کد خبر: ۳۲۹۸۴
تاریخ انتشار: ۰۹ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۰
ارسال به دوستان
ذخیره
این روزها جریان اصولگرا برخلاف گفته‌ها، نوشته‌ها و تحلیل‌های آماری که خودشان در سال ۱۳۹۴ و پس از اعلام نتایج رای‌گیری مجلس شورای اسلامی ابراز داشتند تلاش می‌کنند اکثر نمایندگان فعلی را اصلاح‌طلب، نزدیک به دولت و طرفدارا طیف اصلاح‌گرایان نشان دهند. بی‌تردید نشر یادداشت‌ها و گفتگوهای امروز زمینه‌سازی برای انتخابات پیش‌رو است، با این حال به نوشته‌های سال ۹۴ روزنامه‌های نزدیک به طیف اصولگرا بازمی‌گردیم تا بهتر متوجه شویم کرسی‌های بیشتر انتخابات مجلس دهم در اختیار کدام جریان سیاسی بوده است.

بازخوانی رسانه‌های اصولگرا به نتایج انتخابات مجلس

رضا صادقیان:
این روزها جریان اصولگرا برخلاف گفته‌ها، نوشته‌ها و تحلیل‌های آماری که خودشان در سال ۱۳۹۴ و پس از اعلام نتایج رای‌گیری مجلس شورای اسلامی ابراز داشتند تلاش می‌کنند اکثر نمایندگان فعلی را اصلاح‌طلب، نزدیک به دولت و طرفدارا طیف اصلاح‌گرایان نشان دهند. بی‌تردید نشر یادداشت‌ها و گفتگوهای امروز زمینه‌سازی برای انتخابات پیش‌رو است، با این حال به نوشته‌های سال ۹۴ روزنامه‌های نزدیک به طیف اصولگرا بازمی‌گردیم تا بهتر متوجه شویم کرسی‌های بیشتر انتخابات مجلس دهم در اختیار کدام جریان سیاسی بوده است.

پس از مشخص شدن ۷۰ درصد نتایج انتخابات مجلس شورای اسلامی در سال ۹۴ سه روزنامه اصولگرا، کیهان، جوان و وطن‌ امروز با تیتر یک خبر از پیروزی اصولگرایان دادند. روزنامه کیهان در تاریخ ۹ اسفند ۹۴ تیتر «اصولگرایان حائز اکثریت در سراسر کشور» را منتشر کرد. البته همین روزنامه در بخش دیگری از صفحه نخست خود نوشت: «آمار اولیه تهران از پیشی گرفتن اصلاح‌طلبان حکایت دارد.»تیتر روز بعد ۱۰ اسفند ۹۴ روزنامه کیهان چنین بود «دروغ بزرگ! ۱۱۱ بیشتر از ۱۵۳» را انتخاب کرد. گویا روزنامه کیهان عدد ۱۱۱ را از تجمیع شمارگان کاندیدای پیروز اصلاح‌طلب، معتدل و مستقل به دست آورده بود، با این حال کنار هم قرار دادن اعداد مذکور نشان از آن دارد که ۱۵۳ نماینده مجلس دوره دهم اصولگرا هستند. نویسنده گزارش نخست روزنامه کیهان در همان روز درباره انتخابات مجلس نوشت: «با روشن شدن تدریجی نتیجه انتخابات مجلس دهم و خبرگان پنجم، اصلاح‌طلبان با تکیه بر نتایج به دست آمده تهران خبر از پیروزی بزرگ می‌دهند با وجود این و با نگاهی به نتایج سراسری انتخابات به خوبی مشخص می‌شود که اصولگرایان در سراسر کشور پیروزی قاطعی را به دست آورده و مدعیان این بار نیز با چشم بستن بر واقعیات و آمار حقیقی انتخابات، دروغ را پیشه خود ساخته‌اند.» روزنامه کیهان برای مرتبه‌ای دیگر و در تاریخ ۱۱ اسفند صفحه نخست خود را با ترسیم نمودار به انتخابات پرداخت. نموداری که نشان می‌داد ۴۸ درصد نمایندگان انتخاب شده اصولگرا، ۳۰ درصد اصلاح‌طلب، ۱۷ درصد مستقل و ۵ درصد اعتدالی هستند.

