کد خبر: ۳۲۶۶۸
تاریخ انتشار: ۱۷ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۷
ارسال به دوستان
ذخیره
یک کشاورز عمده خرما در گفتگو با گفتارنو مطرح کرد:
یک کشاورز خرما با انتقاد از قیمت گذاری برخی از مسئولان در زمینه قیمت گذاری خرما می‌گوید:کسی می‌تواند تعیین نرخ انجام دهد که پولش را هم داشته باشد و بتواند حداقل ۱۰ درصد خرما را به آن قیمتی که می‌گوید بخرد، ان وقت است که می‌تواند برای بازار تعیین تکلیف کند.
نه کشاورزان فروشنده هستند و نه تجار خریدار/ خرما در ۳ الی ۴ ماه آینده ارزان می‌شود/ کسی می‌تواند قیمت گذاری کند که حداقل ۱۰ درصد محصول را خریداری کند
گفتارنو/مرضیه قاضی زاده:اگر چه بار‌ها توسط فعالین بازار و اعضای انجمن خرمای ایران قیمت گذاری در بازار مورد انتقاد قرارگرفته است، اما این روند به یک اپیدمی تبدیل شده که هرساله در فصول برداشت و یا در مواقعی که محصولات کشاورزی با قیمت پایین خرید وفروش می‌شوند، صورت می گیرد.

نمونه بارزش را می‌توان در تعیین قیمت ۲۳ هزار تومانی خرما توسط فرماندار ریگان دید که تاکنون محقق نشده و شواهد امر حاکی از آن است که قیمت این محصول در بازار از ۱۵ هزار تومان تا ۲۰ هزار تومان بسته به کیفیت و نوع بازار در نوسان است.

یک کشاورز عمده خرما در خصوص تبعات قیمت گذاری خرما به گفتار نو می‌گوید: این تعیین نرخ موجب وارد شدن یک شوک به بازار می‌شود.

مصطفی عامری تشریح می‌کند: آن تولید کننده و آن کشاورز به واسطه تعیین قیمتی که مسئولین داشتند به این باور می‌رسد که ارزش خرما به این قمیت است، لذا محصول خود را نگه می‌دارد.

این کشاورز خرما در ادامه می‌افزاید: قطعاً ما کشاورزان نمی‌توانیم چندین ماه یک محصول را نگه داریم چرا که به هر حال در مقاطعی مانند زمان پرداخت حقوق کارگران یا اوایل مهر کشاورز به دلیل نیاز به نقدینگی به فروش محصول روی می‌آورد لذا با افزایش تعداد فروشندگان نرخ پایین می‌آید.

عامری خاطر نشان می‌کند: مشکلی که الان پیش آمده است این است که عملاً نه کشاورزان فروشنده هستندو نه تجار خریدار، شما اگر بازار خرما را نگاه کنید خواهید دید که کشاورزان همه دارند خرما را به سردخانه می‌برنند و نمی‌فروشند، تجار هم می‌گویند این قیمت برای شان نمی‌صرفد و نمی‌خرند.

او با اشاره به محصولاتی همچون گوجه، سیب زمینی و پیاز و ... که در بازار داخل مصرف می‌شوند، می‌گوید: وقتی محصولی فصل تولیدش است معمولاً پایین‌ترین قیمت را دارد.

درحالی این کشاورز خرما از انبارداری محصول جاری خرما خبر می‌دهد که بنا به اذعان فعالین این عرصه به جهت ممنوعیت صادرات و عوارض سنگین صادراتی در چند ماه گذشته، حجم قابل ملاحظه‌ای از خرمای سال گذشته در انبار‌ها مانده است که در کنار خرمای امسال موجودی انبار‌ها را به طور چشمیگیری افزایش می‌دهد.

عامری با بیان این که در ۳ الی ۴ ماه آینده که قیمت خرما افت پیدا می‌کند، کشاورزان دوباره به سمت فرمانداری‌ها می‌روند؛ می‌گوید:در حال حاضر بازار دچار رکود شده و هیچ خریدرای به قیمتی که کشاورزان دلشان می‌خواهد وجود ندارد.

او که دستی هم در بازار خرما دارد با انتقاد از قیمت گذاری برخی از مسئولان در زمینه قیمت گذاری خرما می‌گوید:کسی می‌تواند تعیین نرخ انجام دهد که پولش را هم داشته باشد و بتواند حداقل ۱۰ درصد خرما را به آن قیمتی که می‌گوید بخرد، ان وقت است که می‌تواند برای بازار تعیین تکلیف کند.

