کد خبر: ۳۲۷۵۷
تاریخ انتشار: ۲۴ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۸
ارسال به دوستان
ذخیره
کنسرت اخیر سالار عقیلی حواشی زیادی در پی داشت، به گونه‌ای که حتی رسانه‌های اصولگرا نیز به سالار عقیلی حمله و از او انتقاد کردند.

اگر به چند سال قبل بازگردیم، شاید به خاطر آوردن عشق و علاقه بی‌حد و حصر اصولگرایان و رسانه‌هایشان نسبت به سالار عقیلی کار چندان سختی نباشد. خواننده‌ای که با آهنگ‌هایش تیتراژ سریال‌های مهم تلویزیون و انواع و اقسام برنامه‌های صداوسیما و جنگ‌ها و برنامه‌های اصولگرایان را پر کرده بود. اما به‌ تدریج می‌شد فهمید که عقیلی را سودای دیگری در سر است. سودایی که به حاشیه‌های فراوانی برای او منجر شد. حاشیه‌هایی که حالا پس از تکرار چندباره‌اش کاسه صبر حامیان دیروز را لبریز و سیل انتقادات تند و تیز را به سمت عقیلی روانه کرده است.

 

حضور در استودیوی تلویزیون لندن‌نشین

 

شاید اولین حاشیه جدی سالار عقیلی زمانی به وجود آمد که برای اجرای کنسرت به لندن سفر کرده بود. او در بهمن‌ماه 94 در استودیوی شبکه تلویزیونی فارسی‌زبان «من‌ و تو» حاضر شد و در یکی از برنامه‌های این شبکه ماهواره‌ای به گفت‌وگو نشست. حضور او در این برنامه با واکنش منفی رسانه‌های محافظه‌کار در ایران روبه‌رو شد و حمیدرضا نوربخش، مدیر سی و یکمین دوره جشنواره موسیقی فجر، گفت بر اساس تصمیم شورای نظارت جشنواره فجر به همین دلیل عقیلی از جدول این دوره از جشنواره حذف خواهد شد. اما پس از حاشیه‌های فراوان در نهایت با صحبت‌های علی جنتی، وزیر وقت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نه تنها عقیلی به دلیل این حرکت جریمه نشد که حتی توانست به جشنواره موسیقی فجر نیز بازگردد. جنتی درباره عقیلی و حضور در شبکه «من و تو» گفته بود: «با این هنرمند در این رابطه صحبت کرده‌ام و احساس می‌کنم به علت ناآشنایی با این شبکه دچار غافلگیری شده است. او در این رابطه بیانیه خوبی داد و عنوان کرد که فرد سیاسی‌ای نیست و با این شبکه آشنایی نداشته و برای معرفی فرهنگ و هنر ایرانی و توضیح درباره کنسرتی که در منچستر داشته با این شبکه مصاحبه کرده است. سالار عقیلی را فردی که از ابتدای کار هنری‌اش با نظام همکاری داشته می‌شناسیم و خودش هم بر این موضوع تاکید دارد.»

 

حواشی کنسرت اخیر

 

اما چرخ روزگار چرخید و دوباره موج انتقادات اصولگرایان به در خانه سالار عقیلی بازگشت. حواشی تازه‌ترین کنسرت عقیلی و حضور فرزانه کابلی بر سن و اجرای حرکات نمایشی و موزون به قدری بر طرفداران سابق این خواننده تنگ آمد که بلافاصله شروع به انتقاد‌های فراوانی کردند.

 

واکنش تند رسانه‌های اصولگرا

 

اولین واکنش جدی در این زمینه مربوط به روزنامه کیهان بود. این روزنامه درباره اتفاقات کنسرت عقیلی چنین نوشت: «یک زن بازیگر سینما و تئاتر، در کنسرت یکی از خوانندگان دست به رفتاری سخیف زد. این بازیگر که سال‌هاست به انزوا رانده شده، در حین برگزاری کنسرت سالار عقیلی به روی صحنه رفت و دست به انجام حرکاتی مغایر با فرهنگ ایرانی و اسلامی زد.»

