کد خبر: ۳۳۱۷۳
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۲
ارسال به دوستان
ذخیره
معاون اسبق وزیر صمت معتقد است با وجود همه عوامل برتری پسته ایران در جهان و حتی در صورت قیمت پایین محصول ایرانی، اما اگر ما مقررات و ضوابط بهداشتی را رعایت نکنیم در رقابت با بهترین‌ها از صحنه عقب خواهیم افتاد.

آیین راه اندازی معاملات قراردادهای آتی پسته فندقی در حالی امروز در بورس کالا برگزار می‌شود که از زمان شروع معاملات گواهی سپرده این محصول ۲۳.۵ هزار گواهی سپرده پسته معادل بیش از ۲۳.۵ تن محصول استاندارد در این بازار مورد معامله قرار گرفته است.

مزایای بورسی شدن پسته در آستانه راه‌اندازی معاملات آتی
پسته فندقی در حالی پا به معاملات بورس گذاشته که مسوولان، صاحب نظران و نمایندگان خانه ملت معتقدند عرضه این محصول صادراتی و ارزآور سبب رشد کیفی صادرات پسته، اطلاع همگانی از قیمت‌های شفاف، ایجاد رقابت در معاملات داخلی و خارجی، فروش مستقیم و نقدی محصول به جای معاملات چکی و مدت دار، تقویت برند پسته ایرانی و جلوگیری از رقابت مخرب تجار و در نهایت شناسایی بازارهای هدف جدید می شود. در ادامه برخی اظهارنظرهای مطرح شده طی روزهای اخیر در خصوص ورود پسته به معاملات گواهی سپرده و قراردادهای آتی بورس کالا را مرور می کنیم.

رشد کیفی طلای سبز جهت صادرات

در همین رابطه، معاون اسبق وزیر صمت معتقد است با وجود همه عوامل برتری پسته ایران در جهان و حتی در صورت قیمت پایین محصول ایرانی، اما اگر ما مقررات و ضوابط بهداشتی را رعایت نکنیم در رقابت با بهترین‌ها از صحنه عقب خواهیم افتاد؛ به همین دلیل یکی از مواردی که امروز برتری پسته آمریکا نسبت به ایران را می تواند تضمین کند، کنترل نکات بهداشتی است.

مجتبی خسروتاج افزود: در این زمینه با توجه به عرضه محصولات استاندارد و با مشخصات بهداشتی مشخص در بورس کالا، این بازار می تواند در موفقیت صادرات پسته ایران و رقابت با آمریکا نقش ویژه ای ایفا کند. به طوری که رعایت استانداردها در عرضه محصولات در بورس می تواند در این حوزه به ایران کمک کند.

اطلاع همگانی از قیمت های شفاف

عضو هیات مدیره مجمع ملی خبرگان کشاورزی نیز می گوید: اصلی ترین مزیت عرضه پسته در بورس، شفاف سازی قیمت این محصول برای اطلاع همگان است؛ به شکلی که باغداران به مرور از قیمت های واقعی ثبت شده بر تابلوی بورس مطلع می شوند و محصولشان را ارزان به واسطه ها نمی فروشند.

به گفته علی خانمحمدی، ایجاد رقابت یکی از فاکتورهای اصلی بورس است و اگر حضور پررنگ تری در معاملات محصولات کشاورزی بورس داشته باشیم، تولید و عرضه محصولات باکیفیت تر و متناسب با نیاز بازار به همراه رقابت را در این بخش رواج داده ایم.

لزوم ایجاد یک مرجع قیمت‌گذاری رسمی

شمس الله شریعت‌نژاد، عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی نیز با بیان اینکه در شرایطی که نحوه قیمت‌گذاری پسته متولی خاصی نداشته و بیشتر توسط عمده‌فروشان خاص در انبارها صورت می گیرد، معتقد است که رقابتی منطقی در بازار سنتی پسته وجود ندارد و معاملات گواهی سپرده پسته در بورس کالا می‌تواند در کشف صحیح قیمت و رشد کیفیت به همراه ایجاد رقابت در معاملات داخلی و خارجی اثر گذار باشد.

به گفته این نماینده خانه ملت، پسته ایرانی دارای مشتریان خارجی زیادی بوده و تنها یک رقیب یعنی آمریکا را در عرصه صادرات پیش روی خود می‌بیند، اما کیفیت پسته ایرانی کاملاً با پسته آمریکایی متفاوت است و می‌توان بار دیگر با ایجاد یک مرجع قیمت‌گذاری رسمی همچون بورس، بازار را از حالت سنتی خارج کرد و در حوزه رقابت پذیری در بازار جهانی پسته بهتر عمل کرد.

امکان پیش فروش پسته

نماینده مردم زرند و کوهبنان در مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به اینکه باغداران از معاملات پسته در بورس استقبال خواهند کرد، گفت: استفاده از قراردادهای آتی پسته به باغداران در پیش بینی قیمت ها طی ماه های پیش رو به ویژه در فصل برداشت و پوشش ریسک های ناشی از نوسانات قیمتی کمک می کند. به طوری که با این سازوکار معاملاتی، خیال کشاورز از قیمت های آینده راحت است و می تواند محصول را به اصطلاح پیش فروش کند.