در حالی این کشاورز و فعال بازار خرما از عدم موفقیت سیاستگذاری تعیین قیمت در بازار خرما و رکود در این بازار خبر می‌دهد که هر ساله شاهد تعیین قیمت گذاری‌هایی برای محصولات کشاورزی اعم از خرما هستیم.

عامری در پاسخ به این پرسش که آیا در هیچ زمانی این تعیین قیمت‌ها به نتیجه رسیده است، با سال گذشته اشاره می‌کند و می‌گوید:پارسال فرمانداری نرخی اعلام کرد و محقق شد، ولی خوب شرایط خاصی بود.

او در ادامه تشریح می‌کند:در ۱۰ الی ۱۵ سال گذشته که حجم صادرات نسبتاً خوب بوده است خرما با نرخ داخلی یک دلار تا یک دلار ۲۰ سنت معامله می‌شده است، اول فصل سال گذشته خرمای مضافتی کیلویی ۵ هزار تومان بود، ولی دلار ۱۴ هزار تومان بود و عملاً با نرخ‌های قبلی می‌بایست خرما در رنج قیمت ۱۴ یا ۱۵ هزار تومان معامله می‌شد.

او در ادامه در خصوص علت افزایش قیمت خرما تا ۲۵ هزار تومان می‌گوید: به جهت افزایش قیمت دلار، قیمت خرما نسبت به نرخ‌های قدیمی اش در بازار‌های جهانی ارزان‌تر بود؛ لذا حجم زیادی از خرما صادر شد و تبعاً قیمت خرما در اواخر فصل افزایش پیدا کرد و کشاورز سود خوبی برد.

او با اشاره به دخالت دولت من جمله ممنوعیت صادرات و سپس عوارض صادراتی، می‌گوید:به تدریج بازار خرما سقوط کرد که شاید یک اشتباه بود.

او در ادامه با بیان اینکه ۹۰ درصد خرما‌هایی که صادر می‌شوند کیفیت پایین تری نسبت به خرما‌های داخلی دارند، می‌گوید: خرمایی که صادر می‌شود از لحاظ کیفیت بسیار پایین تراز خرما‌های بازار داخل هستند چرا که خرما‌های صادراتی خرما‌هایی هستند که شیره دار نیستند و رطوبت پایینی دارند و پوستشان کلفت‌تر است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

ببینید| کلیپ همایش بزرگ حامیان دکتر زهره سالاری/ سخنرانی دکتر زهره سالاری

ببینید| بسته انتخاباتی گفتارنو ویژه دکتر زهره سالاری

زندانی مشمول حمایت ستاد دیه قبل از اول مهرماه 98 در استان نداریم / زندان هزینه‌های مادی و معنوی زیادی به جامعه تحمیل می‌کند / جمعیت زیاد زندانیان در شان جمهوری اسلامی نیست

ببینید| کلیپ همایش بزرگ حامیان دکتر زهره سالاری/ سخنرانی سید حسین مرعشی

تنها راه مقابله با آمریکا و اسرائیل اقتدار است / انسان ولایت‌مدار با انسان ولایت‌شعار فرق دارد / حاج قاسم رحماء بینهم بود / شهادت حاج قاسم قیامت به پا کرد / سردار سلیمانی از تهدیدها فرصت ساخت / حضور مردم در انتخابات تعیین کننده و سرنوشت‌ساز است

هیچ وقت مسئله استعفا را در ذهن نداشتم/ دولت مسئولیتی در کلیر کردن آسمان ندارد/ ۴۴ حوزه انتخاباتی، غیررقابتی است/معنی ندارد در کشور یک جناح و حزب حاکم مطلق باشد/انتخابات ممکن است مطلوب ما نباشد، اما باید پای صندوق برویم و رای بدهیم/دولت و من هیچ لیستی در انتخابات نداریم

قبل از توسعه کشت می‌بایست بازاریابی انجام شود/ رقابت منفی و ضرر کشاورزان، تبعات توسعه کشت‌های گلخانه‌ای بدون برنامه است/نیاز به دیپلماسی سیاسی و تجاری داریم

برادر شهید سلیمانی خواستار شد؛ جانباختگان مراسم تشییع پیکر شهید سلیمانی در کرمان، جزو شهداء محسوب شوند

