کد خبر: ۳۳۰۷۹
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۵
ارسال به دوستان
ذخیره
معاون توابخشی سازمان بهزیستی:
معاون توانبخشی سازمان بهزیستی گفت: امروز بیکاری در سالمندان ما کمتر از جوانان است.آنچه لازم است درباره سالمندان پیش‌بینی شود، خدمات تامین اجتماعی و خدمات بهداشتی است و این ملزومات است که ما را نسبت جمعیت کهن سال پیش‌رو نگران می‌کند.

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی گفت: تامین ملزومات خدمات‌ اجتماعی و درمانی برای جمعیت سالمندان آینده، ما را نگران می‌‌کند.

محمد نفریه (معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور) در ارتباط با پدیده سالمندآزاری گفت: سالمند آزاری در کشور توسط اورژانس اجتماعی و خط ۱۲۳ مورد رسیدگی قرار می‌گیرد. نباید تصور کنیم که مصداق سالمندآزاری تنها ضرب و شتم فرد سالمند است. اورژانس اجتماعی در مواردی که به سالمند رسیدگی نمی‌شود و پرستاری از سالمند فراموش می‌شود، ورود می‌کند. متاسفانه از خشونت‌های خانگی نسبت به آنها به جهت آنکه اغلب در خفا اتفاق می‌افتد، آمار دقیق نداریم.

وی افزود: باید توجه کرد که سالمندی موضوع مذمومی نیست تا بخواهیم با آن مقابله کنیم. آنچه اهمیت دارد رشد جمعیت سالمندی در کشور است. امروز رشد این جمعیت در کشور ۱۰ درصد است. برآورد می‌کنیم این رشد در ۲۵ سال آینده به ۳۰ درصد برسد و به عبارتی رشدی معادل ۳ برابر امروز خواهیم داشت.

نفریه در ارتباط با آینده جمعیت کشور اذعان کرد: اکنون ما جزو کشورهایی با جمعیت جوان محسوب می‌شویم، اما بنابر روندی که پیش رویمان است، جمعیت کهن‌سالی خواهیم داشت.

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی با تاکید بر آمار قابل توجه سالمندانی که نیاز به مراقبت خواهند داشت، بیان کرد: معمولا ۸۰ درصد جمعیت سالمندان بطور مستقل از پس نیازهای خود بر‌می‌آیند. از مابقی این آمار ۱۳ درصد برای رفع نیازهای خود به کمک نیازمند هستند و ۵ درصد از سالمندان کشور نیز برای رفع نیازهای روزمره کاملا وابسته هستند. باید توجه کنیم که چند درصد سالمند وابسته خواهیم داشت و چند درصد سالمندانی خواهیم داشت که به کمک نیاز دارند.

وی در ادامه افزود: حتی سالمندانی که غیروابسته محسوب می‌شوند، به زندگی مستقل، تامین اجتماعی، پوشش درآمدی و خدمات بهداشتی مناسب نیاز خواهند داشت.

نفریه در خصوص اشتغال سالمندان در کشور گفت: امروز بیکاری در سالمندان ما کمتر از جوانان است.آنچه لازم است درباره سالمندان پیش‌بینی شود، خدمات تامین اجتماعی و خدمات بهداشتی است و این ملزومات است که ما را نسبت جمعیت کهن سال پیش‌رو نگران می‌کند.

وی در ارتباط با سند ملی سالمندان گفت: سند ملی سالمندان به تازگی رونمائی شده است. این سند مشخص می‌کند که نیازهای سالمندان ما امروز چه موضوعاتی است. نیازهای سالمندان را احصا و مشخص می‌کند که اهداف پیش‌روی ما برای رفع مشکلات ۲۰ تا ۳۰ سال آینده چه خواهد بود. برای رفع مشکلات آتی باید از این سند پیروی شود. دستگاه‌های مختلفی مانند وزارت بهداشت، سازمان بهزیستی و دبیر‌خانه سالمندی، وزارت کار و رفاه اجتماعی و سازمان برنامه و بودجه موظف هستند در این سند همکاری و پیش‌بینی لازم را داشته باشند و خوشبختانه همکاری لازم وجود دارد.

نفریه درباره خدمات سازمان بهزیستی به سالمندان اظهار کرد: برای سالمندان از سوی سازمان بهزیستی برنامه‌های مختلفی تدبیر شده است. نگهداری در مراکز سالمندی آخرین اولویت ما برای سالمندان است. حتی معتقدیم بیماران سالمند هم باید در ارتباط با خانواده و در بستر اجتماع باشند.

وی در ادامه گفت: یک گروه از سالمندان نیاز به مراقبت‌هایی دارند که در خانه ممکن نیست. ما ۱۴۷ مرکز روزانه داریم. در این مراکز روزانه سالمندان کارهای خود را انجام می‌دهند. سرحال هستند و خدمات لازم پزشکی و فرهنگی و درمانی دریافت می‌کنند. این دسته از سالمندان یک گروه شاد را تشکیل می‌دهند. این مراکز روزانه بسیار با مراکز شبانه‌روزی ما تفاوت دارند.

