کد خبر: ۳۳۲۲۰
تاریخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۸
ارسال به دوستان
ذخیره
اختصاصی گفتارنو| خاطره رضا حکاک زاده از حادثه آتش گرفتن مسجد جامع کرمان
از صحن مسجد صدای شلیک گاز اشک آور و تیراندازی با اسلحه کمری به گوش می‌رسید. از نور گیر‌های بالای سرمان هم تعدادی کپسول گاز اشک آور و احتمالا نوعی گاز خفه کننده به داخل شبستان انداختند و این باعث هجوم مردم به سمت در‌های خروجی شد. تعدادی از روحانیون هم در شبستان بودند که از طریق یک نردبان بالا می‌رفتند تا از یکی از پنجره‌های سمت کوچه پشت شبستان خود را نجات دهند.

گاریچی ها به سرپرستی «زاغو» فریاد جاوید شاه سر می داد

گفتارنو/ رضا حکاک زاده: آن روز هم مثل سایر روزهای انقلاب در کنار تعدادی از دانشجویان دانشگاه کرمان در مسجد جامع حاضر بودم آن زمان 21 سالم بود و دانشجوی سال سوم رشته فیزیک دانشگاه کرمان بودم.

 وقتی اعلام شد که لولی ها همراه پاسبانان شهربانی از درب اصلی و از پشت بام شبستان های مسجد حمله کردند. ما داخل شبستان بزرگ شمالی مسجد نشسته بودیم و به سخنرانی گوش می دادیم.

از صحن مسجد صدای شلیک گاز اشک آور و تیراندازی با اسلحه کمری به گوش می رسید.از نور گیر های بالای سرمان هم تعدادی کپسول گاز اشک آور و احتمالا نوعی گاز خفه کننده به داخل شبستان انداختند و این باعث هجوم مردم به سمت درهای خروجی شد.

تعدادی از روحانیون هم در شبستان بودند که از طریق یک نردبان بالا می رفتند تا از یکی از پنجره های سمت کوچه پشت شبستان خود را نجات دهند.

بیرون درب بزرگ سمت دریاچه تمام دوچرخه ها و موتورها را آتش زده بودند آتش سوزی در برخی گوشه های مسجد و دالان های خروجی هم وجود داشت.به من حالت خفگی و تهوع شدید دست داد و پوست دست و صورتم به شدت سوزش داشت.

شبستان کم کم خالی شد و ما بدنبال جمعیت بیرون رفتیم در صحن مسجد شادروان محمدرضا مشارزاده را دیدم که سعی در ایجاد آرامش و هدایت مردم به خارج از مسجد را داشتند و تا جائیکه یادم می آید ایشان سعی داشتند درب اصلی سمت دریاچه ( زیر سردر ساعت) را که محل اصلی ورود مهاجمین بود ببندند و مردم را از مسیر های دیگر که امن تر بود خارج کنند.

از پشت بام جنوبی مرتبأ تیراندازی می شد و نزدیک بود دوست همراه من که می خواست از پشت یکی از ستونهای شبستان غربی به داخل ایوان بزرگ سمت قبله بدود تیر بخورد.

سرانجام بعد از مدتی که اوضاع آرام گرفت از درب سمت بازار قدمگاه خارج شدیم در حالیکه تعدادی از گاریچی ها به سرپرستی فردی بنام زاغو در کنار نیروهای گارد باتوم به دست فریاد جاوید شاه سر داده بودند و از ما می خواستند آن ها را همراهی کنیم!در سطح شهر هم تعدادی مغازه طرفداران انقلاب به آتش کشیده شد.

گاریچی ها به سرپرستی «زاغو» فریاد جاوید شاه سر می داد

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

دستگیری جاعل فراری در کرمان

عناصر اصلی ناآرامی‌های اخیر در استان کرمان دستگیر شدند/ هیچ ناآرامی در استان کرمان گزارش نشده است

دانش فنی تکواندو به استان‌ها منتقل شده است / زمینه شکوفایی استعدادهای سراسر کشور را فراهم می‌کنیم

عناصر اصلی ناامنی‌های منطقه چاه‌دادخدا استان کرمان دستگیر شدند

در کشت گلخانه‌ای از حضور سرمایه‌گذاران استقبال می‌کنیم / استان کرمان در تولید انرژی خورشیدی و بادی، بهترین موقعیت را در کشور دارد / علاقه‌مندی سرمایه‌گذاران چینی برای کار در استان کرمان

اعتراضات مسالمت‌آمیز حق مردم است/در اعتراضات اخیر تخریب، شورش و درگیری‌ها هدایت شده بود/ تمام بحث گرانی بنزین متوجه دولت نمی‌شود/هزار تومان قیمت عرفی برای بنزین نبود/در نظام‌های دموکراتیک و مردمی راهکار‌ها و روش‌های قانونی و امن برای اعتراضات مسالمت‌آمیز پیش بینی شده/جراحی اقتصادی در زمینه حامل‌های انرژی لازم بود

کوههای اطراف شهر کرمان سپید پوش شدند

تیم فوتبال جوانان زیر ۱۷ سال مس کرمان، فاتح رقابت‌های قهرمانی استان شد

جریمه شدن برخی از جایگاه داران سوخت در کرمان / کاهش 16 درصدی مصرف بنزین در استان کرمان

استاندار: در شهرستان‌های جنوبی تصمیمات جلسات قبلی مبارزه با قاچاق کالا و ارز اجرا نشده و باعث رونق قاچاق سوخت شده بود/معاون سیاسی، امنیتی استاندار کرمان:جدا شدن صف مردم از شورشگران اتفاقات را در نطفه خفه کرد/سردار ناظری:یکی از دلایل افزایش قیمت بنزین قاچاق سوخت بود

پر بحث

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۱۲ نظر)

همه موافق سیستم اعلام بار مجازی هستند به جز من و 80 درصد رانندگان/ رانندگان در این سیستم حق انتخاب بار ندارند/ سیستم مجازی اعلام بار بوشهر رضایت بخش نبود/ نظارت ما بر سیستم اعلام بار کم رنگ می شود   (۸ نظر)

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند   (۸ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۶ نظر)

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند   (۵ نظر)

حرفه خبرنگاری را به رسمیت بشناسیم   (۵ نظر)

ویدئو: گزارش گفتارنو از نحوه آماده سازی مراسم عزاداری حسینیه خواجه خضر کرمان   (۴ نظر)

نیاز نداریم برای موفقیت در انتخابات اسم تشکیلاتمان را تغییر دهیم   (۴ نظر)

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد   (۳ نظر)

جوابیه ماه‌بانو معصوم‌زاده به گفتارنو+ توضیحات گفتارنو: خانم معصوم‌زاده! بابت آن اشتباه عذرخواهی می‌کنیم؛ ولی ظاهرا اشتباه گرفته‌اید   (۳ نظر)