه گلایه ای! می گفت سال هاست که به سینما نمی رود چون مردم به جای دیدن فیلم با گوشی هایشان ور می روند انگار مسئول انرژی هسته ای هستند و باید هر لحظه در دسترس باشند.

پور احمدحتی از قریژ قریژ چیپس هم عصبانی بود. او نور گوشی و قریژ قریژ چیپس را اهانت به سینما می دانست و می گفت نمی روم عصبانی می شوم.

خاطره بازی دهه شصتی ها

نوبت به بهرام شاه محمد لو رسید، (نه بگذارید همان آقای حکایتی بخوانمش، صمیمی تر است) که باب درد و دلش باز شودآنجا که یکی از مخاطبان پرسید چرا از بعد از آقای حکایتی کمتر در تلویزیون دیده شدید؟ حکایتی گفت: من بودم، اما شما به مرور کمتر تلویزیون را دیدید.

حکایتی یک حقیقت تلخ را بازگو کردهمین که امروزه کمتر کسی به تماشای تلویزیون می نشیند تلویزیونی که به قول آبان ملک محمدی بعد از بازی فوتبال در کوچه های خاکی، بقیه اوقات پای تلویزیون بودیم، از اخبارش می دیدیم تا برنامه های خردسالش را.

حکایتی حرف مردم را تایید کرد که می گفتند کسی پای تلویزیون نمی نشیند و بیشتر سراغ انیمیشن های خارجی می روند.

او برنامه های کودک و نوجوان تلویزیون را از حوالی سال ۸۴ به این رو به دلیل تولید انبوه بی کیفیت دانست و گفت:نوع سیاست گذاری های سازمان صدا و سیما هم بی تقصیر نبود، اگر به روابط طبیعی و واقعی بچه ها می پرداختند بهتر بود، وقتی پای فضای مجازی و اینترنت به میان آمد صدا و سیما نتوانست تلفیق درستی بین این ابزار و تلویزیون ایجاد کند.

بعد از اتمام خاطره بازی هایمان،یک دل سیر با این سه عزیر دوست داشتنی حرف ها زدیم و سلفی ها گرفتیم، آبان ملک محمدی،درست می گفت: امروز هم بغض می کنیم و اشک می ریزیم و هم لبخند می زنیم. شب خاطره بازی هایمان بخیر.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

برخورد کاریکاتوری با اندیشه امام، یک آفت بزرگ است

خاطرات مرحوم حاج سید احمد خمینی از بیماری امام

معاون آموزشی دانشگاه تهران: دانشجویان همه مقاطع می‌توانند از ۱۷ خرداد به دانشگاه بازگردند/دانشجویان جدیدالورود از نیمه دوم مهر ماه شروع می شود

هزینه حمل و نقل زعفران ۷ یورو شد/ وزارت جهاد کشاورزی مازاد پیاز زعفران را خریداری کند

بیانیه استاندار و نماینده ولی فقیه در استان کرمان به مناسبت سالگرد رحلت امام خمینی (ره)

با چالش حفظ بازار پسته مواجه شدیم

زمین خواری و فروش 800قطعه زمین دولتی در منوجان

حیوان آزار کهنوجی دستگیر شد

تعداد مبتلایان به کرونا به مرز 2هزار نفر رسید

شهادت سرباز قرارگاه عملیاتی ابوذر در درگیری مسلحانه

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسمات نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۱۶ نظر)

مرحله دوم یارانه معیشتی فردا واریز می‌شود / متقاضیانی که یارانه دریافت نمی‌کردند از 10 دی ماه ثبت‌نام کنند   (۱۱۳ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۵ نظر)

کلیه آموزشگاه های آرایشگری تعطیل است/ اصلاح صورت در هیچ یک از آرایشگاه ها انجام نمی شود/ هیچ ماسکی در اختیار اتحادیه گذاشته نشده است/ حاشیه شهر اطلاعات چندانی ندارند و مسئله را جدی نگرفتند   (۱۳ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

ردصلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب در سیرجان، زرند و جیرفت/ صلاحیت محسن‌بیگی در کرمان احراز نشد/ یکی از نمایندگان استان در فهرست رد صلاحیت‌ شده‌ها   (۷ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۱ نظر)

پرطرفدارترین ها

قالیباف: مجلس یازدهم مذاکره و سازش با آمریکا به عنوان محور استکبار جهانی را بی حاصل و پر ضرر ارزیابی می‌کند   (۱ نظر)

مدیرکل و معاون اداری مالی اداره کل غله استان کرمان به اتهام رشوه و فساد اداری دستگیر شدند   ( نظر)

پیشنهاد ختم روزانه قرآن از سوی نماینده مردم رفسنجان/صفحه اول و دوم برای قالیباف در نظر گرفته‌ شد/ثواب اولین ختم قرآن به روح بلند امام خمینی(ره)هدیه می شود   ( نظر)