کد خبر: ۳۳۲۸۲
تاریخ انتشار: ۰۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۲
ارسال به دوستان
ذخیره
رییس اتحادیه صنف بازی‌های رایانه‌ای و غیررایانه‌ای در واکنش به اظهارات معاون امور اجتماعی بهزیستی در گفت و گو با گفتارنو مطرح کرد؛
ترابی خطاب به معاون امور اجتماعی بهزیستی که گفته بود «خانه های بازی، خانواده ها را اغفال می کند» می گوید: به کار بردن واژه اغفال کردن اصلا صحیح نیست. چرا خانه های بازی شلوغ هستند؟ چون نیاز جامعه است. خیلی از کسب و کارها ایجاد شدند اما نیاز جامعه نبود و موفق نشدند.

با آمدن خانه‌های بازی، مهدکودک‌ها احساس خطر کرده اند/کسانیکه که مجوز خانه بازی می‌خواهند از بهزیستی سرخورده شدند/نیاز جامعه ایجاد کننده یک شغل جدید است/آموزش و پرورش به پیش دبستانی‌ها اجازه تاسیس خانه بازی را داده است

گفتارنو/ سمیرا کریمی افشار: رییس اتحادیه صنف بازی های رایانه ای و غیررایانه ای در واکنش به انتقادات معاون امور اجتماعی بهزیستی کرمان از خانه های بازی، در گفت و گو با گفتارنو، گفت: مهدکودک ها احساس خطر کرده اند و می گویند این خانه ها کار ما را انجام می دهند، در صورتی که اینچنین نیست. وقتی یک کسب و کار جدید شکل می گیرد باید بررسی کنیم که چگونه از آن استفاده کنیم نه اینکه درمقابل آن موضع گیری کنیم.

به گزارش گفتارنو، پیمان ترابی می گوید: 75 درصد کسانی که درخواست مجوز برای ایجاد خانه بازی داشته اند مربی دوره دیده بهزیستی بودند که بنا به دلایلی از مهدکودک ها خارج شدند و 90 درصدشان لیسانس یا فوق لیسانس هستند.

او در خصوص اینکه گفته شده بود اگر آسیب جنسی به کودک وارد شود تا ابد ماندگار خواهد بود، می گوید:چه ضمانتی وجود دارد تا در محیط های دیگر این اتفاق رخ ندهد، در خانه های بازی بدون استثنا همه کارکنان خانم هستند.

او بار دیگر تاکید می کند: دوستانی که برای کسب مجوز از ما اقدام می کنند یا از بهزیستی سرخورده شدند یا مشکلات دیگری داشتند که رو به گرفتن مجوز از ما آورده اند چرا که گرفتن جواز آسانتر از گرفتن مجوز مهدکودک است.

رییس اتحادیه صنف بازی های رایانه ای و غیر رایانه ای، می افزاید: نیاز جامعه ایجاد یک شغل جدید است و از آنجایی که مهدکودک ها ساعتی کار نمی کردند و شهریه شان بالا بود. خانواده ها به مکانی نیاز داشتند که از کودکشان به صورت ساعتی مراقبت کند، خانه های بازی ایجاد شدند و از آنها استقبال شد چرا که ما اشتراکی و ساعتی پول می گیریم نه شهریه ای و این به نفع خانواده ها است.

او تصریح می کند: اشتراک ما به صورت هفتگی، 15 روز و سی روز است و هزینه ساعتی ما یک ساعت 8 هزارتومان، دوساعت 15 هزارتومان و سه ساعت 21 هزارتومان است.

ترابی با بیان اینکه تا کنون هم از مهدکودک های زیر نظر بهزیستی و پیش دبستانی های زیر نظرآموزش و پرورش و مهد قرآن زیر نظر شورای تبلیغات اسلامی درخواست مجوز برای تاسیس خانه بازی داشتیم، می گوید: آموزش و پرورش با بیان اینکه در زمان آموزش هیچ گونه فعالتی خارج از آموزش نمی توانند داشته باشند، پیشنهاد داد در بعد از ظهر می توانند این کار را انجام دهند چراکه برای پش دبستانی های زیر نظر آموزش و پرورش نیز درآمد زایی می شود. و ما تاکنون به پنج پیش دبستانی تحت نظر آموزش و پرورش مجوز خانه بازی دادیم. اما آیین نامه مهدکودک های تحت نظر بهزیستی موافق این کار نیست و گفتند مهدکودک ها حق ندارند این کار را انجام دهند.

رییس اتحادیه صنف بازی های رایانه ای و غیررایانه ای به جلسه شورای هماهنگی حقوق کودک با موضوع خانه های بازی که در استانداری تشکیل شد اشاره می کند و می گوید: اگر مورد خاصی بود مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری حتما ما را محکوم می کرد اما ایشان فقط از ما خواستند اهل تعامل باشیم و از موازی کاری پرهیز کنیم.

ترابی خطاب به معاون امور اجتماعی بهزیستی که گفته بود «خانه های بازی، خانواده ها را اغفال می کند» می گوید: به کار بردن واژه اغفال کردن اصلا صحیح نیست. چرا خانه های بازی شلوغ هستند؟ چون نیاز جامعه است. خیلی از کسب و کارها ایجاد شدند اما نیاز جامعه نبود و موفق نشدند.

