کد خبر: ۳۲۹۲۹
تاریخ انتشار: ۰۶ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۳
ارسال به دوستان
ذخیره

گفتارنو/ مرضیه قاضی زاده:

پنجمین جلسه شورای معادن استان کرمان با حضور نمایندگان مجلس و استاندارکرمان در حالی برگزار شد که محوریت جلسات توسط استاندار کرمان زیر سوال رفت.

به گزارش گفتارنو، محمد جواد فدایی در این جلسه به صراحت خطاب به اعضای شورا گفت: این جلسات به روزمرگی افتاده است و کمتر به مباحث توسعه ای پرداخته می شود.

فدایی ادامه افزود: ما در این جلسات تنها درجا می زنیم و برنامه و آینده روشنی برای توسعه و بهره برداری از معادن استان نداریم.

به گزارش گفتارنو، براساس ماده 43 قانون برنامه ششم حداکثر تا یک درصد از فروش معادن و صنایع آلاینده به جهت پوشش خسارات به منطقه تعلق گرفته و در حیطه اختیارات شورای معادن قرار می گیرد.

شایان ذکر است که استان کرمان در سال گذشته از محل این قانون تنها یک دهم درصد را در دستور کار قرار داده بود.

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت استان کرمان در این جلسه گفت: از محل فروش صنایع آلاینده سال گذشته 12.5 میلیاردتومان اخذ شده و امسال پیش بینی اخذ 100میلیارد تومان از این محل وجود دارد. این درحالی است که سهمیه استان در مجلس حدود 560میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان در این جلسه گفت: در ابتدا باید مشخص شود که چه واحدهایی خسارت وارد کرده اند و این خسارت به چه میزان بوده است .

جعفر رودری در ادامه افزود: موضوع این است که ما هنوز لیست را نبسته ایم و محیط زیست باید این میزان را مشخص کند.

رودری خاطر نشان کرد: در لایجه بودجه 8 میلیارد و800 تومان در نظر گرفته شده که بعد از اصلاح به 900میلیارد تومان رسیده است و برای استان سهم 560میلیارد تومان در نظر گرفته اند.

مدیر کل محیط زیست استان کرمان در این رابطه پاسخ داد: ما تاکنون برای تهیه لیست مستندات کافی نداشتیم ولی تاکنون 11شرکت مشمول این موضوع شده اند.

با توجه به توضیحات مرجان شاکری، معادن آهن گل گهر،آهن گهر زمین ، مس در آلو، مس سرچشمه، مس نوچون،تیتانیوم کهنوج،کرومیت فاریاب،مس میدوک به عنوان معادن مشمول این قانون قرار گرفته اند.

شاکری در ادامه افزود به غیر از این معادن که دچار آلایندگی بوده و به نطقه خسارت زده اند معادن زغال سنگ نیز در زمره این موارد قرار می گیرند.

نماینده مردم کرمان و راور در این جلسه در رابطه با مشمولیت معادن زغال سنگ استان گفت: با توجه به وضعیت معادن زغال سنگ استان بهتر است که این معادن را در شمولیت این قانون قرار ندهیم و در خصوص معادن و شرکت هایی هم که عملیات اجرایی دارند این مورد را برای شرکت مادر در نظر بگیریم.

با توجه به توضیحات ارائه شده در این جلسه استاندار کرمان دستور داد تا محیط زیست لیست صنایع آلاینده و میزان آلایندگی و خسارات را ارائه دهد و سپس سازمان صمت میزان فروش هر کدام از آن ها را مشخص کند.

در بخشی از این جلسه قرار نگرفتن بخش کشاورزی دراجرای این قانون، مورد اعتراض حضار قرار گرفت. مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان که منتقد اصلی این موضوع بود خطاب به اعضای حاضر در جلسه گفت: باغ و قنوات در اثر فعالیت های کشاورزی دچار خسارت شده اند و این موضوع حتی در متن صریح قانون هم آماده است اما ما در استان بخش کشاورزی را مد نظر قرار نداده ایم.

موضوع دیگری که در این جلسه به بحث گذاشته شد افزایش این سهم از یک دهم درصد به یک درصد بود که با مخالفت شدید نماینده مردم کرمان و راور مواجه شد.

محمدرضا پورابراهیمی در واکنش به این پیشنهاد گفت: در قانون حداکثر یک درصد از محل فروش درنظر گرفته شده است نه درآمد و این موضوع می تواند در مجموع به ضرر استان تمام شود.

پورابراهیمی افزود: با توجه به این قانون تنها 200میلیارد تومان از محل فروش شرکت مس به حساب خزانه واریز می شود این درحالی است که با مجموع سایر شرکت ها اعم از گل گهر و غیره این میزان به 600میلیارد تومان می رسد.

او در ادامه با بیان اینکه در سالیان گذشته این اعداد به استان برنگشته و ما تنها در سال گذشته توانستیم تا حدی این رقم را برگردانیم، گفت: اگر این میزان پول در قالب بودجه به استان بر می گردد این کار را انجام دهید و الا بهتر است تا مهم مثل استان های دیگر به فکر محرومیت خود باشیم.

 در نهایت مقرر شد که در سال جاری این میزان به نیم درصد افزایش یابد.

همچنین در این جلسه در خصوص وصول حقوق دولتی استان تصمیم گیری شد. با توجه به توضیحات مدیر کل صنعت، معدن و تجارت استان کرمان در این جلسه بالای 40 درصد از حقوق دولتی کشور در استان وصول می شود ولی میزان برگشتی این حجم از سرمایه به استان چندان نیست.

