کد خبر: ۳۲۹۹۴
تاریخ انتشار: ۰۹ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۷
ارسال به دوستان
ذخیره
درست وقتی مجلس خبرگان پنجم به نیمه عمر خود می‌رسد شش کرسی آن خالی است و همین دلیل کافی است تا برای تعیین تکلیف ۶ کرسی‌های بدون نماینده، همزمان با یازدهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی انتخابات میاندوره‌ای برگزار کنند.اما سوال اینجاست گروه‌ها و جریان‌های سیاسی چه فکری برای این کرسی‌های خالی در سر می‌پرورانند؟

درست وقتی مجلس خبرگان پنجم به نیمه عمر خود می‌رسد شش کرسی آن خالی است و همین دلیل کافی است تا برای تعیین تکلیف ۶ کرسی‌های بدون نماینده، همزمان با یازدهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی انتخابات میاندوره‌ای برگزار کنند.اما سوال اینجاست گروه‌ها و جریان‌های سیاسی چه فکری برای این کرسی‌های خالی در سر می‌پرورانند؟

 انتخاباتش هر هشت سال یک‌بار برگزار می‌شود و آخرین باری که مردم پای صندوق‌های رای رفتند و تکلیف ۸۸ کرسی آن را مشخص کردند به سال ۹۴ باز می‌گردد. همان زمان که به همراه دهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی، تنور پنجمین انتخابات مجلس خبرگان رهبری هم حسابی داغ شده بود. لیست جبهه متحد اصولگرایان از یک سو و لیست امید از سوی دیگر رقابت تنگاتنگی را شروع کرده بودند. نهایتا لیست امید یا همان لیست اصلاح‌طلبان زیر بیرق آیت الله هاشمی رفسنجانی توانست گوی سبقت را از لیست اصولگرایان با سرلیستی آیت‌الله جنتی برباید و به جز شخص‌ آیت‌الله جنتی اعضای دیگر این لیست از خبرگان پنجم بازماندند.

حالا چهار سال از آن تاریخ می‌گذرد و در این مدت اتفاقات ریز و درشت زیادی رخ داده، اتفاقاتی که هیچکسی انتظارش را نداشت اما تاثیرش بسیاری بر فضای خبرگان پنجم غیرقابل انکار است. یکی از همین اتفاقات، فوت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در اولین سال خبرگان پنجم بود. مسئله‌ای که علاوه بر خلاء یک مهره استراتژیک برای اصلاح‌طلبان، یک کرسی خالی در مجلس خبرگان برجای گذاشت.

در طی سه سال بعد از فوت هاشمی رفسنجانی، ۵ کرسی دیگر نیز به همین صورت خالی شد. سال بعد یعنی ۲۱ اسفند ۹۶ «آیت‌الله نصرالله شاه‌آبادی» بر اثر سکته قلبی درگذشت و به این ترتیب دو کرسی از ۱۶ کرسی تهران خالی ماند. سال ۹۷ سال خوبی برای مجلس خبرگانی‌ها نبود و به فاصله چند روز «حبیب‌الله مهمان‌نواز» و «آیت‌الله ایمانی» از استان‌های خراسان شمالی و فارس نیز فوت کردند و تعداد کرسی های خالی خبرگان به ۴ کرسی رسید. اما این پایان اتفاقات ناگوار برای خبرگان پنجم نبود و دی‌ماه ۹۷ با یک شوک شروع شد. «آیت‌الله هاشمی شاهرودی» نماینده خراسان رضوی در مجلس خبرگان بر اثر بیماری درگذشت. به فاصله دو ماه بعد از این اتفاق آیت الله محمد مومن که مدت‎‌ها بر اثر عارضه سکته مغزی به کما رفته بود در تاریخ ۲ اسفند ۹۷ فوت کرد.

حال درست وقتی مجلس خبرگان پنجم به نیمه عمر خود می‌رسد شش کرسی آن خالی است و همین دلیل کافی است تا برای تعیین تکلیف ۶ کرسی‌های بدون نماینده، همزمان با یازدهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی انتخابات میاندوره‌ای برگزار کنند. اما سوال اینجاست گروه‌ها و جریان‌های سیاسی چه فکری برای این کرسی‌های خالی در سر می‌پرورانند؟

حرکت چراغ خاموش

تا انتخابات میان‌ دوره‌ای مجلس خبرگان تقریبا ۵ ماه دیگر زمان باقی مانده است و هنوز به نظر می‌رسد جریان‌های سیاسی به تصمیم قاطعی نرسیده‌اند یا حداقل اینطور وانمود می‌کنند. حجت‌الاسلام ابراهیمی از اعضای شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز درباره معرفی کاندیدا از سوی این تشکل روحانی، برای کرسی‌های خالی مجلس خبرگان به خبرآنلاین گفت: «هنوز جامعه روحانیت جلسه‌ای در این رابطه تشکیل نداده است و بحثی برای شرکت کردن یا شرکت نکردن در این انتخابات مطرح نشده است»

از سوی دیگر مسعودی خمینی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با وجود آنکه اعلام می‌کند دو ماه است که به علت بیماری در جلسات جامعه مدرسین شرکت نکرده است اما با این وجود به خبرآنلاین می‌گوید: پیش از آنکه بیمار شوم صحبت‌های پراکنده‌ای در جلسات جامعه مدرسین مطرح می‌شد اما این جلسات متمرکز نبود و حتی به طرح اسامی هم نرسید.