او در پاسخ به انتقادات معاون امور اجتماعی بهزیستی مبنی بر ساعت نگهداری کودکان تا دیروقت می گوید: مشکل از جامعه و اقتصاد است نه خانواده، و پدر و مادر دو شیفت کار می کنند، با وجود اینکه ساعت کاری ما 7صبح تا ده شب است اما گاهی خانواده ها دیرتر دنبال بچه ها می آیند و ما نمی توانیم از بچه نگهداری نکنیم.

ترابی خطاب به محمود منصوری می گوید: ما کودکان 2تا 9 سال را پذیرش داریم و اگر بهزیستی مدرکی دارد دال بر اینکه ما تا 15 سال را پذیرش می کنیم ارائه واثبات کند.

ترابی با اشاره به اینکه 18 سال به لحاظ قانون فردی بالغ در نظر گرفته می شود، می گوید: قانون نظام صنفی حداقل سن برای کسب مجوز را 18 سال معرفی کرده است حتی مدرک تحصیلی خاصی را نیز ملاک قرار نداده است و تنها به داشتن سواد خواندن و نوشتن اکتفا کرده است و این یک ضعف است که ما نیز به آن اذعان داریم.

او تاکید می کند: تایید صلاحیت ها بر می گردد به قانون نظام صنفی و قانون را باید اصلاح کنند.

او همچنین به مسئله آموزش در خانه های بازی اشاره می کند و می گوید: این خانه ها، خانه های بازی و خلاقیت هستند و کسی در آنجا حق آموزش مستقیم ندارد و اگر خانه ای راسا خودش آموزش دهد خلاف قانون است.

ترابی ادامه می دهد: ما آموزش نمی دهیم و رویکرد ما بازی و سرگرمی هدفمند و همراه با خلاقیت است.

رییس اتحادیه صنف بازی های رایانه ای در پایان خطاب به منصوری یادآور می شود: تاریخ جلسه ی مرتبط با وضعیت خانه های بازی که در محل بهزیستی برگزار شد در سال ۹۷ بوده است  که در آن جلسه شیوه نامه تدوین شده است و ما چطور از سال ۹۶ منتظر پاسخ صنعت و معدن در خصوص شیوه نامه هستیم.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

کوههای اطراف شهر کرمان سپید پوش شدند

تیم فوتبال جوانان زیر ۱۷ سال مس کرمان، فاتح رقابت‌های قهرمانی استان شد

جریمه شدن برخی از جایگاه داران سوخت در کرمان / کاهش 16 درصدی مصرف بنزین در استان کرمان

مبارزه با قاچاق کالاها و سوخت یکی از عمده‌ترین مسایل است / جدا شدن صف مردم از شورشگران اتفاقات را در نطفه خفه کرد

هیچ حزب و تشکلی درخواست مجوز راهپیمایی نداده‌ است

هیچ حزب و تشکلی درخواست مجوز راهپیمایی نداده‌ است

ملت ایران اجازه نداد آب به آسیاب دشمن ریخته شود

۱۰ نکته درباره مغز و توانایی‌های آن

دوستان و دشمنان بدانند در حوادث امنیتی چند روز اخیر، دشمن را عقب زدیم / تحریم‌های فعلی حالا حالاها خواهد بود؛ اینکه امید داشته باشیم یک یا دو سال دیگر تمام می‌شود، باطل است

افزایش نرخ کرایه حمل و نقل عمومی در کرمان غیرقانونی است

پربازدید ها

برترین نوشیدنی های ضد سرطان در جهان

مدیرکل حفاظت محیط زیست کرمان: تمامی دستگاه‌ها برای احیای تالاب جازموریان همراه شوند/ شرکت آب منطقه‌ای حق آبه تالاب جازموریان را بدهد

اهداء اعضای بدن جوان 21 ساله کرمانی به 3 بیمار نیازمند دریافت عضو

`پیش بینی کاهش دما و یخ‌بندان معابر کرمان در آخر هفته

کلاهبردار کارت‌های رفاهی بازنشستگان در کرمان دستگیر شد

دستگیری سرکرده باند شرارت در جنوب کرمان

پیش بینی ادامه بارش‌ها در استان کرمان

افزایش نرخ کرایه حمل و نقل عمومی در کرمان غیرقانونی است

۱۰ نکته درباره مغز و توانایی‌های آن

افزون بر هزار مدرسه کرمان فاقد نمازخانه است / خیرین در زمینه احداث نمازخانه مدارس، آموزش و پرورش را یاری کنند

پر بحث

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۱۲ نظر)

همه موافق سیستم اعلام بار مجازی هستند به جز من و 80 درصد رانندگان/ رانندگان در این سیستم حق انتخاب بار ندارند/ سیستم مجازی اعلام بار بوشهر رضایت بخش نبود/ نظارت ما بر سیستم اعلام بار کم رنگ می شود   (۸ نظر)

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند   (۸ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۶ نظر)

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند   (۵ نظر)

حرفه خبرنگاری را به رسمیت بشناسیم   (۵ نظر)

ویدئو: گزارش گفتارنو از نحوه آماده سازی مراسم عزاداری حسینیه خواجه خضر کرمان   (۴ نظر)

نیاز نداریم برای موفقیت در انتخابات اسم تشکیلاتمان را تغییر دهیم   (۴ نظر)

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد   (۳ نظر)

جوابیه ماه‌بانو معصوم‌زاده به گفتارنو+ توضیحات گفتارنو: خانم معصوم‌زاده! بابت آن اشتباه عذرخواهی می‌کنیم؛ ولی ظاهرا اشتباه گرفته‌اید   (۳ نظر)