کد خبر: ۳۳۳۰۶
تاریخ انتشار: ۰۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۴
ارسال به دوستان
ذخیره
معاون فرهنگی دفتر موسسه نشر آثار امام در حسینیه خواجه خضر کرمان مطرح کرد:
معاون فرهنگی دفتر موسسه نشر آثار امام با تاکید بر اینکه حادثه ای با عظمت عاشورا باید پیش چشم محققین و علما باشد تا مورد تحقیق و بررسی و آسیب شناسی قرار گیرد، گفت: وقتی سخن از تحریف و بدعت های عاشورایی و مراقبه در این خصوص گفته می شود سخن نابجایی نیست چرا که وارد شدن تحریفات در حادثه عظیم عاشورا حقیقت حادثه را تحت شعاع قرار می دهد.

تحریف حادثه عاشورا، حقیقت آن را تحت شعاع قرار می‌دهد/تحریف عاشورا از سر ناآگاهی، اسطوره سازی یا دشمنی بوده است

گفتارنو/ گروه فرهنگ:

معاون فرهنگی دفتر موسسه نشر آثار امام گفت: حادثه عاشورا با آن عظمت باید پیش چشم محققین و علما باشد تا مورد تحقیق، بررسی و آسیب شناسی قرار گیرد.

به گزارش گفتارنو، حجت الاسلام و المسلمین علی کمساری که در حسینیه خواجه خضر کرمان سخن می‌گفت، افزود: عاشورا و محرم از آن دسته حوادثی نیست که ما فقط نگاه صرف تاریخی به آن داشته باشیم بلکه این حادثه در زندگی فردی و اجتماعی ما تاثیر گذار است و بایدمراقب باشیم که این حادثه دچار تحریف نشود.

او با تاکید بر این‌که اگر کسی سخن از تحریف عاشورا گفت، کفر نگفته است اظهار داشت: اسلام که دین الهی و توحیدی و اکمل است نیزدچار تحریف می‌شود، شده است و خواهد شد.

کمساری ادامه داد: وقتی سخن از تحریف و بدعت‌های عاشورایی و مراقبه در این خصوص گفته می‌شود سخن نابجایی نیست چرا که وارد شدن تحریفات در حادثه عظیم عاشورا حقیقت حادثه را تحت شعاع قرار می‌دهد.

حجت الاسلام کمساری با تاکید بر این که تکرار غیرمنطقی و غیرمحققانه و طوطی وار حوادث و اتفاقات تاریخی به تنهایی کافی نیست، خاطرنشان کرد: دیدبانان دینی باید همواره آسیب‌ها تحریف‌های گذشته و امروزه را رصد کنند. تحریف‌هایی که یا از سوی افراد علاقه‌مند و شیعیان مخلص ناآگاه و جاهل گریبانگیر این حادثه شده یا تحریف‌هایی که از سر دشمنی دشمنان آگاه، گفته می‌شود. این تحریفات هم در حقیقت دین است وهم در حادثه عاشورا ایجاد شده است.

او اظهار داشت: از قرن چهارم هجری و از زمان آل بویه که مراسم عزاداری امام حسین به عنوان یک آیین و برنامه رسمی وارد کشور شد تا به امروز این حادثه جزو محدود اتفاقاتی است که ساعات زیادی از عمر و وقت ما را برای برپایی و اقامه آن به خود اختصاص داده است.

کمساری افزود: از نظر مادی نیز سال‌های زیادی است که سرمایه‌های هنگفتی صرف اقامه این آیین معنوی می‌شود و از تاثیرگذار‌ترین حوادث تاریخی است که در زندگی ما نقش آفرینی می‌کند.

معاون فرهنگی دفتر موسسه نشر آثار امام در ادامه سخنانش به کتاب حماسه حسینی شهید مطهری اشاره کرد و گفت: جلد دوم این کتاب و در چند فصل به بیان تحریفات عاشورا پرداخته است و مردم باید این کتاب رامطالعه کنند.

او ادامه داد: شهید مطهری در سال ۴۸ در حسینه ارشاد از دست دوستان ناآگاهی که در طول تاریخ در حادثه عاشورا تحریف‌هایی را وارد کرده اند فریاد می‌زند.

حجت الاسلام کمساری اذعان داشت: این تحریفات یا از سر علاقه و ناآگاهی، یا از سر اسطوره سازی بوده است لذا هرکدام از این‌ها باشد در نتیجه فرقی ایجاد نمی‌کند.

حجت الاسلام کمساری با بیان این که مرحوم دربندی در کتاب خود نوشته است لشکریان عمر سعد یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر و از اهالی کوفه بودند که امام حسین در روز عاشورا ۳۰۰ هزار نفر از آن‌ها را کشته است، خب این با چه منطقی گفته می‌شود؟ ، ادامه داد: کوفه در زمان خلافت معاویه نهایت ۵۰ هزار نفر جمعیت داشته است، حادثه عاشورا صبح ساعت ۸ شروع شده و تا ۴ بعدازظهر تمام شده است. از زمانی که امام حسین خطبه را خوانده تا زمانیکه سر ایشان بالای نیزه رفته است ۷ یا ۸ ساعت طول کشیده است چطور در این زمان ۳۰۰ هزار نفر را کشته است؟

او افزود: وقتی کسی جمله‌هایی را بدون تفکر می‌گوید و می‌خواهد اسطوره سازی کند، می‌گوید حضرت ابوالفضل آنقدر شمشیر زد تا نصف زانویش در خون رفت. یک شنونده جوان و اهل تحقیق و اهل تدبر می‌گوید: این‌ها دروغ است و با عقل جور در نمی‌آید. از کجا معلوم بقیه حادثه عاشورا درست باشد؟ بلایی که تحریف‌ها بر سر عاشورا می‌آورد این است که حقیقت عاشورا تحت شعاع قرار می‌گیرد.

