کد خبر: ۳۳۳۶۶
تاریخ انتشار: ۱۱ آبان ۱۳۹۸ - ۰۷:۵۰
ارسال به دوستان
ذخیره
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان در گفت وگو با گفتارنو مطرح کرد:
مدیر حفظ نباتان سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان، در پاسخ به احتمال آسیب باغات در سال آینده با توجه به روند پوره گذاری ملخ‌ها در منطقه جازموریان می‌گوید: با این تجهیزاتی که فعلاً داریم، ما خودمان هم قدری نگرانیم. اگر ما نتوانیم آماد گاه ملخمان را تجهیز کنیم و ناوگان سم پاشی مان را تقویت کنیم، قطعاً جای این نگرانی وجود دارد.
گفتارنو/ مرضیه قاضی زاده: اولین اخبار در مورد ورود احتمالی ملخ‌های مهاجم بهمن ماه منتشر شد و سازمان فائو اعلام کرد که با توجه به بارندگی ها، شرایط برای حمله گله‌های ملخ ایجاد شده. این سازمان جهانی، همچنین وضعیت هشدار ایران را از زرد به نارنجی تغییر داد.

با گذشت چندین ماه از این اعلام، اما همچنان ما در وضعیت نارنجی قرار داریم و به اعتقاد برخی از کارشناسان با شروع فصل سرما و وزش باد شدید و حتی طوفان، احتمال تغییر وضعیت نیز وجود دارد. حال آنکه با توجه به اعلام سازمان جهانی غذا، در ماه‌های پایانی امسال احتمال ورود موج جدیدی از ملخ‌های صحرایی به جنوب استان کرمان وجود دارد.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان در خصوص موج جدید حمله ملخ‌های صحرایی به گفتار نو می‌گوید: جازموریان یکی از مناطق تکثیر و استقرار ملخ صحرایی در جنوب کشور است و همه ساله ما شاهد دسته جات پروازی در ان منطقه هستیم چرا که همواره یکی از زیستگاه‌های اصلی ملخ صحرایی دشت وسیع جازموریان است.

مجید فرخی با اشاره به هشدار‌های داده شده در خصوص حمله ملخ‌های صحرایی، اظهار می‌کند: هم سازمان حفظ نباتات و هم فائو به ما هشدار دادند که ملخ از آبان ماه به منطقه ما ریزش می‌کند و ما همچنان در حال برنامه ریزی برای مبارزه با ملخ‌های صحرایی هستیم.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان در خصوص وضعیت استان می‌گوید: ما هنوز در وضعیت نارنجی هستیم، ولی به هر حال این احتمال وجود دراد که وضعیت ما تغییر کند؛ چرا که طوفان جهت حرکت ملخ را تغییر می‌دهد و ممکن است ملخ‌ها به سمت دریای سرخ هم بروند و در این دریاچه تکثیر و از طریق شبه جزیره عربستان و یا مرز بین یمن و عمان وراد کشور شوند.

در حالی مدیر کل حفظ نباتات جنوب جهاد کشاورزی کرمان از احتمال ورود ملخ از شبه جزیره عربستان به استان می‌گوید که فصل سرما و احتمال طوفان و وزش باد شدید نگرانی‌هایی را در بین مردم ایجاد کرده است.

فرخی در خصوص نگرانی کشاورزان نسبت به فصل سرما می‌گوید: در هر صورت چه باد باشد و چه نباشد کانون زمستان گذران ملخ، جنوب ایران است. اگر باد نباشد ممکن است مستقیم از محل هند و پاکستان بیاید و اگر باد هم بیاید ممکن است جهت حرکتش عوض شود و از طریق دریای سرخ و تنگه هرمز وارد کشور شود.

فرخی با تاکید بر این جمله که امسال جمعیت ملخ خیلی بیشتر از سال گذشته است، می‌گوید: تمهیدات لازم در حال برنامه ریزی است و پیش بینی ما روی ۲۰۰ هزار هکتار مبارزه است.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان در خصوص احتمال ورود ملخ به شهرستان‌ها خاطر نشان می‌کند: ملخی که وارد منطقه ما شود مستقیم وارد جازموریان می‌شود و دشت وسیع جازموریان را برای تکثیر انتخاب می‌کند.

اگر چه فرخی بر استقرار ملخ در منطقه جازموریان تاکید دارد، اما در بخشی از صحبت هایش می‌گوید: ممکن است دسته جاتی در معرض وزش باد قرار گیرند و از مسیر اصلی خود خارج شوند و به سایر شهرستان‌ها هم بروند فرضاً در سال گذشته تمام شهرستان‌های ما درگیر ملخ بودند و ما حتی در شمال استان، ریگان بمو ارزوئیه کرمان نیز آلودگی ملخ را داشتیم.