امیری خامکانی خاطرنشان کرد: متاسفانه در بازار سنتی واسطه ها و دلالان محصول باغداران پسته را به صورت ارایه چک با تاریخ های مدت دار خریداری می کنند که این امر در بسیاری از موارد باعث می شود تا کشاورز به پول خود نرسد؛ این در حالی است که در معاملات گواهی سپرده کالایی فروش محصول به صورت مستقیم و نقدی انجام شده و باغدار به راحتی و در کمترین زمان پس از انجام معامله پول خود را دریافت می کند.

تامین مالی با توثیق گواهی سپرده کالایی

احمد انارکی محمدی عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس نیز ورود پسته به بورس کالا را گام نخست برای به دست آوردن جایگاه قبلی پسته در بازارهای جهانی می داند. به گفته وی، بورس می تواند در شفاف سازی قیمت ها کمک بسیاری به باغداران و کشاورزان کند؛ چرا که با وجود اینکه بسیاری از کشاورزان و باغداران با بازار سرمایه آشنایی کامل ندارند، اما زمانی که اسم بورس به میان آمده و امکان توثیق گواهی سپرده پسته به عنوان ضمانت فراهم شده است، بانک‌ها حمایت بهتری از فعالان بازار دارند و کشاورزان از این نظر سود می‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه باید ثمره کار کشاورزان به خودشان بازگردد که اگر غیر از این باشد به هدف خود نرسیده ایم، ادامه داد: اگر کشاورزان به بازار سرمایه اعتماد کنند، بخش قابل توجهی از مشکلاتی که در گذشته گریبان گیر آن‌ها بوده که از جمله آن می توان به حضور واسطه ها و دلالان اشاره کرد، برطرف می شود.

این گزارش می افزاید: معاملات گواهی سپرده پسته فندقی طبیعی خندان 32-30 از 9 مهرماه جاری در بورس کالا آغاز شد و امروز(یکشنبه) آیین راه اندازی معاملات قراردادهای آتی پسته در بورس کالای ایران برگزار می شود.

منبع:  کالاخبر

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

جریمه شدن برخی از جایگاه داران سوخت در کرمان / کاهش 16 درصدی مصرف بنزین در استان کرمان

مبارزه با قاچاق کالاها و سوخت یکی از عمده‌ترین مسایل است / جدا شدن صف مردم از شورشگران اتفاقات را در نطفه خفه کرد

هیچ حزب و تشکلی درخواست مجوز راهپیمایی نداده‌ است

هیچ حزب و تشکلی درخواست مجوز راهپیمایی نداده‌ است

ملت ایران اجازه نداد آب به آسیاب دشمن ریخته شود

۱۰ نکته درباره مغز و توانایی‌های آن

دوستان و دشمنان بدانند در حوادث امنیتی چند روز اخیر، دشمن را عقب زدیم / تحریم‌های فعلی حالا حالاها خواهد بود؛ اینکه امید داشته باشیم یک یا دو سال دیگر تمام می‌شود، باطل است

افزایش نرخ کرایه حمل و نقل عمومی در کرمان غیرقانونی است

مدیرکل حفاظت محیط زیست کرمان: تمامی دستگاه‌ها برای احیای تالاب جازموریان همراه شوند/ شرکت آب منطقه‌ای حق آبه تالاب جازموریان را بدهد

پیش بینی ادامه بارش‌ها در استان کرمان

پربازدید ها

شرکت پخش فرآورده‌های نفتی در سراسر استان آماده بازگشایی رمز کارت سوخت متقاضیان/ متقاضیان وضعیت کارت سوخت خود را رهگیری کنند

گازوئیل به دلیل هزینه حمل و نقل روستائیان گران نشد

جشنواره پسته ممتاز زرندی سوم آذر ماه برگزار می‌شود

سهم استان کرمان از تولید ناخالص داخلی کشور ۳.۴ درصد است / ۸ هزار میلیارد تومان پروژه صنعتی در استان کرمان آماده بهره‌برداری است

حمایت مس سرچشمه از ۱۰۰ واحد صنعتی در استان کرمان/ تاثیر کارخانه اسید سولفوریک سرچشمه در کاهش آلودگی و تولید کودشیمیایی

مبارزه با قاچاق کالاها و سوخت یکی از عمده‌ترین مسایل است / جدا شدن صف مردم از شورشگران اتفاقات را در نطفه خفه کرد

جریمه شدن برخی از جایگاه داران سوخت در کرمان / کاهش 16 درصدی مصرف بنزین در استان کرمان

پر بحث

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۱۲ نظر)

همه موافق سیستم اعلام بار مجازی هستند به جز من و 80 درصد رانندگان/ رانندگان در این سیستم حق انتخاب بار ندارند/ سیستم مجازی اعلام بار بوشهر رضایت بخش نبود/ نظارت ما بر سیستم اعلام بار کم رنگ می شود   (۸ نظر)

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند   (۸ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۶ نظر)

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند   (۵ نظر)

حرفه خبرنگاری را به رسمیت بشناسیم   (۵ نظر)

ویدئو: گزارش گفتارنو از نحوه آماده سازی مراسم عزاداری حسینیه خواجه خضر کرمان   (۴ نظر)

نیاز نداریم برای موفقیت در انتخابات اسم تشکیلاتمان را تغییر دهیم   (۴ نظر)

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد   (۳ نظر)

جوابیه ماه‌بانو معصوم‌زاده به گفتارنو+ توضیحات گفتارنو: خانم معصوم‌زاده! بابت آن اشتباه عذرخواهی می‌کنیم؛ ولی ظاهرا اشتباه گرفته‌اید   (۳ نظر)