آیت الله یزدی به خبرگان باز می گردد؟

با وجود آنکه اعضای جامعه روحانیت مبارز و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم اعلام می‌کنند هنوز تصمیمی درباره شرکت در این انتخابات میان‌دوره‌ای نگرفته‌اند اما گمانه‌زنی ها این احتمال را که جریان‌های سیاسی نسبت به این انتخابات بی‌توجه باشند را رد می‌کند.

یکی از همین گمانه‌زنی‌ها حول «آیت‌الله محمد یزدی» می‌چرخد. چهار سال پیش در راس لیست جبهه متحد اصولگرایان و در کنار اسم آیت الله احمد جنتی، نام «آیت‌الله محمد یزدی» هم درج شده بود اما رقابت تنگاتنگ موجب شد تا از آن لیست تنها آیت‌الله جنتی بتواند به دروازه پنجمین مجلس خبرگان برسد. همزمان شنیده می‌شد به آیت‌الله محمد یزدی توصیه شده بود تا به جای تهران از یکی از شهرستان‌ها کاندیدا شود اما او نپذیرفت. هرچند حرف و حدیث‌های چهارسال پیش تمام شد اما به نظر می‌رسد «جامعه مدرسین» برای نشاندن آیت‌الله یزدی بر کرسی خالی استان قم برنامه‌هایی دارد.

این گمانه‌زنی‌ها وقتی تقویت شد که آیت الله احمد بهشتی نماینده استان فارس در مجلس خبرگان رهبری و عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، درباره جایگزینی ایت‌الله مومن به خبرآنلاین گفت: صحبت مختصری با حضرت آیت الله یزدی شده اما ایشان فعلا گفته اند حاضر نیستم کاندیدا شوم.

البته آیت الله بهشتی گمانه دیگری را هم مطرح می‌کند و می‌گوید: البته این احتمال هم وجود دارد که جانشین آیت الله مؤمن، از خود بیت آیت الله مؤمن(ره) باشد.

شانسی دوباره برای مصباح یزدی

یکی از پر حرف و حدیث‌ترین حوزه‌های انتخابیه چه مجلس شورای اسلامی باشد چه مجلس خبرگان رهبری حوزه تهران است هرچه باشد هسته مرکزی قدرت است و تصمیم‌گیری‌ها دایره تاثیرگذاری بیشتری دارد برای همین هم جریان‌های سیاسی نمی‌توانند بر دو کرسی خالی مانده از ۱۶ کرسی تهران چشم ببند و از کنار آن بی‌توجه عبور کنند و حالا به نظر می‌رسد هرچند چراغ خاموش اما خیز بلندی برای رسیدن به ساختمان خیابان امام خمینی برداشته‌اند.

آیت‌الله مصباح یزدی که یکی از کاندیداهایی بود که در جریان رقابت تنگاتنگ دو لیست امید و اصولگرایان از رسیدن به خبرگان پنجم باز ماند حالا اسمش برای انتخابات میان‌دوره‌ای مطرح می‌شود. البته این علامت سوال وجود دارد که آیا نتیجه سال ۹۴ می‌تواند دوباره برای این کاندیدای جریان اصولگرا تکرار شود؟ این همان سوالی است که پاسخش را می‌توان از تصور اصولگرایان درباره میزان مشارکت دریافت کرد. بنا بر تحلیل های سیاسی اصولگرایان هربار که مشارکت مردم افزایش پیدا کرده است نتوانسته‌اند آن نتیجه دلخواه را به دست بیاورند و حالا طیفی از اصولگرایان استنباط‌شان این است که مشارکت نمی‌تواند به اندازه سال ۹۴ برسد بنابراین احتمال انکه نام آیت‌الله مصباح از صندوق بیرون بیاید کم نیست و این بار برخلاف چهار سال پیش مهره به جامانده اصولگرایان می‌تواند صاحب یکی از کرسی‌های مجلس خبرگان باشد و حداقل از نیمه راه با خبرگان پنجم همراه شود.

