کد خبر: ۳۲۷۹۷
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۶
ارسال به دوستان
ذخیره
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان کرمان:
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان کرمان در خصوص زمان بازگشایی درب‌های این باغ تاریخی به روی مردم، اظهار کرد: مرمت این باغ از سال 94 تا کنون به ‌صورت حرفه‌ای و مستمر انجام شده است اما در نهایت باید آستان قدس رضوی اعلام کند که چه زمانی مرمت این بنا بر اساس اعتباراتشان به پایان می‌رسد.

بیرام بیگ افشار در سال 916 هجری قمری از طرف محمدخان استاجلو در زمان شاه اسماعیل صفوی به کرمان آمد و از خود باغ بیرم‌آباد که در شرق شهر کرمان و در کنار بنای تاریخی تخت درگاه قلی بیگ است، را به یادگار گذاشت.

باغ بیرم‌آباد با وسعت 4.5 هکتار یکی از باغ‌های زیبا و تاریخی شهر کرمان است که قدمت آن نزدیک به 5 قرن است و براساس وقفنامه موجود، در زمان قاجاریه چهار تن از فرزندان قلی بیگ این باغ را به آستان قدس رضوی واگذار کرده‌اند.

باغ بیرم‌آباد در نزدیکی سه بنای تاریخی قلعه دختر و قلعه اردشیر، گنبد جبلیه و تخت درگاه قلی بیگ و در مجاور جنگلی که در دامنه کوه است، قرار گرفته؛ بنابراین باغ بیرم‌آباد از امتیاز بسیار خوبی برای جذب گردشگر برخوردار است.

بازسازی و مرمت این بنا از سال 1394 با پیگیری های استاندار وقت کرمان در دستور کار قرار گرفت که اگر این باغ و باغ کلانتر احیا شوند شهر کرمان صاحب چند باغ تاریخی ازجمله شاهزاده ماهان، فتح‌آباد، هرندی، کلانتر و بیرم‌آباد می‌شود که می‌توانند گردشگران زیادی را به خود جذب کنند.

"مجتبی شفیعی" معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان کرمان درباره آخرین وضعیت بازسازی و گشایش باغ بیرم آباد می‌گوید: باغ بیرم‌آباد متعلق به دوره صفویه است و قدمت این باغ بیش از 4 قرن است.

وی با بیان این مطلب که این باغ جزء موقوفات آستان قدس رضوی است، تصریح کرد: مرمت این بنا از سال 94 آغاز شد و در این سال به‌صورت جدی روی کوشک مرکزی این باغ کار انجام شد؛ شایان ذکر است که در دهه 80 سازمان میراث فرهنگی از محل اعتبارات خود، حصار باغ بیرم‌آباد که شامل برج‌ها و دیوارهای اطراف این محوطه می‌شد، کار مرمت را آغاز کرد اما دیگر اقدامی تا سال 94 در این مجموعه صورت نگرفت.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان کرمان ادامه داد: در سال 94 مرمت این باغ تاریخی با حمایت آستان قدس رضوی به شیوه امانی با نظارت اداره کل میراث فرهنگی استان کرمان کلید خورد.

مرمت کوشک مرکزی باغ بیرم‌آباد به اتمام رسیده است

وی از میزان پیشرفت مرمت و بازسازی باغ بیرم‌آباد سخن به میان آورد و بیان کرد: تا امروز مرمت کوشک مرکزی به اتمام رسیده و فقط درب‌های آن باید نصب شوند و 85 درصد مرمت عمارت حوض‌خانه که در ضلع شرقی باغ قرار دارد، انجام شده و تنها کف‌سازی و نصب درب‌های آن باقی‌مانده است.

شفیعی ادامه داد: به جزء کوشک اصلی که در مرکز باغ و در باکس ورودی باغ قرار دارد، در ضلع شرقی عمارت حوض‌خانه و یک کوشک 8 ضلعی که دارای کاشی‌کاری معرق فوق‌العاده زیبایی است، وجود دارد که قرار بود در فاز بعدی مرمت این عمارت، این حوض خانه نیز بازسازی و مرمت شود.

محوطه سازی باغ در حال ساماندهی است

وی ضمن تشکر از آستان قدس رضوی برای حمایت مالی از مرمت و بازسازی این باغ افزود: کارهایی برای محوطه‌سازی باغ انجام شده است و براساس کار مرمتی یکسری جداول سنگی در اطراف پیاده‌روهای آن نصب شده و در مجموع محوطه‌سازی آن در حال ساماندهی است.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان کرمان اظهار کرد: مقرر است که این باغ در قالب کاربری‌های مرتبط با صنعت گردشگری احیا شود و امیدواریم روزی برسد که درب‌های این باغ به‌روی مردم گشوده و مردم بتوانند از نظاره این باغ لذت ببرند.

وی در خصوص آیا اینکه تله‌کابین روی رونق گردشگری این باغ موثر است یا خیر؟ گفت: تله‌کابین ارتباطی به باغ پیدا نمی‌کند و خارج از حریم باغ است لذا هیچ مشکلی برای باغ ایجاد نمی‌کند البته هر اقدامی اطراف یک بنای تاریخی شود اگر حساب شده باشد روی افزایش گردشگران و مراجعین منطقه کمک خواهد کرد و هر کدام می‌تواند نقش خوبی در رونق گردشگری آن منطقه داشته باشد.

