کد خبر: ۳۳۳۱۴
تاریخ انتشار: ۰۲ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۷
ارسال به دوستان
ذخیره
حجت الاسلام والمسلمین علی مقبلی مطرح کرد:
حجت الاسلام والمسلمین علی مقبلی با اشاره به مدارای پیامبر با ابوسفیان، گفت: ابوسفیان سردسته مخالفین پیامبر بود و درظاهر شهادتین را خوانده و به اسلام روی آورده بود، اما پیامبر تا جایی با ابوسفیان مدارا کرد که خانه وی دارلامان شد، این درحالی است که در زمان فتح مکه تنها دو دارلامان وجود داشت که اولی خانه کعبه و دومی خانه ابوسفیان بود.
گفتارنو/ گروه فرهنگ:

رئیس اداره فرهنگی و تربیتی اداره کل زندان‌های استان کرمان با بیان اینکه ادامه حیات فردی و اجتماعی در سایه امنیت و آرامش است، گفت: برای تأمین امنیت و آرامش، انسان ناگزیراست با دیگران تعامل داشته باشد.

به گزارش گفتارنو، حجت الاسلام والمسلمین علی مقبلی با اشاره به تفاوت‌های فردی و اجتماعی افراد، خاطر نشان کرد: همه انسان‌ها از یک جنس، سلیقه و ذائقه برخوردار نیستند و اختلاقاتی در نژاد، جنسیت و فرهنگ وجود دارد؛ برای اینکه این اختلافات ادامه زندگی اجتماعی را با مشکل مواجه نکند، انسان ناگزیر با تعامل با دیگران است.

محور سخنان و خواسته اصلی مقبلی بر مدارا با دیگران بود. او در ادامه صحبت هایش بر مدارا با ۴ دسته حسودان، همسر، دشمنان و کوچکتر‌ها تأکید کرد و گفت: در مواجه با حسود چاره‌ای جز مدارا نیست چرا که در غیر این صورت حسود با فرد مقابله می‌کند.

مقبلی با بیان اینکه هر حسودی الزاماً دشمن انسان نیست، گفت: حسود گاهی فرزند و یا برادر انسان است، اما به واسطه نعمت فرد به جای غبطه خوردن حسادت می‌کند.

مقبلی با اشاره به اختصاص یک باب از کتاب وسائل الشیعه به مدارا با همسر، گفت: اینکه امروزه در جامعه آمار طلاق افزایش پیدا کرده است به دلیل عدم مدارای زوجین است.

حجت الاسلام مقبلی مدارا را به مثابه نرمی در گفتار و کردار دانست و گفت: امام رضا (ع) فرمودند یک خصلت از پیامبر باید در انسان مومن باشد و آن مدارا با همه انسان هاست.

او در ادامه صحبت هایش تاکید کرد: تنها مدارا با مومنین و مسلمین توصیه نشده، بلکه مدارا با کلیه مردم توصیه شده است.

مقبلی با تاکید بر مدارا با دشمنان گفت:اگر با دشمن مدارا نکنید دشمنی تشدید خواهد شد و نتیجه آن سلب آسایش و آرامش انسان است.

او در ادامه صحبت هایش به مدارای پیامبر با ابوسفیان اشاره کرد و گفت: ابوسفیان سردسته مخالفین پیامبر بود و درظاهر شهادتین را خوانده و به اسلام روی آورده بود، اما پیامبر تا جایی با ابوسفیان مدارا کرد که خانه وی دارلامان شد، این درحالی است که در زمان فتح مکه تنها دو دارلامان وجود داشت که اولی خانه کعبه و دومی خانه ابوسفیان بود.

این سخنران با اشاره به این نکته که ابوسفیان در ظاهر مسلمان شده بود و در آخر عمر و زمان نابینایی در جمعی کفر خود را اظهار کرد و منکر وحی و قیامت شد، گفت: این سیره رفتاری پیامبر باعث شد مردم دسته دسته و گروه گروه مسلمان شوند.