بنا به آنچه حجت الاسلام کمساری در حسینیه خواجه خضر گفت، فقط هم حادثه عاشورا دچار تحریف نیست بلکه همه حوادث آسمانی و بزرگ که ریشه در وحی دارد دچار این مشکل می‌شوند و برداشت‌های غلط، انحرافی و افراطی و تفریطی از آن‌ها می‌شود.

او در پایان به آیه ۷۵ سوره بقره اشاره کرد و گفت: بیشترین و آگاهانه‌ترین تحریفات در دین را یهود به وجود آورده است. خداوند در قرآن خطاب به مسلمانان می‌گوید: آیا شما امید دارید این‌ها (یهودیان) مومن به دین شما شوند؟ در حالیکه گروهی از این‌ها کلام خدا را می‌شنوند و سپس تحریف می‌کنند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

کوههای اطراف شهر کرمان سپید پوش شدند

تیم فوتبال جوانان زیر ۱۷ سال مس کرمان، فاتح رقابت‌های قهرمانی استان شد

جریمه شدن برخی از جایگاه داران سوخت در کرمان / کاهش 16 درصدی مصرف بنزین در استان کرمان

مبارزه با قاچاق کالاها و سوخت یکی از عمده‌ترین مسایل است / جدا شدن صف مردم از شورشگران اتفاقات را در نطفه خفه کرد

هیچ حزب و تشکلی درخواست مجوز راهپیمایی نداده‌ است

هیچ حزب و تشکلی درخواست مجوز راهپیمایی نداده‌ است

ملت ایران اجازه نداد آب به آسیاب دشمن ریخته شود

۱۰ نکته درباره مغز و توانایی‌های آن

دوستان و دشمنان بدانند در حوادث امنیتی چند روز اخیر، دشمن را عقب زدیم / تحریم‌های فعلی حالا حالاها خواهد بود؛ اینکه امید داشته باشیم یک یا دو سال دیگر تمام می‌شود، باطل است

افزایش نرخ کرایه حمل و نقل عمومی در کرمان غیرقانونی است

پربازدید ها

سخنگوی دولت: مردم صف‌ خود را از اغتشاشگران جدا کردند/ ۷۵ درصد از افراد جامعه مشمول طرح حمایتی می‌شوند

«عبدالرضا داوری» به اتهام همکاری با آمدنیوز بازداشت شد

آذری جهرمی: اینترنت به دستور شورای امنیت کشور قطع شده است/ موضوعی به نام اینترنت ملی نداریم

اداره اطلاعات استان، ورود پول‌های کثیف و آلوده به انتخابات را شناسایی و اعلام کند/ تدابیر لازم جهت جلوگیری از جرائم انتخاباتی اندیشیده شود/ دادستان‌ها، خارج از نوبت به جرائم انتخاباتی رسیدگی کنند/استفاده از امکانات دولتی له یا علیه نامزد‌های انتخاباتی جرم محسوب می‌شود/دادستان مرکز استان به جرائم انتخاباتی در فضای مجازی ورود کند

زمان آغاز ثبت‌نام از داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی اعلام شد

زمان آغاز ثبت‌نام از داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی اعلام شد

ملت ایران اجازه نداد آب به آسیاب دشمن ریخته شود

دوستان و دشمنان بدانند در حوادث امنیتی چند روز اخیر، دشمن را عقب زدیم / تحریم‌های فعلی حالا حالاها خواهد بود؛ اینکه امید داشته باشیم یک یا دو سال دیگر تمام می‌شود، باطل است

هیچ حزب و تشکلی درخواست مجوز راهپیمایی نداده‌ است

هیچ حزب و تشکلی درخواست مجوز راهپیمایی نداده‌ است

پر بحث

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۱۲ نظر)

همه موافق سیستم اعلام بار مجازی هستند به جز من و 80 درصد رانندگان/ رانندگان در این سیستم حق انتخاب بار ندارند/ سیستم مجازی اعلام بار بوشهر رضایت بخش نبود/ نظارت ما بر سیستم اعلام بار کم رنگ می شود   (۸ نظر)

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند   (۸ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۶ نظر)

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند   (۵ نظر)

حرفه خبرنگاری را به رسمیت بشناسیم   (۵ نظر)

ویدئو: گزارش گفتارنو از نحوه آماده سازی مراسم عزاداری حسینیه خواجه خضر کرمان   (۴ نظر)

نیاز نداریم برای موفقیت در انتخابات اسم تشکیلاتمان را تغییر دهیم   (۴ نظر)

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد   (۳ نظر)

جوابیه ماه‌بانو معصوم‌زاده به گفتارنو+ توضیحات گفتارنو: خانم معصوم‌زاده! بابت آن اشتباه عذرخواهی می‌کنیم؛ ولی ظاهرا اشتباه گرفته‌اید   (۳ نظر)