کد خبر: ۳۳۳۷۰
تاریخ انتشار: ۰۹ آبان ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۹
ارسال به دوستان
ذخیره
مخالفان پيوستن به كنوانسيون اقدام مالي، به دولت و تيم اقتصادي كابينه، به دليل وضعيت موجود خرده مي‌گيرند و بعضا در مصاحبه‌هاي‌شان نيز مشاهده مي‌شود كه طلبكار شرايط فعلي نيز هستند.

اولين اخطار گروه ويژه اقدامات مالي در هاله‌اي از ابهام قرار دارد و نظرات مختلف در دست به دست شدن اين لوايح بين نهادهاي بالادستي تصميم‌گيرنده تاثيرگذار است. مخالفان پيوستن به كنوانسيون اقدام مالي، به دولت و تيم اقتصادي كابينه، به دليل وضعيت موجود خرده مي‌گيرند و بعضا در مصاحبه‌هاي‌شان نيز مشاهده مي‌شود كه طلبكار شرايط فعلي نيز هستند.

اين امر صحيح است كه عملكرد دولت در برخي موارد با ضعف‌هايي همراه بوده، اما مشكلات فعلي چه در بخش مالي و چه تجاري به دليل قطع ارتباط با كشورهاي ديگر به خصوص اقتصادهاي پيشرفته است. نمود اين مدعا در تحريم و به تبع آن كاهش عايدي نفتي است. در اوايل انقلاب عمده تلاش دولت‌ها براي كاهش يا قطع وابستگي بودجه و اقتصاد به نفت بود. اما به دليل مشكلات سياسي كه در اداره كشور وجود داشت‌، نه‌تنها وابستگي به نفت كم نشد، بلكه طبق آمارهاي رسمي شدت گرفت.

با اين وضعيت احتمال اداره كشور بدون داشتن روابط سياسي با كشورهاي پيشرفته تقريبا وجود ندارد و كاهش مشكلات فعلي در گروي توسعه ارتباطات سياسي و روابط اقتصادي و تجاري است. گسترش روابط سياسي از دو طريق مي‌تواند بر اقتصاد تاثير بگذارد؛ اول اينكه نفت با سهولت بيشتري به فروش مي‌رسد و منابع مورد نياز براي پيشبرد پروژه‌هاي عمراني و جاري با هزينه كمتري تامين مي‌شود. بايد اين حقيقت را پذيرفت كه تامين بودجه به ‌شدت از نفت تاثير گرفته است.

بنابراين لازمه هر مراوده‌اي حتي با رفع تحريم‌ها، فروش نفت و ورود منابع مالي نشات گرفته از آن است. مورد دوم بهبود روابط پولي و بانكي است. براي اينكه بتوان منابع مالي حاصل از فروش نفت را به كشور برگرداند يا از آن براي واردات و صادرات كالا استفاده كرد، نياز به افزايش مراودات بانكي است. براي اين كار نيز بايد قوانين بين‌المللي را پذيرفت. در چند سال اخير به خوبي آشكار شد كه ساختار اقتصادي كشور به گونه‌اي است كه بدون مراوده و معامله با اقتصادهاي ديگر به خصوص آن دسته از اقتصادهايي كه ساختار قوي دارند، امورات كشور به پيش نمي‌رود و به ورطه ركود كشيده مي‌شود. مدعاي اين گزاره مشكلات معيشتي، كاهش قدرت خريد و افت ارزش ريال است كه در دو، سه سال اخير در كشور به وجود آمده است.

بايد اين پيش‌زمينه در كشور ايجاد شود كه پذيرش قوانين بين‌المللي لازمه تقويت ساختار اقتصادي و حل مشكلات است. اينكه عده‌اي معتقدند با پذيرش اين كنوانسيون ممكن است اتفاقاتي براي كشور بيفتد يا موافقان بر اين عقيده استوارند كه اوضاع كشور بهبود پيدا مي‌كند، بحث‌هاي جداگانه‌اي است كه بايد در موقعيت ديگري به آن پرداخت. اما در ميان صحبت‌هاي مخالفان و موفقان بايد به چند نكته دقت كرد؛ اول اينكه براي پاسخگويي به نيازهاي معيشتي بايد مراودات بين‌المللي را افزايش داد. شايد گمان برخي بر ادامه بقا در اين شرايط باشد، اما بقايي پرهزينه و سخت خواهد بود. ممكن است برخي كشورها نيز حاضر به تداوم مراوده تجاري-پولي با ايران شوند، اما اين مراودات نيز در سطحي كم و با هزينه بالا انجام خواهد شد. نكته ديگر در اين است كه بپذيريم چگونه مي‌توان در عين پذيرش قوانين بين‌المللي‌، اهداف سياسي و خارجي خود را نيز دنبال كرده و به آن لطمه‌اي وارد نشود. كما اينكه در سال‌هاي گذشته نيز توانستيم ميان اين دو هماهنگي ايجاد كنيم. نكته ديگر، سياسي بودن مخالفت‌ها و رودررويي با دولت است. شايد اگر يك دولت اصولگرا بر مسند قدرت بود چه بسا اين بحث‌ها پيش نمي‌آمد. اين در حالي است كه جناح محافظه‌كار كه اين روزها به منتقدان اصلي لوايح FATF تبديل شده‌اند بايد مسووليت مشكلاتي كه به دليل قطع ارتباط با كشورهاي ديگر ايجاد شده را بپذيرند.