تیتر اول روزنامه وطن امروز نیز در تاریخ ۹ اسفند ۹۴ چنین بود، «رای ایران به اصولگرایان». همین روزنامه درباره نتایج به دست آمده انتخابات مجلس نوشت: « حماسه بزرگ ۷ اسفند به یک روز ماندگار در تاریخ سیاسی مردم ایران تبدیل شد. اما خبر خوش‌تر، پیروزی حداکثری جریان وفادار به انقلاب و آرمان‌های امام و رهبری است! در حالی که تمام ظرفیت جریان فتنه و نیز حامیان دولت همچنین نفوذی‌های جریان رقیب، بر تخریب و دروغ‌پردازی علیه جریان انقلابی متمرکز بود اما مردم وفادار ایران دست به یک انتخاب کم‌نظیر زدند.» بی‌شک و از منظر نویسنده گزارش «انتخاب کم‌نظیر» مردم ایران به غیر از رای به کاندیدای اصولگرا چیزی دیگر نبوده است، جریان سیاسی که بهتر و خوب‌تر و سالم‌تر می‌تواند کار کند. روزنامه وطن امروز در تاریخ ۱۰ اسفند نیز گزارشی دیگر از نتایج انتخابات منتشر کرد و نوشت: « شمارش آرای مردم در انتخابات مجلس دهم و خبرگان پنجم روز گذشته در کلانشهرها ادامه یافت. به گزارش «وطن امروز» نتایج اولیه در روز شنبه حاکی از پیروزی قاطع اصولگرایان بود به گونه‌ای که در روز شنبه و پس از شمارش آرا، ۶۰ درصد راه‌یافتگان به مجلس شورای اسلامی را نمایندگان اصولگرا و لیست ائتلاف بزرگ اصولگرایان تشکیل می‌داد. این روند موفقیت، دیروز نیز ادامه یافت و نتایج تکمیلی حاکی از پیروزی قطعی لیست ائتلاف اصولگرایان در انتخابات مجلس و نیز لیست جامعتین در انتخابات خبرگان بوده است.» بنابراین و از منظر فعالان روزنامه وطن امروز اصولگرایان پیروز میدان انتخابات مجلس شورای اسلامی بوده‌اند و لاغیر. بازنده کارزار انتخابات نیز از تیتر و گزارش‌های منتشر شده کاملا مشخص است.

روزنامه جوان نیز در ۹ اسفند ۹۴ به انتخاب تیتر «مجلس انقلابی ماند» خبر از پیروزی بزرگ اصولگرایان در انتخابات مجلس داد. همین روزنامه در بخش دیگری از صفحه نخست خود نوشت: «پایان شمارش آرا در ۷۰ درصد حوزه‌ها نشان از انتخاب اکثریت نامزدهای اصولگرا دارد.» روزنامه جوان به تاریخ ۱۰ اسفند با ارایه آمار نوشت: «۵۵ درصد اصولگرا، ۲۹ درصد اصلاح‌طلب.»

به نظر می‌رسد آنچه امروز از سوی رسانه‌های اصولگرا در راستای معرفی مجلس به عنوان «مجلس حامی دولت»، «نمایندگان پرشمار اصلاح‌طلب در مجلس شورای اسلامی»، «اعضای کم‌ کنش فراکسیون امید» و عبارت‌های دیگر تکرار می‌گردد برای رهایی از وضعیت فعلی و زمینه چینی برای انتخابات مجلس پیش‌رو است. احتمالا اصولگرایان گام به گام به انکار می‌رسند، در ماه‌های آتی اصولگرایان منکر حضور و تاثیرگذاری خود در مجلس دهم می‌شوند! حرف و کلام رسانه‌های اصولگرا در سال ۹۴ پیروزی قاطع و بی‌چون و چرای جریان اصولگرا در انتخابات بود، حال مشخص نیست چرا با دستکاری شمارگان نیروهای اصلاح‌‌طلب مجلس را بالاتر از آمار واقعی نشان می‌دهند و یا بعد از تصویب قوانین جدید و یا قوانینی که از سوی شورای نگهبان با ایرادهایی به مجلس بازگردانده می‌شود رسانه‌های اصولگرا به یکباره یادشان می‌آید که مجلس فعلی معیارهای انقلابی بودن را ندارد، از خطوط قرمز رد شده و…

