کد خبر: ۳۲۶۵۶
تاریخ انتشار: ۱۶ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۰
ارسال به دوستان
ذخیره
کارشناس مسئول هوا اداره کل سازمان محیط زیست استان کرمان:
محبوبه رسولی گفت: در قانون آئین نامه اجرایی مقابله با گرد و غبار وجود دارد که مصوبه هئیت وزیران است و شرح وظایف به تفکیک دستگاه های اجرایی مشخص شده است و از جمله آن می توان به وظایف سازمان محیط زیست اشاره داشت که در آئین نامه آمده است که سازمان محیط زیست در مقابله با ریزگردها نقش نظارتی دارد و کار اجرایی ندارد.

کارشناس مسئول هوا اداره کل سازمان محیط زیست استان کرمان گفت: بر اساس مطالعات سازمان جنگل ها و مراتع ۲۹ مرکز کانون فرسایش بادی در شمال و جنوب استان وجود دارد و به منظور بیابان زایی سازمان محیط زیست استان در منطقه شکار ممنوع ریگان اقدام به کاشت نهال کرده است.

محبوبه رسولی کارشناس مسئول هوا اداره کل سازمان محیط زیست استان کرمان با بیان اینکه پدیده ریزگردها از جمله چالش ها و معضلات زیست محیطی چند سال اخیر استان کرمان است، گفت: بر اساس مطالعات سازمان جنگل ها و مراتع ۲۹ مرکز کانون فرسایش بادی در شمال و جنوب استان وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه این ۲۹ کانون فرسایش بادی یاد شده تقریبا تمام شهرهای استان کرمان را پوشش می دهند، ابراز کرد: بر همین اساس کمیته ملی مقابله با ریزگردها تشکیل شده است و در این راستا کمیته استانی مقابله با گرد و غبار نیز تشکیل داده ایم.

کارشناس مسئول هوا اداره کل سازمان محیط زیست استان کرمان ادامه داد: کمیته مقابله با ریزگردهای استان به ریاست معاونت عمرانی استاندار است که برخی از دستگاه ها از جمله محیط زیست، سازمان جنگل ها و مراتع، بهداشت، صدا و سیما، آموزش و پرورش و … در این کمیته عضو هستند.

رسولی عنوان کرد: در قانون آئین نامه اجرایی مقابله با گرد و غبار وجود دارد که مصوبه هئیت وزیران است و شرح وظایف به تفکیک دستگاه های اجرایی مشخص شده است و از جمله آن می توان به وظایف سازمان محیط زیست اشاره داشت که در آئین نامه آمده است که سازمان محیط زیست در مقابله با ریزگردها نقش نظارتی دارد و کار اجرایی ندارد.

وی بیان کرد: این سازمان در مبحث احیاء تالاب ها با استفاده از آمارگیری از طریق دستگاه های پایش کیفی وضعیت آب و هوا را مورد بررسی قرار می دهند و به کمیته مقابله با ریزگردها اطلاع رسانی می شود.

کارشناس مسئول هوا اداره کل سازمان محیط زیست استان کرمان اظهار کرد: از جمله ارکان اصلی مقابله با پدیده ریزگردها اداره کل منابع طبیعی است که اقداماتی مانند مالچ پاشی، نهال کاری، ایجاد بادشکن های بیولوژیک و تله رسوب گیر را انجام می دهند تا بتوانند از این طریق گرد و غبار را مهار کنند.

رسولی با تأکید بر اینکه شرکت آب منطقه ای نقش پر رنگی در مقابله با پدیده ریزگردها دارد، تصریح کرد: این دستگاه مدیریت منابع آبی، پلمپ چاه های غیر مجاز، نصب کنتور هوشمند بر چاه های مجاز، کنترل برداشت آب، رها سازی حق آبه زیست محیطی استان را به عهده دارد.

وی با اشاره به اینکه سند گرد و غبار استان نوشته شده است، ابراز کرد: این سند در بهمن ماه سال گذشته در شورای تصمیم گیری استان به تصویب رسیده و در سال جاری نیز از صندوق ملی محیط زیست اعتبار مناسبی تخصیص داده است.