نفریه تصریح کرد: از طرف دیگر ما گروه مراقبت در منزل را داریم. ۱۰۵ مرکز داریم که خدمات مراقبتی را ارائه می‌دهند. سالمندان می‌توانند به طور گروهی و مستقل در این مراکز زندگی کنند و هفته‌ای یک یا دوبار به خانواده سر بزنند. همچنین باشگاه فرزانگان را تاسیس کرده‌ایم که کانون سالمندان است. سالمندان به دور هم جمع می‌شوند و از تجارب همدیگر استفاده می‌کنند. روند باید بصورت جامعه محور و خانواده محور باشد.

منبع: ایلنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

وام اصناف از 20خرداد ماه پرداخت می شود

معلم مرجع تعیین نمره دانش آموزان است/آزمون آنلاین به هیچ عنوان تنها ملاک ارزیابی نیست

کارشناس رسانه‌های نوین:زیرساخت‌های اقتصاد دیجیتال را نداریم/ چاره حل مشکل فرکانسی در دست صداوسیماست

با فروش کنستانتره،دستمزدهای معوق کارگران معادن سیرجان پرداخت می‌شود

بررسی باستان‌شناسی در شهرستان قلعه گنج آغاز شد

۹۰ دانشجوی پسر و ۸۰ دختر برای ترم جاری در خوابگاه‌های جیرفت پذیرش شدند

کنسرت آنلاین تنها راه فعالیت اهالی موسیقی!

فرماندار جیرفت:محدودیت‌های کرونایی همچنان در جیرفت ادامه دارد/در ورودی ادارات جاهایی برای تهیه ماسک تعبیه خواهد شد

70نفر دیگر به جمع مبتلایان به کرونا اضافه شدند/بیش از 60درصد مبتلایان جدید مربوط به حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت است

مرد ۹۰ ساله سیرجانی، کرونا را شکست داد

پربازدید ها

فرشاد: نبایستی شهرداری محل آزمون و خطا و کسب تجربه افراد باشد/این طرح، حتی المان هم نیست/خدادادی:با این طرح‌های سلیقه ای، صرفا پول‌های شهرداری حیف و میل می‌شود/ لری:کرمان باید با یک نماد واقعی شناخته شود

تراکم دانش‌آموزی در شهر کرمان بالای ۳۵ نفر است/سرانه آموزشی شهر کرمان کمتر از متوسط کشوری است

مصوبه استانی در خصوص بازگشایی تالار‌ها گنگ است/حتی اگر ظرفیت تالار به ۲۰۰ نفر هم رسیده باشد، هیچ تضمینی وجود ندارد که این افراد کنارهم ننشینند

اولتیماتوم رئیس کمیسیون خدمات شهری برای تکمیل ساختمان شورا/پیشنهاد خواهر خواندگی کرمان با چین و ترکیه/ تصویب افزایش 30درصدی نرخ کرایه تاکسی

مدیرکل و معاون اداری مالی اداره کل غله استان کرمان به اتهام رشوه و فساد اداری دستگیر شدند

دیگر نمی‌توانیم ادارات، مغازه‌ها و صنوف را تعطیل کنیم/اگر تعداد افراد بستری شده افزایش یابد، ادارات را تعطیل می کنیم

تست ۱۶ نفر در ۲۴ ساعت گذشته از نظر کرونا مثبت شد

گل های مهریه برای اسانس گیری به کارخانجات گلاب گیری بردسیر ارسال شدند/ درآمد گل ها صرف آزادی زندانیان دیه و مهریه خواهد شد

اختیارات لازم به فرمانداران برای کنترل و پیشگیری از بیماری کرونا داده شد/۳۵ درصد مبتلایان به کووید ۱۹ در جیرفت مربوط به کارمندان است/ادارات شهرستان‌های جنوبی ،می‌توانندبا یک سوم نیروهای خود فعالیت کنند

آتش ۴۵ هکتار از منطقه جنگلی، نخیلات و مراتع کوشِ کَلَجَک عنبرآباد را سوزاند

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسمات نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۱۶ نظر)

مرحله دوم یارانه معیشتی فردا واریز می‌شود / متقاضیانی که یارانه دریافت نمی‌کردند از 10 دی ماه ثبت‌نام کنند   (۱۱۳ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۵ نظر)

کلیه آموزشگاه های آرایشگری تعطیل است/ اصلاح صورت در هیچ یک از آرایشگاه ها انجام نمی شود/ هیچ ماسکی در اختیار اتحادیه گذاشته نشده است/ حاشیه شهر اطلاعات چندانی ندارند و مسئله را جدی نگرفتند   (۱۳ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

ردصلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب در سیرجان، زرند و جیرفت/ صلاحیت محسن‌بیگی در کرمان احراز نشد/ یکی از نمایندگان استان در فهرست رد صلاحیت‌ شده‌ها   (۷ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۱ نظر)

پرطرفدارترین ها

قالیباف: مجلس یازدهم مذاکره و سازش با آمریکا به عنوان محور استکبار جهانی را بی حاصل و پر ضرر ارزیابی می‌کند   (۱ نظر)

مدیرکل و معاون اداری مالی اداره کل غله استان کرمان به اتهام رشوه و فساد اداری دستگیر شدند   ( نظر)

پیشنهاد ختم روزانه قرآن از سوی نماینده مردم رفسنجان/صفحه اول و دوم برای قالیباف در نظر گرفته‌ شد/ثواب اولین ختم قرآن به روح بلند امام خمینی(ره)هدیه می شود   ( نظر)

کشف 4خودروی احتکار شده در کرمان   (۱ نظر)