اعتدال به جای اعتدال

اما این حساب و کتاب هم در هر دو جریان وجود دارد که لازم است حداقل در شرایط امروز کسی وارد میدان انتخابات خبرگان پنجم شود که توازن و اعتدال را در خبرگان رهبری حفظ کند. حجت الاسلام ابوترابی‌فرد یکی از همان اشخاصی است که نامش به عنوان یکی از جانشینان کرسی خالی آیت الله هاشمی نام برده می شود. او هم یک چهره قابل قبول در میان اصولگرایان است و هم جریان اصلاحات برای این فرد احترام زیادی قائل است. حتی فراتر از این وقتی ابوترابی فرد به عنوان یک نقطه واصل در جریان گفت‌وگوی ملی میدان‌دار حل و فصل اختلافات میان جناح راست و چپ می‌شود این گمانه بیشتر تقویت می‌شود که قرار است جایگزین هاشمی رفسنجانی در خبرگان رهبری یکی از همان جنس باشد و هیچ بعید نیست ابوترابی فرد مورد وفاق دو جریان قرار بگیرد.

غرویان و معضل شورای نگهبان

محسن غرویان از مدرسان حوزه علمیه قم است که نظراتش نزدیک به جریان اصلاحات است و از حامیان آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و حسن روحانی محسوب می‌شود. او در سال ۹۴ برای حضور ر انتخابات ثبت نام کرد اما با مهر رد صلاحیت شورای نگهبان مواجه شد. او درباره حرف و حدیث‌ها برای انتخابات خبرگان به خبرآنلاین می‌گوید: بحث‌های زیادی درباره انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان پنجم میان اعضای جامعه مدرسین و مجمع محققین و مدرسین در جریان است و هر کدام بر روی گزینه‌هایی در حال رایزنی هستند اما آنچه میان همه این جریانات به عنوان یک نقطه مشترک محسوب می‌شود بحث رویکرد شورای نگهبان است.

او ادامه می‌دهد اگر قرار باشد شورای نگهبان مبنایش مبتنی بر حذف جناحی باشد مسلم است که خیلی از افراد وارد این گود نمی‌شوند چراکه می‌گویند شورای نگهبان بخواهد به صورتی حذفی صلاحیت‌ها را مورد بررسی قرار دهد بهتر است ما وارد این میدان نشویم. از سوی دیگر گفته می‌شود اگر شورای نگهبان واقع‌بینانه و بدور از اغراض سیاسی و گروهی صلاحیت کاندیداها را مورد بحث قرار دهد افراد زیادی از مجتهدین و فضلا را داریم که می‌تواند وارد این میدان شوند وجود دارد. لذا آنچه نگرانی جدی جریان‌های سیاسی و شخصیت‌های برجسته است اینکه آیا شورای نگهبان آنها را تائید می‌کند یا خیر؟! به نظرم اگر شورای نگهبان تائید صلاحیت‌ها را گسترده کند و زمینه حضور حداکثری را فراهم کند می‌تواند تاثیر مهمی در این انتخابات به دنبال داشته باشد.

او در پاسخ به این سوال که آیا قصد دارید در این دور از انتخابات شرکت کنید گفت: بنده قصد شرکت در انتخابات را دارم اما مقداری تردید دارم که این تردید هم ناشی از نگاه شورای نگهبان به انتخابات و بررسی صلاحیت‌ها است.

او گفت: مدتی است برخی از جریان‌های سیاسی و چهره‌های سیاسی از من خواسته‌اند تا از حوزه تهران وارد میدان رقابت شوم ک البته رویکرد شورای نگهبان در دوره‌های قبل کمی ما را مردد می‌کند.

سکوت اصلاح طلبان

اما آیا اصلاح طلبان برنامه ای برای معرفی کاندیدا به انتخابات میان دوره ای مجلس خبرگان ندارند؟ سوالی که با برخی اعضای مجمع روحانیون و مجمع مدرسین حوزه علمیه قم در میان گذاشتیم اما به نظر می رسد اصلاح طلبان هنوز به برآوردی روشن از نحوه حضور در انتخابات اسفندماه نرسیده اند و از سوی دیگر تمرکز اصلی آنها بر انتخابات مجلس شورای اسلامی است که تبدیل به چالشی جدی در این جریان شده است.

از سوی دیگر برخی دیگر از بازماندگان انتخابات مجلس خبرگان پنجم خاصه آنها که در لیست اصولگرایان بودند در زمره کاندیداهای بالقوه انتخابات میان دوره ای اسفندماه نیز قرار می گیرند که ممکن است بازهم هوای کاندیداتوری به سرشان بزند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

مرد ۹۰ ساله سیرجانی، کرونا را شکست داد

برگزاری جلسه حضوری شورای هماهنگی احزاب اصلاح‌طلب بعد از ۴ ماه

چرا هند و چین به جان هم افتاده‌اند؟

مصوبه استانی در خصوص بازگشایی تالار‌ها گنگ است/حتی اگر ظرفیت تالار به ۲۰۰ نفر هم رسیده باشد، هیچ تضمینی وجود ندارد که این افراد کنارهم ننشینند

مدیر عامل باشگاه گل گهر:ما کرونانمایی نکردیم/گادوین منشا عامل انتقال ویروس نبود

جواب تست کرونای مبتلایان گل گهر از مثبت به منفی تغییر کرد!

