کد خبر: ۳۳۳۷۲
تاریخ انتشار: ۱۰ آبان ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۲
ارسال به دوستان
ذخیره
سیدحسين مرعشی در نشست کمیسیون اقتصادی جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان مطرح کرد:
مرعشی با اشاره به شایعات پیرامون موسسه مولی الموحدین گفت: کمتر از دو درصد اقتصاد استان را این موسسه ایجاد کرده است. ما خجالت میکشم که چرا ۱۰ تا پروژه مشابه ارگ جدید در جیرفت، بافت، کوهبنان و راور نداریم؛ آن وقت عده ای دنبال بزرگنمایی هستند و می گویند همه اقتصاد استان دست افراد خاص است.

باید درزمینه صنایع پتروشیمی برای استان مزیت خلق کنیم/۸ درصد تولید خودروی ایران در کرمان است/کمتر از دو درصد اقتصاد استان را موسسه مولی الموحدین ایجاد کرده است/برای توسعه نیاز به بلند نظری داریم

گفتارنو/ مرضیه قاضی زاده: 

عضو شورای راهبردی جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان  گفت: توسعه استان هایی نظیر کرمان که دسترسی کمی به منابع آبی دارند و مرزی نیستند سخت است.

به گزارش گفتارنو،سیدحسین مرعشی در کمیسیون اقتصادی دفتر سیاسی جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان، با اشاره به مثال هایی از استان هایی هم چون بوشهر و خوزستان که علاوه بر مرزی بودن از لحاظ منابع آبی نیز مشکل ندارند، گفت:عدم دسترسی به آب، مرز و عدم برخورداری از نفت ، گاز و پتروشیمی شرایط توسعه را سخت می کند و اگر امروزما به طور نسبی موقعیت خوبی در اقتصاد داریم نتیجه زحمات مردم و مسئولین است.

مرعشی با اشاره به رتبه نهم کرمان در تولید ناخالص داخلی گفت: تا امروز اقتصاد ما بر دو پایه کشاورزی و معدن چرخیده است و کشاورزی ما کاملاً خصوصی است و تقریباً نهادهای غیردولتی و دولتی هیچ نقشی درآن ندارند .
او در ادامه صحبت هایش رتبه اول کرمان در بخش مس، رتبه اول در بخش پسته و رتبه دوم استان در تولید خرما متذکر شد و گفت: در بخش مس ما در کرمان نقش اصلی را داریم و 280 هزار تن از 350 هزار تن مس در کرمان تولید می شود و هیچ استانی در این زمینه رقیب ما نیست .

با توسعه گلخانه ها در کشور رتبه اول جیرفت در تولید صیفی جات و سبزی جات در معرض تهدید است
سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی در ادامه صحبت هایش با اشاره به سهم 8 درصدی استان کرمان در صنایع خودروسازی،25درصدی فولاد، 55درصدی سنگ آهن ، 65 درصدی کنستانتره، خاطر نشان کرد: این ها مزیت های شناخته شده استان اند و باید حتماً در توسعه مورد توجه باشند.

مرعشی در این رابطه افزود: در بخش کشاورزی صیفی جات و سبزی جات جیرفت حرف اول را می زند اما الان با توسعه گلخانه ها در کشور، این رتبه با تهدید مواجه شده است .
او با تاکید بر اهمیت حفظ سهم استان از بازار صیفی جات و سبزیجات ، گفت: باید برای توسعه گلخانه ها در کرمان توجه و حساسیت داشته باشیم تا سهممان را در بازار حفظ کنیم.

مرعشی با تاکید بر قابلیت استان کرمان در خودروسازی گفت: درصنعت خودروسازی غیر از تهران هیچ استان دیگری فعال نبود اما امروزه ۸ درصد تولید خودروی ایران در کرمان است که اگر تحریم برداشته شود این سهم به ۳۰ درصد هم خواهد رسید.
او بر ضرورت توجه به صنایع لاستیک تاکید کرد و گفت: اگر لاستیک جیرفت عملیاتی نشود یا لاستیک بارز تقویت نشود ممکن است سهم 30 درصدی ما از بازار کم شود.

سخنگوی حزب کارگزاران در بخش دیگری از صحبت هایش به شناخت و تقویت مزیت های پنهان استان تاکید کرد و گفت: تا ۱۲ سال پیش هیچ کس فکر نمی کرد شهداد ظرفیت گردشگری داشته باشد،هیچ کس فکر نمی کرد یک روز شهداد از ارگ بم جاذبه بیشتری داشته باشد .

مرعشی با بیان این جمله که گاهی برای توسعه باید خلق مزیت داشته باشیم، گفت: نباید از بخش پتروشیمی غافل شد و باید درزمینه صنایع پتروشیمی برای استان مزیت خلق کنیم.

محور اصلی سخنان رییس شورای راهبردی جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان تأکید بر توسعه متوازن بود. بر اساس گفته های مرعشی استان کرمان بعد از مازندران متوازن ترین استان در زمینه توزیع جمعیت بوده است به طوری که 17 درصد از جمعیت استان در مرکز ساکن هستند و مابقی در سایر شهرها سکنا گزیده اند. این درحالی است که سایر استان هایی همچون کرمانشاه وو آذربایجان شرقی نزدیک به 50 درصد از جمعیتشان در مرکز استان ساکن هستد.

مرعشی توسعه متوازن جمعیت استان را یکی از قابلیت ها و موفقیت های استان در سنوات گذشته دانست و گفت: این نکته در توسعه استان باید مورد توجه قرار گیرد و در همه مناطق برنامه وجود داشته باشد.

