کد خبر: ۳۳۳۷۲
تاریخ انتشار: ۱۰ آبان ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۲
ارسال به دوستان
ذخیره
سیدحسين مرعشی در نشست کمیسیون اقتصادی جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان مطرح کرد:
مرعشی با اشاره به شایعات پیرامون موسسه مولی الموحدین گفت: کمتر از دو درصد اقتصاد استان را این موسسه ایجاد کرده است. ما خجالت میکشم که چرا ۱۰ تا پروژه مشابه ارگ جدید در جیرفت، بافت، کوهبنان و راور نداریم؛ آن وقت عده ای دنبال بزرگنمایی هستند و می گویند همه اقتصاد استان دست افراد خاص است.

باید درزمینه صنایع پتروشیمی برای استان مزیت خلق کنیم/۸ درصد تولید خودروی ایران در کرمان است/کمتر از دو درصد اقتصاد استان را موسسه مولی الموحدین ایجاد کرده است/برای توسعه نیاز به بلند نظری داریم

گفتارنو/ مرضیه قاضی زاده: 

عضو شورای راهبردی جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان  گفت: توسعه استان هایی نظیر کرمان که دسترسی کمی به منابع آبی دارند و مرزی نیستند سخت است.

به گزارش گفتارنو،سیدحسین مرعشی در کمیسیون اقتصادی دفتر سیاسی جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان، با اشاره به مثال هایی از استان هایی هم چون بوشهر و خوزستان که علاوه بر مرزی بودن از لحاظ منابع آبی نیز مشکل ندارند، گفت:عدم دسترسی به آب، مرز و عدم برخورداری از نفت ، گاز و پتروشیمی شرایط توسعه را سخت می کند و اگر امروزما به طور نسبی موقعیت خوبی در اقتصاد داریم نتیجه زحمات مردم و مسئولین است.

مرعشی با اشاره به رتبه نهم کرمان در تولید ناخالص داخلی گفت: تا امروز اقتصاد ما بر دو پایه کشاورزی و معدن چرخیده است و کشاورزی ما کاملاً خصوصی است و تقریباً نهادهای غیردولتی و دولتی هیچ نقشی درآن ندارند .
او در ادامه صحبت هایش رتبه اول کرمان در بخش مس، رتبه اول در بخش پسته و رتبه دوم استان در تولید خرما متذکر شد و گفت: در بخش مس ما در کرمان نقش اصلی را داریم و 280 هزار تن از 350 هزار تن مس در کرمان تولید می شود و هیچ استانی در این زمینه رقیب ما نیست .

با توسعه گلخانه ها در کشور رتبه اول جیرفت در تولید صیفی جات و سبزی جات در معرض تهدید است
سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی در ادامه صحبت هایش با اشاره به سهم 8 درصدی استان کرمان در صنایع خودروسازی،25درصدی فولاد، 55درصدی سنگ آهن ، 65 درصدی کنستانتره، خاطر نشان کرد: این ها مزیت های شناخته شده استان اند و باید حتماً در توسعه مورد توجه باشند.

مرعشی در این رابطه افزود: در بخش کشاورزی صیفی جات و سبزی جات جیرفت حرف اول را می زند اما الان با توسعه گلخانه ها در کشور، این رتبه با تهدید مواجه شده است .
او با تاکید بر اهمیت حفظ سهم استان از بازار صیفی جات و سبزیجات ، گفت: باید برای توسعه گلخانه ها در کرمان توجه و حساسیت داشته باشیم تا سهممان را در بازار حفظ کنیم.

مرعشی با تاکید بر قابلیت استان کرمان در خودروسازی گفت: درصنعت خودروسازی غیر از تهران هیچ استان دیگری فعال نبود اما امروزه ۸ درصد تولید خودروی ایران در کرمان است که اگر تحریم برداشته شود این سهم به ۳۰ درصد هم خواهد رسید.
او بر ضرورت توجه به صنایع لاستیک تاکید کرد و گفت: اگر لاستیک جیرفت عملیاتی نشود یا لاستیک بارز تقویت نشود ممکن است سهم 30 درصدی ما از بازار کم شود.