تراکم دانش‌آموزی در شهر کرمان بالای ۳۵ نفر است/سرانه آموزشی شهر کرمان کمتر از متوسط کشوری است

سه فقره آتش‌سوزی طی یک روز در مراتع سیرجان/شش هکتار مرتع در آتش سوخت

تا دو ماه دیگر از تندیس سردار سلیمانی رونمایی می شود/مقصد تندیس ها کوه های مسجد صاحب الزمان و بیت الزهرا است

اولتیماتوم رئیس کمیسیون خدمات شهری برای تکمیل ساختمان شورا/پیشنهاد خواهر خواندگی کرمان با چین و ترکیه/ تصویب افزایش 30درصدی نرخ کرایه تاکسی

پربازدید ها

انتقاد سایت اصولگرا از نماینده رفسنجان:کار نماینده گل آرایی میزکار و برنامه‌ریزی برای ختم قرآن نیست/برای وظایف نمایندگی پول می گیرید

قالیباف: مجلس یازدهم مذاکره و سازش با آمریکا به عنوان محور استکبار جهانی را بی حاصل و پر ضرر ارزیابی می‌کند

پیشنهاد ختم روزانه قرآن از سوی نماینده مردم رفسنجان/صفحه اول و دوم برای قالیباف در نظر گرفته‌ شد/ثواب اولین ختم قرآن به روح بلند امام خمینی(ره)هدیه می شود

از کتاب «ناگفته‌های احمدی‌نژاد» تا پاراف‌های پوپولیستی/احمدی نژاد هنوز باور نکرده که نقش اجرایی و نفوذی در دولت ندارد

تا امام زنده بود کسی جرات بردن اسم مذاکره را نداشت / برخی از افراد به دنبال تحریف افکار امام خمینی (ره) هستند/ تقویت احزاب نشان از ابر قدرتی ایران اسلامی است

واکنش اردشیر زاهدی به رضا پهلوی بعد از انتشار فیلم بالانس زدن: توی الدنگ ته مانده آبروی پدرت را با این دلقک‌بازی‌ها لجن مال کردی

چرا هند و چین به جان هم افتاده‌اند؟

کدام استان، بیشترین سهم را از هیات رئیسه مجلس یازدهم گرفت؟/دست خالی استان کرمان ازهیات رئیسه

ترامپ قطع روابط آمریکا با سازمان جهانی بهداشت را اعلام کرد

سلحشوری:ترکیب مردانه مجلس اجازه اینکه طرح‌های زنانه هم بتوانند به تصویب برسند، نمی‌دهد/متاسفانه مقوله زنان و مشکلات آنها یک خط قرمز است

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسمات نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۱۶ نظر)

مرحله دوم یارانه معیشتی فردا واریز می‌شود / متقاضیانی که یارانه دریافت نمی‌کردند از 10 دی ماه ثبت‌نام کنند   (۱۱۳ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۵ نظر)

کلیه آموزشگاه های آرایشگری تعطیل است/ اصلاح صورت در هیچ یک از آرایشگاه ها انجام نمی شود/ هیچ ماسکی در اختیار اتحادیه گذاشته نشده است/ حاشیه شهر اطلاعات چندانی ندارند و مسئله را جدی نگرفتند   (۱۳ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

ردصلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب در سیرجان، زرند و جیرفت/ صلاحیت محسن‌بیگی در کرمان احراز نشد/ یکی از نمایندگان استان در فهرست رد صلاحیت‌ شده‌ها   (۷ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۱ نظر)

پرطرفدارترین ها

قالیباف: مجلس یازدهم مذاکره و سازش با آمریکا به عنوان محور استکبار جهانی را بی حاصل و پر ضرر ارزیابی می‌کند   (۱ نظر)

مدیرکل و معاون اداری مالی اداره کل غله استان کرمان به اتهام رشوه و فساد اداری دستگیر شدند   ( نظر)

پیشنهاد ختم روزانه قرآن از سوی نماینده مردم رفسنجان/صفحه اول و دوم برای قالیباف در نظر گرفته‌ شد/ثواب اولین ختم قرآن به روح بلند امام خمینی(ره)هدیه می شود   ( نظر)

کشف 4خودروی احتکار شده در کرمان   (۱ نظر)