کد خبر: ۳۳۳۰۶
تاریخ انتشار: ۰۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۴
ارسال به دوستان
ذخیره
معاون فرهنگی دفتر موسسه نشر آثار امام در حسینیه خواجه خضر کرمان مطرح کرد:
معاون فرهنگی دفتر موسسه نشر آثار امام با تاکید بر اینکه حادثه ای با عظمت عاشورا باید پیش چشم محققین و علما باشد تا مورد تحقیق و بررسی و آسیب شناسی قرار گیرد، گفت: وقتی سخن از تحریف و بدعت های عاشورایی و مراقبه در این خصوص گفته می شود سخن نابجایی نیست چرا که وارد شدن تحریفات در حادثه عظیم عاشورا حقیقت حادثه را تحت شعاع قرار می دهد.

تحریف حادثه عاشورا، حقیقت آن را تحت شعاع قرار می‌دهد/تحریف عاشورا از سر ناآگاهی، اسطوره سازی یا دشمنی بوده است

گفتارنو/ گروه فرهنگ:

معاون فرهنگی دفتر موسسه نشر آثار امام گفت: حادثه عاشورا با آن عظمت باید پیش چشم محققین و علما باشد تا مورد تحقیق، بررسی و آسیب شناسی قرار گیرد.

به گزارش گفتارنو، حجت الاسلام و المسلمین علی کمساری که در حسینیه خواجه خضر کرمان سخن می‌گفت، افزود: عاشورا و محرم از آن دسته حوادثی نیست که ما فقط نگاه صرف تاریخی به آن داشته باشیم بلکه این حادثه در زندگی فردی و اجتماعی ما تاثیر گذار است و بایدمراقب باشیم که این حادثه دچار تحریف نشود.

او با تاکید بر این‌که اگر کسی سخن از تحریف عاشورا گفت، کفر نگفته است اظهار داشت: اسلام که دین الهی و توحیدی و اکمل است نیزدچار تحریف می‌شود، شده است و خواهد شد.

کمساری ادامه داد: وقتی سخن از تحریف و بدعت‌های عاشورایی و مراقبه در این خصوص گفته می‌شود سخن نابجایی نیست چرا که وارد شدن تحریفات در حادثه عظیم عاشورا حقیقت حادثه را تحت شعاع قرار می‌دهد.

حجت الاسلام کمساری با تاکید بر این که تکرار غیرمنطقی و غیرمحققانه و طوطی وار حوادث و اتفاقات تاریخی به تنهایی کافی نیست، خاطرنشان کرد: دیدبانان دینی باید همواره آسیب‌ها تحریف‌های گذشته و امروزه را رصد کنند. تحریف‌هایی که یا از سوی افراد علاقه‌مند و شیعیان مخلص ناآگاه و جاهل گریبانگیر این حادثه شده یا تحریف‌هایی که از سر دشمنی دشمنان آگاه، گفته می‌شود. این تحریفات هم در حقیقت دین است وهم در حادثه عاشورا ایجاد شده است.

او اظهار داشت: از قرن چهارم هجری و از زمان آل بویه که مراسم عزاداری امام حسین به عنوان یک آیین و برنامه رسمی وارد کشور شد تا به امروز این حادثه جزو محدود اتفاقاتی است که ساعات زیادی از عمر و وقت ما را برای برپایی و اقامه آن به خود اختصاص داده است.

کمساری افزود: از نظر مادی نیز سال‌های زیادی است که سرمایه‌های هنگفتی صرف اقامه این آیین معنوی می‌شود و از تاثیرگذار‌ترین حوادث تاریخی است که در زندگی ما نقش آفرینی می‌کند.

معاون فرهنگی دفتر موسسه نشر آثار امام در ادامه سخنانش به کتاب حماسه حسینی شهید مطهری اشاره کرد و گفت: جلد دوم این کتاب و در چند فصل به بیان تحریفات عاشورا پرداخته است و مردم باید این کتاب رامطالعه کنند.

او ادامه داد: شهید مطهری در سال ۴۸ در حسینه ارشاد از دست دوستان ناآگاهی که در طول تاریخ در حادثه عاشورا تحریف‌هایی را وارد کرده اند فریاد می‌زند.

حجت الاسلام کمساری اذعان داشت: این تحریفات یا از سر علاقه و ناآگاهی، یا از سر اسطوره سازی بوده است لذا هرکدام از این‌ها باشد در نتیجه فرقی ایجاد نمی‌کند.

