کد خبر: ۳۲۵۳۱
تاریخ انتشار: ۰۶ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۵
ارسال به دوستان
ذخیره
گفتارنو گزارش می‌دهد
یک هفته‌ای می‌شود که تصویر نامه‌ای به رئیس قوه‌قضائیه در برخی شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها با موضوع «واگذاری غیرقانونی منطقه اقتصادی جازموریان» منتشر شده است. منتشر کنندگان اولیه این متن که از لحاظ سیاسی به جریان اصولگرا وابستگی دارند سعی دارند واگذاری منطقه اقتصادی جازموریان را غیرقانونی جلوه دهند و اسحاق جهانگیری و سیدحسین مرعشی را عاملان این موضوع قلمداد کنند. موضوعی که برای بسیاری از آگاهان سیاسی و فعالان اقتصادی بیشتر به یک بازی انتخاباتی شبیه است.

پشت پرده‌های واگذاری مدیریت منطقه اقتصادی جازموریان / جهانگیری قانونی عمل کرده و منطقه اقتصادی جاموریان به مرعشی واگذار نشده است

یک هفته‌ای می‌شود که تصویر نامه‌ای به رئیس قوه‌قضائیه در برخی شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها با موضوع «واگذاری غیرقانونی منطقه اقتصادی جازموریان» منتشر شده است. منتشر کنندگان اولیه این متن که از لحاظ سیاسی به یک جریان سیاسی خاص وابستگی دارند سعی دارند واگذاری منطقه اقتصادی جازموریان را غیرقانونی جلوه دهند و اسحاق جهانگیری و سیدحسین مرعشی را عاملان این موضوع قلمداد کنند. موضوعی که برای بسیاری از آگاهان سیاسی و فعالان اقتصادی بیشتر به یک بازی انتخاباتی شبیه است. بازی‌ای که حالا از رسانه‌های برانداز خارج از کشور هم سر درآورده است!

اما اصل ماجرا چیست؟
یک منبع مطلع در شرکت هلیل جازموریان مجری قانونی منطقه ویژه اقتصادی جازموریان در گفت‌وگو با گفتارنو به بیان جزئیاتی درباره این موضوع پرداخته است.

به گفته این منبع مطلع شرکتی به نام توسعه و عمران جازموریان در دولت اصلاحات ثبت شده بود؛ و زمانیکه منطقه اقتصادی جازموریان در دولت اصلاحات مصوب شد قرار شد این شرکت که وابسته به سازمان عمران کرمان بود متولی اجرای این پروژه باشد.

این منبع آگاه افزود: در ادامه و با شکل‌گیری دولت احمدی نژاد مسئولان وقت اعلام می‌کنند که ما با شما کار نمی‌کنیم.

به گفته این منبع مطلع قرار می‌شود سهام شرکت توسعه و عمران جازموریان به سهام عدالت منتقل بشود.
آنگونه که این منبع آگاه می‌گوید تنها چیزی که این شرکت دارد یک صورت جلسه است. ضمن اینکه یک بدهی حدود 60 میلیونی هم به سازمان عمران دارند که هنوز پرداخت نشده است.

بنا به اظهار این منبع مطلع شرکت سهام عدالت از سال حدود 87 قرار بود کارهای جازموریان را دنبال کنند که اقدامی انجام ندادند. تا اینکه در سال 94 یا 95 آقای رزم حسینی استاندار وقت کرمان نامه‌ای به دولت می‌نویسد و اعلام می‌کند که این شرکت بعد از گذشت چند سال کار را انجام نداده بنابراین درخواست می‌کنیم که ضمن خلع ید شرکت سهام عدالت؛ اجرای پروژه به سازمان عمران کرمان که چند منطقه اقتصادی دیگر را هم اجرا کرده واگذار شود؛ که به گفته این منبع آگاه سوابق این مکاتبات هم در شورای عالی مناطق آزاد وجود دارد.

این منبع توضیح می‌دهد که در سال 96 این موضوع در دولت مصوب می‌شود و اینگونه نیست که یک شبه اتفاق افتاده باشد یا آقای جهانگیری راسا تصمیم گرفته باشد؛ آقای جهانگیری به عنوان معاون اول مصوبه دولت را ابلاغ کرده است.

چرا مدیران شرکت سهام عدالت درباره تعلل خود پاسخ نمی‌دهند
مدیران شرکت سهام عدالت در حالی نسبت به واگذاری این منطقه اقتصادی به یک شرکت دیگر اعتراض دارند که تاکنون هیچ پاسخی درباره تعلل چند ساله خود ارائه نکرده‌اند. تعللی که مسئولان بارها به آن اشاره کرده بودند. در مهرماه 1394 عطاناوکی فرماندار وقت رودبار در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا به بیان جزئیاتی می‌پردازد که قابل تامل است.

