کد خبر: ۳۳۱۲۱
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۹
ارسال به دوستان
ذخیره
 رییس سازمان استاندارد گفت: دوشنبه پیش رو رسما دوره تولید خودرو‌های غیراستاندارد در ایران به پایان خواهد رسید.

مراسم روز ملي استاندارد در سالن اجلاس سران تهران با حضور اسحاق جهانگيري معاون اول رييس‌جمهور، رضا رحماني وزير صنعت، معدن و تجارت و نيره پيروزبخت رييس سازمان استاندارد برگزار شد. مراسمي كه هر چند به تمام ابعاد بحث استاندارد در ايران اختصاص داشت ولي با توجه به صحبت‌هاي پيروزبخت رنگ خودرويي به خود گرفت. رييس سازمان استاندارد رسما اعلام كرد خودروسازان براي ارايه محصولات‌شان به بازار بايد 85 شرط استانداردي را در نظر مي‌گرفتند و در صورتي كه ظرف روزهاي آينده اين شروط برآورده نشوند، امكان تداوم توليد اين محصولات وجود نخواهد داشت.

صحبت‌هاي پيروزبخت به شروط سازمان ملي استاندارد براي خودروسازان اشاره دارد. در زمستان سال گذشته اعلام شد كه شروط استانداردي خودروها از 55 مورد به 85 مورد افزايش يافته است و از اين پس خودروسازان براي دريافت گواهينامه استاندارد بايد 30 شرط بيش از گذشته را لحاظ كرده و بر اساس دستورالعمل‌هاي آن عمل كنند. هر چند در سال‌هاي گذشته اين بحث همواره مطرح بوده كه با توجه به وضعيت خاص صنعت خودرو در ايران، دولت همواره در برخورد با آنها مماشات كرده است اما به نظر مي‌رسد با صحبت‌هاي رييس سازمان استاندارد و البته حمايت ضمني معاون اول رييس‌جمهور، ‌اين‌بار ماجرا جدي‌تر از گذشته است.

حفظ استاندارد، حتي در تحريم‌

اسحاق جهانگيري كه مهمان ويژه مراسم روز استاندارد بود، ابتدا به ترسيم شرايط فعلي اقتصاد كشور پرداخت. او بار ديگر تاكيد كرد كه آنچه از طريق مراجع رسمي بررسي وضعيت اقتصادي به دست مي‌آيد نشان از آن دارد كه اقتصاد ايران توانسته از شوك ابتدايي تحريم‌ها ‌عبور كند.

او گفت: شاخص‌هاي كلان اقتصادي كشور و هم گزارش‌هايي كه از بنگاه‌هاي اقتصادي وصول مي‌شود، بيانگر حركت اقتصاد به سمت شرايط بهتر است. البته اين وضعيت به معناي آن نيست كه بنگاه مشكل‌داري در كشور وجود ندارد و شرايط كشور سخت نيست، بلكه وضعيت امروز بيانگر شكست سياست‌هاي امريكا عليه جمهوري اسلامي ايران است؛ امريكايي‌ها فكر مي‌كردند اقتصاد ايران دچار فروپاشي مي‌شود و مردم در شرايطي قرار مي‌گيرند كه حركت‌هاي خشن بدون برنامه انجام مي‌دهند و ايراني‌ها قادر به برگزاري جشن چهل سالگي نظام خود نخواهند بود. اقتصاد ايران هم در حال ايجاد شغل است و هم در حال حركت به سمت مثبت شدن رشد اقتصادي.

همچنين اقتصاد كشور در حال حركت به سمتي است كه طي آن نرخ تورم كنترل مي‌شود. بورس نيز به عنوان يك شاخص بزرگ اقتصادي حركات و رشدهاي جهشي از خود نشان مي‌دهد كه همه اين اتفاقات نشان از ايستادگي فعالان اقتصادي به‌ويژه بخش خصوصي وطن‌دوست، پاي نظام و كشور است؛ اين بخش در جنگ اقتصادي كه در آن قرار داريم به عنوان سربازان خط مقدم به خوبي فعاليت كرده‌اند.

جهانگيري در تشريح ديدگاه خود ‌يك نكته بسيار مهم و كليدي را وارد كرد. او گفت درست است كه امروز اقتصاد ايران با محدوديت‌هاي بين‌المللي و تحريم‌هاي امريكا رو به روست اما اين به معني آن نيست كه استاندارد و سنجش كيفيت كالاهاي توليدي در كشور فراموش خواهد شد.