 

در ادامه مطلب آمد: «نکته تاسف‌آور اینکه خواننده یادشده، گویا از پیش از قصد زن بازیگر مطلع بوده است. او در حین اجرا نیز مانع کار زشت زن بازیگر نشد.»

 

باشگاه خبرنگاران وابسته به صداوسیما نیز در این باره از سالار عقیلی انتقاد کرد و نوشت: «این روز‌ها گویا در موسیقی ایران گذر از خطوط قرمز به سکو‌ی پرتاب به آسمانِ آزادی تبدیل شده است! برخی خط قرمز‌ها از نظر هنرمندان به شوخی تبدیل شده و دیگر جدی گرفته نمی‌شود.»

 

اما این حملات هم با واکنش سالار عقیلی همراه بود و هم تکذیب فرزانه کابلی را در پی داشت. سالار عقیلی در یک پست اینستاگرامی نوشت: «اگرچه خانم کابلی در جمع میهمانان سالن حضور داشتند، اما همه چند هزار نفری که در سالن بودند، شهادت خواهند داد که کنسرت از چارچوب قانون خارج نشده و شایعه حرکات موزون خانم فرزانه کابلی در کنسرت سالار عقیلی کذب محض است.»

 

این خواننده سرشناس افزود: «از هموطنان عزیز و رسانه‌های محترمی که طی 25 سال فعالیت هنری‌ام، همواره در کنار من بوده‌اند استدعا دارم اگر دوباره شایعه‌ای پیرامون سالار‌عقیلی تولید شد، قبل از انتشار آن از صحت خبر اطمینان حاصل نمایید.»

 

فرزانه کابلی هم در صفحه اینستاگرام خود نوشت که تنها به عنوان «تماشاچی» در کنسرت 30 مردادماه گذشته حضور داشته و «با داشتن مجوز» به روی صحنه رفته است.

 

رقصی صورت نگرفته بود

 

اما خبرگزاری فارس گفت‌وگویی مفصل با سالار عقیلی انجام داد و سعی کرد او را به چالش بکشد. با این حال عقیلی از مواضعش کوتاه نیامد. او تاکید کرد گروهی که در کنسرتش او را همراهی کرده‌اند دارای مجوز بوده‌اند.

 

این خواننده موسیقی سنتی گفت: «اینها یک گروه حرکت‌های نمایشی بودند که از «انجمن هنر‌های نمایشی» مجوز داشتند. چندین بار هم فیلم‌هایش را برای ارشاد فرستادیم و ناظران در جلسات تمرین این گروه با ما حضور یافتند و از نزدیک همه چیز را دیدند و ارزیابی و تایید کردند. مگر می‌شود کسی بدون مجوز روی صحنه برود؟ در ضمن ما 30 سال است که کار هنری انجام می‌دهیم و به مردم و این مرز و بوم خدمت می‌کنیم. این‌ همه کار‌های ملی میهنی خلق کرده‌ایم. ما که نمی‌آییم با یک کار اینچنینی تمام آنچه را تا به حال ساخته‌ایم خراب کنیم!»

 

او تاکید کرد که گروه‌های نمایشی فراوانی دارای مجوز هستند و در برنامه‌های مختلف به اجرا می‌پردازند. عقیلی گفت: «این گروه تنها در چهار آهنگ ما را همراهی می‌کردند.»

 

سالار عقیلی همچنین معتقد است حرکات این گروه «رقص» نیست، او توضیح داد: «اینکه مثلاً در این کنسرت رقصی صورت گرفته باشد از پایه و اساس کذب است. من که بعد از این‌ همه سال نمی‌آیم با وجهه خودم بازی کنم. نکته‌ای که از همه موارد مهم‌تر است این است که کار‌های من به واسطه نوع محتوایی که بیشتر ملی میهنی و در مورد ایران و مجاهدت و رشادت و افتخارات ورزشی و علمی در سطوح ملی و بین‌المللی است به هیچ عنوان سنخیتی با رقص و حرکات موزون ندارد و نمی‌شود با این آثار رقصید! خودتان قضاوت کنید، به نظر شما با آهنگ‌های «وطنم‌ ای شکوه پابرجا» و «ایران» می‌شود رقصید؟»

