کد خبر: ۳۲۶۸۰
تاریخ انتشار: ۲۰ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۱
ارسال به دوستان
ذخیره
دبیر شورای هماهنگی بانک ها در گفت و گو با گفتارنو مطرح کرد:
دبیر شورای هماهنگی بانک ها در پاسخ به این پرسش خبرنگار گفتار نو مبنی بر اینکه آیا افزایش وصول مطالبات بانکی نمی تواند منجر به بنگاه داری بانک ها شود، اذعان می کند: در خصوص تملیک ها، اصلا بانک ها موضوعیتی در بحث بنگاه داری ندارند. او در ادامه تاکید می کند: بانک ها براساس قانون رفع موانع تولید مکلف شدند که اگر املاک مازاد خود را نفروشند سالیانه یک ضریب تصاعدی برای افزایش مالیات بپردازند .
گفتارنو/مرضیه قاضی زاده:

«رونق تولید در بهار ۹۸ محقق نشد» این جمله توسط نایب‌رئیس اتاق بازرگانی ایران در تیرماه 98گفته شد، مسئله ای که می توان آن را با نگاهی به آمار و وضعیت واحدهای تولیدی نیمه فعال و یا تعطیل شهرکهای صنعتی و یا حتی کارخانه ها و  کارگاه های تولیدی استان دید.
 
در این شرایط شنیدن اخباری مبنی بر رشد 80درصدی وصول مطالبات بانک ها در سال 97 و یا رشد 110 درصدی وصول این مطالبات در سه ماهه اول سال 98 موجب تعجب برخی از فعالین اقتصادی استان شد و شاید تا حدودی این مسائل را  باز کرد که چرا هیچ رونق تولیدی محقق نشده است حال آن که همواره یکی از بارزترین مشکلات واحدهای تولیدی مربوط به نظام بانکداری و دریافت تسهیلات بوده است.

دبیر شورای هماهنگی بانک ها در پاسخ به سوال خبرنگار گفتارنو مبنی بر اینکه چند درصد از افزایش وصول مطالبات بانک ها مربوط به بنگاه های تولیدی است، می گوید: آمار دقیقی در این زمینه ندارم ، اما عمده مطالباتی که بانک ها دارند از واحدهای تولیدی است.

این پاسخ او منجر به این پرسش شد که آیا افزایش وصول مطالبات متناقض با رونق تولید نیست؟ الله داد محمدی در پاسخ به این پرسش با بیان اینکه منظور از واحد تولیدی، واحدهای تولیدی فعالی است که به هر حال طی سنواتی تعطیل شده و راکد مانده است، می گوید: به هر حال بانک مساعدت هایی انجام می دهد، اعلام می کند که تعیین تکلیف کنند و فرصت می دهد اما وقتی متقاضی حاضر نمی شود ضوابط و مقررات بانکی را بپذیرد به نظر شما چاره کار چیست وچه باید کرد؟

محمدی با تاکید بر این جمله که بانک برخلاف میل باطنی اش این کار را می کند و بدترین شرایط برای بانک این است که برود و گزینه اجرایی را شروع کند، می گوید: هیچ بانکی به لحاظ هزینه و فایده و آن رسالتی که دارد حاضر نمی شود در تمام ابعاد بحث تملیک کار کند.

او این را هم اضافه می کند :همه بانک ها هر سال ضوابطی دارند و بسته ای تحت عنوان خط مشی های وصول مطالبات سالیانه دارند؛ لذا ما به عنوان دستگاهی که باید قوانین بالادستی را بپذیریم از مصوبه مطالباتی که دولت ، هیئت وزیران ومجلس دارد استفاده می کنیم.

محمدی در ادامه مدعی می شود: ما هر واحد تولیدی که فعال و روی کار باشد نهایت مساعدت را چه در بحث کارگروه رفع موانع تولید استان و چه در بحث مراجعات حضوری که دارند انجام می دهیم.

از اختیارات کارگروه ها سوء استفاده می کنند

محمدی در پاسخ به سوال خبرنگار گفتارنو مبنی بر اینکه آیا تملیک دارایی های واحدهای تولیدی به نوعی چوب گذاشتن لای چرخ واحدهای تولیدی و متناقض با شعار سال نیست؟ می گوید: ما بخشی از مطالبات خود را می گیریم و بخشی را تقسیط می کنیم.

او با تاکید بر این جمله که حداکثر ۲۰ درصد مطالبات به صورت تملیک دارایی گرفته می شود، می گوید: ما 80 درصد مطالبات را تعیین تکلیف می کنیم.