ناوکی به ایسنا گفته بود:« این منطقه پایان دولت سیدمحمد خاتمی مصوب دولت و مجلس شد و مبلغ یک میلیارد تومان برای کارهای مطالعاتی آن اختصاص یافت و حتی کد اعتباری نیز برای این منطقه در نظر گرفته شد. با روی کار آمدن دولت نهم و دهم، منطقه ویژه اقتصادی جازموریان به سهام عدالت اختصاص یافت و در مدت هشت سال عملا کار این منطقه تعطیل شد. بار دیگر با آمدن دولت تدبیر و امید ما به دنبال برگرداندن هویت و کار اصلی منطقه ویژه اقتصادی جازموریان رفتیم که اعلام شد کد اعتباری این منطقه حذف شده است و فقط بخش خصوصی می‌تواند به آن ورود کند.»

اتهام به مرعشی و قابلیت تعقیب حقوقی
محمدرضا رفیعی و عبدالرضا بامری دو تن از شاکیان که رسانه‌ها آن‌ها را مدیران شرکت سهام دولت مجری سابق پروژه منطقه ویژه معرفی کرده‌اند مدعی هستند که این منطقه اقتصادی به صورت غیرقانونی توسط اسحاق جهانگیری به سیدحسین مرعشی انتقال پیدا کرده‌است. موضوعی که به نظر می‌رسد ناشی از عدم تسلط به مباحث حقوقی است.

واگذاری اجرای منطقه اقتصادی جازموریان به سازمان عمران پس از طی تشریفات قانونی بوده به طوریکه شورای عالی مناطق آزاد در نشست 1396/10/11 این موضوع را تصویب و جهت تائید به هیات دولت ارجاع ارسال شده که این موضوع در جلسه 1396/10/20 هیات دولت نیز به تصویب رسیده است و مطابق با رویه مرسوم این مصوبه توسط معاون اول ابلاغ شد.

جهت مطالعه اسناد مرتبط که در سایت رسمی دفتر دولت منتشر شده اینجا کلیک کنید.

نویسندگان شکایت همچنین مدعی هستند که منطقه ویژه اقتصادی به مرعشی و خانواده وی منتقل شده است در حالیکه در آگهی ثبتی شرکت متولی منطقه جازموریان که در روزنامه رسمی قوه قضائیه منتشر شده هیچ نامی از سیدحسین مرعشی و خانواده او وجود ندارد.

پشت پرده‌های واگذاری مدیریت منطقه اقتصادی جازموریان / جهانگیری قانونی عمل کرده و منطقه اقتصادی جاموریان به مرعشی واگذار نشده است/

تصویر آگهی شرکت هلیل جازموریان و معرفی مدیران آن 

مرعشی حتی در سازمان عمران کرمان نیز مسئولیت حقوقی ندارد. او چندی پیش به رسانه‌ها گفته بود که در سازمان عمران کرمان هیچ سهامی ندارد و اساسا کسی از فعالیت‌های سازمان عمران کرمان انتفاع شخصی ندارد.

نکته قابل توجه دیگر اینکه به نظر می‌رسد رسانه‌ای کردن این موضوع قبل از رسیدگی در قوه قضائیه نشانه اهداف پنهان دیگری است؛ موضوعی که امکان تعقیب قضائی مدیران شرکت سهام عدالت که اقدام به انتشار مفاد شکایت خود قبل از رسیدگی توسط دادگاه کرده‌اند را برای اسحاق جهانگیری و سیدحسین مرعشی به اتهام نشر اکاذیب و افترا فراهم می‌کند. موضوعی که باید منتظر آن ماند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

مدارس استان کرمان در حال ضدعفونی شدن هستند / تصمیم‌گیری درباره تعطیلی مدارس به عهده ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا ویروس است / هر تصمیم جدیدی گرفته شود به اطلاع مردم خواهیم رساند

اتوبوس‌های شهری در کرمان ضد عفونی می‌شوند / راننده‌های تاکسی خودروی خود را به‌صورت نیم‌بها ضدعفونی کنند

آمادگی مهار ویروس کرونا را داریم / همکاری مردم نقش سازنده‌ای در پیشگیری از کرونا دارد / مردم از شرایط تعطیلی مدارس برای مسافرت استفاده نکنند / اجناس نمایشگاه بهاره در سایر مراکز عرضه می‌شود