نكته ديگر نيز سخت بودن شرايط فعلي معيشتي است. در دهه ابتدايي پس از انقلاب سرمايه اجتماعي بالا بود و مردم به‌ شدت حامي حاكميت بودند. در آن سال‌ها مردم مشكلات را تحمل مي‌كردند اما در اين چند سال اخير و به دليل چند دوره تحريم سخت و برخي بي‌تدبيري‌هاي موجود، شرايط پيچيده‌تر شده و نارضايتي‌هايي وجود دارد و نمود يكي از آنها نيز در اعتراضات دي‌ماه سال 96 ديده شد. بنابراين مخالفين fatf‌ بايد دليل قانع‌كننده‌اي براي ابراز مخالفت خود به افكار عمومي ارايه دهند. در غير اين‌ صورت بايد مسووليت تبعات منفي رخدادهاي پس از آن را بپذيرند و خود را حامي مردم ننامند. تبعاتي كه همين الان هم مي‌توان آن را در هشدارهاي برخي كارشناسان ديد.

منبع: اعتماد
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

دبیر شورای هماهنگی بانک ها: ۹۵ درصد از گردش مالی مس و گل گهر در استان است! / استاندار کرمان: این گزارشات را قبول ندارم، وسط جلسه بایست و قرآن را به دست بگیر

اراده ای در دستگاه های اجرایی نیست / ۶۲ درصد از معادن بلوکه اند/ آرسنیک آب در بردسیر، بم، جیرفت و سیرجان بالاتر از حد مجاز است

به‌جای هدر سوزی گاز اجازه دهید این گازها به برق و GTL تبدیل شود

رهاسازی ۴۰۰۰ قطعه بچه ماهی کپور در استخرهای دو منظوره کهنوج ‌

دستگیری متکدی زن‌نما در سیرجان

ستاد پاسخگویی به درخواست های مردمی از رییس جمهوری در کرمان فعال است

ضرورت راه اندازی بخش عشایری در ریگان/ جاذبه‌های منحصر به فرد ریگان می‌تواند زمینه گردشگری را فراهم آورد

پیش بینی کاهش دما در کرمان

بیش از ۹۰۰ هکتار از اراضی جنگلی کرمان نهال‌کاری می‌شوند/ اجرای عملیات نهال کاری با گونه های جنگلی اقدامی اقتصادی است

کرمانی‌ها در فصل سرما کمتر خون می‌دهند/ استان کرمان یکی از استان‌های پرمصرف در زمینه مصرف فرآورده های خونی است

پربازدید ها

بانک‌ها را برای فعال کردن واحد‌های صنعتی راکد و نیمه فعال تشویق می‌کنم/شاید کرمان پایلوت تفویض اختیارات شود/باید معادن را به بخش خصوصی واگذار کنیم/استاندار مکان احداث کارخانه نوآوری در کرمان را پیشنهاد دهد/در جنوب باید در زمینه صنایع بسته بندی، گلخانه و راه آهن بیشتر کار کنیم

سومین سفر روحانی به کرمان چگونه گذشت؟

تقدیر استاندار کرمان از استقبال پرشور مردم از رئیس جمهوری

ارائه خدمات غذایی در قهوه خانه ها ممنوع شد

قدردانی دفتر رئیس‌جمهور از استقبال مردم استان‌های یزد و کرمان

جشن ولادت پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق(ع)به میزبانی جمعیت توسعه و آزادی در جیرفت و عنبرآباد برگزار شد

پر بحث

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۱۲ نظر)

همه موافق سیستم اعلام بار مجازی هستند به جز من و 80 درصد رانندگان/ رانندگان در این سیستم حق انتخاب بار ندارند/ سیستم مجازی اعلام بار بوشهر رضایت بخش نبود/ نظارت ما بر سیستم اعلام بار کم رنگ می شود   (۸ نظر)

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند   (۸ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۶ نظر)

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند   (۵ نظر)

حرفه خبرنگاری را به رسمیت بشناسیم   (۵ نظر)

وعده سر خرمن می دهید/قیمت مرغ در کرمان بیشتر از سایر استان هاست/حتی مرغ در شهرهای سیل زده هم به قیمت 13 هزار تومان عرضه می شود   (۵ نظر)

ویدئو: گزارش گفتارنو از نحوه آماده سازی مراسم عزاداری حسینیه خواجه خضر کرمان   (۴ نظر)

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد   (۳ نظر)

جوابیه ماه‌بانو معصوم‌زاده به گفتارنو+ توضیحات گفتارنو: خانم معصوم‌زاده! بابت آن اشتباه عذرخواهی می‌کنیم؛ ولی ظاهرا اشتباه گرفته‌اید   (۳ نظر)