هیچ تعرضی به باغ صورت نگرفته است

شفیعی در پاسخ به این سوال که آیا به حریم این بایغ تعرض شده یا خیر؟ عنوان کرد: هیچ تعرض یا دخل و تصرفی اخیرا در حریم این باغ نداشتیم و حریم اطراف باغ نیز حفظ و هیچ‌گونه تعرضی به آن صورت نگرفته است.

وی با اشاره به اینکه این باغ در زمان قاجار توسط فرزندان قلی بیگ وقف آستان قدس رضوی می‌شود، تصریح کرد: این باغ تا نیم قرن گذشته به‌صورت اردوگاه از آن استفاده می‌شده به طوری که در دوره پهلوی به عنوان اردوگاه پیش‌هنگی استفاده می‌شد و سپس آستان قدس رضوی یکسری از بخش‌های آن را به فضای اداری تبدیل کرده و دفتر موقوفات آستان قدس در استان کرمان شده است.

زمان گشایش باغ بر روی مردم را آستان قدس باید اعلام کند

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان کرمان در خصوص زمان بازگشایی درب‌های این باغ تاریخی به روی مردم، اظهار کرد: مرمت این باغ از سال 94 تا کنون به ‌صورت حرفه‌ای و مستمر انجام شده است اما در نهایت باید آستان قدس رضوی اعلام کند که چه زمانی مرمت این بنا بر اساس اعتباراتشان به پایان می‌رسد، اما در مجموع میراث فرهنگی در بحث طراحی و نظارت همکاری‌های لازم برای هرچه سریعتر به پایان رسیدن بازسازی و مرمت این بنا را انجام خواهد داد.

وی در زمینه اینکه چه کاربری برای این باغ در نظر گرفته شده است، عنوان کرد: آستان قدس رضوی تاکنون دو کاربری برای آن در نظر گرفته که یا به اردوگاه دانش‌آموزی یا به مکانی تفریحی و پذیرایی تبدیل شود.

باغ بیرم‌آباد و کلانتر؛ عناصر زنجیره اقتصاد گردشگری شهر کرمان

شفیعی در پاسخ به این سوال که آیا آستان قدس رضوی مدیریت این باغ را پس از احیاء به بخش خصوصی واگذار می‌کند یا خیر؟ گفت: ظاهرا قصد واگذاری به بخش خصوصی ندارند و احتمالا خودشان مدیریت آن را برعهده می‌گیرند.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه این باغ در داخل شهر کرمان قرار دارد و از موقعیت استراتژیکی نیز برخوردار است، احیای این بنای تاریخی باعث ایجاد رونق گردشگری در این منطقه خواهد شد، ضمن آنکه هم اکنون در حال احیای باغ سالار کلانتر نیز هستیم و هر کدام از این باغ‌ها می‌تواند عنصری از یک زنجیره باشند که به اقتصاد گردشگری شهر کرمان کمک کنند.

سکوت آستان قدس رضوی

 مسئول احیای باغ بیرم‌آباد از طرف آستان قدس رضوی درخصوص آخرین وضعیت این عمارت،گفت: به دلیل آنکه هنوز برنامه های آستان در این زمینه مشخص نیست نمی تواند به هیچ یک از سوالات خبرنگاران پاسخ دهد!!

منبع: ایسنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

احتمال ورود ملخ‌های صحرایی به استان کرمان تا چند روز آینده / پیش‌بینی افزایش هجوم ملخ‌ها به ایران نسبت به سال گذشته / مقابله با ملخ صحرایی نیازمند همکاری همه دستگاه‌ها

معاون وزیر بهداشت: آمار 50 فوتی کرونا در قم تکذیب شد/ اگر تعداد فوت‌شدگان نصف این آمار هم باشند استعفا می‌دهم / با قرنطینه موافق نیستیم

دستگاه قضایی با محتکران اقلام بهداشتی و پیشگیرانه برخورد می‌کند / فعالیت واحد‌های عرضه اقلام بهداشتی و درمانی از سوی ضابطان دستگاه قضایی رصد می‌شود / تدابیر لازم برای پیشگیری از ورود ویروس کرونا به زندان‌ها اندیشیده شده است

استاندار: ۱۵ تیر سال ۹۹، تقاطع غیرهمسطح امیرکبیر افتتاح می‌شود/ پل شهیدبادپا 50 میلیارد تومان هزینه برداشت/ رییس شورای شهر: شهردار برای اتمام بزرگراه شهید حاج قاسم سلیمانی برنامه ریزی کند

جنوب کرمان معین تامین پرتقال کشور انتخاب شد / در تأمین سیب درختی هیچ مشکلی نداریم / عرضه مرغ بالای دو کیلو و 200 گرم در بازار کرمان ممنوع است

در صورت صلاحدید، مراسم اعتکاف رجبیه امسال برگزار نمی شود/اعتکاف رجبیه لغو شود آن را به ماه رمضان موکول می‌کنیم