معاون اول روحاني با تاكيد بر لزوم توجه به مسائل مربوط به استاندارد در همه شرايط در كشور خاطرنشان كرد: گاهي اوقات تصور مي‌شود كه چون در دوران تحريم قرار گرفته‌ايم، برخي سازمان‌هايي كه به طور طبيعي وظيفه‌شان از اهميت بالايي برخوردار است، به نوعي احساس مي‌شود ايجاد محدوديت مي‌كنند، لذا نبايد مورد توجه قرار بگيرند و بلكه بايد آنها را از صحنه كنار گذاشت. عده‌اي ممكن است بگويند كه در دوران تحريم و شرايط سخت محيط زيست و استاندارد سختگيري نكنيد و به آنها كمتر توجه شود. بيان مطالبي از اين دست بسيار اشتباه است و فعالان اقتصادي نبايد اجازه دهند چنين زمزمه‌اي در كشور راه بيفتد.

هر چند جهانگيري هيچ اشاره مستقيمي به خودرو نكرد اما به نظر تاكيد چند باره او بر لزوم لحاظ كردن محيط زيست در توليد كالاها و اولويت داشتن سلامتي مردم بر تمامي ديگر مسائل، احتمالا گوشه‌اي از اين صحبت‌ها، ‌به باز شدن دست سازمان ملي استاندارد كمك خواهد كرد.

او گفت: محيط زيست يعني رعايت سلامت شهروندان ايراني و من تاكيد مي‌كنم كه براي سلامت مردم هيچ خط قرمزي در كشور وجود ندارد. اگر قرار باشد كالايي توليد شود كه به سلامت مردم آسيب بزند، حتما سلامت مردم در اولويت بالاتري قرار خواهد داشت. همچنين كالاهايي كه توليد و در بازارها خريد و فروش مي‌شوند بايد حداقل استانداردهايي كه از سوي سازمان ملي استاندارد اعلام مي‌شود را دارا باشند.

 

توقف يا اصلاح؛ دوراهي خودروسازان

در سال‌هاي گذشته همواره موضوعات مربوط به افزايش سطح استانداردهاي صنعت خودرو به عنوان يك دغدغه مهم مطرح بوده است. خودروسازان ايراني كه در سال‌هاي قبل با توجه به تعرفه بالاي واردات خودرو و در ماه‌هاي اخير با ممنوعيت ثبت سفارش خودروهاي جديد، ‌عملا بدون داشتن يك رقيب خارجي با شرايط مساوي كار كرده‌اند، ‌همواره با اين انتقاد روبه‌رو بوده‌اند كه تكليف كيفيت محصولات توليدي‌شان با اما و اگر مواجه بوده و حتي در برخي سال‌ها استاندار يا پليس راهور، از خطرناك بودن تردد برخي از اين توليدات داخلي در جاده‌ها سخن گفته‌اند. به دنبال شكل‌گيري اين فضاي انتقادي سازمان ملي استاندارد، از چند ماه قبل عزم خود را جزم كرد تا به شكلي جدي در مقابل توليد خودروهايي كه استاندارد نيستند، بايستد و بر اساس صحبت‌هاي روز گذشته پيروزبخت، ‌اين موضوع سرانجام به يك نتيجه قطعي رسيده است.

او گفته: در اسفند سال 97 در جلسه شوراي عالي استاندارد مقرر شده بود كه گزارش‌هاي وزارت صمت و خودروسازها درباره خودروهاي غيراستاندارد را بگيريم و جمع‌بندي كنيم تا امسال در شوراي عالي استاندارد بررسي و جمع‌بندي شود. جلسه هفته آينده (22 مهر 98) شوراي عالي استاندارد با حضور مسوولان وزارت صمت و انجمن خودروسازان تشكيل مي‌شود و چنانچه خودرويي نتواند استانداردهاي 85گانه صنعت خودرو را مهر تاييد بگيرد در ادامه توليد آن بازنگري خواهد شد.

بازنگري در توليد خودروهاي غير استاندارد يعني موضوع ورود پليسي استاندارد به اين كارخانه‌ها مطرح نيست. پيروزبخت گفته ماهيت سازمان متبوعش با فعاليت‌هاي پليسي متفاوت است اما با توجه به توان قانوني و وظايفي كه دارد مي‌تواند مانع توليد كالاهاي غير استاندارد شود. از اين رو بازنگري در روند توليد احتمالا دو راه متفاوت را پيش‌روي خودروسازان داخلي قرار خواهد داد. از يك سو آنها مي‌توانند با يك برنامه‌ريزي كوتاه‌مدت، طرح خود براي اصلاح كيفيت محصولات توليدشان را ارايه كنند كه طبق اعلام سازمان استاندارد، اين مجموعه آماده است تا اصلاحات جديد را بررسي كرده و در صورت رفع اشكالات گواهينامه‌هاي لازم را صادر كند، يا خطوط توليد، ‌اصرار بر عدم اصلاح روند فعاليت‌شان دارند كه سازمان استاندارد اعلام كرده، با همكاري پليس از شماره‌گذاري خودروهاي جديد توليد شده تا زمان انجام اصلاحات لازم جلوگيري خواهد كرد.