او در ادامه می افزاید: گاهاً 5 تا 10 درصد مطالبات را گرفته ایم و حتی در خصوص واحدهایی که بالای 50 نفر نیرو دارند، شرایط ویژه ای داریم و به هیچ عنوان به سراغ اجرایی برای آن ها نمی رویم.

اگر چه دبیر شورای هماهنگی بانک ها در این گفت و گو بر استمهال وام ها برای واحدهای تولیدی فعال تاکید دارد اما در بخشی از صحبت هایش می گوید: باید بپذیریم که بانک یک واسطه ای است بین سپرده گذار و سرمایه گذار یعنی من منابعی که پرداخت می کنم مربوط به مردم است. بنابراین باید از حقوق سپرده گذار صیانت کنم و قانون بانکداری بدون ربا هم همین را می گوید.
 
دبیر شورای هماهنگی بانک ها در خصوص گلایه مندی های واحدهای تولید در جلسات کارگروه رفع موانع تولید می گوید: گاهاً افرادی هستند که می خواهند از اختیاراتی که برای واحدهای تولیدی وجود دارد، سو استفاده کنند.

او در ادامه تشریح می کند: واحدهایی هستند که 10 سال و یا 5 سال است بدهی بانکی را پرداخت نکرده اند و صرفاً می خواهند از ماهیت این کارگروه ها به نفع خودشان استفاده کنند.

رشد 36درصدی مطالبات غیر جاری در سال 97

در حالی دبیر شورای هماهنگی بانک ها از همراهی با تولیدکنندگان سخن می گوید که شواهر امر حاکی از رشد مطالبات غیرجاری بانک ها و به نوعی بلوکه شدن بخشی از سرمایه در گردش واحدهای تولیدی توسط بانک ها است.

محمدی ضمن تایید رشد مطالبات غیر جاری بانک ها در سال جاری می گوید: مانده مطالبات غیر جاری استان در پایان سال 97 حدود 29 میلیارد بوده است و الان به ۳۱ میلیارد رسیده است که حاکی از رشد این مطالبات است. همچنین نسبت به مدت مشابه سال قبل، باز هم این رشد صورت گرفته است.

او در ادامه می افزاید: ما در پایان سال 97 نسبت به پایان سال 96 تقریبا حدود 36 درصد در مطالبات غیر جاری استان رشد داشته ایم و الان هم قطعا این رشد پیش بینی می شود.


بنگاهداری بانک ها منتفی است

محمدی در پاسخ به شائبه بنگاه داری بانک های استان با بیان اینکه ما راهی نداریم و ما نمی خواهیم بنگاهداری داشته باشیم، می گوید: بنگاه داری این است که بانک بیاید و منفعتی را در یک جا ببیند و به جای این که منابعش را به چرخه تولید ببرد، ان جا هزینه کند.

او در ادامه می افزاید: ما این منابع را در تولید پرداخت کردیم و الان باید بازگشت داشته باشد که این فریز می شود.

دبیر شورای هماهنگی بانک ها در پاسخ به این پرسش خبرنگار گفتار نو مبنی بر اینکه آیا افزایش وصول مطالبات بانکی نمی تواند منجر به بنگاه داری بانک ها شود، اذعان می کند: در خصوص تملیک ها، اصلا بانک ها موضوعیتی در بحث بنگاه داری ندارند.

محمدی در ادامه با تاکید بر این جمله که بنگاه داری به دلخواه بانک نیست، می گوید: این امر تضمین تسهیلاتی است که بانک ها به ناچار و بر خلاف میل باطنی و علی رغم مذاکرات متعدد و تسقیط های سنواتی متعدد، ناگزیر به انجام آن هستند.

او در ادامه تاکید می کند: بانک ها براساس قانون رفع موانع تولید مکلف شدند که اگر املاک مازاد خود را نفروشند سالیانه یک ضریب تصاعدی برای افزایش مالیات بپردازند .

دبیر شورای هماهنگی بانک ها با بیان این جمله که بانک ها اگر می خواستند بنگاهداری کنند ، نمی آمدند برای واحدهای که تملیک کردند هزینه های پی در پی مزایده را انجام دهند، می گوید: تملیک کردن بدترین گزینه برای بانک ها است و تملیک کردن در شرایطی است که عملا هیچ اقدامی از طرف متقاضی و یا بدهکار صورت نمی گیرد.

او در ادامه خاطر نشان می کند: در حال حاضر بانک ها آمادگی این را دارند که هر واحدی و هر وثیقه مربوط به هر فردی را که تملیک کرده اند را مجددا به فرد مربوطه اقاله دهند.