حجت الاسلام مقبلی آخرین باب از مدارا را مربوط به مدارا با کوچکتر‌ها دانست و گفت: سیره رفتاری امام مجتبی (ع) این گونه بوده که هنگامی در یک مجلس یک ظرف از دست خادم ایشان افتاد و بر سر ایشان فرود آمد، امام این خادم را عفو و او را آزاد کردند.

او در ادامه افزود: این سیره معصومین در مواجه با افرادی است که به آن‌ها بدی می‌کردند، اما ما با خودی‌ها چه می‌کنیم؟ چه می‌کنیم که مساجد خلوت می‌شوند و نماز‌های جماعت هر روز خلوت‌تر می‌شود؟

مقبلی در با بیان این جمله که در اسلام آمده است که هیچ وقت با کوچکتر از خودت مجادله نکن چرا که نتیجه این جدال، تنش و درگیری است، گفت: مومنین باید در خصوص رفتار‌های خود فکر کنند، فلسفه این مجالس این است که با مرور سیره زندگانی امامان تغییری در فکر ما ایجاد شود.

این سخنران با بیان این جمله که انسان باید مواظب فکر خود باشد چرا که فکر فرد تبدیل به حرف و سخن می‌شود، گفت: اگر می‌خواهید رفتارتان درست شود، فکرتان را درست کنید.

او در ادامه تاکید کرد: باید اندیشه و فکرمان را به گلستانی از اندیشه و افکار پیامبر و آل او تبدیل کنیم.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

دبیر شورای هماهنگی بانک ها: ۹۵ درصد از گردش مالی مس و گل گهر در استان است! / استاندار کرمان: این گزارشات را قبول ندارم، وسط جلسه بایست و قرآن را به دست بگیر

اراده ای در دستگاه های اجرایی نیست / ۶۲ درصد از معادن بلوکه اند/ آرسنیک آب در بردسیر، بم، جیرفت و سیرجان بالاتر از حد مجاز است

به‌جای هدر سوزی گاز اجازه دهید این گازها به برق و GTL تبدیل شود

رهاسازی ۴۰۰۰ قطعه بچه ماهی کپور در استخرهای دو منظوره کهنوج ‌

دستگیری متکدی زن‌نما در سیرجان

ستاد پاسخگویی به درخواست های مردمی از رییس جمهوری در کرمان فعال است

ضرورت راه اندازی بخش عشایری در ریگان/ جاذبه‌های منحصر به فرد ریگان می‌تواند زمینه گردشگری را فراهم آورد

پیش بینی کاهش دما در کرمان

بیش از ۹۰۰ هکتار از اراضی جنگلی کرمان نهال‌کاری می‌شوند/ اجرای عملیات نهال کاری با گونه های جنگلی اقدامی اقتصادی است

کرمانی‌ها در فصل سرما کمتر خون می‌دهند/ استان کرمان یکی از استان‌های پرمصرف در زمینه مصرف فرآورده های خونی است

پر بحث

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۱۲ نظر)

همه موافق سیستم اعلام بار مجازی هستند به جز من و 80 درصد رانندگان/ رانندگان در این سیستم حق انتخاب بار ندارند/ سیستم مجازی اعلام بار بوشهر رضایت بخش نبود/ نظارت ما بر سیستم اعلام بار کم رنگ می شود   (۸ نظر)

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند   (۸ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۶ نظر)

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند   (۵ نظر)

حرفه خبرنگاری را به رسمیت بشناسیم   (۵ نظر)

وعده سر خرمن می دهید/قیمت مرغ در کرمان بیشتر از سایر استان هاست/حتی مرغ در شهرهای سیل زده هم به قیمت 13 هزار تومان عرضه می شود   (۵ نظر)

ویدئو: گزارش گفتارنو از نحوه آماده سازی مراسم عزاداری حسینیه خواجه خضر کرمان   (۴ نظر)

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد   (۳ نظر)

جوابیه ماه‌بانو معصوم‌زاده به گفتارنو+ توضیحات گفتارنو: خانم معصوم‌زاده! بابت آن اشتباه عذرخواهی می‌کنیم؛ ولی ظاهرا اشتباه گرفته‌اید   (۳ نظر)