تعداد معدودی افراد با علائم تنفسی و مشکوک ابتلا به کرونا ویروس در کرمان مشاهده شده/ نتیجه آزمایشات افراد مشکوک به کرونا هنوز از تهران نرسیده

نمی‌خواهیم قصه سال گذشته قیمت شکر در کرمان تکرار شود / شکر باید با قیمت ۴۷۰۰ تومان به دست مردم برسد / شکر ۶ هزار تومانی نتیجه سوء مدیریت برخی مسئولین است/فروشگاه بهاره لغو شد/ کالاهای اساسی در فروشگاه ها به صورت فروش فوق العاده عرضه خواهد شد

عمده موارد انتقال ویروس کرونا از انسان به انسان است/ از تماس نزدیک با حیوانات خودداری شود/ واردات ماهی قرمز از چین صحت ندارد/ماهی قرمز در داخل کشور تولید می شود

رعایت بهداشت فردی موثرترین راه مبارزه با کرونا ویروس است / مردم از لبنیات پاستوریزه شده استفاده کنند / کرونا ویروس از طریق هوا به انسان منتقل نمی‌شود / زدن ماسک بی‌مورد، باعث آلودگی بیشتر می‌شود / تعطیلی مدارس و برنامه‌های جمعی صرفا برای پیشگیری از انتقال موارد فرضی است

پربازدید ها

یک روز پس از ورود به لیست سیاه: یورو در استانه کانال ۱۶ هزار تومان/ دلار ۱۴ هزار و ۴۳۰ تومان

نمی‌خواهیم قصه سال گذشته قیمت شکر در کرمان تکرار شود / شکر باید با قیمت ۴۷۰۰ تومان به دست مردم برسد / شکر ۶ هزار تومانی نتیجه سوء مدیریت برخی مسئولین است/فروشگاه بهاره لغو شد/ کالاهای اساسی در فروشگاه ها به صورت فروش فوق العاده عرضه خواهد شد

جنوب کرمان معین تامین پرتقال کشور انتخاب شد / در تأمین سیب درختی هیچ مشکلی نداریم / عرضه مرغ بالای دو کیلو و 200 گرم در بازار کرمان ممنوع است

احتمال ورود ملخ‌های صحرایی به استان کرمان تا چند روز آینده / پیش‌بینی افزایش هجوم ملخ‌ها به ایران نسبت به سال گذشته / مقابله با ملخ صحرایی نیازمند همکاری همه دستگاه‌ها

پر بحث

مرحله دوم یارانه معیشتی فردا واریز می‌شود / متقاضیانی که یارانه دریافت نمی‌کردند از 10 دی ماه ثبت‌نام کنند   (۱۰۲ نظر)

ردصلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب در سیرجان، زرند و جیرفت/ صلاحیت محسن‌بیگی در کرمان احراز نشد/ یکی از نمایندگان استان در فهرست رد صلاحیت‌ شده‌ها   (۷ نظر)

نیاز نداریم برای موفقیت در انتخابات اسم تشکیلاتمان را تغییر دهیم   (۵ نظر)

موسسه مولی‌الموحدین غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است/ نیروی انتظامی خواستار تغییر اساسنامه موسسه شد/ هیچ یک از اعضای هیات امنا سهمی در شرکت‌های موسسه ندارند و هیچ دریافتی‌ رسمی و غیررسمی به‌خاطر عضویتشان نداشته‌اند/ فعالیت‌های اجتماعی موسسه در ایران بی‌نظیر است/ یک ریال از کمک‌های دولتی وارد موسسه نشده است   (۴ نظر)

ویدئو: گزارش گفتارنو از نحوه آماده سازی مراسم عزاداری حسینیه خواجه خضر کرمان   (۴ نظر)

مصرف CNG در استان کرمان ۱۳ درصد افزایش یافت/ ۲ جایگاه CNG در جنوب استان راه‌اندازی می شود   (۳ نظر)

مردم از رای گذشته خود عبرت می‌گیرند و به فضل الهی یک مجلس و دولت انقلابی، مدیریت جامعه را به دست می گیرد/ مسئولان با اظهار نظر درباره دختر آبی می خواستند مردم به شفاف‌سازی آرای نمایندگان نپردازند/فرانسه، با لباس دوستی اما با اهداف آمریکا جلو می آید/جامعه آگاه باشد تا برخی با شعار خدامحوری در بین صفوف مسلمانان تفرقه‌افکنی نکنند/مسئولان بدون اذن امامشان مذاکره نکنند   (۳ نظر)

شایسته سالاری ذبح نشود   (۲ نظر)

ما کرمانی ها کم حرف می زنیم/ وضعیت درمان در استان مطلوب نیست/ جداسازی دانشگاه ها تصمیم خوبی نبود/ زیرساخت های درمانی نو نوار شدند/با مریض و با همراه مریض ارتباط برقرار نمی کنیم/ اقتصاد بخش خصوصی استان‌های همجوار، روی مریض‌های شمال استان کرمان می‌چرخد   (۲ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۱ نظر)