محمدی در این رابطه می افزاید: ما به مالک اقاله مجدد می کنیم، 10درصد تا 20 را می گیریم و مابقی را به مدت 6 الی 7سال به فرد می دهیم.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

اختصاصی/ گزارش تصویری: سفر رئیس جمهور به سیرجان و کرمان

مسیر ریلی کرمان بازسازی می‌شود / انتقاد رئیس‌جمهور از معماری ساختمان‌ها

دولت تلاش دارد انتظارات به حق مردم را پاسخ دهد/ هیچ‌ کشوری بدون ارتباطات بین‌المللی نمی‌تواند مایحتاج خود را تامین کند

بانک‌ها را برای فعال کردن واحد‌های صنعتی راکد و نیمه فعال تشویق می‌کنم/شاید کرمان پایلوت تفویض اختیارات شود/باید معادن را به بخش خصوصی واگذار کنیم/استاندار مکان احداث کارخانه نوآوری در کرمان را پیشنهاد دهد/در جنوب باید در زمینه صنایع بسته بندی، گلخانه و راه آهن بیشتر کار کنیم

بهره‌برداری ۱۱۳۵ پروژه کشاورزی توسط رییس جمهوری در کرمان

زلزله ۴.۶ ریشتری چاه‌ دادخدا استان کرمان خسارتی نداشت

افتتاح ۱۳ طرح ورزشی با حضور رئیس جمهور و وزیر ورزش در کرمان

چاه‌دادخدا در استان کرمان لرزید

دستگیری سارقان آنغوزه در شهربابک

پایداری هوای سرد در کرمان تا آخر هفته

پربازدید ها

کشاورزان، پول حاصل از پسته را زمین نخرند، به فکر سال های آتی باشند

بالغ بر ۳۰ تن زرشک از درختان شهرستان زرند برداشت می شود

مسیر ریلی کرمان بازسازی می‌شود / انتقاد رئیس‌جمهور از معماری ساختمان‌ها

رئیس جمهور کارخانه فولاد بافت در استان کرمان را افتتاح کرد

اینکه با پول مردم تکنولوژی شنود بخرید، درست نیست/ کشور در شرایط عادی نیست/ منابع خدادادی برای استفاده است، درب بستن و قفل کردن هنر نیست/هر کارخانه‌ای که افتتاح کردیم در سایه برجام بود

گام بلند رونق تولید با بهره برداری از بیش از ۵۰ طرح مهم در کرمان/ افزایش ۲۰۰ درصدی سرمایه‌گذاری در استان کرمان

کارشناس بازار مسکن: طرح اقدام ملی مسکن، کار تکراری و غیر سود آور است/ در مسکن دولتی به شهرسازی و سکونت گاه مناسب بها داده نمی شود/ مدیر کل بنیاد مسکن: نباید برای همه اقشار جامعه یک پاسخ داشته باشیم/ زمین هایی که به لحاظ خدمات روبنایی و زیر بنایی مناسب نیستند در برنامه نیستند

خسارت 80 میلیارد ریالی به کشاورزان جیرفتی بر اثر بارش تگرگ

معامله ۷ میلیون و ۸۷۸ هزار سهم در بورس کرمان

برداشت و استحصال زعفران تا سال آینده کاملا مکانیزه می‌شود/ نشان جغرافیای زعفران مناطق مختلف نهایی می‌شود

پر بحث

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۱۲ نظر)

همه موافق سیستم اعلام بار مجازی هستند به جز من و 80 درصد رانندگان/ رانندگان در این سیستم حق انتخاب بار ندارند/ سیستم مجازی اعلام بار بوشهر رضایت بخش نبود/ نظارت ما بر سیستم اعلام بار کم رنگ می شود   (۸ نظر)

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند   (۸ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۶ نظر)

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند   (۵ نظر)

حرفه خبرنگاری را به رسمیت بشناسیم   (۵ نظر)

وعده سر خرمن می دهید/قیمت مرغ در کرمان بیشتر از سایر استان هاست/حتی مرغ در شهرهای سیل زده هم به قیمت 13 هزار تومان عرضه می شود   (۵ نظر)

ویدئو: گزارش گفتارنو از نحوه آماده سازی مراسم عزاداری حسینیه خواجه خضر کرمان   (۴ نظر)

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد   (۳ نظر)

جوابیه ماه‌بانو معصوم‌زاده به گفتارنو+ توضیحات گفتارنو: خانم معصوم‌زاده! بابت آن اشتباه عذرخواهی می‌کنیم؛ ولی ظاهرا اشتباه گرفته‌اید   (۳ نظر)