این مقام مسئول با بیان اینکه توسعه جنگل ها و بیابان زدایی در شرح وظایف سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری است، گفت: در شمال و جنوب استان اقدامات مناسبی انجام گرفته است؛ سال گذشته توسط سازمان محیط زیست استان در منطقه شکار ممنوع ریگان نهال هایی کاشته شده است که خوشبختانه نهال ها سر پا هستند و آبیاری می شوند.

رسولی ادامه داد: وظیفه اصلی محیط زیست حفاظت مناطق تحت مدیریت این سازمان شامل پارک های ملی، مناطق حفاظت شده، پناهگاه های حیات وحش و مناطق آزاد است.

وی عنوان کرد: به دلیل اقلیم و وسعتی که در استان کرمان وجود دارد شاهد تنوع بالای زیستی هستیم و گونه های نادر جانوری مانند خرس سیاه آسیایی در کل کشور فقط در قسمت های جنوب استان کرمان، سیستان و بلوچستان و بخش از هرمزگان وجود دارد و همچنین پرنده هوبره که یک گونه پرنده مهاجر است زمستان خود را در دشت های استان سپری می کند.

منبع: آرمان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

تالار بزرگ کرمان باید حتما دهه فجر به بهره برداری رسد/در پرداخت صورت وضعیت های این پروژه مشکلی وجود ندارد

آمار اشتغال ایجاد شده با آمار ثبت شده در سامانه رصد همخوانی ندارند/ فقط ۹ هزار شغل طی ۶ ماه در شهرستان کرمان ایجاد شده که زیبنده نیست/مسئولین دستگاه‌های اجرایی با جدیت، عمل به تعهدات را پیگیری کنند/ در کار سرمایه گذاران سنگ اندازی نکنید

هیچ فشاری بر مودیان از سوی استان پذیرفته شده نیست/ در ۹۵ شاخص توسعه استان کرمان پایین تر از متوسط کشور است/تقاضای کرمان برای تامین ۷۵۰ میلیون دلار منابع جهت اجرای پروژه های پتروشیمی بافت و پلاسمای خون/۷۴۲ واحد تولیدی راکد و نیمه راکد در استان کرمان داریم/بخش عمده مشکل این واحدها تامین مالی است

بازرگان بین المللی و عازم کانادا کلاهبردار از آب درآمد/ اخاذی چند میلیاردی با وعده پوشالی ازدواج

بی‌ارتباطی معنادار دروس دانشگاهی با نیاز واقعی بازار کار نگران کننده است

کارگزاران ‌از ‌ لاریجانی حمایت نمی‌کند/مهم‌ترین اولویت کشور، توسعه اقتصادی است/طبقه متوسط در حال نابودی و متلاشی‌شدن است/حتی کسانی که جمهوری اسلامی را قبول ندارند باید سعی کنند برای ایران از مشکلات موجود بکاهند

کاهش چشم گیر صادرات و واردات استان در سه ماهه اول امسال/خودروسازان استان کرمان نتوانستند واردات خود را انجام دهند/ از اول تیر سه نمایشگاه برگزار کردیم

جفا به بازرگان

مواجهه پارلمان اصولگرایان با مسئله‌ای به‌نام شفافیت/‌مدعیان شفافیت در جلسه غیرعلنی

واکسن آنفلوانزا هفته آینده در داروخانه‌های استان کرمان توزیع می‌شود

پربازدید ها

نه گل‌گهر و نه هیچ شرکت دیگری یک ریال به شهرداری کرمان کمک نکرده است/استفاده از برخی واژگان باعث خدشه‌دار شدن وحدت جامعه می‌شود

واکسن آنفلوانزا هفته آینده در داروخانه‌های استان کرمان توزیع می‌شود

بازرگان بین المللی و عازم کانادا کلاهبردار از آب درآمد/ اخاذی چند میلیاردی با وعده پوشالی ازدواج

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسم نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۲۱ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۷ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۲ نظر)

آیا اینستاگرام در آستانه فیلتر قرار گرفته است؟   (۲ نظر)

در کرمان کمبود کود شیمیایی داریم/هزار تن کرک در استان کرمان تولید می‌شود   (۲ نظر)