کد خبر: ۳۲۶۶۸
تاریخ انتشار: ۱۷ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۷
ارسال به دوستان
ذخیره
یک کشاورز عمده خرما در گفتگو با گفتارنو مطرح کرد:
یک کشاورز خرما با انتقاد از قیمت گذاری برخی از مسئولان در زمینه قیمت گذاری خرما می‌گوید:کسی می‌تواند تعیین نرخ انجام دهد که پولش را هم داشته باشد و بتواند حداقل ۱۰ درصد خرما را به آن قیمتی که می‌گوید بخرد، ان وقت است که می‌تواند برای بازار تعیین تکلیف کند.
نه کشاورزان فروشنده هستند و نه تجار خریدار/ خرما در ۳ الی ۴ ماه آینده ارزان می‌شود/ کسی می‌تواند قیمت گذاری کند که حداقل ۱۰ درصد محصول را خریداری کند
گفتارنو/مرضیه قاضی زاده:اگر چه بار‌ها توسط فعالین بازار و اعضای انجمن خرمای ایران قیمت گذاری در بازار مورد انتقاد قرارگرفته است، اما این روند به یک اپیدمی تبدیل شده که هرساله در فصول برداشت و یا در مواقعی که محصولات کشاورزی با قیمت پایین خرید وفروش می‌شوند، صورت می گیرد.

نمونه بارزش را می‌توان در تعیین قیمت ۲۳ هزار تومانی خرما توسط فرماندار ریگان دید که تاکنون محقق نشده و شواهد امر حاکی از آن است که قیمت این محصول در بازار از ۱۵ هزار تومان تا ۲۰ هزار تومان بسته به کیفیت و نوع بازار در نوسان است.

یک کشاورز عمده خرما در خصوص تبعات قیمت گذاری خرما به گفتار نو می‌گوید: این تعیین نرخ موجب وارد شدن یک شوک به بازار می‌شود.

مصطفی عامری تشریح می‌کند: آن تولید کننده و آن کشاورز به واسطه تعیین قیمتی که مسئولین داشتند به این باور می‌رسد که ارزش خرما به این قمیت است، لذا محصول خود را نگه می‌دارد.

این کشاورز خرما در ادامه می‌افزاید: قطعاً ما کشاورزان نمی‌توانیم چندین ماه یک محصول را نگه داریم چرا که به هر حال در مقاطعی مانند زمان پرداخت حقوق کارگران یا اوایل مهر کشاورز به دلیل نیاز به نقدینگی به فروش محصول روی می‌آورد لذا با افزایش تعداد فروشندگان نرخ پایین می‌آید.

عامری خاطر نشان می‌کند: مشکلی که الان پیش آمده است این است که عملاً نه کشاورزان فروشنده هستندو نه تجار خریدار، شما اگر بازار خرما را نگاه کنید خواهید دید که کشاورزان همه دارند خرما را به سردخانه می‌برنند و نمی‌فروشند، تجار هم می‌گویند این قیمت برای شان نمی‌صرفد و نمی‌خرند.

او با اشاره به محصولاتی همچون گوجه، سیب زمینی و پیاز و ... که در بازار داخل مصرف می‌شوند، می‌گوید: وقتی محصولی فصل تولیدش است معمولاً پایین‌ترین قیمت را دارد.

درحالی این کشاورز خرما از انبارداری محصول جاری خرما خبر می‌دهد که بنا به اذعان فعالین این عرصه به جهت ممنوعیت صادرات و عوارض سنگین صادراتی در چند ماه گذشته، حجم قابل ملاحظه‌ای از خرمای سال گذشته در انبار‌ها مانده است که در کنار خرمای امسال موجودی انبار‌ها را به طور چشمیگیری افزایش می‌دهد.

عامری با بیان این که در ۳ الی ۴ ماه آینده که قیمت خرما افت پیدا می‌کند، کشاورزان دوباره به سمت فرمانداری‌ها می‌روند؛ می‌گوید:در حال حاضر بازار دچار رکود شده و هیچ خریدرای به قیمتی که کشاورزان دلشان می‌خواهد وجود ندارد.