سخنگوی حزب کارگزاران در بخش دیگری از صحبت هایش به شناخت و تقویت مزیت های پنهان استان تاکید کرد و گفت: تا ۱۲ سال پیش هیچ کس فکر نمی کرد شهداد ظرفیت گردشگری داشته باشد،هیچ کس فکر نمی کرد یک روز شهداد از ارگ بم جاذبه بیشتری داشته باشد .

مرعشی با بیان این جمله که گاهی برای توسعه باید خلق مزیت داشته باشیم، گفت: نباید از بخش پتروشیمی غافل شد و باید درزمینه صنایع پتروشیمی برای استان مزیت خلق کنیم.

محور اصلی سخنان رییس شورای راهبردی جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان تأکید بر توسعه متوازن بود. بر اساس گفته های مرعشی استان کرمان بعد از مازندران متوازن ترین استان در زمینه توزیع جمعیت بوده است به طوری که 17 درصد از جمعیت استان در مرکز ساکن هستند و مابقی در سایر شهرها سکنا گزیده اند. این درحالی است که سایر استان هایی همچون کرمانشاه وو آذربایجان شرقی نزدیک به 50 درصد از جمعیتشان در مرکز استان ساکن هستد.

مرعشی توسعه متوازن جمعیت استان را یکی از قابلیت ها و موفقیت های استان در سنوات گذشته دانست و گفت: این نکته در توسعه استان باید مورد توجه قرار گیرد و در همه مناطق برنامه وجود داشته باشد.

او همچنین در ادامه با اشاره به تجربه استان هایی همچون اصفهان در امر توسعه گفت: ساکنین اصفهان همواره بر توسعه تنها شهر خود متمرکز بودند که نتیجه این امر مهاجرت از استان هایی همچون استان های لر نشین و یاسوج به سمت اصفهان بود که در نهایت این استان را با کمبود منابع آبی مواجه کرد.

مرعشی در ادامه با تاکید بر اهمیت توسعه متوازن جنوب شرق کشور گفت: با توجه به تجربه اصفهان ما باید مراقب باشیم، در توسعه کرمان باید نگاه پررنگی به توسعه جنوب شرق داشته باشیم و به توسعه بیرجند و زابل هم نگاه کنیم تا بافت جمعیتی استان دچار تغییرات نشود.


برخورد با هر کار بزرگ به یک فرهنگ تبدیل شده است

سخنگوی حزب کارگزارن در بخشی از صحبت هایش با بیان این جمله که اگر بخواهیم برنامه توسعه موفق شود نیاز به بلند نظری داریم، گفت: برخورد با هر کار بزرگ به یک فرهنگ تبدیل شده است.

 مرعشی ادامه داد: با تنگ نظری نمی توانیم مسائل را حل کنیم.

مرعشی با اشاره به شایعات پیرامون موسسه مولی الموحدین گفت: کمتر از دو درصد اقتصاد استان را این موسسه ایجاد کرده است. ما خجالت میکشم که چرا ۱۰ تا پروژه مشابه ارگ جدید در جیرفت، بافت، کوهبنان و راور نداریم؛ آن وقت عده ای دنبال بزرگنمایی هستند و می گویند همه اقتصاد استان دست افراد خاص است.

شایان ذکر است جلسه بررسی موانع توسعه استان کرمان با حضور سیدحسین مرعشی، پنجمین نشست کمیسیون اقتصادی جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان بود. پیش از این با حضور محسن جلال پور ابرچالش های اقتصاد ایران، با حضور مهدی آگاه چالش های کشاورزی ایران، با حضور احمد علوی بحران آب در استان کرمان و با حضور دکتر سپهوند و مهندش ناظم زاده و دکتر شفیعی زلزله در کرمان بررسی شده بود. 

