کد خبر: ۳۳۱۱۷
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۳
ارسال به دوستان
ذخیره
مدیرعامل خانه‌هنرمندان کرمان:
مدیرعامل خانه‌هنرمندان کرمان گفت: تغییرات شورای شهر خیلی محسوس بوده و ما می‌بینیم که نگرش و نگاه به مسائل فرهنگی و هنری بسیار تغییر کرده آن هم در شرایطی که در گذشته چنین وضعیتی را نداشتیم. همین تغییر نگاه و نگرش، امیدواری و انگیزه‌ی قوی در جامعه‌ی هنری ایجاد کرده تا تحرک و پویایی خود را افزایش دهند. قبل از این اما، شاهد رخوت و عدم توجه به مسائل فرهنگی بودیم که خوشبختانه اکنون تغییر کرده است.

آقای قراری لطفا بفرمایید کار واگذاری خانه‌شهر به خانه‌هنرمندان و پروژه‌ی اصلاح و بهسازی آرامستان هنرمندان به کجا رسید؟

هر دو پروژه به مشاور ارجاع شده است و از نظر امور اجرایی و حقوقیِ شهرداری، تا مشاور اعلام‌نظر نکند اقدامی نمی‌توان انجام داد.

این پروسه به نظر شما طولانی و زمان‌بر نشده است؟

چیزی که تا حالا در شهرداری سابقه نداشته تهیه پیوست‌های اجتماعی برای طرح‌های عمرانی بوده است و الان تاکید بر تهیه‌ی این پیوست است و همین موجب شده که بُعد مطالعاتی دیگری به کار مطالعاتی مشاور افزوده شود و این، زمان می‌برد. ضمن این‌که ما زمان استاندارد برای تهیه‌ی این‌چنین پروژه‌هایی را نمی‌دانیم و اطلاع نداریم که در کشور و در دنیا، چنین پروژه‌هایی چه‌قدر زمان می‌برد تا مقایسه کنیم ولی آنچه در پیگیری و گفت‌وگوها مطرح شده این است که با این بینش، مطالعات در حال انجام است. ظاهرا مطالعات میدان شورا که خانه‌شهر جزئی از آن است، به نتایج مشخص‌تری رسیده و به‌زودی نتایج آن اعلام می‌شود ولی طرح آرامستان چون پیوست طرح بزرگ پارک گردشگری است و چند بخش را شامل می‌شود زمان بیش‌تری نیاز دارد.

به‌طور کلی، واگذاری خانه‌شهر یا بخشی از آن به خانه‌هنرمندان قطعی است یا این موضوع هم به نظر مشاور ارجاع داده شده است؟

از نظرحقوقی مشاور باید کاربری میدان را تعریف کند و ما در درون این طرح، اقدامات حقوقی و قانونی را باید پیش ببریم ولی شروع هر کار بعدی منوط به اعلام نظر مشاور است

پس شهرداری همچنان این اراده را دارد که آن را به خانه‌هنرمندان واگذار کند ولی تصمیم نهایی را مشروط به تایید نظر مشاور کرده است. درست می‌گویم؟ 

بله مشروط به انجام مطالعات است و این‌که مشاور چه دیدگاهی داشته باشد.

چه‌قدرخوش‌بین هستید که خانه‌شهر به خانه‌هنرمندان داده شود؟ حدود دو هفته پیش رئیس شورای شهر کرمان اعلام کرده که شورا به ساختمان قدیمی شهرداری منتقل می‌شود ولی به‌صورت موقت. و مجدد به خانه‌شهر برمی‌گردد. با این وصف، آیا خوش‌بین هستید که خانه‌شهر به خانه‌هنرمندان برسد؟

باید ببینیم از دیدگاه مشاور کاربری و فضای مجموعه چه خواهد بود ولی ما این موضوع را به‌عنوان یک مطالبه به‌همراه استدلالات خود، در مکاتبات متوالی اعلام کرده‌ایم که اگر آنچه شهرداری و شورای شهر به‌دنبال آن است بخواهد در این مجموعه محقق شود گسترش فضاهای اداری در آن مجموعه به‌صلاح نیست و فضای موجود را به‌سمت رکود و عدم مشارکت مردم خواهد برد. ما این مسائل را اعلام کرده‌ایم و منتظریم نتایج تصمیمات اعلام شود تا متناسب با آن اقدامات بعدی را انجام دهیم.