بررسی، مطالبه‌گری و درخواست گزارش عملکرد از تک تک اعضای فراکسیون امید و دکتر عارف و کسانی که به واسطه فعالیت بی‌چشم داشت جوانان و سایر ستادهای نیروهای اصلاح‌طلب وارد مجلس شورای اسلامی شدند در جایگاه خودش مهم و قابل انجام است. اما نمی‌توان در روز روشن تعداد، تجربه، فعالیت و خصوصا تاثیرگذاری نمایندگان اصولگرا را به کلی انکار کرد و آهسته و آرام مجلس فعلی را به عنوان مجلس اصلاح‌طلب و کم توان و مجلسی که وضعیت امروز کشور را ایجاد کرده است به مخاطبان معرفی و نتایج دلخواه را در آینده‌ای نه چندان دور درو کرد!

 

 

منبع: انصاف نیوز

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

برخورد کاریکاتوری با اندیشه امام، یک آفت بزرگ است

خاطرات مرحوم حاج سید احمد خمینی از بیماری امام

معاون آموزشی دانشگاه تهران: دانشجویان همه مقاطع می‌توانند از ۱۷ خرداد به دانشگاه بازگردند/دانشجویان جدیدالورود از نیمه دوم مهر ماه شروع می شود

هزینه حمل و نقل زعفران ۷ یورو شد/ وزارت جهاد کشاورزی مازاد پیاز زعفران را خریداری کند

بیانیه استاندار و نماینده ولی فقیه در استان کرمان به مناسبت سالگرد رحلت امام خمینی (ره)

با چالش حفظ بازار پسته مواجه شدیم

زمین خواری و فروش 800قطعه زمین دولتی در منوجان

حیوان آزار کهنوجی دستگیر شد

تعداد مبتلایان به کرونا به مرز 2هزار نفر رسید

شهادت سرباز قرارگاه عملیاتی ابوذر در درگیری مسلحانه

پربازدید ها

چرا هند و چین به جان هم افتاده‌اند؟

خاطرات مرحوم حاج سید احمد خمینی از بیماری امام

برگزاری جلسه حضوری شورای هماهنگی احزاب اصلاح‌طلب بعد از ۴ ماه

بیانیه استاندار و نماینده ولی فقیه در استان کرمان به مناسبت سالگرد رحلت امام خمینی (ره)

برخورد کاریکاتوری با اندیشه امام، یک آفت بزرگ است

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسمات نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۱۶ نظر)

مرحله دوم یارانه معیشتی فردا واریز می‌شود / متقاضیانی که یارانه دریافت نمی‌کردند از 10 دی ماه ثبت‌نام کنند   (۱۱۳ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۵ نظر)

کلیه آموزشگاه های آرایشگری تعطیل است/ اصلاح صورت در هیچ یک از آرایشگاه ها انجام نمی شود/ هیچ ماسکی در اختیار اتحادیه گذاشته نشده است/ حاشیه شهر اطلاعات چندانی ندارند و مسئله را جدی نگرفتند   (۱۳ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

ردصلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب در سیرجان، زرند و جیرفت/ صلاحیت محسن‌بیگی در کرمان احراز نشد/ یکی از نمایندگان استان در فهرست رد صلاحیت‌ شده‌ها   (۷ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۱ نظر)

پرطرفدارترین ها

قالیباف: مجلس یازدهم مذاکره و سازش با آمریکا به عنوان محور استکبار جهانی را بی حاصل و پر ضرر ارزیابی می‌کند   (۱ نظر)

مدیرکل و معاون اداری مالی اداره کل غله استان کرمان به اتهام رشوه و فساد اداری دستگیر شدند   ( نظر)

پیشنهاد ختم روزانه قرآن از سوی نماینده مردم رفسنجان/صفحه اول و دوم برای قالیباف در نظر گرفته‌ شد/ثواب اولین ختم قرآن به روح بلند امام خمینی(ره)هدیه می شود   ( نظر)