کد خبر: ۳۳۳۵۴
تاریخ انتشار: ۱۲ آبان ۱۳۹۸ - ۰۷:۵۲
ارسال به دوستان
ذخیره
طرح اقدام ملی مسکن صرف‌نظر از اینکه واقعا قرار است باری را از دوش بازار مسکن بردارد یا خیر؟ ۱۰ شرط اصلی برای متقاضیان مسکن ملی قرار داده که از آن‌ها می‌توان به “داشتن ۳۰ میلیون تومان پول نقد برای سپرده‌گذاری در بانک” و “توانایی پرداخت ۵/ ۱ میلیون تومان قسط ماهانه” اشاره کرد که با توجه به افت توان خرید مردم این سوال را ایجاد می‌کند، طرح اقدام ملی مسکن برای دهک‌های بالا است یا دهک‌های پایین؟
گفتارنو/ مرضیه قاضی زاده:

ساختمان‌های بی قواره در حواشی شهر، آن هم بدون هیچ گونه امکانات اولیه و حتی امنیت اقتصادی و اجتماعی؛ این‌ها بخشی از تجارب ورود دولت به بخش مسکن است که در سال‌های گذشته به وضوح دیده شد.
به طور کلی در باب دخالت دولت در ساخت مسکن دو نظریه وجود دارد. دیدگاه اول مخالف صریح هر گونه دخالت دولت در بازار مسکن است و دیدگاه دوم دخالت دولت در بازار را تجویز میکند.
اما همان دیدگاه اول نیز ورود دولت در بازارمسکن را به منظور حمایت از اقشار ضعیف با حفظ شروط و ضوابطی بلامانع می‌داند.

از همین روست که بند ۱۲ اصل سوم قانون اساسی، "برطرف ساختن هر نوع محرومیت در حوزه مسکن را از وظایف دولت دانسته است" و در اصل سی و یکم همین قانون نیز "داشتن مسکن متناسب با نیاز را حق هر فرد و خانواده ایرانی می‌داند".
این قوانین خود گواه اهمیت نقش دولت در تأمین مسکن برای خانوار‌های ایرانی است خصوصاً در شرایطی که متوسط زمان انتظار برای تملیک مسکن ۱۱ سال است، جای تأسف بیشتر که دهک‌های اولیه درآمدی شرایط حادتری داشته و متوسط زمان خانه دار شدن برای آن‌ها به بالای ۳۰ سال هم میرسد.

طرح اقدام ملی رونق تولید مسکن، به عنوان جدی‌ترین طرح تولید مسکن در دولت دوازدهم اعلام شده است که البته همین طرح نیز حاصل ادغام دو طرح صندوق پس انداز مسکن یکم و اقدام ملی مسکن است.

در این طرح قرار است ۴۰۰ هزار واحد مسکونی تا سال ۱۴۰۰ ساخته شود که شامل احداث ۲۰۰ هزار واحد در شهر‌های جدید، ۱۰۰ هزار واحد در بافت فرسوده و ۱۰۰ هزار واحد بنیاد مسکن خواهد بود.

تا کنون در چند شهر جدید و نیز برای تعدادی از پروژه‌های مسکونی متعلق به بنیاد مسکن در تعدادی از شهر‌های کشور از جمله کرمان که به عنوان پایلوت این طرح بوده است، مراسم کلنگ زنی با حضور وزیر راه و شهرسازی برگزار شده است. با این حال کارشناسان هم در امکان اتمام این طرح تا سال ۱۴۰۰ و هم در اثرگذاری مطلوب آن بر بازار مسکن، تردید دارند.

حال آن که با گذشت چندین ماه از آغاز عملیات اجرایی طرح اقدام ملی، ابهامات فراوان این طرح نه تنها بر طرف نشده بلکه با مشخص شدن جزئیات بیشتر، بر نقاط تاریک طرح افزوده هم شده است.

