کد خبر: ۳۳۰۵۷
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۰
ارسال به دوستان
ذخیره
مسيح مهاجري:
امام خميني موافق نبودند كه افراد روحاني وارد كار اجرايي شوند و در جايگاه رياست‌جمهوري قرار بگيرند و حتي وزير شوند.» او همچنين خاطره رييس‌جمهوري شدن آيت‌الله خامنه‌‌اي به پيشنهاد هاشمي‌نژاد(دبير حزب جمهوري اسلامي در مشهد) آن هم در شرايطي كه ايشان پس از حادثه 8 شهريور مجروح شده ‌بود را روايت كرده است و در واقع اين گزاره را به امام منتسب مي‌داند.

روحانيوني كه روحانيت‌شان با امثال بهشتي، مطهري، مفتح، مدني، اشرفي‌اصفهاني، صدوقي و... متفاوت بوده و هست. مسيح مهاجري 38 سال است كه مديرمسوولي روزنامه جمهوري اسلامي را برعهده دارد.

روزنامه‌اي كه دست‌كم در دهه 60 از مطبوعات تاثيرگذار دوران بود. مصاحبه با مسيح مهاجري اما فقط به اين دليل انجام نشده كه او يكي از نجات‌يافتگان از بمب‌گذاري دفتر حزب جمهوري اسلامي است يا 3 دهه‌ بر مسند رياست يك روزنامه موثر قديمي حضور داشته است؛ بلكه او به‌ دليل عضويت در قديمي‌ترين حزب تشكيل ‌شده پس از انقلاب اسلامي، مي‌تواند تصوير روشني از تاريخ شفاهي دست‌كم دهه اول انقلاب داشته ‌باشد.

او در واكنش به پرسشي در مورد «شأن و جايگاه روحانيت پس از 40 سال ميان مردم» از «سياست‌بازي و دوگانه‌سازي» گلايه كرده است. مهاجري همچنين با نام بردن از امثال مطهري، بهشتي و... گفته «وقتي به زندگي اين افراد نگاه مي‌كنيد، نمي‌توانيد هيچ ‌چيز نادرستي ببينيد؛ هر چه هست صداقت، درستي و خدمت است.

تا همين امروز كه من با شما صحبت مي‌كنم از اين قبيل افراد زياد داريم.» او سپس با طرح اين پرسش كه «امروز جاي خالي اين افرد به ‌شدت احساس مي‌شود؛ چراكه شبيه‌ اين افراد را در مناصب كمتر ديديم و افرادي بر سر كار آمدند كه آن خط‌مشي‌اي را كه روحانيت در اوايل انقلاب و حتي قبل از آن دنبال مي‌كرد در پيش نگرفتند.» اولين مصداقي كه او براي اثبات گفته‌هايش دارد، آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني است؛ كسي كه به ‌گفته مهاجري از فساد اقتصادي و مالي او زياد گفتند و نوشتند اما هيچ رد‌پايي از او در پرونده‌هاي فساد بزرگي كه در قوه قضاييه بررسي شد، نبود و نيست.

او توضيح داده «پدر دوگانه‌سازي بسوزد. اين مساله باعث شد خيلي‌ها نتوانند به جامعه خدمت بكنند. من خيلي صريح و روشن به شما مي‌گويم هر چند اين مساله را عده‌اي انكار كنند اما من از نزديك شاهد بودم و مي‌خواهم بگويم ۲۰ سال تمام اجازه ندادند آقاي هاشمي‌رفسنجاني به مردم خدمت كند. من نمي‌خواهم بگويم آقاي هاشمي ايرادي نداشت؛ چرا ايشان هم در كارشان عيب و ايراد وجود داشت اما محاسن عملكرد او بسيار بيشتر از معايبش بود.»مهاجري اين پرسش را نيز مطرح كرده كه «چرا چنين فردي بايد ۲۰ سال در كشور منزوي باشد؟! چه كسي و چرا اين كار را كرد؟!» و خود پاسخ روشني براي اين پرسش دارد:«در كشور جرياني وجود دارد كه نمي‌خواهد افراد قوي، خدمتگزار و افرادي كه صادق هستند و مي‌توانند فعاليت داشته باشند به جامعه و كشور خدمت كنند.»