حسینی نژاد با بیان این جمله که ما در برگشت حقوق دولتی به استان مشکل داریم، گفت: با توجه به اینکه این استان حدود 400میلیارد تومان از ناحیه حقوق دولتی وصولی دارد پیشنهاد می کنیم تا به منطور برگشت این سرمایه به استان یک شعبه از صندوق ضمانت معدنی در استان تشکیل شود.

با توجه به اظهارات مدیر کل صنعت، معدن و تجارت استان کرمان حدود 5درصد از حقوق دولتی به صندوق ضمانت اختصاص پیدا می کند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

بیشترین خسارت سیل در نخلستان‌ها مربوط به شسته شدن بستر است / خسارات محصولات سبزی و صیفی در مناطق سیل‌زده تا 100 درصد است / سیل کیفیت محصولات باغی و زراعی را کاهش می‌دهد

شورای نگهبان در مقام یک داور بی‌طرف به شکایات رسیدگی می‌کند/عدم تأیید صلاحیت نمایندگان لزوماً به معنای فساد آنان نیست

گران فروشی فروشگاه های زنجیره ای در کرمان/ساختار فروشگاه‌های زنجیره‌ای در کرمان استاندارد نیست

توسعه تعاملات خارجی به تقویت سرمایه‌گذاری و صادرات می‌انجامد / استان کرمان به لحاظ سرمایه‌گذاری‌های خارجی جذابیت لازم را دارد

لقب تحریم خاموش دادن به اصلاح طلبان از طنز‌های عرصه سیاست ماست/ بدیهی‌ترین حقوق احزاب یعنی شرکت افراد حزبی در انتخابات از آن‌ها گرفته می‌شود/ آشتی ملی با ارائه لیست مشترک اصلاح‌طلبان و اصولگرایان محقق می‌شود / اصولگرایان از چهره‌های ردصلاحیت شده خود دفاع نمی‌کنند/ برخی نمایندکان مجلس، نمایندگی اسپانسرهایشان را برعهده دارند/ فراموش نکنیم هنرمندان میزبان تاریخ و سیاستمداران میهمان تاریخ اند

مشارکت و فعالیت سیاسی جزو حقوق جامعه است/انتخابات بدون حضور احزاب بی معنی است/قانون انتخابات با نگاه به احزاب نوشته شود/احزاب باید مطالبه گر حرف رهبری باشند/حزب باید بین جامعه و حاکمیت پیوند برقرار کند

نامزدهای انتخاباتی از تخریب و توهین سایر رقبا بپرهیزند/مردم در مشارکت حداکثری در انتخابات زبان زد و پیشگام هستند

مردم باید به دور از جوسازی ها انتخاب خوب داشته باشند/نماینده ای که دنبال مسائلی است که قبح آن در جامعه شکسته شده، دلسوز مردم نیست

دعوایی مطرح نبود،اختلاف نظر در خصوص لوایح درآمدی بین شهردار و برخی از اعضای شورا بود/سوء تفاهم ها برطرف و لوایح به تصویب شورای شهر رسید

سینماهای کرمان، میزبان فیلم‌های جشنواره فجر

پربازدید ها

میراث فرهنگی یا نمی‌خواهد جذب سرمایه گذار را انجام دهد یا بلد نیست/ با شرایط اقتصادی موجود بخش خصوص پای کار نمی‌آید/کارشناسی استان در حوزه میراث فرهنگی ضعیف است

مشکل بودجه هزینه ای، افزایش حقوق خارج از نرم قانونی است/دستگاه های ستادی مغایرت ها در افزایش حقوق را حل کنند

جهل بزرگی در سیاست‌گذاری فرش کرمان اتفاق افتاد/ استان کرمان نیازمند موزه فرش است/ دولت به حوزه فرش در استان کرمان نگاه مناسبی ندارد

گران فروشی فروشگاه های زنجیره ای در کرمان/ساختار فروشگاه‌های زنجیره‌ای در کرمان استاندارد نیست

قطعات مورد نیاز شرکت‌های بزرگ در سیرجان از داخل استان تامین شود / برپایی نمایشگاه‌ها موجب رشد صنعت می‌شود

توسعه تعاملات خارجی به تقویت سرمایه‌گذاری و صادرات می‌انجامد / استان کرمان به لحاظ سرمایه‌گذاری‌های خارجی جذابیت لازم را دارد

بیشترین خسارت سیل در نخلستان‌ها مربوط به شسته شدن بستر است / خسارات محصولات سبزی و صیفی در مناطق سیل‌زده تا 100 درصد است / سیل کیفیت محصولات باغی و زراعی را کاهش می‌دهد

پر بحث

مرحله دوم یارانه معیشتی فردا واریز می‌شود / متقاضیانی که یارانه دریافت نمی‌کردند از 10 دی ماه ثبت‌نام کنند   (۹۲ نظر)

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۱۳ نظر)

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند   (۸ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۶ نظر)

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند   (۶ نظر)

حرفه خبرنگاری را به رسمیت بشناسیم   (۵ نظر)

نیاز نداریم برای موفقیت در انتخابات اسم تشکیلاتمان را تغییر دهیم   (۵ نظر)

ویدئو: گزارش گفتارنو از نحوه آماده سازی مراسم عزاداری حسینیه خواجه خضر کرمان   (۴ نظر)

موسسه مولی‌الموحدین غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است/ نیروی انتظامی خواستار تغییر اساسنامه موسسه شد/ هیچ یک از اعضای هیات امنا سهمی در شرکت‌های موسسه ندارند و هیچ دریافتی‌ رسمی و غیررسمی به‌خاطر عضویتشان نداشته‌اند/ فعالیت‌های اجتماعی موسسه در ایران بی‌نظیر است/ یک ریال از کمک‌های دولتی وارد موسسه نشده است   (۳ نظر)

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد   (۳ نظر)