بخش پرسش و پاسخ این نشست متعاقبا منتشر می‌شود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

ببینید| کلیپ همایش بزرگ حامیان دکتر زهره سالاری/ سخنرانی دکتر زهره سالاری

ببینید| بسته انتخاباتی گفتارنو ویژه دکتر زهره سالاری

زندانی مشمول حمایت ستاد دیه قبل از اول مهرماه 98 در استان نداریم / زندان هزینه‌های مادی و معنوی زیادی به جامعه تحمیل می‌کند / جمعیت زیاد زندانیان در شان جمهوری اسلامی نیست

ببینید| کلیپ همایش بزرگ حامیان دکتر زهره سالاری/ سخنرانی سید حسین مرعشی

تنها راه مقابله با آمریکا و اسرائیل اقتدار است / انسان ولایت‌مدار با انسان ولایت‌شعار فرق دارد / حاج قاسم رحماء بینهم بود / شهادت حاج قاسم قیامت به پا کرد / سردار سلیمانی از تهدیدها فرصت ساخت / حضور مردم در انتخابات تعیین کننده و سرنوشت‌ساز است

هیچ وقت مسئله استعفا را در ذهن نداشتم/ دولت مسئولیتی در کلیر کردن آسمان ندارد/ ۴۴ حوزه انتخاباتی، غیررقابتی است/معنی ندارد در کشور یک جناح و حزب حاکم مطلق باشد/انتخابات ممکن است مطلوب ما نباشد، اما باید پای صندوق برویم و رای بدهیم/دولت و من هیچ لیستی در انتخابات نداریم

قبل از توسعه کشت می‌بایست بازاریابی انجام شود/ رقابت منفی و ضرر کشاورزان، تبعات توسعه کشت‌های گلخانه‌ای بدون برنامه است/نیاز به دیپلماسی سیاسی و تجاری داریم

برادر شهید سلیمانی خواستار شد؛ جانباختگان مراسم تشییع پیکر شهید سلیمانی در کرمان، جزو شهداء محسوب شوند

واریز ۲۰۵ هزار تومان سود علی‌الحساب سهام عدالت از سوم اسفند

هر جا رد پای توسعه بود، اصلاح‌طلبان در آن نقش داشتند/ در مجلس باید تمام تفکرات، حضور یابند /مبارزه با فساد ذره‌بین و قانون پیچیده نمی‌خواهد/ بیش از ۴۰ سال است که در استان نماینده زن نداشته‌ایم/ در عرصه‌های مدیریتی حضور زنان کمرنگ است/سردار سلیمانی معتقد بودند که وطن برای همه ایرانیان است

پربازدید ها

دانشگاه حتی اجازه برگزاری جشن میلاد حضرت فاطمه ( س) را به ما نداد/ اجازه برگزاری تریبون آزاد هم به ما داده نشد/به جریان رقیب اجازه برگزاری برنامه انتخاباتی را هم داده اند

چند نفر در استان کرمان واجد شرایط رای دادن هستند؟

در زندگی به انسانیت، عاطفه ها و فطرتها بیشتر از رنگهای سیاسی توجه کردم/در مسائل سیاسی رنگ خدا را بر هر رنگی ترجیح دهید

خانم سالاری به وسیله مجموعه به هم پیوسته اصلاح طلبی پشتیبانی می شود/ مشکل اصلی ردصلاحیت ها نیست،مشکل دلسردی مردم است

پرونده شهید سلیمانی پیگیری می‌شود / امروز بیش از هر زمانی نفرت عمومی نسبت به آمریکا در دنیا برانگیخته شده است / انتقام خون شهید سلیمانی گرفته خواهد شد

باید شایستگان در مصدر امور باشند نه سفسطه بازان و رابطه بازان و رانت خواران/ تنها گزینه کرمان را به نتیجه برسانیم 100 درصد پیروز می شویم/ حضور مردم کم رنگ شود حضور کسانیکه امانت داران خوبی برای رای مردم نیستند پررنگ می شود