حجت الاسلام کمساری با بیان این که مرحوم دربندی در کتاب خود نوشته است لشکریان عمر سعد یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر و از اهالی کوفه بودند که امام حسین در روز عاشورا ۳۰۰ هزار نفر از آن‌ها را کشته است، خب این با چه منطقی گفته می‌شود؟ ، ادامه داد: کوفه در زمان خلافت معاویه نهایت ۵۰ هزار نفر جمعیت داشته است، حادثه عاشورا صبح ساعت ۸ شروع شده و تا ۴ بعدازظهر تمام شده است. از زمانی که امام حسین خطبه را خوانده تا زمانیکه سر ایشان بالای نیزه رفته است ۷ یا ۸ ساعت طول کشیده است چطور در این زمان ۳۰۰ هزار نفر را کشته است؟

او افزود: وقتی کسی جمله‌هایی را بدون تفکر می‌گوید و می‌خواهد اسطوره سازی کند، می‌گوید حضرت ابوالفضل آنقدر شمشیر زد تا نصف زانویش در خون رفت. یک شنونده جوان و اهل تحقیق و اهل تدبر می‌گوید: این‌ها دروغ است و با عقل جور در نمی‌آید. از کجا معلوم بقیه حادثه عاشورا درست باشد؟ بلایی که تحریف‌ها بر سر عاشورا می‌آورد این است که حقیقت عاشورا تحت شعاع قرار می‌گیرد.

بنا به آنچه حجت الاسلام کمساری در حسینیه خواجه خضر گفت، فقط هم حادثه عاشورا دچار تحریف نیست بلکه همه حوادث آسمانی و بزرگ که ریشه در وحی دارد دچار این مشکل می‌شوند و برداشت‌های غلط، انحرافی و افراطی و تفریطی از آن‌ها می‌شود.

او در پایان به آیه ۷۵ سوره بقره اشاره کرد و گفت: بیشترین و آگاهانه‌ترین تحریفات در دین را یهود به وجود آورده است. خداوند در قرآن خطاب به مسلمانان می‌گوید: آیا شما امید دارید این‌ها (یهودیان) مومن به دین شما شوند؟ در حالیکه گروهی از این‌ها کلام خدا را می‌شنوند و سپس تحریف می‌کنند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

علت سکوت چین درخصوص قرارداد 25ساله ایران و چین چیست؟

استاندار کرمان: بیانات رهبری در جمع نمایندگان موجب ایجاد آرامش و بهبود روابط شد

مقام مسئول: کنکور کارشناسی ارشد و دکتری حذف شود

گلایه رئیس دادگستری از عدم تعیین تکلیف اماکن مخروبه: شهردار گزارش دهد

آب شهرکرمان سالم است/۱۳ شهرستان استان در وضعیت قرمز آبی قرار دارند/تاثیر حاشیه نشینان در هدر رفت و کم آبی کرمان تنها ۲ درصد است

عارف: نه از اصلاح‌طلبی عبور می‌کنیم، نه از آن عقب می‌نشینیم

درحال فراهم‌سازی مقدمات انتخابات ۱۴۰۰ هستیم

محققان آلمانی: کودکان کرونا را منتقل نمی‌کنند

فعالیت‌های اداری مدارس تعطیل نیست

یک پنجم فوتی‎‌های روزانه کشور مربوط به بیماران کرونایی است

پربازدید ها

زیباکلام: اصولگرایان سال1400 میوه برجام را خواهند چید

آیت‌الله مکارم شیرازی:مجلسیان جز انتقاد، هیچ راهکار عملی برای گرانی ارائه نداده اند

نماینده سیرجان خبرداد: عطاپور به عنوان فرماندار سیرجان انتخاب شد

رهبر انقلاب: دولت باید تا روز آخر وظایف خود را انجام دهد/ توهین و دشنام و نسبتِ بدون علم به دولتمردان به هیچ وجه جایز نیست و برخی از این نسبت‌ها حرام شرعی است/نباید به وزرا توهین و یا تهمتی زده شود

اعتراض ارگان قالیباف به رفتار نمایندگان: حتما باید رهبرانقلاب تذکر دهند؟

رسانه های حرفه ای از رسانه های غیر حرفه ای وافراد غیر متخص تفکیک شوند

استاندار کرمان: بیانات رهبری در جمع نمایندگان موجب ایجاد آرامش و بهبود روابط شد

درحال فراهم‌سازی مقدمات انتخابات ۱۴۰۰ هستیم

عارف: نه از اصلاح‌طلبی عبور می‌کنیم، نه از آن عقب می‌نشینیم

علت سکوت چین درخصوص قرارداد 25ساله ایران و چین چیست؟

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسم نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۲۱ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۶ نظر)

کلیه آموزشگاه های آرایشگری تعطیل است/ اصلاح صورت در هیچ یک از آرایشگاه ها انجام نمی شود/ هیچ ماسکی در اختیار اتحادیه گذاشته نشده است/ حاشیه شهر اطلاعات چندانی ندارند و مسئله را جدی نگرفتند   (۱۳ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۲ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

آیا اینستاگرام در آستانه فیلتر قرار گرفته است؟   (۲ نظر)