خودروسازان داخلي كه براي سال‌هاي طولاني، بيشترين حمايت را با كمترين دغدغه تجربه كردند، در هفته‌هاي گذشته وارد فاز جديدي از حيات در اقتصاد ايران شده‌اند. روندي كه جابه‌جايي و حتي بازداشت تعدادي از مديران خودروسازي آغاز شده بود، اين‌بار به استاندارد و كيفيت محصولات توليدي رسيده و احتمالا تعدادي از خودروهاي پرتيراژ داخلي لااقل براي مدتي بايد با خط توليد خداحافظي كنند.

منبع: اعتماد
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

اولین عمل جراحی پیوند قرنیه در سیرجان انجام شد

پیش بینی می‌شود صادرات استان به بیش از یک میلیارد دلار برسد/ واردات در ۶ ماهه اول سال جاری ۵۰ درصد کاهش داشته است

نقاط ضعف بازار کرمان در مقابله با آتش‌سوزی شناسایی می‌شود

زائرین اربعین حسینی استان کرمان به مرز ۱۲۰ هزار نفر رسیدند/ ثبت نام در سامانه سماح تا روز اربعین ادامه خواهد داشت

مرگ مشکوک یک جوان در زرند

نوشتن تبلیغ و احداث بنا‌های غیرمجاز در حاشیه راه‌ها ممنوع شد/ با متخلفان برخورد قانونی می‌شود

اتمام این پروژه تا پایان سال، جای تردید دارد!

تفویض اختیار صدور کارنه آ.ت.آ به اتاق کرمان پیگیری می‌شود

هوشنگ مرادی‌کرمانی نامزد دریافت جایزه «آسترید لیندگرن» شد

صنایع ملی مس دستگاه پایش ذرات در استان کرمان نصب کند

پربازدید ها

تولیدکنندگان برای بالابردن وزن مرغ تا آخرین لحظه به مرغ، دان می‌دهند/ تولیدکنندگان کرمانی یارانه می‌گیرند، موظفند مرغ را با قیمت ۸ هزار و ۵۵۰ تومان عرضه کند/معرفی تولیدکننده به تعزیرات و دادستانی کار درستی نیست/کارشناسان و ناظران زدو بند می‌کنند/ فروشگاه‌های عرضه مستقیم مرغ تقویت می‌شوند/قیمت مرغ برای مصرف کننده ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان اعلام شد

رتبه استان کرمان در پرداخت تسهیلات تبصره ۱۸ بالای ۱۵ است

مرغ زنده در کرمان از میانگین کشوری کمتر است

پیش بینی می‌شود صادرات استان به بیش از یک میلیارد دلار برسد/ واردات در ۶ ماهه اول سال جاری ۵۰ درصد کاهش داشته است

تفویض اختیار صدور کارنه آ.ت.آ به اتاق کرمان پیگیری می‌شود

پر بحث

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۱۲ نظر)

همه موافق سیستم اعلام بار مجازی هستند به جز من و 80 درصد رانندگان/ رانندگان در این سیستم حق انتخاب بار ندارند/ سیستم مجازی اعلام بار بوشهر رضایت بخش نبود/ نظارت ما بر سیستم اعلام بار کم رنگ می شود   (۸ نظر)

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند   (۸ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۶ نظر)

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند   (۵ نظر)

حرفه خبرنگاری را به رسمیت بشناسیم   (۵ نظر)

وعده سر خرمن می دهید/قیمت مرغ در کرمان بیشتر از سایر استان هاست/حتی مرغ در شهرهای سیل زده هم به قیمت 13 هزار تومان عرضه می شود   (۵ نظر)

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد   (۳ نظر)

جوابیه ماه‌بانو معصوم‌زاده به گفتارنو+ توضیحات گفتارنو: خانم معصوم‌زاده! بابت آن اشتباه عذرخواهی می‌کنیم؛ ولی ظاهرا اشتباه گرفته‌اید   (۳ نظر)

ویدئو: گزارش گفتارنو از نحوه آماده سازی مراسم عزاداری حسینیه خواجه خضر کرمان   (۳ نظر)