این طرح صرف نظر از اینکه واقعاً قرار است باری را از دوش بازار مسکن بردارد یا خیر؟ ۱۰ شرط اصلی برای متقاضیان مسکن ملی قرار داده که از آن‌ها میتوان به “داشتن ۳۰ میلیون تومان پول نقد برای سپرده گذاری در بانک” و “توانایی پرداخت ۵/ ۱ میلیون تومان قسط ماهانه” اشاره کرد که با توجه به افت توان خرید مردم این سوال را ایجاد میکند، طرح اقدام ملی مسکن برای دهک‌های بالا است یا دهک‌های پایین؟
در پاسخ به این پرسش باید بگویم که ابتدا معاون مسکن بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از تحت پوشش قرار گرفتن اقشار ضعیف جامه در این طرح سخن به میان آورده بود که البته بعد از مدتی گروه متوسط نیز به این مجموعه اضافه شدند، چنان چه بر طبق گزارشات منتشر شده در سایت‌های خبری و رسانه‌های مکتوب ۶ دهک اول جامعه، تحت پوشش این طرح قرار میگیرند.

با یک حساب سرانگشتی بازپرداخت ۷۵ میلیون تومان تسهیلات در یک بازه زمانی ۱۰ ساله وبا نرخ ۱۸درصد بالغ بر ۱۶۰ میلیون تومان بهره در پی خواهد داشت و خود جای این سوال را باز میگذارد که چگونه قشر متوسط به پایین جامعه امکان بازپرداخت آن را خواهند داشت.
پرسشی که این بارتوسط مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کرمان به نحو متفاومتی پاسخ داده می‌شود و او از تحت پوشش قرار دادن اقشار متوسط به بالا در این طرح خبر می‌دهد و عنوان می‌کند که اصلاً اقشار ضعیف جامعه امکان استفاده از این طرح را ندارند.

یکی دیگر از نقاط تاریک و مبهم این طرح مربوط به سهمیه دقیق هر استان است. علی رغم اینکه این رقم به عنوان ابتدایی‌ترین امر درپایش اولیه و برنامه ریزی در مراحل اجرایی هر طرحی است، مدیر کل بنیاد مسکن نسبت به آن ابراز بی اطلاعای میکند و معتقد است که هنوز سقفی برای آن در نطر نگرفته اند.

شاید اصلیترین موضوع در خصوص این طرح مربوط به میزان تأثیر گذاری آن در کاهش التهابات بازار مسکن باشد، موضوعی که علی رغم ابراز امیداورای مسئولین دولتی، کماکان مورد تردید بخش خصوصی است و کارشناسان بازار مسکن چندان نسبت به ان خوش بین نیستند.

حال آن که همواره از مجموعه نیاز سالانه یک میلیون و دویست مسکن، کمتر از ۱۵ درصد را دولت پوشش میدهد، لذا ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی آن هم ظرف دو سال ظرفیت جدیدی نیست و گره‌ای از مشکلات بازار مسکن باز نمیکند.

کماکان انتقاداتی هم، چون تبدیل اراضی زراعی به مسکونی، ساخت مسکن در حواشی شهر‌ها و هزار، اما و اگر دیگری که پیش از این به مساکن مهر وارد شده بود به این طرح نیز وارد است. حال آن که نبود زمین‌های دولتی در متن شهر و زمین داشتن تنها ۳۰ درصد از متقاضیان ثبت نام کرده در این طرح، خود گویای ساخت این مساکن در حواشی شهرهاست.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

دبیر شورای هماهنگی بانک ها: ۹۵ درصد از گردش مالی مس و گل گهر در استان است! / استاندار کرمان: این گزارشات را قبول ندارم، وسط جلسه بایست و قرآن را به دست بگیر

اراده ای در دستگاه های اجرایی نیست / ۶۲ درصد از معادن بلوکه اند/ آرسنیک آب در بردسیر، بم، جیرفت و سیرجان بالاتر از حد مجاز است

