کد خبر: ۳۳۳۱۴
تاریخ انتشار: ۰۲ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۷
ارسال به دوستان
ذخیره
حجت الاسلام والمسلمین علی مقبلی مطرح کرد:
حجت الاسلام والمسلمین علی مقبلی با اشاره به مدارای پیامبر با ابوسفیان، گفت: ابوسفیان سردسته مخالفین پیامبر بود و درظاهر شهادتین را خوانده و به اسلام روی آورده بود، اما پیامبر تا جایی با ابوسفیان مدارا کرد که خانه وی دارلامان شد، این درحالی است که در زمان فتح مکه تنها دو دارلامان وجود داشت که اولی خانه کعبه و دومی خانه ابوسفیان بود.
گفتارنو/ گروه فرهنگ:

رئیس اداره فرهنگی و تربیتی اداره کل زندان‌های استان کرمان با بیان اینکه ادامه حیات فردی و اجتماعی در سایه امنیت و آرامش است، گفت: برای تأمین امنیت و آرامش، انسان ناگزیراست با دیگران تعامل داشته باشد.

به گزارش گفتارنو، حجت الاسلام والمسلمین علی مقبلی با اشاره به تفاوت‌های فردی و اجتماعی افراد، خاطر نشان کرد: همه انسان‌ها از یک جنس، سلیقه و ذائقه برخوردار نیستند و اختلاقاتی در نژاد، جنسیت و فرهنگ وجود دارد؛ برای اینکه این اختلافات ادامه زندگی اجتماعی را با مشکل مواجه نکند، انسان ناگزیر با تعامل با دیگران است.

محور سخنان و خواسته اصلی مقبلی بر مدارا با دیگران بود. او در ادامه صحبت هایش بر مدارا با ۴ دسته حسودان، همسر، دشمنان و کوچکتر‌ها تأکید کرد و گفت: در مواجه با حسود چاره‌ای جز مدارا نیست چرا که در غیر این صورت حسود با فرد مقابله می‌کند.

مقبلی با بیان اینکه هر حسودی الزاماً دشمن انسان نیست، گفت: حسود گاهی فرزند و یا برادر انسان است، اما به واسطه نعمت فرد به جای غبطه خوردن حسادت می‌کند.

مقبلی با اشاره به اختصاص یک باب از کتاب وسائل الشیعه به مدارا با همسر، گفت: اینکه امروزه در جامعه آمار طلاق افزایش پیدا کرده است به دلیل عدم مدارای زوجین است.

حجت الاسلام مقبلی مدارا را به مثابه نرمی در گفتار و کردار دانست و گفت: امام رضا (ع) فرمودند یک خصلت از پیامبر باید در انسان مومن باشد و آن مدارا با همه انسان هاست.

او در ادامه صحبت هایش تاکید کرد: تنها مدارا با مومنین و مسلمین توصیه نشده، بلکه مدارا با کلیه مردم توصیه شده است.

مقبلی با تاکید بر مدارا با دشمنان گفت:اگر با دشمن مدارا نکنید دشمنی تشدید خواهد شد و نتیجه آن سلب آسایش و آرامش انسان است.

او در ادامه صحبت هایش به مدارای پیامبر با ابوسفیان اشاره کرد و گفت: ابوسفیان سردسته مخالفین پیامبر بود و درظاهر شهادتین را خوانده و به اسلام روی آورده بود، اما پیامبر تا جایی با ابوسفیان مدارا کرد که خانه وی دارلامان شد، این درحالی است که در زمان فتح مکه تنها دو دارلامان وجود داشت که اولی خانه کعبه و دومی خانه ابوسفیان بود.

این سخنران با اشاره به این نکته که ابوسفیان در ظاهر مسلمان شده بود و در آخر عمر و زمان نابینایی در جمعی کفر خود را اظهار کرد و منکر وحی و قیامت شد، گفت: این سیره رفتاری پیامبر باعث شد مردم دسته دسته و گروه گروه مسلمان شوند.

حجت الاسلام مقبلی آخرین باب از مدارا را مربوط به مدارا با کوچکتر‌ها دانست و گفت: سیره رفتاری امام مجتبی (ع) این گونه بوده که هنگامی در یک مجلس یک ظرف از دست خادم ایشان افتاد و بر سر ایشان فرود آمد، امام این خادم را عفو و او را آزاد کردند.

او در ادامه افزود: این سیره معصومین در مواجه با افرادی است که به آن‌ها بدی می‌کردند، اما ما با خودی‌ها چه می‌کنیم؟ چه می‌کنیم که مساجد خلوت می‌شوند و نماز‌های جماعت هر روز خلوت‌تر می‌شود؟

مقبلی در با بیان این جمله که در اسلام آمده است که هیچ وقت با کوچکتر از خودت مجادله نکن چرا که نتیجه این جدال، تنش و درگیری است، گفت: مومنین باید در خصوص رفتار‌های خود فکر کنند، فلسفه این مجالس این است که با مرور سیره زندگانی امامان تغییری در فکر ما ایجاد شود.

این سخنران با بیان این جمله که انسان باید مواظب فکر خود باشد چرا که فکر فرد تبدیل به حرف و سخن می‌شود، گفت: اگر می‌خواهید رفتارتان درست شود، فکرتان را درست کنید.

او در ادامه تاکید کرد: باید اندیشه و فکرمان را به گلستانی از اندیشه و افکار پیامبر و آل او تبدیل کنیم.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

قلعه‌گنج در معرض خطر همه‌گیری ویروس کرونا/امکان قرنطینه روستاهای آلوده وجود ندارد

کرونا بر ما پیروز شده است/دلمان برای همه زحماتی که با هم کشیدیم، می سوزد/خانواده هاو طوایف‌ به‌ صف‌ مبارزه باکرونا ویروس بپیوندند

نماینده بم:اقتصاد کلاسیک بلد نیستم،در حد کوچه و بازار اقتصاد می‌دانم/پیش بینی ارزی یک پیک موتوری

پیش‌فروش ۳ محصول جدید سایپا از ساعت 14امروز

حداقل تا پنج ماه آینده افزایش قیمتی در سموم کشاورزی نداریم /موجودی سم استان کم نیست، اما احتمال احتکار آن وجود دارد

افزایش قیمت سموم کشاورزی اجتناب ناپذیر است

تنها 4هزار تن از 480هزار تن گوجه به خرید حمایتی رسید/نوش دارو پس از مرگ سهراب

علائم گوارشی در مبتلایان به کرونا رو به افزایش است/ویروس کرونای جدید از طریق مدفوع قدرت انتقال و دفع دارد

واژگونی سمند در بلوار جمهوری 4 کشته و 3 مجروح برجای گذاشت

الله‌آباد کرمان به امکانات مخابراتی رایگان مجهز شد

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسمات نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۲۱ نظر)

مرحله دوم یارانه معیشتی فردا واریز می‌شود / متقاضیانی که یارانه دریافت نمی‌کردند از 10 دی ماه ثبت‌نام کنند   (۱۱۳ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۵ نظر)

کلیه آموزشگاه های آرایشگری تعطیل است/ اصلاح صورت در هیچ یک از آرایشگاه ها انجام نمی شود/ هیچ ماسکی در اختیار اتحادیه گذاشته نشده است/ حاشیه شهر اطلاعات چندانی ندارند و مسئله را جدی نگرفتند   (۱۳ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

ردصلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب در سیرجان، زرند و جیرفت/ صلاحیت محسن‌بیگی در کرمان احراز نشد/ یکی از نمایندگان استان در فهرست رد صلاحیت‌ شده‌ها   (۷ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۱ نظر)