هیچ وقت مسئله استعفا را در ذهن نداشتم/ دولت مسئولیتی در کلیر کردن آسمان ندارد/ ۴۴ حوزه انتخاباتی، غیررقابتی است/معنی ندارد در کشور یک جناح و حزب حاکم مطلق باشد/انتخابات ممکن است مطلوب ما نباشد، اما باید پای صندوق برویم و رای بدهیم/دولت و من هیچ لیستی در انتخابات نداریم

ببینید| کلیپ همایش بزرگ حامیان دکتر زهره سالاری/ سخنرانی سید حسین مرعشی

ببینید| کلیپ همایش بزرگ حامیان دکتر زهره سالاری/ سخنرانی دکتر زهره سالاری

ببینید| سلامت، بهداشت و درمان/تغیرخواست ملت است/حمایت از صنعت در عمل

پر بحث

مرحله دوم یارانه معیشتی فردا واریز می‌شود / متقاضیانی که یارانه دریافت نمی‌کردند از 10 دی ماه ثبت‌نام کنند   (۱۰۲ نظر)

ردصلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب در سیرجان، زرند و جیرفت/ صلاحیت محسن‌بیگی در کرمان احراز نشد/ یکی از نمایندگان استان در فهرست رد صلاحیت‌ شده‌ها   (۷ نظر)

حرفه خبرنگاری را به رسمیت بشناسیم   (۵ نظر)

نیاز نداریم برای موفقیت در انتخابات اسم تشکیلاتمان را تغییر دهیم   (۵ نظر)

موسسه مولی‌الموحدین غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است/ نیروی انتظامی خواستار تغییر اساسنامه موسسه شد/ هیچ یک از اعضای هیات امنا سهمی در شرکت‌های موسسه ندارند و هیچ دریافتی‌ رسمی و غیررسمی به‌خاطر عضویتشان نداشته‌اند/ فعالیت‌های اجتماعی موسسه در ایران بی‌نظیر است/ یک ریال از کمک‌های دولتی وارد موسسه نشده است   (۴ نظر)

ویدئو: گزارش گفتارنو از نحوه آماده سازی مراسم عزاداری حسینیه خواجه خضر کرمان   (۴ نظر)

جوابیه ماه‌بانو معصوم‌زاده به گفتارنو+ توضیحات گفتارنو: خانم معصوم‌زاده! بابت آن اشتباه عذرخواهی می‌کنیم؛ ولی ظاهرا اشتباه گرفته‌اید   (۳ نظر)

گزارش تصویری گفتارنو از نشست خبری استاندار کرمان   (۳ نظر)

مصرف CNG در استان کرمان ۱۳ درصد افزایش یافت/ ۲ جایگاه CNG در جنوب استان راه‌اندازی می شود   (۳ نظر)

مردم از رای گذشته خود عبرت می‌گیرند و به فضل الهی یک مجلس و دولت انقلابی، مدیریت جامعه را به دست می گیرد/ مسئولان با اظهار نظر درباره دختر آبی می خواستند مردم به شفاف‌سازی آرای نمایندگان نپردازند/فرانسه، با لباس دوستی اما با اهداف آمریکا جلو می آید/جامعه آگاه باشد تا برخی با شعار خدامحوری در بین صفوف مسلمانان تفرقه‌افکنی نکنند/مسئولان بدون اذن امامشان مذاکره نکنند   (۳ نظر)

پرطرفدارترین ها

دانشگاه حتی اجازه برگزاری جشن میلاد حضرت فاطمه ( س) را به ما نداد/ اجازه برگزاری تریبون آزاد هم به ما داده نشد/به جریان رقیب اجازه برگزاری برنامه انتخاباتی را هم داده اند   ( نظر)

ببینید: گزارش تصویری از همایش حامیان دکتر زهره سالاری   ( نظر)

در زندگی به انسانیت، عاطفه ها و فطرتها بیشتر از رنگهای سیاسی توجه کردم/در مسائل سیاسی رنگ خدا را بر هر رنگی ترجیح دهید   ( نظر)