او در ادامه خاطر نشان می‌کند: این احتمال وجود دارد چرا که ملخی که وارد کشور می‌شود قطعاً پراکنده می‌شود. در سال گذشته یزد، کردستان، بوشهر، ایلام، هرمزگان، فارس، و جنوب کرمان آلودگی ملخ را داشتند و امسال هم این پیش بینی وجود دارد چرا که احتمال اینکه ملخ‌ها از سمت پاکستان به سمت ما بیایند وجود دارد.

با توجه به اظهارات مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان، بار دیگر از او در خصوص احتمال ورود ملخ به شهرستان‌ها و آسیب به باغات و مزارع استان پرسش شد.

فرخی در پاسخ به این پرسش می‌گوید: آسیب به باغات بستگی به آمادگی ما برای مبارزه دارد، اگر ناوگان سم پاشی ما کاملاً آماده باشد احتمال این امر ضعیف است. چنان چه ما سال گذشته هم این اجازه را ندادیم که ملخ وارد مزارع شود، همکاران ما ملخ‌ها را در مرحله پورگی کنترل کردند.

او همچنین در پاسخ به احتمال آسیب باغات در سال آینده با توجه به روند پوره گذاری ملخ‌ها در منطقه جازموریان می‌گوید: با این تجهیزاتی که فعلاً داریم، ما خودمان هم قدری نگرانیم. اگر ما نتوانیم آماد گاه ملخمان را تجهیز کنیم و ناوگان سم پاشی مان را تقویت کنیم، قطعاً جای این نگرانی وجود دارد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

واکسن تنها سلاح ریشه کنی کرونا، است

دستگیری سارق با ۴۸ فقره سرقت در کرمان

موافقت وزارت بهداشت با تخصیص واکسن کرونا برای افراد بالای ۵۰ سال در شهرستانهای شرقی و جنوبی استان کرمان

واکسن مشترک ایران و کوبا می‌تواند یکی از موفق ترین واکسن‌های دنیا باشد/متاسفانه رعایت پروتکل‌ها به حداقل رسیده است/از مردمی که برای تزریق واکسن، معطل شدند عذرخواهی می‌کنیم

حریرچی: تعطیلی ۶ روزه فایده‌ای نداشته / در همین تعطیلات، رعایت دستورالعمل‌ها در تهران، البرز، قم، مازندران و گیلان به کمتر از ۴۰ درصد رسیده / در تهران رستوران‌های معروف، پُرِ پُر است؛ هیچ کس هم ماسک ندارد / ۲۰ تا ۲۸ درصد افراد گفته اند واکسن نمی‌زنند؛ در اغلب شهرستان‌ها، مراکز واکسیناسیون در نیمی از ساعات کاری خود مراجعه کننده ندارند

برجام امضا نشود، قیمت‌ها قابل کنترل نخواهد بود/ وضعیت بارش‌ها در جنوب کرمان فاجعه است

مصوبه مجلس دست و پای ما را در مذاکرات بست/ در FATF دولت کار خود را انجام داد و اکنون یک جای دیگر گیر کرده

جشن‌های دهه ولایت در ۲۲ شهرک و ۶ مکان عمومی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار می‌شود

از سلطان شکر و سکه به سلطان سیمان رسیدیم!؟

ملاقات الکترونیک زندانیان در کرمان/ دستگاه قضا به دنبال الکترونیکی کردن پرونده هاست

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

پس از کرونا بازآموزی دروس پایه در مقطع ابتدایی ضروری است/ نظام آموزشی کشور تئوری محور است   (۲ نظر)

جلسات ما سیاهی‌لشکر ندارد/ با کسی در زمینه‌ی داستان شوخی و تعارف ندارم/آبرو و اعتبار برآمده از سبک زندگی و زیست آدم‌هاست /موفقیت نویسنده‌ها برآمده از رنج و دردها و سخت‌هایی است که کشیده‌اند   (۲ نظر)

شرق: شلیک یک یا چند موشک به اسرائیل زمین بازی را عوض می‌کند و ایران در معرض محکومیت بین‌المللی قرار می‌گیرد/ جوان: اگر اقدام مشخصی در زمینه ترور شهید فخری زاده صورت نگیرد، دشمن برای تهدیدات ایران ارزش چندانی قائل نمی‌شود/ایران: پیوند دادن ترور شهید فخری زاده با برجام بی‌پایه است؛ مگر در سال 88 که شهید مسعود علی‌محمدی ترور شد، اساساً برجامی وجود داشت؟   (۲ نظر)

در انتخابات 1400 شرکت کنیم حتی اگر شکست بخوریم/ تحریم‌های اقتصادی آمریکا، به رای آوردن جریان اصولگرایی کمک می‌کند/نواصولگرایان دارند از تاکتیک های اصلاح طلبان استفاده می‌کنند/ حذف رقیب برای آینده انقلاب اسلامی، آفت بد و خطرناکی است   (۲ نظر)