آقای قراری، به‌تازگی تغییری در معاونت فرهنگی‌واجتماعی شهرداری کرمان اتفاق افتاده است. به‌عنوان مدیرعامل خانه‌هنرمندان پیشنهاد دارید معاون جدید، در حوزه‌ی فرهنگی چه اولویتی را مدنظر قرار دهد؟

مسئله‌ی اصلی این است که کارها باید براساس نظام و اصولی فرآیندمحور انجام شود. ما باید به یک نتیجه‌ برسیم که شهر واقعا نیاز به پیگیری چه اولویت‌هایی دارد؟ این‌ها مسائلی است که معمولا با مصلحت‌اندیشی امور جاری همیشه به تعویق افتاده و هیچ‌وقت یک مجادله‌ی جدی بر سر این‌که اولویت‌های این شهر چیست اتفاق نیفتاده است و ما می‌دانیم در ۴۰ سال گذشته همیشه امور با یک مصلحت‌اندیشی پیش رفته که مردم نیازهایی روزمره از جمله آسفالت و جدول و … دارند که ضروری‌تر از امر فرهنگ است ولی الان آن‌قدر مسائل فرهنگی و اجتماعی غامض شده که در همه‌ی جلسات و نهادها، شرط اول تغییرات عمده در فضای عمومی مدنی و شهری و حتی امور اجرایی دولت را اصلاح فرهنگ‌عمومی و تغییرات فرهنگی می‌دانند. بنابراین، امیداریم این ضرورت درک و برای آن برنامه‌ریزی شود و از نهادهای مرجع و تخصصی استفاده شود. از طرفی، می‌دانیم دانش و مهارت لازم در این سازمان‌ها وجود ندارد که اگر بود وضعیت موجود جامعه و توسعه‌ی شهر، این نمی‌شد. فقدان برنامه‌ی راهبردی و اصول و شیوه‌ها و مهارت‌های مدیریتی هم در این سازمان‌ها وجود دارد که سازمان‌ها و نهادهای مدنی به‌ویژه نهادهای صنفی مرجع می‌توانند کمک کنند که این آسیب‌ها از این سازمان‌ها دور شود. ما در این زمینه، دیدگاه‌های تخصصی جامعی داریم و منتظریم که متولیان شیوه‌ها و فرآیندهایی برای برقراری ارتباط تعریف کنند تا در قالب آن فرآیندهای قانونی، سهم مشارکت اجتماعی خود را ادا کنیم. ما اعلام آمادگی می‌کنیم که برای بهبود شرایط شهر و زیست بهتر جامعه، آماده‌ی هرگونه همکاری هستیم ولی اگر که احساس کنیم جایی نگاه تحمیلی می‌شود، موضع ما از تعامل به سمت مطالبه‌ی اجتماعی می‌رود که این تغییر موضع، تبعاتی برای نهادها دارد که امیدوارم به آن آگاه باشند.

حالا در همین شرایط که سند راهبردی و نقشه‌ی راه نداریم، اولویت فرهنگی شهر، از نظر شخص شما چیست؟

عرف جهان نشان داده که در این حوزه، چه روش‌هایی کاربردی است ولی در پاسخ به شما بگویم که به نظر من، بزرگ‌ترین فقدان ما عدم مشارکت شهروندان در نظام توسعه‌ی عمومی است. یعنی تمام نهادها و کنش‌های فرهنگی باید در راستای افزایش مشارکت مردم پیش بروند و این، از روش‌های متفاوتی از جمله اجرای فعالیت‌های فرهنگی و هنری و طرح‌های ترویج آموزش فرهنگی امکان‌پذیراست. مسئله‌ی اصلی، نگاه برنامه‌محور و اولویت‌سنجی دقیق است و این‌که فرآیندهای نابسامان و غیراصولی و غیرشفاف فعلی، به یک‌سری فرآیندهای شفاف و اصولی و قانون‌مدار تغییر کند تا بازخورد و نتیجه و میزان پیشرفت هر اقدامی مشخص باشد.

اگر صحبت دیگری دارید بفرمایید.

ما به‌عنوان خانه‌هنرمندان اعلام آمادگی می‌کنیم که در هر زمینه‌ای که می‌توانیم موثر باشیم حاضریم تا نقش خود را ایفا کنیم. کل جامعه‌ی هنری کرمان این وظیفه‌ی اجتماعی را برای خود متصورند که باید برای زیست بهتر جامعه ایفای نقش کنند.

در این دو سالی که از شورا و شهرداری فعلی گذشته، از این نظر این دو نهاد با خانه‌هنرمندان چه‌طور برخورد کرده‌اند و آیا خانه‌هنرمندان را در تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری دخالت داده‌اند؟

تغییرات خیلی محسوس بوده و ما می‌بینیم که نگرش و نگاه به مسائل فرهنگی و هنری بسیار تغییر کرده آن هم در شرایطی که در گذشته چنین وضعیتی را نداشتیم. همین تغییر نگاه و نگرش، امیدواری و انگیزه‌ی قوی در جامعه‌ی هنری ایجاد کرده تا تحرک و پویایی خود را افزایش دهند. قبل از این اما، شاهد رخوت و عدم توجه به مسائل فرهنگی بودیم که خوشبختانه اکنون تغییر کرده است. ولی مسئله این است که آگاهی‌های درون سازمان چه‌قدر تاب این‌چنین تغییری را دارند؟ گاهی اوقات مدیران احساس می‌کنند به این تعامل نیاز است ولی ساختار و شاکله‌ی اداری و بروکراسی حاکم بر یک دستگاه حرکت را کند می‌کند که باید برای گذر از این مانع و نظام پیچیده‌ی اداری باید راهی پیدا کرد تا نقش فرهنگ‌وهنرموثرتر و ارتباط ما با نهاد شهرداری و شورای شهر قوی‌تر شود.َ