واریز ۲۰۵ هزار تومان سود علی‌الحساب سهام عدالت از سوم اسفند

هر جا رد پای توسعه بود، اصلاح‌طلبان در آن نقش داشتند/ در مجلس باید تمام تفکرات، حضور یابند /مبارزه با فساد ذره‌بین و قانون پیچیده نمی‌خواهد/ بیش از ۴۰ سال است که در استان نماینده زن نداشته‌ایم/ در عرصه‌های مدیریتی حضور زنان کمرنگ است/سردار سلیمانی معتقد بودند که وطن برای همه ایرانیان است

پربازدید ها

مشکلی در تامین میوه شب عید امسال وجود ندارد / ۷۰۰ تن سیب درختی از ارومیه خریداری شده است

قبل از توسعه کشت می‌بایست بازاریابی انجام شود/ رقابت منفی و ضرر کشاورزان، تبعات توسعه کشت‌های گلخانه‌ای بدون برنامه است/نیاز به دیپلماسی سیاسی و تجاری داریم

واریز ۲۰۵ هزار تومان سود علی‌الحساب سهام عدالت از سوم اسفند

رقم سود سهام عدالت مشخص شد

پر بحث

مرحله دوم یارانه معیشتی فردا واریز می‌شود / متقاضیانی که یارانه دریافت نمی‌کردند از 10 دی ماه ثبت‌نام کنند   (۱۰۲ نظر)

ردصلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب در سیرجان، زرند و جیرفت/ صلاحیت محسن‌بیگی در کرمان احراز نشد/ یکی از نمایندگان استان در فهرست رد صلاحیت‌ شده‌ها   (۷ نظر)

حرفه خبرنگاری را به رسمیت بشناسیم   (۵ نظر)

نیاز نداریم برای موفقیت در انتخابات اسم تشکیلاتمان را تغییر دهیم   (۵ نظر)

موسسه مولی‌الموحدین غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است/ نیروی انتظامی خواستار تغییر اساسنامه موسسه شد/ هیچ یک از اعضای هیات امنا سهمی در شرکت‌های موسسه ندارند و هیچ دریافتی‌ رسمی و غیررسمی به‌خاطر عضویتشان نداشته‌اند/ فعالیت‌های اجتماعی موسسه در ایران بی‌نظیر است/ یک ریال از کمک‌های دولتی وارد موسسه نشده است   (۴ نظر)

ویدئو: گزارش گفتارنو از نحوه آماده سازی مراسم عزاداری حسینیه خواجه خضر کرمان   (۴ نظر)

جوابیه ماه‌بانو معصوم‌زاده به گفتارنو+ توضیحات گفتارنو: خانم معصوم‌زاده! بابت آن اشتباه عذرخواهی می‌کنیم؛ ولی ظاهرا اشتباه گرفته‌اید   (۳ نظر)

گزارش تصویری گفتارنو از نشست خبری استاندار کرمان   (۳ نظر)

مصرف CNG در استان کرمان ۱۳ درصد افزایش یافت/ ۲ جایگاه CNG در جنوب استان راه‌اندازی می شود   (۳ نظر)

مردم از رای گذشته خود عبرت می‌گیرند و به فضل الهی یک مجلس و دولت انقلابی، مدیریت جامعه را به دست می گیرد/ مسئولان با اظهار نظر درباره دختر آبی می خواستند مردم به شفاف‌سازی آرای نمایندگان نپردازند/فرانسه، با لباس دوستی اما با اهداف آمریکا جلو می آید/جامعه آگاه باشد تا برخی با شعار خدامحوری در بین صفوف مسلمانان تفرقه‌افکنی نکنند/مسئولان بدون اذن امامشان مذاکره نکنند   (۳ نظر)

پرطرفدارترین ها

دانشگاه حتی اجازه برگزاری جشن میلاد حضرت فاطمه ( س) را به ما نداد/ اجازه برگزاری تریبون آزاد هم به ما داده نشد/به جریان رقیب اجازه برگزاری برنامه انتخاباتی را هم داده اند   ( نظر)

ببینید: گزارش تصویری از همایش حامیان دکتر زهره سالاری   ( نظر)

در زندگی به انسانیت، عاطفه ها و فطرتها بیشتر از رنگهای سیاسی توجه کردم/در مسائل سیاسی رنگ خدا را بر هر رنگی ترجیح دهید   ( نظر)