مهاجري البته در بخش ديگري از اين مصاحبه در باره پيوند روحانيت و سياست صحبت كرده است. او نقل‌قولي از شهيد بهشتي را كه مخالف حضور روحانيون در مناصب حكومتي بوده و به همين دليل نپذيرفته كانديداي رياست‌جمهوري شود، تصحيح كرده و توضيح مي‌دهد:«اجازه بدهيد اول من آن مطلبي كه درباره آقاي بهشتي گفتند را تصحيح كنم.

در حقيقت اين‌ طور نبود كه خود آقاي بهشتي با رييس‌جمهور شدن موافق نباشند؛ بلكه ماجرا اين بود كه امام خميني موافق نبودند كه افراد روحاني وارد كار اجرايي شوند و در جايگاه رياست‌جمهوري قرار بگيرند و حتي وزير شوند.» او همچنين خاطره رييس‌جمهوري شدن آيت‌الله خامنه‌‌اي به پيشنهاد هاشمي‌نژاد(دبير حزب جمهوري اسلامي در مشهد) آن هم در شرايطي كه ايشان پس از حادثه 8 شهريور مجروح شده ‌بود را روايت كرده است و در واقع اين گزاره را به امام منتسب مي‌داند.

مهاجري گفته «امام با رييس‌جمهوري شدن روحانيون مخالف بودند. اينجا برخي از جمله خود من پيشنهاد كرديم با امام صحبتي داشته باشيم، شرايط را توضيح دهيم شايد نظر امام تغيير كرد كه قرار شد آقاي هاشمي‌رفسنجاني با امام در اين رابطه صحبت كنند و از ايشان بخواهند كه امام اين نظر را كنار بگذارد. همين‌ طور هم شد و آقاي هاشمي صحبت‌ كردند و امام هم پذيرفت كه آقاي خامنه‌اي براي رياست‌جمهوري كانديدا شوند.»

منبع: اعتماد
برچسب ها: امام خمینی ، روحانیت
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

اولین عمل جراحی پیوند قرنیه در سیرجان انجام شد

پیش بینی می‌شود صادرات استان به بیش از یک میلیارد دلار برسد/ واردات در ۶ ماهه اول سال جاری ۵۰ درصد کاهش داشته است

نقاط ضعف بازار کرمان در مقابله با آتش‌سوزی شناسایی می‌شود

زائرین اربعین حسینی استان کرمان به مرز ۱۲۰ هزار نفر رسیدند/ ثبت نام در سامانه سماح تا روز اربعین ادامه خواهد داشت

مرگ مشکوک یک جوان در زرند

نوشتن تبلیغ و احداث بنا‌های غیرمجاز در حاشیه راه‌ها ممنوع شد/ با متخلفان برخورد قانونی می‌شود

اتمام این پروژه تا پایان سال، جای تردید دارد!

تفویض اختیار صدور کارنه آ.ت.آ به اتاق کرمان پیگیری می‌شود

هوشنگ مرادی‌کرمانی نامزد دریافت جایزه «آسترید لیندگرن» شد

صنایع ملی مس دستگاه پایش ذرات در استان کرمان نصب کند

پر بحث

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۱۲ نظر)

همه موافق سیستم اعلام بار مجازی هستند به جز من و 80 درصد رانندگان/ رانندگان در این سیستم حق انتخاب بار ندارند/ سیستم مجازی اعلام بار بوشهر رضایت بخش نبود/ نظارت ما بر سیستم اعلام بار کم رنگ می شود   (۸ نظر)

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند   (۸ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۶ نظر)

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند   (۵ نظر)

حرفه خبرنگاری را به رسمیت بشناسیم   (۵ نظر)

وعده سر خرمن می دهید/قیمت مرغ در کرمان بیشتر از سایر استان هاست/حتی مرغ در شهرهای سیل زده هم به قیمت 13 هزار تومان عرضه می شود   (۵ نظر)

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد   (۳ نظر)

جوابیه ماه‌بانو معصوم‌زاده به گفتارنو+ توضیحات گفتارنو: خانم معصوم‌زاده! بابت آن اشتباه عذرخواهی می‌کنیم؛ ولی ظاهرا اشتباه گرفته‌اید   (۳ نظر)

ویدئو: گزارش گفتارنو از نحوه آماده سازی مراسم عزاداری حسینیه خواجه خضر کرمان   (۳ نظر)