او همچنین در ادامه با اشاره به تجربه استان هایی همچون اصفهان در امر توسعه گفت: ساکنین اصفهان همواره بر توسعه تنها شهر خود متمرکز بودند که نتیجه این امر مهاجرت از استان هایی همچون استان های لر نشین و یاسوج به سمت اصفهان بود که در نهایت این استان را با کمبود منابع آبی مواجه کرد.

مرعشی در ادامه با تاکید بر اهمیت توسعه متوازن جنوب شرق کشور گفت: با توجه به تجربه اصفهان ما باید مراقب باشیم، در توسعه کرمان باید نگاه پررنگی به توسعه جنوب شرق داشته باشیم و به توسعه بیرجند و زابل هم نگاه کنیم تا بافت جمعیتی استان دچار تغییرات نشود.


برخورد با هر کار بزرگ به یک فرهنگ تبدیل شده است

سخنگوی حزب کارگزارن در بخشی از صحبت هایش با بیان این جمله که اگر بخواهیم برنامه توسعه موفق شود نیاز به بلند نظری داریم، گفت: برخورد با هر کار بزرگ به یک فرهنگ تبدیل شده است.

 مرعشی ادامه داد: با تنگ نظری نمی توانیم مسائل را حل کنیم.

مرعشی با اشاره به شایعات پیرامون موسسه مولی الموحدین گفت: کمتر از دو درصد اقتصاد استان را این موسسه ایجاد کرده است. ما خجالت میکشم که چرا ۱۰ تا پروژه مشابه ارگ جدید در جیرفت، بافت، کوهبنان و راور نداریم؛ آن وقت عده ای دنبال بزرگنمایی هستند و می گویند همه اقتصاد استان دست افراد خاص است.

شایان ذکر است جلسه بررسی موانع توسعه استان کرمان با حضور سیدحسین مرعشی، پنجمین نشست کمیسیون اقتصادی جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان بود. پیش از این با حضور محسن جلال پور ابرچالش های اقتصاد ایران، با حضور مهدی آگاه چالش های کشاورزی ایران، با حضور احمد علوی بحران آب در استان کرمان و با حضور دکتر سپهوند و مهندش ناظم زاده و دکتر شفیعی زلزله در کرمان بررسی شده بود. 

بخش پرسش و پاسخ این نشست متعاقبا منتشر می‌شود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

دبیر شورای هماهنگی بانک ها: ۹۵ درصد از گردش مالی مس و گل گهر در استان است! / استاندار کرمان: این گزارشات را قبول ندارم، وسط جلسه بایست و قرآن را به دست بگیر

اراده ای در دستگاه های اجرایی نیست / ۶۲ درصد از معادن بلوکه اند/ آرسنیک آب در بردسیر، بم، جیرفت و سیرجان بالاتر از حد مجاز است

به‌جای هدر سوزی گاز اجازه دهید این گازها به برق و GTL تبدیل شود

رهاسازی ۴۰۰۰ قطعه بچه ماهی کپور در استخرهای دو منظوره کهنوج ‌

دستگیری متکدی زن‌نما در سیرجان

ستاد پاسخگویی به درخواست های مردمی از رییس جمهوری در کرمان فعال است

ضرورت راه اندازی بخش عشایری در ریگان/ جاذبه‌های منحصر به فرد ریگان می‌تواند زمینه گردشگری را فراهم آورد

پیش بینی کاهش دما در کرمان

بیش از ۹۰۰ هکتار از اراضی جنگلی کرمان نهال‌کاری می‌شوند/ اجرای عملیات نهال کاری با گونه های جنگلی اقدامی اقتصادی است

کرمانی‌ها در فصل سرما کمتر خون می‌دهند/ استان کرمان یکی از استان‌های پرمصرف در زمینه مصرف فرآورده های خونی است

پربازدید ها

بانک‌ها را برای فعال کردن واحد‌های صنعتی راکد و نیمه فعال تشویق می‌کنم/شاید کرمان پایلوت تفویض اختیارات شود/باید معادن را به بخش خصوصی واگذار کنیم/استاندار مکان احداث کارخانه نوآوری در کرمان را پیشنهاد دهد/در جنوب باید در زمینه صنایع بسته بندی، گلخانه و راه آهن بیشتر کار کنیم

سومین سفر روحانی به کرمان چگونه گذشت؟

تقدیر استاندار کرمان از استقبال پرشور مردم از رئیس جمهوری

ارائه خدمات غذایی در قهوه خانه ها ممنوع شد

قدردانی دفتر رئیس‌جمهور از استقبال مردم استان‌های یزد و کرمان

جشن ولادت پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق(ع)به میزبانی جمعیت توسعه و آزادی در جیرفت و عنبرآباد برگزار شد

پر بحث

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۱۲ نظر)

همه موافق سیستم اعلام بار مجازی هستند به جز من و 80 درصد رانندگان/ رانندگان در این سیستم حق انتخاب بار ندارند/ سیستم مجازی اعلام بار بوشهر رضایت بخش نبود/ نظارت ما بر سیستم اعلام بار کم رنگ می شود   (۸ نظر)

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند   (۸ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۶ نظر)

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند   (۵ نظر)

حرفه خبرنگاری را به رسمیت بشناسیم   (۵ نظر)

وعده سر خرمن می دهید/قیمت مرغ در کرمان بیشتر از سایر استان هاست/حتی مرغ در شهرهای سیل زده هم به قیمت 13 هزار تومان عرضه می شود   (۵ نظر)

ویدئو: گزارش گفتارنو از نحوه آماده سازی مراسم عزاداری حسینیه خواجه خضر کرمان   (۴ نظر)

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد   (۳ نظر)

جوابیه ماه‌بانو معصوم‌زاده به گفتارنو+ توضیحات گفتارنو: خانم معصوم‌زاده! بابت آن اشتباه عذرخواهی می‌کنیم؛ ولی ظاهرا اشتباه گرفته‌اید   (۳ نظر)