به‌جای هدر سوزی گاز اجازه دهید این گازها به برق و GTL تبدیل شود

رهاسازی ۴۰۰۰ قطعه بچه ماهی کپور در استخرهای دو منظوره کهنوج ‌

دستگیری متکدی زن‌نما در سیرجان

ستاد پاسخگویی به درخواست های مردمی از رییس جمهوری در کرمان فعال است

ضرورت راه اندازی بخش عشایری در ریگان/ جاذبه‌های منحصر به فرد ریگان می‌تواند زمینه گردشگری را فراهم آورد

پیش بینی کاهش دما در کرمان

بیش از ۹۰۰ هکتار از اراضی جنگلی کرمان نهال‌کاری می‌شوند/ اجرای عملیات نهال کاری با گونه های جنگلی اقدامی اقتصادی است

کرمانی‌ها در فصل سرما کمتر خون می‌دهند/ استان کرمان یکی از استان‌های پرمصرف در زمینه مصرف فرآورده های خونی است

پربازدید ها

مسیر ریلی کرمان بازسازی می‌شود / انتقاد رئیس‌جمهور از معماری ساختمان‌ها

اراده ای در دستگاه های اجرایی نیست / ۶۲ درصد از معادن بلوکه اند/ آرسنیک آب در بردسیر، بم، جیرفت و سیرجان بالاتر از حد مجاز است

اینکه با پول مردم تکنولوژی شنود بخرید، درست نیست/ کشور در شرایط عادی نیست/ منابع خدادادی برای استفاده است، درب بستن و قفل کردن هنر نیست/هر کارخانه‌ای که افتتاح کردیم در سایه برجام بود

دبیر شورای هماهنگی بانک ها: ۹۵ درصد از گردش مالی مس و گل گهر در استان است! / استاندار کرمان: این گزارشات را قبول ندارم، وسط جلسه بایست و قرآن را به دست بگیر

بهره‌برداری و آغاز عملیات اجرایی ۱۰۵۷ پروژه در کرمان/ استان کرمان رتبه اول اشتغال در حوزه معدن/ تامین صد در صدی بخش ارزی 46 طرح خصوصی در سفر رییس جمهور

دولت تلاش دارد انتظارات به حق مردم را پاسخ دهد/ هیچ‌ کشوری بدون ارتباطات بین‌المللی نمی‌تواند مایحتاج خود را تامین کند

وزیرصمت: در زنجیره صنعت فولاد خودکفا شدیم/ وزیر نیرو: تا پایان سال 227 پروژه با سرمایه حدود 33 هزار میلیارد تومان به بهره برداری خواهد رسید

همه نقدینگی معادن به استان کرمان برگردد/ میدان دادن به جوانان و ایجاد اشتغال از مطالبات مردم استان از دولت است

۱۲ میلیون و ۹۸۱ هزار سهم در بورس کرمان معامله شد

ضرورت راه اندازی بخش عشایری در ریگان/ جاذبه‌های منحصر به فرد ریگان می‌تواند زمینه گردشگری را فراهم آورد

پر بحث

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۱۲ نظر)

همه موافق سیستم اعلام بار مجازی هستند به جز من و 80 درصد رانندگان/ رانندگان در این سیستم حق انتخاب بار ندارند/ سیستم مجازی اعلام بار بوشهر رضایت بخش نبود/ نظارت ما بر سیستم اعلام بار کم رنگ می شود   (۸ نظر)

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند   (۸ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۶ نظر)

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند   (۵ نظر)

حرفه خبرنگاری را به رسمیت بشناسیم   (۵ نظر)

وعده سر خرمن می دهید/قیمت مرغ در کرمان بیشتر از سایر استان هاست/حتی مرغ در شهرهای سیل زده هم به قیمت 13 هزار تومان عرضه می شود   (۵ نظر)

ویدئو: گزارش گفتارنو از نحوه آماده سازی مراسم عزاداری حسینیه خواجه خضر کرمان   (۴ نظر)

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد   (۳ نظر)

جوابیه ماه‌بانو معصوم‌زاده به گفتارنو+ توضیحات گفتارنو: خانم معصوم‌زاده! بابت آن اشتباه عذرخواهی می‌کنیم؛ ولی ظاهرا اشتباه گرفته‌اید   (۳ نظر)