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

وام اصناف از 20خرداد ماه پرداخت می شود

معلم مرجع تعیین نمره دانش آموزان است/آزمون آنلاین به هیچ عنوان تنها ملاک ارزیابی نیست

کارشناس رسانه‌های نوین:زیرساخت‌های اقتصاد دیجیتال را نداریم/ چاره حل مشکل فرکانسی در دست صداوسیماست

با فروش کنستانتره،دستمزدهای معوق کارگران معادن سیرجان پرداخت می‌شود

بررسی باستان‌شناسی در شهرستان قلعه گنج آغاز شد

۹۰ دانشجوی پسر و ۸۰ دختر برای ترم جاری در خوابگاه‌های جیرفت پذیرش شدند

کنسرت آنلاین تنها راه فعالیت اهالی موسیقی!

فرماندار جیرفت:محدودیت‌های کرونایی همچنان در جیرفت ادامه دارد/در ورودی ادارات جاهایی برای تهیه ماسک تعبیه خواهد شد

70نفر دیگر به جمع مبتلایان به کرونا اضافه شدند/بیش از 60درصد مبتلایان جدید مربوط به حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت است

مرد ۹۰ ساله سیرجانی، کرونا را شکست داد

پربازدید ها

فرشاد: نبایستی شهرداری محل آزمون و خطا و کسب تجربه افراد باشد/این طرح، حتی المان هم نیست/خدادادی:با این طرح‌های سلیقه ای، صرفا پول‌های شهرداری حیف و میل می‌شود/ لری:کرمان باید با یک نماد واقعی شناخته شود

تراکم دانش‌آموزی در شهر کرمان بالای ۳۵ نفر است/سرانه آموزشی شهر کرمان کمتر از متوسط کشوری است

مصوبه استانی در خصوص بازگشایی تالار‌ها گنگ است/حتی اگر ظرفیت تالار به ۲۰۰ نفر هم رسیده باشد، هیچ تضمینی وجود ندارد که این افراد کنارهم ننشینند

اولتیماتوم رئیس کمیسیون خدمات شهری برای تکمیل ساختمان شورا/پیشنهاد خواهر خواندگی کرمان با چین و ترکیه/ تصویب افزایش 30درصدی نرخ کرایه تاکسی

مدیرکل و معاون اداری مالی اداره کل غله استان کرمان به اتهام رشوه و فساد اداری دستگیر شدند

دیگر نمی‌توانیم ادارات، مغازه‌ها و صنوف را تعطیل کنیم/اگر تعداد افراد بستری شده افزایش یابد، ادارات را تعطیل می کنیم

تست ۱۶ نفر در ۲۴ ساعت گذشته از نظر کرونا مثبت شد

گل های مهریه برای اسانس گیری به کارخانجات گلاب گیری بردسیر ارسال شدند/ درآمد گل ها صرف آزادی زندانیان دیه و مهریه خواهد شد

اختیارات لازم به فرمانداران برای کنترل و پیشگیری از بیماری کرونا داده شد/۳۵ درصد مبتلایان به کووید ۱۹ در جیرفت مربوط به کارمندان است/ادارات شهرستان‌های جنوبی ،می‌توانندبا یک سوم نیروهای خود فعالیت کنند

آتش ۴۵ هکتار از منطقه جنگلی، نخیلات و مراتع کوشِ کَلَجَک عنبرآباد را سوزاند

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسمات نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۱۶ نظر)

مرحله دوم یارانه معیشتی فردا واریز می‌شود / متقاضیانی که یارانه دریافت نمی‌کردند از 10 دی ماه ثبت‌نام کنند   (۱۱۳ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۵ نظر)

کلیه آموزشگاه های آرایشگری تعطیل است/ اصلاح صورت در هیچ یک از آرایشگاه ها انجام نمی شود/ هیچ ماسکی در اختیار اتحادیه گذاشته نشده است/ حاشیه شهر اطلاعات چندانی ندارند و مسئله را جدی نگرفتند   (۱۳ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

ردصلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب در سیرجان، زرند و جیرفت/ صلاحیت محسن‌بیگی در کرمان احراز نشد/ یکی از نمایندگان استان در فهرست رد صلاحیت‌ شده‌ها   (۷ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۱ نظر)

پرطرفدارترین ها

قالیباف: مجلس یازدهم مذاکره و سازش با آمریکا به عنوان محور استکبار جهانی را بی حاصل و پر ضرر ارزیابی می‌کند   (۱ نظر)

مدیرکل و معاون اداری مالی اداره کل غله استان کرمان به اتهام رشوه و فساد اداری دستگیر شدند   ( نظر)

پیشنهاد ختم روزانه قرآن از سوی نماینده مردم رفسنجان/صفحه اول و دوم برای قالیباف در نظر گرفته‌ شد/ثواب اولین ختم قرآن به روح بلند امام خمینی(ره)هدیه می شود   ( نظر)

کشف 4خودروی احتکار شده در کرمان   (۱ نظر)