کد خبر: ۳۳۰۵۷
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۰
ارسال به دوستان
ذخیره
مسيح مهاجري:
امام خميني موافق نبودند كه افراد روحاني وارد كار اجرايي شوند و در جايگاه رياست‌جمهوري قرار بگيرند و حتي وزير شوند.» او همچنين خاطره رييس‌جمهوري شدن آيت‌الله خامنه‌‌اي به پيشنهاد هاشمي‌نژاد(دبير حزب جمهوري اسلامي در مشهد) آن هم در شرايطي كه ايشان پس از حادثه 8 شهريور مجروح شده ‌بود را روايت كرده است و در واقع اين گزاره را به امام منتسب مي‌داند.

روحانيوني كه روحانيت‌شان با امثال بهشتي، مطهري، مفتح، مدني، اشرفي‌اصفهاني، صدوقي و... متفاوت بوده و هست. مسيح مهاجري 38 سال است كه مديرمسوولي روزنامه جمهوري اسلامي را برعهده دارد.

روزنامه‌اي كه دست‌كم در دهه 60 از مطبوعات تاثيرگذار دوران بود. مصاحبه با مسيح مهاجري اما فقط به اين دليل انجام نشده كه او يكي از نجات‌يافتگان از بمب‌گذاري دفتر حزب جمهوري اسلامي است يا 3 دهه‌ بر مسند رياست يك روزنامه موثر قديمي حضور داشته است؛ بلكه او به‌ دليل عضويت در قديمي‌ترين حزب تشكيل ‌شده پس از انقلاب اسلامي، مي‌تواند تصوير روشني از تاريخ شفاهي دست‌كم دهه اول انقلاب داشته ‌باشد.

او در واكنش به پرسشي در مورد «شأن و جايگاه روحانيت پس از 40 سال ميان مردم» از «سياست‌بازي و دوگانه‌سازي» گلايه كرده است. مهاجري همچنين با نام بردن از امثال مطهري، بهشتي و... گفته «وقتي به زندگي اين افراد نگاه مي‌كنيد، نمي‌توانيد هيچ ‌چيز نادرستي ببينيد؛ هر چه هست صداقت، درستي و خدمت است.

تا همين امروز كه من با شما صحبت مي‌كنم از اين قبيل افراد زياد داريم.» او سپس با طرح اين پرسش كه «امروز جاي خالي اين افرد به ‌شدت احساس مي‌شود؛ چراكه شبيه‌ اين افراد را در مناصب كمتر ديديم و افرادي بر سر كار آمدند كه آن خط‌مشي‌اي را كه روحانيت در اوايل انقلاب و حتي قبل از آن دنبال مي‌كرد در پيش نگرفتند.» اولين مصداقي كه او براي اثبات گفته‌هايش دارد، آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني است؛ كسي كه به ‌گفته مهاجري از فساد اقتصادي و مالي او زياد گفتند و نوشتند اما هيچ رد‌پايي از او در پرونده‌هاي فساد بزرگي كه در قوه قضاييه بررسي شد، نبود و نيست.

او توضيح داده «پدر دوگانه‌سازي بسوزد. اين مساله باعث شد خيلي‌ها نتوانند به جامعه خدمت بكنند. من خيلي صريح و روشن به شما مي‌گويم هر چند اين مساله را عده‌اي انكار كنند اما من از نزديك شاهد بودم و مي‌خواهم بگويم ۲۰ سال تمام اجازه ندادند آقاي هاشمي‌رفسنجاني به مردم خدمت كند. من نمي‌خواهم بگويم آقاي هاشمي ايرادي نداشت؛ چرا ايشان هم در كارشان عيب و ايراد وجود داشت اما محاسن عملكرد او بسيار بيشتر از معايبش بود.»مهاجري اين پرسش را نيز مطرح كرده كه «چرا چنين فردي بايد ۲۰ سال در كشور منزوي باشد؟! چه كسي و چرا اين كار را كرد؟!» و خود پاسخ روشني براي اين پرسش دارد:«در كشور جرياني وجود دارد كه نمي‌خواهد افراد قوي، خدمتگزار و افرادي كه صادق هستند و مي‌توانند فعاليت داشته باشند به جامعه و كشور خدمت كنند.»

مهاجري البته در بخش ديگري از اين مصاحبه در باره پيوند روحانيت و سياست صحبت كرده است. او نقل‌قولي از شهيد بهشتي را كه مخالف حضور روحانيون در مناصب حكومتي بوده و به همين دليل نپذيرفته كانديداي رياست‌جمهوري شود، تصحيح كرده و توضيح مي‌دهد:«اجازه بدهيد اول من آن مطلبي كه درباره آقاي بهشتي گفتند را تصحيح كنم.

در حقيقت اين‌ طور نبود كه خود آقاي بهشتي با رييس‌جمهور شدن موافق نباشند؛ بلكه ماجرا اين بود كه امام خميني موافق نبودند كه افراد روحاني وارد كار اجرايي شوند و در جايگاه رياست‌جمهوري قرار بگيرند و حتي وزير شوند.» او همچنين خاطره رييس‌جمهوري شدن آيت‌الله خامنه‌‌اي به پيشنهاد هاشمي‌نژاد(دبير حزب جمهوري اسلامي در مشهد) آن هم در شرايطي كه ايشان پس از حادثه 8 شهريور مجروح شده ‌بود را روايت كرده است و در واقع اين گزاره را به امام منتسب مي‌داند.