او که دستی هم در بازار خرما دارد با انتقاد از قیمت گذاری برخی از مسئولان در زمینه قیمت گذاری خرما می‌گوید:کسی می‌تواند تعیین نرخ انجام دهد که پولش را هم داشته باشد و بتواند حداقل ۱۰ درصد خرما را به آن قیمتی که می‌گوید بخرد، ان وقت است که می‌تواند برای بازار تعیین تکلیف کند.

در حالی این کشاورز و فعال بازار خرما از عدم موفقیت سیاستگذاری تعیین قیمت در بازار خرما و رکود در این بازار خبر می‌دهد که هر ساله شاهد تعیین قیمت گذاری‌هایی برای محصولات کشاورزی اعم از خرما هستیم.

عامری در پاسخ به این پرسش که آیا در هیچ زمانی این تعیین قیمت‌ها به نتیجه رسیده است، با سال گذشته اشاره می‌کند و می‌گوید:پارسال فرمانداری نرخی اعلام کرد و محقق شد، ولی خوب شرایط خاصی بود.

او در ادامه تشریح می‌کند:در ۱۰ الی ۱۵ سال گذشته که حجم صادرات نسبتاً خوب بوده است خرما با نرخ داخلی یک دلار تا یک دلار ۲۰ سنت معامله می‌شده است، اول فصل سال گذشته خرمای مضافتی کیلویی ۵ هزار تومان بود، ولی دلار ۱۴ هزار تومان بود و عملاً با نرخ‌های قبلی می‌بایست خرما در رنج قیمت ۱۴ یا ۱۵ هزار تومان معامله می‌شد.

او در ادامه در خصوص علت افزایش قیمت خرما تا ۲۵ هزار تومان می‌گوید: به جهت افزایش قیمت دلار، قیمت خرما نسبت به نرخ‌های قدیمی اش در بازار‌های جهانی ارزان‌تر بود؛ لذا حجم زیادی از خرما صادر شد و تبعاً قیمت خرما در اواخر فصل افزایش پیدا کرد و کشاورز سود خوبی برد.

او با اشاره به دخالت دولت من جمله ممنوعیت صادرات و سپس عوارض صادراتی، می‌گوید:به تدریج بازار خرما سقوط کرد که شاید یک اشتباه بود.

او در ادامه با بیان اینکه ۹۰ درصد خرما‌هایی که صادر می‌شوند کیفیت پایین تری نسبت به خرما‌های داخلی دارند، می‌گوید: خرمایی که صادر می‌شود از لحاظ کیفیت بسیار پایین تراز خرما‌های بازار داخل هستند چرا که خرما‌های صادراتی خرما‌هایی هستند که شیره دار نیستند و رطوبت پایینی دارند و پوستشان کلفت‌تر است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

تامین امنیت یکی از وظایف حاکمیت است/توسعه اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی در سایه امنیت محقق می‌شود/سران طوایف در شوراهای اسلامی روستا، شهر و در شورای حل اختلاف کاندیدا شوند

در انتخابات طرفداری از جناح یا افراد نخواهد شد اما یک میلیون بسیجی و تعدادی شاغل در نیروهای مسلح و سپاه داریم که باید آگاهی بدهیم /نگاه حزبی و جناحی به اصحاب رسانه نداریم اما عملکردشان را ارزیابی می کنیم

اختصاصی/ ببینید: بسته خبرهای اقتصادی کرمان

چرخ گردشگری بی بودجه نمی چرخد

سلامت، قانون مداری و مشارکت مردم سه اصل اساسی در برگزاری انتخابات است/ در ارائه خدمات دولت، سیاه نمایی یا بزرگنمایی نشود

کسی حق ندارد در رای مردم که حق الناس است، دخالت کند/ نمایندگان باید با مشارکت حداکثری مردم به مجلس بروند/استاندار، فرمانداران و نمایندگان دولت وظایف دولت در منطقه را به خوبی انجام دهند/مردم را نباید بلاتکلیف گذاشت

کاشت پیاز در جنوب استان از معیار وزارت جهاد کشاورزی بیشتر شد/قیمت بذرهای آزاد به زودی اعلام می‌شود/ پیاز را به شرکت های عمانی صادر خواهیم کرد/هیچ شکایتی در مورد پیازهای عقیم سال گذشته ارائه نشده است