 

پایان ماجرا: فراموشی یا تبعید

 

شاید دقیقاً نتوان مشخص کرد که رسانه‌های اصولگرا برای ادامه کار سالار عقیلی چه خوابی دیده‌اند. اما نکته مسلم این است که او امروز از نقش یک «عزیزکرده» به چهره‌ای «منفور» تبدیل شده است. اتفاقی که وقوع آن درباره هنرمندان و افراد مشهور مورد حمایت اصولگرایان به یک روند تکراری تبدیل شده است. آنچه حالا اهمیت دارد سرنوشتی است که برای سالار عقیلی رقم خواهد خورد. سرنوشتی که نمونه‌های مشابه آن ما را به پایان خوشی سوق نمی‌دهد.

 

منبع: اعتماد
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

شرایط وام‌های ۴ و ۱۲ درصدی بسته حمایتی کرونا

سیروس مقدم: خط قرمزها نتیجه فشارهای بیرون از سازمان است/ دردسر کارهای پرطرفدار، مدیران را به سمت تولیدات هجو می‌برد

قربانیان روزانه کرونا ۳ برابر تلفات جاده‌ای است

سید احمد خاتمی: در ماجرای کرونا می خواستند قم را مقصر نشان دهند درحالیکه دروغ بود

۵۴سرباز به ویروس کرونا مبتلا شدند

روسیه و عربستان با کاهش ۱۵ درصدی عرضه نفت موافقت کردند

میانگین سنی مبتلایان به کووید ۱۹ در حال پایین آمدن است

صنوف فنی و تعمیراتی و غذای بیرون آغاز به کار کردند

افسون مهدوی:تراکم شهری در منطقه شرف آباد نزدیک به دو برابر سایر مناطق شهری است/ برخی از کارگاه‌های ضایعات، محل سکونت کودکان کار است

سعید نمکی: هنوز وارد مرحله مهار کرونا نشدیم

پر بحث

مرحله دوم یارانه معیشتی فردا واریز می‌شود / متقاضیانی که یارانه دریافت نمی‌کردند از 10 دی ماه ثبت‌نام کنند   (۱۰۷ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۸ نظر)

کلیه آموزشگاه های آرایشگری تعطیل است/ اصلاح صورت در هیچ یک از آرایشگاه ها انجام نمی شود/ هیچ ماسکی در اختیار اتحادیه گذاشته نشده است/ حاشیه شهر اطلاعات چندانی ندارند و مسئله را جدی نگرفتند   (۷ نظر)

ردصلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب در سیرجان، زرند و جیرفت/ صلاحیت محسن‌بیگی در کرمان احراز نشد/ یکی از نمایندگان استان در فهرست رد صلاحیت‌ شده‌ها   (۷ نظر)

موسسه مولی‌الموحدین غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است/ نیروی انتظامی خواستار تغییر اساسنامه موسسه شد/ هیچ یک از اعضای هیات امنا سهمی در شرکت‌های موسسه ندارند و هیچ دریافتی‌ رسمی و غیررسمی به‌خاطر عضویتشان نداشته‌اند/ فعالیت‌های اجتماعی موسسه در ایران بی‌نظیر است/ یک ریال از کمک‌های دولتی وارد موسسه نشده است   (۴ نظر)

مصرف CNG در استان کرمان ۱۳ درصد افزایش یافت/ ۲ جایگاه CNG در جنوب استان راه‌اندازی می شود   (۳ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۱ نظر)

مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری کرمان: مظروف ما با ظرف ما هیچگونه تناسبی نداشت کاری هم نمی شد بکنیم/ شعاع منا اندازه خیابان شریعتی بود در آن سه هزار نفر کشته شد/ اگر زمان تدفین شهدا به تعویق نمی‌افتاد تلفات بیشتری داشتیم   (۱ نظر)

از خوفِ سردیِ مطالبه ی حق تا امید به گرمیِ سمفونی تغییر در فضای دلسردی   (۱ نظر)

کدام صنوف از ۲۳ فروردین ماه مجوز بازگشایی دارند؟   (۱ نظر)