مهاجري گفته «امام با رييس‌جمهوري شدن روحانيون مخالف بودند. اينجا برخي از جمله خود من پيشنهاد كرديم با امام صحبتي داشته باشيم، شرايط را توضيح دهيم شايد نظر امام تغيير كرد كه قرار شد آقاي هاشمي‌رفسنجاني با امام در اين رابطه صحبت كنند و از ايشان بخواهند كه امام اين نظر را كنار بگذارد. همين‌ طور هم شد و آقاي هاشمي صحبت‌ كردند و امام هم پذيرفت كه آقاي خامنه‌اي براي رياست‌جمهوري كانديدا شوند.»

منبع: اعتماد
برچسب ها: امام خمینی ، روحانیت
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

کنسرت آنلاین تنها راه فعالیت اهالی موسیقی!

فرماندار جیرفت:محدودیت‌های کرونایی همچنان در جیرفت ادامه دارد/در ورودی ادارات جاهایی برای تهیه ماسک تعبیه خواهد شد

70نفر دیگر به جمع مبتلایان به کرونا اضافه شدند/بیش از 60درصد مبتلایان جدید مربوط به حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت است

مرد ۹۰ ساله سیرجانی، کرونا را شکست داد

برگزاری جلسه حضوری شورای هماهنگی احزاب اصلاح‌طلب بعد از ۴ ماه

چرا هند و چین به جان هم افتاده‌اند؟

مصوبه استانی در خصوص بازگشایی تالار‌ها گنگ است/حتی اگر ظرفیت تالار به ۲۰۰ نفر هم رسیده باشد، هیچ تضمینی وجود ندارد که این افراد کنارهم ننشینند

مدیر عامل باشگاه گل گهر:ما کرونانمایی نکردیم/گادوین منشا عامل انتقال ویروس نبود

جواب تست کرونای مبتلایان گل گهر از مثبت به منفی تغییر کرد!

تراکم دانش‌آموزی در شهر کرمان بالای ۳۵ نفر است/سرانه آموزشی شهر کرمان کمتر از متوسط کشوری است

پربازدید ها

انتقاد سایت اصولگرا از نماینده رفسنجان:کار نماینده گل آرایی میزکار و برنامه‌ریزی برای ختم قرآن نیست/برای وظایف نمایندگی پول می گیرید

قالیباف: مجلس یازدهم مذاکره و سازش با آمریکا به عنوان محور استکبار جهانی را بی حاصل و پر ضرر ارزیابی می‌کند

پیشنهاد ختم روزانه قرآن از سوی نماینده مردم رفسنجان/صفحه اول و دوم برای قالیباف در نظر گرفته‌ شد/ثواب اولین ختم قرآن به روح بلند امام خمینی(ره)هدیه می شود

از کتاب «ناگفته‌های احمدی‌نژاد» تا پاراف‌های پوپولیستی/احمدی نژاد هنوز باور نکرده که نقش اجرایی و نفوذی در دولت ندارد

تا امام زنده بود کسی جرات بردن اسم مذاکره را نداشت / برخی از افراد به دنبال تحریف افکار امام خمینی (ره) هستند/ تقویت احزاب نشان از ابر قدرتی ایران اسلامی است

واکنش اردشیر زاهدی به رضا پهلوی بعد از انتشار فیلم بالانس زدن: توی الدنگ ته مانده آبروی پدرت را با این دلقک‌بازی‌ها لجن مال کردی

چرا هند و چین به جان هم افتاده‌اند؟

کدام استان، بیشترین سهم را از هیات رئیسه مجلس یازدهم گرفت؟/دست خالی استان کرمان ازهیات رئیسه

ترامپ قطع روابط آمریکا با سازمان جهانی بهداشت را اعلام کرد

سلحشوری:ترکیب مردانه مجلس اجازه اینکه طرح‌های زنانه هم بتوانند به تصویب برسند، نمی‌دهد/متاسفانه مقوله زنان و مشکلات آنها یک خط قرمز است

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسمات نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۱۶ نظر)

مرحله دوم یارانه معیشتی فردا واریز می‌شود / متقاضیانی که یارانه دریافت نمی‌کردند از 10 دی ماه ثبت‌نام کنند   (۱۱۳ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۵ نظر)

کلیه آموزشگاه های آرایشگری تعطیل است/ اصلاح صورت در هیچ یک از آرایشگاه ها انجام نمی شود/ هیچ ماسکی در اختیار اتحادیه گذاشته نشده است/ حاشیه شهر اطلاعات چندانی ندارند و مسئله را جدی نگرفتند   (۱۳ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

ردصلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب در سیرجان، زرند و جیرفت/ صلاحیت محسن‌بیگی در کرمان احراز نشد/ یکی از نمایندگان استان در فهرست رد صلاحیت‌ شده‌ها   (۷ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۱ نظر)

پرطرفدارترین ها

قالیباف: مجلس یازدهم مذاکره و سازش با آمریکا به عنوان محور استکبار جهانی را بی حاصل و پر ضرر ارزیابی می‌کند   (۱ نظر)

مدیرکل و معاون اداری مالی اداره کل غله استان کرمان به اتهام رشوه و فساد اداری دستگیر شدند   ( نظر)

پیشنهاد ختم روزانه قرآن از سوی نماینده مردم رفسنجان/صفحه اول و دوم برای قالیباف در نظر گرفته‌ شد/ثواب اولین ختم قرآن به روح بلند امام خمینی(ره)هدیه می شود   ( نظر)

کشف 4خودروی احتکار شده در کرمان   (۱ نظر)