خواستار جواب مثبت اجباری ادارات به استعلامات پنجره واحد سرمایه‌گذاری نیستم/ادارات با تسریع در فرآیند صدور مجوزها، مسیر توسعه استان را هموارتر کنند

دایره‌المعارف زنان فرهیخته کرمان تدوین می شود/ باید طرح‌ها را از حالت کتابخانه‌ای خارج و با راهکار عملی اقدام کرد/مرکز ماده 16 بانوان به زودی راه اندازی می شود

ببینید: بسته خبرهای سیاسی گفتارنو از خبرهای استان کرمان

پربازدید ها

معاون آب منطقه‌ای استان: سهمیه آب صنعت در اسفندقه کرمان صفر است/ سرپرست سازمان صنعت و معدن جنوب کرمان: وقتی به جنوب کرمان سهمیه آب صنعتی داده نمی‌شود چرا مجوز فعالیت صنعتی صادر می‌شود

شرکت سهام عدالت باعث تعلل 12 ساله منطقه ویژه جازموریان شد

هیچ تعرضی به باغ بیرم آباد صورت نگرفته است/زمان گشایش باغ بیرم آباد را آستان قدس باید اعلام کند

خواستار جواب مثبت اجباری ادارات به استعلامات پنجره واحد سرمایه‌گذاری نیستم/ادارات با تسریع در فرآیند صدور مجوزها، مسیر توسعه استان را هموارتر کنند

کاشت پیاز در جنوب استان از معیار وزارت جهاد کشاورزی بیشتر شد/قیمت بذرهای آزاد به زودی اعلام می‌شود/ پیاز را به شرکت های عمانی صادر خواهیم کرد/هیچ شکایتی در مورد پیازهای عقیم سال گذشته ارائه نشده است

چرخ گردشگری بی بودجه نمی چرخد

پر بحث

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۱۲ نظر)

همه موافق سیستم اعلام بار مجازی هستند به جز من و 80 درصد رانندگان/ رانندگان در این سیستم حق انتخاب بار ندارند/ سیستم مجازی اعلام بار بوشهر رضایت بخش نبود/ نظارت ما بر سیستم اعلام بار کم رنگ می شود   (۸ نظر)

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند   (۸ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۶ نظر)

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند   (۵ نظر)

وعده سر خرمن می دهید/قیمت مرغ در کرمان بیشتر از سایر استان هاست/حتی مرغ در شهرهای سیل زده هم به قیمت 13 هزار تومان عرضه می شود   (۵ نظر)

حرفه خبرنگاری را به رسمیت بشناسیم   (۴ نظر)

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد   (۳ نظر)

جوابیه ماه‌بانو معصوم‌زاده به گفتارنو+ توضیحات گفتارنو: خانم معصوم‌زاده! بابت آن اشتباه عذرخواهی می‌کنیم؛ ولی ظاهرا اشتباه گرفته‌اید   (۳ نظر)

کاهش سن مبتلایان در موج سوم انتقال ایدز / تغییر الگوی مصرف از سنتی به صنعتی عامل بروز رفتارهای پرخطر/16 نوزاد از مادر HIV مثبت سالم به دنیا آمده است   (۳ نظر)

پرطرفدارترین ها

نیاز نداریم برای موفقیت در انتخابات اسم تشکیلاتمان را تغییر دهیم   (۱ نظر)

اختصاصی/ ببینید: بسته خبرهای اقتصادی کرمان   ( نظر)

مردم از رای گذشته خود عبرت می‌گیرند و به فضل الهی یک مجلس و دولت انقلابی، مدیریت جامعه را به دست می گیرد/ مسئولان با اظهار نظر درباره دختر آبی می خواستند مردم به شفاف‌سازی آرای نمایندگان نپردازند/فرانسه، با لباس دوستی اما با اهداف آمریکا جلو می آید/جامعه آگاه باشد تا برخی با شعار خدامحوری در بین صفوف مسلمانان تفرقه‌افکنی نکنند/مسئولان بدون اذن امامشان مذاکره نکنند   (۱ نظر)