درصد کنسلی ها و رزروی ها برابر بوده است/ اقلام ضد عفونی کننده مرتباً در اختیار همکاران و مسافرین قرار می گیرد/ آموزش های لازم در ارتباط با کرونا به هتلدران داده شده است/ پیش بینی می کنیم برای ایام نوروز وضعیت خوبی داشته باشیم

تعداد مراجعین به باشگاه‌های ورزشی کاهش داشته است / از ورود افرادی که دارای علایم بیماری هستند به استخرها جلوگیری می‌شود / کلیه مسابقات غیر ضروری لغو شدند

هنوز جواب آزمایشات افراد مشکوک به کرونا ویروس اعلام نشده/کیت های اولیه آزمایشات کرونا به کرمان می آید/کرمان جزء مناطق کم خطر کرونا ویروس است

هنوز جواب آزمایشات افراد مشکوک به کرونا ویروس اعلام نشده/کیت های اولیه آزمایشات کرونا به کرمان می آید/کرمان جزء مناطق کم خطر کرونا ویروس است

احتمال ورود ملخ‌های صحرایی به استان کرمان تا چند روز آینده / پیش‌بینی افزایش هجوم ملخ‌ها به ایران نسبت به سال گذشته / مقابله با ملخ صحرایی نیازمند همکاری همه دستگاه‌ها

معاون وزیر بهداشت: آمار 50 فوتی کرونا در قم تکذیب شد/ اگر تعداد فوت‌شدگان نصف این آمار هم باشند استعفا می‌دهم / با قرنطینه موافق نیستیم

دستگاه قضایی با محتکران اقلام بهداشتی و پیشگیرانه برخورد می‌کند / فعالیت واحد‌های عرضه اقلام بهداشتی و درمانی از سوی ضابطان دستگاه قضایی رصد می‌شود / تدابیر لازم برای پیشگیری از ورود ویروس کرونا به زندان‌ها اندیشیده شده است

پر بحث

مرحله دوم یارانه معیشتی فردا واریز می‌شود / متقاضیانی که یارانه دریافت نمی‌کردند از 10 دی ماه ثبت‌نام کنند   (۱۰۲ نظر)

ردصلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب در سیرجان، زرند و جیرفت/ صلاحیت محسن‌بیگی در کرمان احراز نشد/ یکی از نمایندگان استان در فهرست رد صلاحیت‌ شده‌ها   (۷ نظر)

نیاز نداریم برای موفقیت در انتخابات اسم تشکیلاتمان را تغییر دهیم   (۵ نظر)

موسسه مولی‌الموحدین غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است/ نیروی انتظامی خواستار تغییر اساسنامه موسسه شد/ هیچ یک از اعضای هیات امنا سهمی در شرکت‌های موسسه ندارند و هیچ دریافتی‌ رسمی و غیررسمی به‌خاطر عضویتشان نداشته‌اند/ فعالیت‌های اجتماعی موسسه در ایران بی‌نظیر است/ یک ریال از کمک‌های دولتی وارد موسسه نشده است   (۴ نظر)

ویدئو: گزارش گفتارنو از نحوه آماده سازی مراسم عزاداری حسینیه خواجه خضر کرمان   (۴ نظر)

مصرف CNG در استان کرمان ۱۳ درصد افزایش یافت/ ۲ جایگاه CNG در جنوب استان راه‌اندازی می شود   (۳ نظر)

مردم از رای گذشته خود عبرت می‌گیرند و به فضل الهی یک مجلس و دولت انقلابی، مدیریت جامعه را به دست می گیرد/ مسئولان با اظهار نظر درباره دختر آبی می خواستند مردم به شفاف‌سازی آرای نمایندگان نپردازند/فرانسه، با لباس دوستی اما با اهداف آمریکا جلو می آید/جامعه آگاه باشد تا برخی با شعار خدامحوری در بین صفوف مسلمانان تفرقه‌افکنی نکنند/مسئولان بدون اذن امامشان مذاکره نکنند   (۳ نظر)

شایسته سالاری ذبح نشود   (۲ نظر)

ما کرمانی ها کم حرف می زنیم/ وضعیت درمان در استان مطلوب نیست/ جداسازی دانشگاه ها تصمیم خوبی نبود/ زیرساخت های درمانی نو نوار شدند/با مریض و با همراه مریض ارتباط برقرار نمی کنیم/ اقتصاد بخش خصوصی استان‌های همجوار، روی مریض‌های شمال استان کرمان می‌چرخد   (۲ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۱ نظر)